Zprávy o dění okolo iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o dění okolo iPadu

31. března 2010, 00.00 | Apple potvrdil sobotní zahájení prodeje iPadu v USA a na jeho webu se nabízejí videoprůvodci jednotlivými aplikacemi přístroje. Apple také uvolnil konečnou verzi vývojářské sady a firmwaru 3.2 včetně jeho licenčního ujednání. A Brightcove obstarávající streaming videa pro četné významné zákazníky oznámila HTML5 přehrávač pro iPad.

iPad se začne v USA prodávat už tuto sobotu, a tak dění okolo tohoto přístroje se týká hlavně posledních příprav před jeho vstupem na trh:

V pondělí Apple potvrdil sobotní zahájení prodeje

V pondělí Apple potvrdil, že iPad na americký trh přijde v sobotu, vydal další tiskovou zprávu, v níž upřesňuje, že přístroj bude dostupný ve všech 221 kamenných obchodech Applu v USA, současně se bude prodávat ve většině obchodů řetězce Best Buy, u vybraných autorizovaných prodejců Applu a také v univerzitních knihkupectvích (nezapomínejte, že má sloužit též jako elektronická čtečka), prodávat se začne od 9:00 místního času.

Zpráva také potvrzuje další předpoklad, totiž že aplikace iBooks pro čtení elektronických knih a jejich nakupování v internetovém obchodu iBookstore bude zdarma dostupná na App Store, a to od 3. dubna (v USA). Zbytek tiskové zprávy tvoří obvyklá marketingové hesla, jež neříkají nic nového.

iPad sice lze též objednat ve webovém obchodu Applu, ale ten již od víkendu udává jako termín dodání až 12. duben, takže nedočkaví zájemci asi vyrazí spíše do kamenných obchodů, uvidíme, zda se i tentokrát budou tvořit fronty před obchody, jasné ostatně není ani to, jak velké budou zásoby iPadů v obchodech, to vše se ukáže až o víkendu.

A ti, co si iPad objednali už dříve, již obdrželi vyrozumění, že se jejich přístroje expedovaly ze skladů, v pondělí to ohlásilo několik čtenářů serveru Mac NN. Je ovšem pravděpodobné, že Apple bude trvat na tom, aby spediční firmy nedodaly iPad zákazníkům dříve, než začne jeho oficiální prodej.

Webové stránky iPadu nabízejí videoprůvodce jeho aplikacemi

Apple zprovoznil webové stránky iPadu hned po jeho lednovém představení a v polovině března citelně rozšířil poskytované informace, teď je však doplnil o ještě názornější prostředky předvádějící, co vlastně přístroj umí.

Na webu iPadu se totiž objevila sada videoprůvodců popisujících jeho jednotlivé aplikace, najdete je na nové stránce „Guided Tours“.

Každé video ukazuje funkce a vlastnosti příslušné aplikace a hlasový doprovod vychvaluje přednosti iPadu. Tato videa samozřejmě nepřinášejí žádné převratné novinky, předkládají však již známé věci v ještě názornější formě.

Videoprůvodci přirozeně popisují základní aplikace dodávané spolu s iPadem (jako třeba Safari, poštovního klient Mail, iTunes, iPod či aplikaci pro YouTube), ale najdete mezi nimi také další aplikace nabízené na App Store (žádné video však neukazuje obchod App Store).

Samozřejmě se tam předvádí výše zmíněná aplikace iBooks, průvodce ukazuje, jak v ní lze číst elektronické knihy a jak se z ní dají nakupovat, další tři aplikace však patří k placeným (každá stojí 9,99 USD), jde o složky kancelářského balíku iWork přeneseného na iPad, tedy o textový procesor Pages, tabulkový procesor Numbers a prezentační program Keynote. Videa ukazují, co všechno tyto programy umí (v podstatě se vyrovnají svým protějškům na Macu) a jak lze pracovat se šablonami dokumentů dodanými Applem.

Video pro Pages navíc na chvíli zobrazí iPad připojený k doku s integrovanou klávesnicí a průvodce aplikací Photos pro práci s fotografiemi předvádí sadu iPad Camera Connection Kit pro import snímků z digitálních fotoaparátů, jež se začala ve webovém obchodu Applu nabízet teprve o minulém víkendu. Tyto periférie ovšem budou dostupné až koncem dubna, takže zatím se dají vidět jen tady.

Z nabízených videí si skutečně lze udělat docela dobrou představu, co iPad umí a pokud vám nevyhovují QuickTime videa na webu Applu, už se objevila též na YouTube, nabízí je tam například tento uživatel.

Apple vydal konečnou verzi vývojářské sady a firmwaru iPadu, licenční ujednání firmwaru dovoluje částečné placení za aktualizace

V pondělí Apple vydal nejen Mac OS X 10.6.3, současně se objevila také vývojářská sada iPadu ve verzi Golden Master, tedy její již konečná verze. Když Apple začal před dvěma týdny přijímat aplikace iPadu ke schválení pro App Store, vyžadoval, aby využívaly pátou beta verzi vývojářské sady a teď, necelý týden před zahájením prodeje, je dostupná její konečná verze, vývojáři tak dostali pevný základ, z něhož mohou vycházet.

Vedle vývojářské sady iPhone OS 3.2 SDK Golden Master se v pondělí objevil též samotný firmware 3.2 pro iPad (ten se dá stáhnout odtud) a jeho dokumentace.

Firmware jistě bude podroben podrobnějšímu zkoumání, zájem však vzbudila i dokumentace, jež obsahuje jen licenční ujednání k tomuto softwaru. To popisuje podmínky používání softwaru Applu, Google Maps a videí z YouTube, největší pozornost ovšem vzbudil odstavec, podle něhož Apple zdarma poskytne jednu následující aktualizaci firmwaru po té, kterou zákazník dostane s iPadem, takže bude-li iPad dodán se softwarem verze 3.x, aktualizace na verzi 4.x bude zdarma.

Zmíněný odstavec se však dá vykládat tak, že další (tedy druhá následná) aktualizace už bude placená, iPad by tudíž používal kombinaci obou dosavadních modelů, které pro aktualizace iPhone OS zavedl Apple. Zatímco vlastníci iPhonu mají všechny aktualizace zdarma, v případě iPodu touch dosud museli za významné nové verze platit manipulační poplatek (Apple to zdůvodňoval požadavky účetní legislativy).

U iPadu by to mohlo být cosi mezi tím, nelze ovšem vyloučit, že časem dojde ještě ke změně, ostatně na verzi firmwaru 5.x, jíž by se případné placení týkalo, si jistě počkáme ještě hodně dlouho (firmware 4.x se očekává letos v létě, spolu s novým iPhonem),

Brightcove představila streaming videa pro iPad využívající HTML5

To, že iPhone OS a tudíž také iPad nepodporují Flash, je všeobecně známo, ostatně Steve Jobs svůj naprosto odmítavý názor na tuto technologii vyslovil už vícekrát. Navrhuje Flash nahradit standardy HTML5, k tomu by ovšem bylo třeba, aby tak učinili významní poskytovatelé obsahu.

Určité náznaky, že některé významné publikace, například Wall Street Journal, chystají verze svých webů pro iPad nepoužívající Flash, se již skutečně objevily a v pondělí přišlo další zajímavé oznámení na toto téma.

Firma Brightcove totiž ohlásila, že nabízí videopřehrávač využívající HTML5 pro zajištění jeho kompatibility s iPadem, iPhonem a iPodem touch. Brightcove přitom obstarává streaming videa pro velice významné klienty, mezi její zákazníky patří tak zvučná jména jako deník The New York Times, vydavatelství Time Inc., vydavatelství Condé Nast (vydává třeba Wired) či televizní stanice The Weather Channel (nabízející předpovědi počasí).

A těm všem může Brightcove poskytnout svůj nový přehrávač Brightcove Experience for HTML5, který bude zdarma dostupný zákazníkům jejích služeb Professional, Enterprise a Express, s jeho pomocí budou moci přístrojům jako je iPad dodávat video kódované v H.264 podle standardů HTML5. Nový přehrávač Brightcove si sám zjistí, jaké zařízení k němu přistupuje a podle toho dodá obsah v odpovídajícím formátu, umí automaticky přepínat mezi Flash a HTML5 verzí a dokáže do H.264 překódovat v podstatě libovolný zdrojový videosoubor.

Jako zákazníky, kteří její řešení už používají, Brightcove uvádí New York Times a Time Inc., její přehrávač by měl posloužit jako základ verzí jejich webů pro iPad. Firma samozřejmě hodlá svůj software dále vylepšovat, chce ho postupně doplnit o možnosti, jež nyní nabízí její řešení využívající Flash, aby nakonec bylo zcela rovnocenné, což zatím tak úplně není (chybí hlavně širší možnosti uzpůsobování a dodávání inzerce).

Právě chybějící podpora Flashe se zdála být jednou z hlavních překážek širšího uplatnění iPadu, vzhledem k tomu, jak je dnes Flash na Webu rozšířený, avšak Brightcove, díky své zákaznické obci, má značnou šanci to změnit. Když se tomu připočte, že významné videoslužby (jako třeba YouTube a Vimeo) již také poskytují video v H.264, možná nebude Flash pro iPad zase až tak důležitý, teď bude ovšem záležet na tom, zda a jak silně se budou takovéto alternativy prosazovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: