Zprávy o chystaném hardwaru pro iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o chystaném hardwaru pro iOS

24. ledna 2011, 00.00 | Pokračují dohady o rozlišení obrazovky nového iPadu. Nový iPad možná dostane stejné fotoaparáty jako iPod touch čtvrté generace. Hacker nalezl v iTunes náznaky použití čipových sad Qualcomm. A objevily se známky možného uvedení bílého iPhonu 4 koncem února.

Nový model iPadu přijde na trh zřejmě někdy počátkem jara (přičemž k jeho představení veřejnosti může dojít ještě dříve) a nástupce iPhonu 4 lze očekávat počátkem léta. Není tedy divu, že přichází stále více zpráv, jež se týkají možných vlastností těchto přístrojů:

Zesilují dohady okolo rozlišení nového iPadu

Souhrn pověstí o novém iPadu a iPhonu jsme přinesli minulou středu, mimo jiné jsme tam zmínili, že podle některých náznaků by nový model iPadu mohl nasadit displej typu „Retina“, s rozlišením zdvojnásobeným v obou směrech, což by usnadnilo provozování starších aplikací (obdobně tomu bylo s displejem Retina pro iPhone 4 a iPod touch čtvrté generace).

Displej by tak zobrazoval 2 048 x 1 536 pixelů, což by si nepochybně vynutilo nasazení silnější grafiky (beta verze iOS 4.3 skutečně nasvědčují, že se Apple chystá užít citelně výkonnější grafiku PowerVR SGX543).

Avšak podle novějších zpráv je docela dobře možné, že rozlišení obrazovky iPadu druhé generace nakonec zůstane stejné jako nyní. Tento názor zastává John Gruber, autor blogu Daring Fireball, jehož informace o chystaných novinkách Applu se skoro vždy ukázaly jako velice přesné. (Ostatně právě on předpověděl uvedení displejů Retina pro iPhone 4.)

Gruber tvrdí, že zprávy o supervysokém rozlišení nového iPadu jsou příliš dobré, než aby to byla pravda a podle jeho zdrojů tomu tak opravdu nebude, nový iPad (dnes obvykle označovaný jako iPad 2) si má zachovat stávající rozlišení 1 024 x 768. Podle Grubera totiž mezi iPadem 2 a současným modelem bude podobný vztah jako mezi iPhonem 3G a 3GS, nový přístroj dostane výkonnější vnitřní hardware, ale displej zůstane stejný.

Pro displej typu „Retina“ by bylo potřeba příliš mnoho RAM, vždyť jde o rozlišení srovnatelné s 27“ iMacy a Gruber předkládá i další argumenty na podporu svého názoru. Navíc by takový displej byl zatím příliš drahý, což rovněž neodpovídá snaze Applu udržovat výrobní náklady v určitých mezích.

Engadget, který mezí prvními přišel se zprávou o „supervysokém rozlišení“ displeje iPadu, ovšem nadále trvá na tom, že jeho zdroj je spolehlivý, uvedl to jeho redaktor Joshua Topolsky na Twitteru s tím, že zdroj nemluvil o konkrétním rozlišení, jen má být vyšší.

Gruber sice zcela nevylučuje, že by nový model mohl mít vyšší rozlišení, jež ale nebude dosahovat parametrů pro displeje typu „Retina“, považuje to však za nepravděpodobné a vsází na zachování současného počtu pixelů. Připomíná, že zavedení dalšího rozlišení (třeba 1 280 x 960 nebo 1 536 x 1 152) by vyžadovalo připravovat další sadu grafiky pro aplikace.

A tak by nakonec tyto sady musely být pro aplikace iPadu celkem tři, protože iPad zmíněný displej s rozlišením 2 048 x 1 536 dostane, nebude to však letos, ale až příští rok (tedy pro „iPad 3“). Prototypy iPadu s takovýmto rozlišením prý již v Cupertinu mají, říká Gruber, ale ty rozhodně nepřijdou do prodeje letos.

Když si uvědomíme, jak Apple brojí proti fragmentaci hardwarové základny (užívá ji jako jeden z hlavních argumentů proti Androidu), zdá se být Gruberův názor docela logický. (Ikony nalezené v aplikaci iBooks 1.1 pro rozlišení „iPadx2“ by mohly být přípravou až na onen další model.)

Zprávy Engadgetu Gruber pokládá za nepříliš věrohodné, a to se týká také zmínky o zásuvce SD karet, podle jeho zdrojů (k nimž zřejmě patří i členové nejvyššího vedení Applu a někteří mají podezření, že Gruberův blog slouží jako téměř „oficiální“ kanál pro vypouštění náznaků budoucích plánů Applu) se nic takového nechystá.

Displej letošního nového iPadu tak sice nejspíš bude mít stejný počet pixelů, ale mohl by se dočkat jiných vylepšení – vyššího jasu, snížení příkonu, případně ztenčení. A možná bude používat stejnou výrobní techniku, kterou Apple zavedl s displejem iPhonu 4, jež posouvá LCD panel blíže ke krycímu sklu obrazovky, což zlepšuje vizuální vjem.

K názoru, že se rozlišení iPadu nezmění, se nakonec připojil též Kevin Rose, zakladatel služby Digg, který ještě počátkem ledna prohlašoval, že nový iPad bude mít displej typu Retina. Rose totiž měl dostat SMS s tipem, že se rozlišení nezmění.

Ovšem mezitím byly všechny odkazy na tenhle tip smazány (s výjimkou zmínky na serveru 9to5mac) a je docela dobře možné, že Rose pouze „opisuje“ od Grubera, ostatně Roseovy předpovědi nepatří zrovna ke spolehlivým.

Dohady o rozlišení nového iPadu už mnohé začínají rozčilovat, ale když se všechny dosavadní informace zváží, zatím vycházejí spíše ve prospěch zachování stávajícího rozlišení. Kdo měl pravdu ovšem zjistíme teprve poté, co Apple nový iPad oficiálně představí veřejnosti.

Fotoaparáty nového iPadu zřejmě budou stejné jako v iPodu touch

Považuje se za skoro jisté (i když v případě Applu je takové tvrzení vždy poněkud ošidné), že nový iPad bude vybaven fotoaparáty, podporujícími také videohovory FaceTime. Nejasné však zůstávají jejich parametry, především rozlišení, dosud se mnozí domnívali, že by mohly být stejné jako u iPhonu 4, tedy zadní fotoaparát s rozlišením pět megapixelů.

Jenže 9to5mac propátral druhou beta verzi vývojářské sady iOS 4.3, uvolněné minulou středu a zjistil, že zadní fotoaparát bude asi snímat jen s rozlišením 1 megapixelu, protože v souboru nastavení „AVCaptureSession.plist“ se nalézá řetězec „Back Facing 1MP Photo“.

To se zdá zhruba odpovídat vlastnostem zadního fotoaparátu iPodu touch čtvrté generace, který umí pořizovat statické snímky v rozlišení 960 x 720 a video s rozlišením 720p (viz jeho technické specifikace). Nový iPad by tak mohl rovněž poskytovat 0,7megapixelové fotografie a 720p video (předpokládaný nový, výkonnější SoC čip by měl hladce zvládat jeho plynulé přehrávání).

Čelní fotoaparát potom asi bude mít VGA rozlišení tak jako u iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace a bude schopen pořizovat video (pro videohovory).

Na podporu svého tvrzení 9to5mac uvádí, že podle jeho zdrojů nový iPad ponese kódové označení „K94“, jež se nachází v dotyčném souboru, mimoto se tam vyskytuje i další kódové označení „K95“.

To, že jde o nové iPady druhé generace, dodatečně potvrdilo zjištění, že soubor „K95AP.plist“ obsahuje odkazy na ikony aplikací Photo Booth, Camera a FaceTime v domovské obrazovce (jejíž otisk již byl v kódu iOS 4.3 též objeven.) Dvě různá kódová jména nejspíš označují WiFi a 3G verzi nového iPadu.

Tato zpráva přirozeně vyvolala velký rozruch, ale vcelku by to dávalo smysl. Samotný 9to5mac jako možné zdůvodnění nízkého rozlišení zadního fotoaparátu uvádí tvar pouzdra, které by podle dosud zveřejněných maket mělo mít silně zkosené hry, takže by se tam lepší fotoaparát nevešel.

Ale vysvětlení může být ještě prostší – Apple chce fotoaparáty nasadit především pro podporu videohovorů FaceTime, zatímco fotografické funkce hrají pouze podružnou roli (iPad se na to opravdu příliš nehodí).

Stejně jako v případě rozlišení obrazovky k tomu ovšem nelze než zopakovat, že si musíme počkat, až s čím Apple přijde. Začíná se však zdát, že nový iPad bude spíše evolučním vylepšením současného modelu, než nějakým převratem, asi přinese hlavně vyšší výkon.

Apple pravděpodobně použije baseband hardware Qualcommu

Už delší dobu se mluví o tom, že budoucí hardware Applu pro iOS bude pro telekomunikační funkce používat čipové sady (neboli baseband procesory) firmy Qualcomm (zatím nasazuje hardware od Infineonu) a nově byly objeveny softwarové náznaky, jež se to zdají dosvědčovat.

Italský hacker Zibri totiž minulý pátek ve svém blogu zveřejnil úseky kódu nalezeného v nejnovější verzi iTunes, podle nichž bude Apple používat baseband čipy tohoto výrobce. Po dekompilaci tam našel soubory „partition.mbn“ a „AMSS.MBN“, které údajně tvoří základní stavební kameny podpůrného kódu pro baseband hardware Qualcommu, z čehož usuzuje, že Apple skutečně bude užívat tyto čipové sady.

Zatím ovšem není jasné, v jakých přístrojích se tyhle čipy objeví. Mohl by to samozřejmě být nový iPad či iPhone, avšak Qualcomm je také tvůrcem a hlavním výrobcem komunikační elektroniky pro sítě CDMA, což znamená, že jeho čipová sada bude nejspíš použita v nedávno představeném CDMA iPhonu 4 pro operátora Verizon, jenž se začne v USA prodávat 10. února.

Qualcomm ovšem vyrábí baseband čipy jak pro CDMA, tak pro GSM sítě, navíc má v nabídce také hybridní řešení podporující oba standardy současně, takže i pokud se zmíněné odkazy v iTunes týkají CDMA verze iPhonu 4, dá se čekat, že nový hardware Applu pro iOS schopný komunikace v mobilních sítích bude též užívat baseband čipy tohoto výrobce.

Bílý iPhone 4 se možná začne prodávat koncem února

Zatím jsme mluvili o nových modelech iPadu a iPhonu, zůstává však jedna verze iPhonu 4, jejíž uvedení na trh také tvoří téma spekulací – jistě si pamatujete, že Apple sliboval prodávat tento telefon nejenom v současném černém, ale též v bílém provedení, avšak jeho uvedení loni stále odkládal.

A v říjnu pak oznámil, že se bílý iPhone 4 objeví až letos, mnozí si však myslí, že se tenhle přístroj na trh už nedostane, protože po představení CDMA verze iPhonu 4 Apple ze svého webu odstranil poslední zmínky o bílém modelu.

Avšak minulý týden se objevily nové náznaky, že by se přece jenom mohl začít prodávat. Nejprve Engadget dostal tip, že se v inventárním systému německého Vodafonu objevily položky pro 16GB a 32GB bílé modely iPhonu 4 a dotyčný zdroj prohlásil, že se počnou prodávat již „brzy“.

A vzápětí podobnou informaci obdržel MacRumors, v jeho případě šlo o položky 16GB a 32GB bílého iPhonu 4 v inventárním systému amerického řetězce Best Buy, přičemž jako datum zahájení dodávek systém uvádí 27. únor 2011.

<łp>Kódy položek odpovídají těm, jež Best Buy použil při příjmu předběžných objednávek bílého iPhonu 4 loni před jeho uvedením na trh, kdy se přirozeně ještě nevědělo, jak se to později vyvine, objednávky se potom pochopitelně rušily.

Samozřejmě není vůbec jasné, zda daní prodejci získali nějaké přesnější zprávy o datu zahájení prodeje bílého iPhonu 4, anebo se prostě jenom rutinně připravují na to, že Apple opravdu splní své sliby, v případě Best Buy je navíc divný i uvedený datum, protože 27. únor je neděle, kdy Apple obvykle novinky neuvádí (třeba však jde jen o administrativní opatření Best Buy).

Je pochopitelně možné, že se bílý iPhone 4 na trh již vůbec nedostane, ale z obchodního hlediska by jeho prodej dával smysl. Mohl by totiž posílit prodej i v posledních měsících před uvedením nástupnického modelu, kdy odbyt obvykle slábne, protože hodně zákazníků už čeká na nový model. Jenže po bílém iPhonu 4 toužila řada lidí a kdyby se dal koupit v nejbližších měsících, jistě by se našlo nemálo těch, co by nevydrželi čekat do léta na nový iPhone.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: