Zprávy související s iPadem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPadem

19. března 2010, 00.00 | Objevila se pátá beta verze vývojářské sady po iPad. National Public Radio a Wall Street Journal plánují spustit weby pro iPad nepoužívající Flash. Apple upravil službu iWork.com s ohledem na iPad a iPhone. A Ngmoco chystá šest her pro iPad.

Prodej iPadu v USA začne už za tři týdny, a tak pochopitelně zpráv o tomto přístroji stále přichází poměrně dost.

Apple uvolnil pátou beta verzi vývojářské sady pro iPad

Ve středu se objevila již pátá beta verze vývojářské sady iPhone 3.2. SDK pro iPad, registrovaní vývojáři si ji mohou jako vždy stáhnout z portálu iPhone Dev Center.

Pátá beta verze tak přišla už osm dní po čtvrté beta verzi, což znamená proti dosavadním dvoutýdenním intervalům významné zrychlení, Apple pravděpodobně přidal na tempu ve snaze mít software odladěný před 3. dubnem, kdy se začne iPad prodávat v USA.

Zatím nejsou známy žádné bližší podrobnosti o nové beta verzi, ovšem v tak pokročilém stadiu vývoje lze předpokládat, že spíše než nové funkce přinese opravy chyb, ostatně již čtvrtá beta verze odstranila zmínky o podpoře fotoaparátu a videokamery nacházené v předchozích beta verzích, nyní zřejmě probíhá „úklid kódu“, takže s nějakými dalšími zajímavými náznaky příliš počítat nelze.

iPhone OS 3.2, s nímž se iPad začne prodávat, přinese především nové prvky uživatelského rozhraní potřebné pro nový hardware (zejména pro větší obrazovku), jiné nové funkce se v něm čekat nedají.

Větší naděje se proto vkládají až do iPhone OS 4.0, očekávaného v létě, ten by údajně mohl přinést multitasking, jisté to ovšem není. Rovněž je dost pravděpodobné, že některé prvky zavedené v iPhone OS 3.2, jako například obrázek v pozadí domovské obrazovky nebo čtyřsměrné otáčení zobrazení použitelné i na ikony domovské obrazovky, se v příštích verzích iPhone OS mohou přenést také na iPhone a iPod touch, ostatně je docela dobře možné, že verze 4.0 či pozdější bude opět společná pro všechny přístroje Applu s iPhone OS (zatímco v současnosti Apple nabízí samostatné vývojářské sady pro iPhone a pro iPad).

National Public Radio a Wall Street Journal chystají také speciální verze svých webů pro iPad nepoužívající Flash

Významné deníky a časopisy budou nabízet svůj obsah pro iPad prostřednictvím speciálních aplikací, zdá se však, že začnou též vznikat speciální verze webů připravené pro iPad.

V mediální rubrice MediaMemo webu All Things Digital se totiž objevila zpráva, že National Public Radio (NPR – sdružení amerických nekomerčních rozhlasových stanic) a deník Wall Street Journal (WSJ) přinejmenším části svých webů upraví tak, aby se daly hladce zobrazovat na iPadu.

Tyto speciální verze budou nabízet stejný obsah jako tradiční verze a verze optimalizované pro mobilní zařízení, na iPadu by se měla zobrazit titulní strana upravená pro něj, jež především nebude používat Flash. Pokud se ovšem uživatel vydá dál, může se stát, že nakonec narazí na stránky pro iPad nepřizpůsobené.

Vypadá to, že začíná přibývat organizací a publikací, jež ze svých webů odstraňují Flash kvůli iPadu (a iPhonu), před 14 dny takto letecká společnost Virgin America vymýtila Flash ze svého Webu, aby dovolila uživatelům s iPhony zamlouvat si lety.

Takový vývoj se jistě zamlouvá Stevu Jobsovi, který Flash tvrdě kritizuje při každé vhodné příležitosti, ovšem teprve se ukáže, zda se z toho stane obecnější trend (kdyby ano, nastaly by Adobe značné starosti).

Jak WSJ, tak NPR však zároveň připravují aplikace pro iPad, mnozí poskytovatelé obsahu tak zřejmě sáhnou po více distribučních kanálech.

Práce s obsahem ovšem bude na iPadu poněkud odlišná, zatímco v případě iPhonu se předpokládá, že aplikaci si spustí ten, kdo o ni skutečně stojí, na iPad se pohlíží spíše jako na zařízení pro odpočinkovou zábavu. Tak se však tradičně oddělují počítače od televize, poskytovatelé obsahu zjevně doufají, že by se iPad mohl stát podobným prostředkem masové zábavy, ale teprve budoucnost ukáže, jak ho vlastně budou jeho vlastníci používat.

Apple doplnil službu iWork.com o nové možnosti sdílení a upravil její uživatelské rozhraní pro iPad a iPhone

Loni v lednu na Macworldu 2009 Apple představil také novou službu iWork.com umožňující internetové sdílení a spolupráci na dokumentech kancelářského balíku iWork. Tato zatím bezplatná služba se stále nachází v beta verzi a Apple ji postupně vylepšuje, několika novinek se dočkala právě v tomto týdnu, získala nové funkce pro sdílení dokumentů a její uživatelské rozhraní bylo uzpůsobeno pro iPad a iPhone, nepochybně v rámci příprav na uvedení iPadu (pro který existuje uzpůsobená varianta balíku iWork). Novinky Apple popisuje ve stránce zpráv služby iWork.com, za březen jsou zatím dvě.

Ta první usnadňuje sdílení dokumentů ve větších skupinách, na webech či v sociálních sítích, nově totiž lze vytvořit veřejný odkaz na dokument uložený na službě iWork.com, jenž poté bude přístupný i bez hesla nebo pozvánky. Každý, kdo bude znát příslušný odkaz, si bude moci odkazovaný dokument prohlédnout, nebude však pochopitelně smět přidávat komentáře nebo poznámky.

Veřejný odkaz se vytvoří velice snadno, stačí otevřít příslušný dokument v iWork.com a v panelu Document Info zatrhnout volbu Public, čímž se stane veřejně přístupným. A potom se dá stisknout tlačítko Show Public URL, jež zobrazí příslušný veřejný odkaz, který půjde zkopírovat do zprávy elektronické pošty nebo zveřejnit na Webu. A když se uživatel rozhodne, že už nechce dokument dále zveřejňovat, prostě volbu Public v panelu Document Info opět vypne.

iWork.com bude pro veřejně přístupné dokumenty zobrazovat počet jejich shlédnutí, takže se snadno udrží přehled o tom, jak často se takové dokumenty prohlížejí.

Druhou novinku představuje úprava stránek Sign In (přihlášení) a Shared Documents (sdílené dokumenty) pro iPad, iPhone a iPod touch, nové uživatelské rozhraní bylo optimalizováno pro posouvání pomocí prstů a usnadňuje vyhledání dokumentů. Přímo na přístrojích s iPhone OS teď lze dokumenty zobrazovat ve vysokém rozlišení a na iPadu je dokonce bude možné editovat, budou-li na něm nainstalovány (placené) aplikace Keynote, Pages a Numbers. Pro přístup k dokumentům služby iWork.com tak nyní stačí navštívit v Mobile Safari adresu www.iwork.com.

Stránka Shared Documents byla rovněž vylepšena, dokumenty z iWork.com teď bude možné stahovat, aniž by bylo třeba opustit tuto stránku a právě v ní půjde sledovat počty shlédnutí výše popisovaných veřejně přístupných dokumentů.

Pro využití všech možností služby iWork.com Apple doporučuje používat na Macu nejnovější verzi balíku iWork (tedy iWork 09). A protože se služba pořád nachází v beta verzi, Apple stojí o názory jejích uživatelů, vyzývá je, aby se o zkušenosti s novými funkcemi podělili pomocí příslušného webového formuláře.

Ngmoco připravuje šest her pro iPad

Hry pro iPhone fungují na iPadu velice dobře, díky výkonnějšímu hardwaru všechny pracují plynule a narozdíl od „seriózních“ aplikací vypadají docela dobře (jak tvrdí všichni, kdo to viděli při lednovém představení iPadu) i po přepnutí na dvojnásobně zvětšené zobrazení.

Zřejmě z tohoto důvodu se zatím objevilo velice málo herních titulů určených přímo pro iPad, jednu z prvních vlaštovek tak tvoří oznámení firmy Ngmoco, jež patří k největším dodavatelům her pro iPhone.

Minulý týden na konferenci herních vývojářů Game Developers Conference generální ředitel Ngmoco Neil Young řekl hernímu časopisu GamePro, že chystají okolo šesti titulů pro iPad v době zahájení jeho prodeje.

Potvrdil, že k nim patří velice očekávaná hra Warp Gate (ta bude velice působivá již na iPhonu, jak naznačuje tohle video), verze pro iPad podle Younga však vypadá nádherně, o zbývajících titulech se ale už bavit nechtěl, připustil, že by mezi nimi mohla být hra Dropship, což byl jeden z prvních titulů, který Ngmoco vůbec vydala pro iPhone (tam vypadala takhle). Na iPhonu však nepodávala tak dobrý výkon, jak doufali, což na iPadu asi problém nebude, navíc bude hra údajně na větší obrazovce vypadat skvěle.

Dá se předpokládat, že po zahájení prodeje iPadu bude her optimalizovaných pro tento přístroj přibývat, naplní-li se optimistické odhady prodeje, potom vyšší výkon procesoru, větší obrazovka a vyšší rozlišení dovolí ještě ambicióznější tituly, než jaké byly možné na iPhonu a iPodu touch.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: