Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

15. března 2010, 00.00 | V pátek začal Apple v USA přijímat předběžné objednávky na iPad, za první dvě hodiny jich bylo přes 50 000, zásoby přístroje však možná budou zpočátku omezené. Zároveň Apple na svých stránkách zveřejnil nové podrobnosti k iPadu a jeho softwaru. A Barnes & Noble připravuje svou aplikaci eReader také pro iPad.

Předminulý pátek Apple oznámil, že v USA začne prodej iPadu 3. dubna, přičemž předběžné objednávky bude možné počít zadávat ve webovém obchodu Applu již 12. března, tedy od minulého pátku. A to skutečně splnil, příjem objednávek spustil od 8:30 východopacifického času, přehled s tím spojeného dění předkládá AppleInsider.

Začal předprodej iPadu

Před vlastním zahájením předprodeje iPadu došlo k tradiční odstávce webového obchodu Applu, tentokrát ovšem bylo ihned jasné, o co jde. (Kromě objednání iPadu ve webovém obchodu je možné si ho nechat rezervovat k odběru v některém z amerických kamenných obchodů Applu, odkud si ho půjde vyzvednout v den zahájení prodeje.)

K samotnému iPadu lze objednat ještě též představené příslušenství (jeho dodací lhůty se různí, pouzdro a některé doky by měly být dostupné spolu s iPadem, ale dok s klávesnicí a některé adaptéry přijdou až koncem dubna a k iPadu se dá také objednat bezdrátová klávesnice Applu).

Jak už víte, od 3. dubna se budou prodávat jenom WiFi modely iPadu a pouze v USA, dražší modely s 3G modemem se jak v USA, tak v některých dalších zemích objeví koncem dubna (tohle datum dosud Apple blíže neupřesnil).

Odhaduje se, že za první dvě hodiny přišlo přes 50 000 objednávek

A již jsou známy první odhady počtu počátečních objednávek iPadu, údajně jich jen za první 2 hodiny Apple obdržel přes 50 000, na blogu Fortune Brainstorm Tech se objevila zpráva, že se Investor Village AAPL Sanity Board pokusila ze svých údajů o číslech objednávek odvodit jejich celkový počet, analytik Victor Castroll z těchto údajů dospěl k závěru, že za první 2 hodiny si zákazníci objednali 51 000 iPadů.

Tahle čísla samozřejmě nadále porostou, budou-li dostatečně příznivá, nejspíš se jimi Apple brzy pochlubí a analytici se budou nepochybně předhánět ve všemožných odhadech počtu zájemců o iPad.

Počáteční zásoby iPadu možná budou omezené

Už při ohlášení termínu zahájení prodeje iPadu se vynořily dohady, zda bude mít Apple dostatečné zásoby tohoto přístroje (proti původním plánům se vyhlášený termín zpozdil zhruba o týden), aby stačil uspokojit všechny zájemce a tyto spekulace pokračují i teď.

Apple totiž běžným zákazníkům dovoluje objednat si nejvýše dva kusy pro každého a ukázalo se, že tohle platí jak pro jednotlivé uživatele, tak také pro podnikové zákazníky.

AppleInsider se navíc dozvěděl, že počty iPadů dodaných do jednotlivých kamenných obchodů budou vycházet výlučně z počtu předem rezervovaných přístrojů pro osobní odběr, takže zásoba iPadu v dané prodejně bude záviset na tom, kolik zájemců si je tam objedná. iPadů má být dost na to, aby se vyřídily předběžné objednávky, ale pro volný prodej jich možná již mnoho nezbude.

To by mohlo značit, že alespoň zpočátku bude iPadů málo (už dříve se vynořily spekulace, že nastaly potíže s výrobou v Asii, ale jiné zdroje je popřely), nelze ovšem vyloučit ani to, že Apple dodávky iPadů ze začátku omezí záměrně, aby podpořil poptávku po nich.

Předprodej iPadu vytlačil Apple TV z titulní stránky webového obchodu Applu

Na titulní stránce amerického webového obchodu Applu se samozřejmě musela objevit položka pro iPad dovolující jeho objednání. To si pochopitelně vyžádalo změny rozvržení titulní stránky, místo pro iPad se získalo tím, že z titulní stránky zmizela Apple TV, jež se dosud zobrazovala vedle iPodů, iPhonu a Maců, nyní se k její položce dostanete jen z levého textového sloupce ve skupině „For iPod“.

To celkem jasně ukazuje, že samotný Apple považuje Apple TV za okrajovou záležitost, její prodeje proti jeho ostatním produktům nejsou nijak významné. Apple oficiálně přiznává, že jde spíše o „koníčka“ (jak ji označil Steve Jobs), sice stále chová naději, že by se to mohlo jednou zlepšit, ale to je nejspíš jenom povinný optimismus (Apple nadále aktualizuje software Apple TV, avšak její hardware je dnes už beznadějně zastaralý a není jasné, zda v tomto směru ještě někdy dojde k nějakým větším inovacím).

Nové informace k iPadu

V souvislosti se zahájením příjmu objednávek Apple v pátek také aktualizoval a rozšířil informace na svých webových stránkách pro iPad, došlo i k některým změnám proti tomu, co bylo dosud známo.

Tajemná ikona další neznámé aplikace

Velký zájem vzbudil jeden snímek iPadu na stránce věnované domovské obrazovce, tam se totiž v pátek objevilo vyobrazení iPadu, jehož domovská obrazovka obsahovala navíc jednu ikonu aplikace, jaká se nikde jinde nevyskytovala.

Tahle žlutá ikona sice nebyla čitelná, ale vypadala jako logo známého časopisu National Geographic, což vyvolalo dohady, že se bude nabízet jeho speciální digitální verze pro iPad, brzy však Apple daný snímek odstranil a nahradil ho fotografií již bez oné ikony.

Nové podrobnější informace o některých aplikacích a funkcích iPadu

Oproti verzi stránek iPadu zprovozněných po jeho lednovém představení nyní přibyly některé nové popisy.

Například aplikací iBooks pro čtení a nakupování elektronických knih se teď zabývá samostatná stránka, představuje ji jako prostředek přístupu k příslušnému obchodu iBookstore a nástroj pro čtení zakoupených knih. Apple přirozeně tvrdí, že díky ní bude čtení na iPadu lepší než papírové knihy či specializované elektronické čtečky, to ovšem ukáže teprve praxe, zatím především není jasné, jak dobře bude dlouhodobé čtení z podsvícené LCD obrazovky působit na oči čtenářů.

Podrobnějšího popisu se dočkaly též aplikace kancelářského balíku iWork, uzpůsobené pro iPad a jeho dotykové ovládání, samostatné stránky se věnují prezentačnímu programu Keynote, textovému procesoru Pages a tabulkovému procesoru Numbers.

Bude možné si je přikoupit z App Store po 9,99 USD, zdá se, že nabízejí v podstatě stejné funkce a možnosti jako jejich protějšky pro Mac, pro iPad tak nyní existují kancelářské aplikace srovnatelné s aplikacemi osobních počítačů.

Všechny aplikace balíku iWork pro iPad samozřejmě podporují import formátů iWork používaných na Macu, stejně jako dokumentů Microsoft Office, co se týče exportu, dokumenty lze ukládat ve formátech iWork, Microsoft Office a v PDF, výměna dat s ostatními platformami by tak měla být vcelku snadná.

Mimochodem, když už mluvíme o obchodu App Store, nově Apple upravil udávaný počet jeho aplikací na 150 000, zatímco nedávno to ještě bylo 140 000, to svědčí o tom, že přes občasné hromadné probírky, kdy Apple odstraní některé aplikace, jež se mu znelíbí, počet titulů pořád roste (pochopitelně jich ovšem většina stále bude pro iPhone a iPod touch).

A i když se 3G modely začnou prodávat až později, již byla zřízena stránka popisující možnosti datového připojení 3G iPadů v USA. Nepřináší žádná překvapení, datovou službu bude opět poskytovat AT&T, tentokrát však nebude nutný žádný dlouhodobý úvazek, služba se dá kdykoli zřídit a zase zrušit přímo z iPadu. Nabízejí se pro ni dva tarify, za 15 USD měsíčně lze přenést 250 MB dat a za 30 USD měsíčně zákazníci získají neomezené datové připojení.

Apple změnil tlačítko ztlumení v zámek otočení obrazovky

Apple také v pátek oznámil drobnou změnu v hardwaru iPadu, tlačítko, jež dosud popisoval jako určené pro ztlumení zvuku, se nově změnilo v „zámek otočení obrazovky“.

Jako první si toho všiml Jim Dalrymple na serveru The Loop, zjistil, že tlačítko umístěné těsně pod regulátorem hlasitosti na pravém boku nyní dovoluje uzamknout stávající orientaci obrazovky, zatímco podle dřívějších popisů sloužilo ke ztlumení zvuku.

iPad má stejně jako iPhone a iPod touch akcelerometr, umožňující automatickou změnu orientace zobrazení při otočení přístroje, proti iPhonu však jde iPad ještě dále a dovoluje dokonce otočení obrazovky vzhůru nohama.

Za určitých okolností ovšem může automatické otáčení obrazovky vadit, například když uživatel bude číst elektronickou knihu nebo bude brouzdat po Webu, bylo by přepínání orientace zobrazení při nechtěném natočení iPadu spíše na škodu, potom přijde vhod tohle tlačítko, bude-li třeba, půjde jím napevno nastavit orientaci zobrazení na 9,7” displeji iPadu bez ohledu na jeho polohu.

Na iPadu se nacházejí celkem čtyři fyzická tlačítka, kromě výše popisovaného zámku obrazovky to jsou ještě tlačítko vypnutí a uspání, regulátor hlasitosti a domovské tlačítko.

Barnes & Noble připravuje svou aplikaci eReader pro iPad

Apple sice s iPadem dodá aplikaci iBooks a knihy bude nabízet ve vlastním obchodu iBookstore, iPad však zřejmě bude nabízet též alternativní zdroje elektronických knih, známé knihkupectví Barnes & Noble totiž minulý čtvrtek oznámilo, že vyvíjí verzi své čtecí aplikace eReader uzpůsobenou pro iPad.

Aplikace eReader je rovněž spojená s vlastním elektronickým obchodem (poskytujícím jak volně dostupné, tak placené tituly) a Barnes & Noble se ji snaží prosadit na co nejvíce platforem, pro iPhone již eReader nějaký čas existuje. Avšak zatímco verze pro iPhone odděluje čtečku a elektronický obchod, verze pro iPad by měla obě tyto komponenty spojovat v jediné aplikaci (tak jako iBooks).

Barnes & Noble prodává také vlastní specializovanou čtečku Nook vybavenou jak displejem s elektronickým inkoustem, tak malou barevnou LCD obrazovkou, svou knižní nabídku ovšem neomezuje jen tuto čtečku, naopak se ji snaží prosadit na co nejvíce zařízení, logicky proto hodlá obsadit též iPad. (Ostatně Amazon podobně kromě svých čteček Kindle dodává i stejnojmenné softwarové aplikace, včetně verze pro iPhone a nejspíš se pokusí proniknout také na iPad.) A protože knihy Barnes & Noble jsou spojeny se zákaznickým účtem, nikoli s fyzickým zařízením, bude možné na iPad přenést všechny už stažené knihy ze čtečky Nook.

Verze aplikace eReader pro iPad by se měla objevit v době zahájení jeho prodeje, tedy okolo 3. dubna, současně se očekává vydání aktualizovaných verzí pro telefony BlackBerry, osobní počítače a pro iPhone, v jejich případě se však dosud neví, jaké novinky přinesou.

Na iPadu tak zřejmě vedle knižní nabídky Applu budou dostupné též elektronické knihy velkých knihkupectví, takže skutečně bude z čeho vybírat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: