Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS

4. února 2011, 00.00 | Apple uvolnil iOS 4.2.6 pro CDMA verzi iPhonu 4 a vývojáři obdrželi třetí beta verzi iOS 4.3.

Pár novinek tohoto týdne se týká také samotného iOS:

iOS 4.2.6 je určen pouze pro CDMA verzi iPhonu 4

V pondělí Apple vydal iOS 4.2.6 (sestavení 8E200), který je ovšem určen pouze pro CDMA verzi iPhonu 4 (ten používá modelový identifikátor „iPhone3,3”). Telefon představil operátor Verizon spolu s Applem v lednu, prodávat se v USA začne od 10. února. iOS 4.2.6 se nenabízí pro žádné jiné modely iPhonů a iPodů touch a protože telefon ještě není na trhu, dotyčná nová verze zřejmě poslouží hlavně vývojářům.

Příchod CDMA iPhonu na americký trh se však již blíží, ve středu Apple oznámil (tradiční tiskovou zprávou), že od 3. února si lze nový telefon předběžně objednávat u Applu a Verizonu, příští středu 9. února bude možné si objednat jeho dodání nebo rezervovat vyzvednutí v obchodu, vlastní prodej ale začne až ve čtvrtek 10. února.

Tohle vše se však týká pouze USA, v Evropě CDMA verze iPhonu nefunguje. Pro americké zákazníky se ovšem jedná o významnou událost, protože tím končí exkluzivita prodeje iPhonu v USA (dosud byl dostupný jenom od AT&T).

CDMA iPhone 4 předváděný v lednu používal iOS 4.2.5, Apple ale zjevně mezitím provedl nějaké další úpravy (pravděpodobně jde jen o menší opravy chyb). Dá se proto předpokládat, že příští týden půjde tento telefon do prodeje už s iOS 4.2.6, protože ti, kdo CDMA iPhone 4 dostali s předstihem pro recenze, obdrželi přístroj právě s touhle verzí firmwaru.

Vývojáři dostali třetí beta verzi iOS 4.3

Výše popisovaný iOS 4.2.6 je určen pouze pro jednu variantu iPhonu 4, všechny přístroje s iOS by se však měly brzy dočkat nové verze 4.3, jež je zatím dostupná jen v beta verzích.

V úterý Apple uvolnil pro externí vývojáře již třetí beta verzi iOS 4.3 (první beta verze se objevila 12. ledna a přesně týden poté přišla druhá beta verze).

Vydání třetí beta verze iOS 4.3 předpovídal blog Boy Genius Report už v úterý ráno a později k němu skutečně došlo, tentokrát však byl odstup mezi beta verzemi delší, trvalo to skoro dva týdny.

Nové sestavení 8F5166b je opět určeno pro iPhony 4 a 3GS, iPody touch třetí a čtvrté generace a pro iPad a zase se nabízí i aktualizace pro novou Apple TV druhé generace.

Předchozí beta verze iOS 4.3 přinesly radu zajímavých novinek, jako třeba podporu osobních WiFi bodů, rozšířenou podporu streamingu videa funkcí AirPlay či možnost softwarového měnění funkce postranního tlačítka iPadu. O konkrétních novinkách třetí beta verze však zatím ještě mnoho zpráv nepřišlo.

Vyjde ostrá verze v polovině února?

Mnohé pověsti mluvily o tom, že iOS 4.3 bude zahrnovat podporu pro předplatné obsahu, v souvislosti se zpravodajstvím The Daily oficiálně představeným ve středu. To se však už nabízí, aniž by byl iOS 4.3 dostupný koncovým uživatelům.

Nelze proto vyloučit, že podporu předplatného zařídí změny jenom na serverové straně, ale jak připomíná na svém blogu Daring Fireball John Gruber, zatím se The Dailydodává zdarma díky sponzorství Verizonu. Bude tomu tak po dva následující týdny, takže by Apple mohl získat čas na vydání ostré verze iOS 4.3 s příslušnou podporou.

Brzké vydání ostré verze iOS 4.3 naznačují i další okolnosti. David Pogue pro deník New York Times recenzoval CDMA verzi iPhonu 4 a v první verzi recenze stála zmínka, že nová funkce osobního WiFi bodu (Personal Hotspot) bude pro uživatele stávajících GSM iPhonů dostupná 13. února.

Zmínka sice z recenze následně zmizela, ale operátor AT&T mezitím oficiálně oznámil, že právě od 13. února začne tuhle funkci poskytovat pro chytré telefony provozované ve své síti. Podpora osobního WiFi bodu se však nachází až v iOS 4.2.5 nebo vyšším, což by též nasvědčovalo, že se iOS 4.3 pro koncové uživatele objeví někdy kolem poloviny tohoto měsíce.

iOS 4.3 umí zrušit stahování aplikace

Mimo popsaných náznaků se však zatím nesešlo mnoho zpráv o novinkách samotné třetí beta verze iOS 4.3, ale web App Advice si všiml, že beta verze iOS 4.3 (včetně těch dřívějších) dovolují zrušit již probíhající stahování aplikací a odstranit je v průběhu stahování.

Zařídí se to celkem snadno, stačí ikony domovské obrazovky přepnout do režimu přeuspořádání (kdy se zachvívají) a použít obvyklý postup pro odstranění aplikace. Ovšem u ikony teprve stahované aplikace se bude zobrazovat symbol „x“. Když se na něj klepne a operace se potvrdí, stahování se přeruší a aplikace se odstraní.

Je to sice drobnost, avšak užitečná, pokud uživatel nechtěně spustí stahování rozsáhlé aplikace, bude ho moci s iOS 4.3 rychle přerušit.

Náznaky třímegapixelového fotoaparátu v novém iPadu

O třetí beta verzi iOS 4.3 sice zatím mnoho podrobnějších zpráv nemáme, ale jedno zajímavé zjištění se přece jenom objevilo. Vývojář Chris Galzerano se totiž pokusil zjistit, zda najde nějaké náznaky, jaké bude rozlišení zadního fotoaparátu nového iPadu (průzkum předchozích beta verzí nasvědčoval, že možná půjde o fotoaparát podobný tomu v iPodu touch čtvrté generace, s pouze jednomegapixelovým rozlišením pro statické snímky).

Galzerano důkladně prošťáral kód třetí beta verze a nalezl v .plist souborech odkazy na třímegapixelový fotoaparát připojený k zařízení „N88“. Toto označení se poprvé vyskytlo již v roce 2009 v souvislosti s iPhonem 3GS, který má 3,2megapixelový fotoaparát.

Odhady rozlišení se vyvíjejí jako na houpačce, po prvních dohadech, že nový iPad bude mít fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů (stejně jako iPhone 4), předchozí beta verze iOS 4.3 naznačovaly, že bude pouze jednomegapixelový, avšak teď to vypadá na 3 megapixely, což by mohl být přijatelný kompromis.

Řetězce v rámci AVFoundation obsahovaly též údaje o rozlišení nahrávaného videa, plyne z nich, že by nový iPad mohl nahrávat v rozlišeních VGA, 720p a iFrame (960 x 540).

Soubor „K48AP.plist” (což by mělo být kódové označení nového iPadu), zahrnoval také další odkazy na vlastnosti přístroje, jako třeba podporu 720p videa, magnetometr (pro digitální kompas, který se ovšem nachází již v současném iPadu) a podporu pro rozhraní DisplayPort.

To odpovídá zprávám, podle nichž nový iPad sice nebude mít zásuvku SD karet, jak se soudilo z fotografií chystaných ochranných pouzder, ale bude zřejmě vybaven videovýstupem užívajícím Mini DisplayPort (s adaptérem ho půjde připojit i k HDMI portům), což dovolí video přehrávat na externích zobrazovačích v uvedených vysokých rozlišeních.

Kód iOS 4.3 odkazuje na tři různé modely nového iPadu, s modelovými identifikátory „iPad 2,1“, „iPad 2,2“ a „iPad 2,3“, což pravděpodobně označuje WiFi model, 3G model pro UMTS sítě a 3G model pro CDMA sítě (pro operátory jako je americký Verizon).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: