Obchodní zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Obchodní zprávy o iPadu

29. března 2010, 00.00 | Počet předběžných objednávek iPadů dosáhl 240 000, další nárůst však může zbrzdit nedostatek těchto přístrojů (možná způsobený potížemi s výrobou obrazovek). A Apple konečně získal ochrannou známku iPad pro USA od Fujitsu.

S blížícím se příchodem iPadu na trh pochopitelně přibývá zpráv o tomto přístroji, už i těch obchodního rázu, jež shrnuje tento článek:

Počet předběžných objednávek iPadů dosáhl 240 000 za dva týdny

Před týdnem činil odhad objemu předběžných objednávek iPadu necelých 200 000 a nyní tu máme nové, aktualizované hodnoty, jež byly zveřejněny minulý pátek.

Samozřejmě se stále jedná o analýzy Daniela Tella (na Webu známého spíše jako „Deagol“), z jeho modelů vyplývá, že se nárůst počtu objednávek sice stále zpomaluje, ale přesto minulý pátek už dosáhl 240 000, každý den jich přibude okolo 7 000. Pokud se toto tempo udrží, mohl by již brzy překonat počet předběžných objednávek původního iPhonu v USA v roce 2007 (což bylo 270 000 kusů).

To jsou ovšem pouze objednávky na webovém obchodu, až začne prodej iPadu v USA 3. dubna, bude skutečný odbyt pravděpodobně vyšší, protože uvedené odhady nezahrnují přístroje rezervované k odběru v kamenných obchodech a už vůbec ne volný prodej zbylých nerezervovaných kusů (budou-li nějaké).

Již se začaly objevovat úvahy, že by zahájení prodeje iPadu mohlo překonat prodeje všech dosavadních elektronických čteček a tabletů (čtečka Kindle Amazonu dosáhla v roce 2008, kdy se objevila, jen 500 000 prodaných kusů a čtečka Nook od Barnes & Noble se pravděpodobně dostane na půl milionu kusů až tento měsíc), to se však tak trochu srovnávají hrušky s jablky, protože zatímco čtečky jsou specializovaná zařízení, v případě iPodu se jedná o mnohem univerzálnější přístroj. A samozřejmě teprve příští týden se uvidí, jak tomu bude s jeho prodejem doopravdy.

Zásoby iPadů se však již zřejmě vyčerpaly

Výše uvedené odhady prodeje iPadů ale zřejmě podstatně ovlivní ještě jedna věc, totiž nedostatek těchto přístrojů. Minulou sobotu se ukázalo, že Applu nejspíš docházejí zásoby iPadů, protože jeho americký webový obchod začal uvádět jako termín vyřízení předběžných objednávek WiFi iPadů „do 12. dubna“, tedy více než týden po oficiálním zahájení prodeje a zdá se, že došly také iPady pro rezervaci k osobnímu odběru v kamenných obchodech Applu.

Všechny dosavadní odhady počátečního prodeje iPadů (v nichž se jako obvykle začali předhánět analytici) se proto mohou ukázat jako mylné, bude záležet hlavně na tom, kolik přístrojů bude Apple schopen fyzicky dodat.

Prodlevy mohly způsobit potíže s výrobou komponent obrazovky

Příčiny potíží s dodávkami iPadů zůstávají nejasné, ale už nějakou dobu se objevují (pochopitelně však těžko ověřitelné) pověsti, že Apple má potíže s výrobou iPadů, obvykle se mluví o problémech s obrazovkou.

Před týdnem pověsti z Tchaj-wanu (jako obvykle zprostředkované tamním serverem DigiTimes) hovořily o tom, že za mírné zpoždění příchodu iPadu na trh může firma Wintek, dodavatel dotykových panelů pro displeje iPadu (vlastní zobrazovací IPS LCD panel zřejmě vyrábí LG a časem bude také Samsung), nová zpráva však naopak tvrdí (opět prostřednictvím DigiTimes), že Apple změnil dodavatele kapacitních dotykových panelů z firmy TPK Touch Solutions právě na Wintek, aby udržel výrobu iPadů v chodu, takže Wintek zřejmě své předchozí potíže již vyřešil.

Wintek dodává dotykové panely pro iPhone a iPod touch, je tedy docela přirozené, že obdobnou komponentu vyrábí též pro iPad, navíc se zdá, že bude dále rozšiřovat své výrobní kapacity (pochopitelně v kontinentální Číně).

Apple se zjevně snaží udržet výrobu iPadu na maximu a pokud k nějakým potížím skutečně došlo, příčinou asi opravdu bude obrazovka, protože tento formát a technologie se zatím příliš nepoužívají (9,7“ IPS obrazovka s dotykovým ovládáním).

Webový obchod Applu již nabízí sadu iPad Camera Connection Kit

A mimochodem, když už mluvíme o dostupnosti iPadu, na webovém obchodu Applu se o víkendu mezi příslušenstvím pro iPad konečně objevila také sada iPad Camera Connection Kit skládající se z USB adaptéru a ze čtečky SD karet, jež má umožnit propojení iPadu s digitálními fotoaparáty.

Jako termín dodání pro ni Apple uvádí „konec dubna“, tedy stejný jako pro 3G modely iPadů a některé další hodně žádané příslušenství, její cena v USA bude činit 29 USD.

Apple získal ochrannou známku „iPad“ od Fujitsu

Už před lednovým představením iPadu se objevily náznaky, že si Apple zaregistroval (přes nastrčené firmy) v některých zemích světa ochrannou známku „iPad“, v USA však nikoli, protože tam si na toto označení činila nárok firma Fujitsu a na svém nároku trvala i poté, co iPad přestal být tajemstvím.

Minulý týden se však ukázalo, že Apple nakonec dosáhl svého a získal práva na toto označení též ve Spojených státech. Web Patent Authority sledující patenty a registrace ochranných známek uvádí, že veškerá vlastnická práva k ochranné známce „iPad“ převedla Fujitsu Frontech North America Inc. na Apple 17. března.

Jak jsme informovali již v únoru, Fujitsu získala ochrannou známku „iPad“ v USA už v roce 2003, používala ji pro specializovaný (a drahý) přístroj s Windows CE pro pracovníky obchodů uvedený na trh v roce 2002 (prodává se dodnes, teď ovšem již vypadá úplně jinak).

Další vývoj okolo této ochranné známky byl dost složitý, americký patentový úřad začal tvrdit, že Fujitsu o svou registraci přišla, své rozhodnutí potvrdil v roce 2008 (Fujitsu nedodala včas potřebnou žádost), ta s tím přirozeně nesouhlasila a podala obnovenou žádost o registraci známky. Do toho se loni na podzim vložil Apple, který platnost ochranné známky zpochybnil a od té doby se obě firmy přely o práva k ní.

A nyní, pár týdnů před spuštěním prodeje iPadu, Apple konečně získal příslušnou ochrannou známku také pro svůj mateřský trh, ubyla mu tak další starost. Není známo, za jakých okolností k převodu práv došlo, dá se ovšem předpokládat, že zapůsobily pádné finanční argumenty (vzhledem k hotovostní zásobě Applu v řádu desítek miliard USD šlo nejspíš jen o „drobný výdaj”, jestli tedy vůbec proběhlo nějaké finanční vypořádání).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: