Apple zřejmě chystá také inovovanou myš - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple zřejmě chystá také inovovanou myš

5. října 2009, 00.00 | Vedle modernizace některých Maců Apple pravděpodobně uvede nástupce myši Mighty Mouse, využívajícího technologii dotykového ovládání, příchodu nových periférií nasvědčují též dokumenty FCC.

Přibývá náznaků, že Apple tento měsíc hodlá uvést modernizované iMacy a zřejmě také připravuje menší modernizaci Maců mini (a předpokládá se rovněž inovace plastového MacBooku).

Nové verze by se ale mohla dočkat též jedna velice používaná periférie – myš Mighty Mouse. S těmito zprávami minulý týden přišlo několik webů, AppleInsider tomu věnoval dokonce dvoustránkový článek, který se však především do hloubky zabývá historií myši a dalších takovýchto periférií ve vztahu k Applu a úloze Steva Jobse při prosazování myši na osobních počítačích. Ale jestliže tenhle historický exkurs pomineme, potom bude důležitých hlavně několik prvních odstavců článku.

Nová myš možná použije dotykové pouzdro podporující multitouch technologii

A ty tvrdí toto: Dvacet pět let po tom, co přivedl na trh šířeji použitelný osobní počítač ovládaný myší, se Steve Jobs chystá opět přinést významnou inovaci tohoto vstupního zařízení, s využitím multitouch technologií, s nimiž Apple tak uspěl u svých kapesních přístrojů.

Nová myš by se měla objevit ještě letos, nejspíš společně s novými iMacy, tedy zřejmě ještě v říjnu. Tomu nasvědčuje i to, že u mnohých amerických prodejců se téhle myši nedostává, přinejmenším v jednom z odbytových kanálů Applu se doba vyřízení objednávek protáhla na dva týdny, což se během posledních dvou let ještě nestalo.


Bylo by ostatně na čase, Mighty Mouse přišla na trh již v roce 2005, v roce 2006 následovaná bezdrátovou Bluetooth verzí s laserovým polohováním a od té doby se nijak nezměnila.

Nová myš Applu by především měla skoncovat s mechanickou rolovací kuličkou, na kterou si uživatelé asi nejvíc stěžují. Nástupnický model zřejmě nasadí pouzdro citlivé na dotyk (popisované tímto patentem z roku 2006, MůjMac v roce 2007 přinesl jeho stručné české shrnutí), schopné zpracovávat gesta prováděná více prsty (což popisuje další patent zveřejněný v roce 2007).

Lze předpokládat, že Apple na myši využije postupy zavedené u iPhonu a iPodu touch, kde seznamy položek poskočí, když se dosáhne horního či dolního okraje a rychlost posuvu odpovídá způsobu, jímž se uživatel dotýká obrazovky, nový hardware tak pravděpodobně bude velmi těsně spojen s dodatečným softwarem, což poskytne zvláště intuitivní možnosti posouvání.

AppleInsider tvrdí, že na konstrukci nové myši má hlavní podíl Steve Jobs, který tak chce navázat na to, co se mu povedlo s myší u prvního Macintoshe, přes prvotní odpor se myš nakonec stala jedním z nejdůležitějších ovládacích zařízení všech osobních počítačů. (Je však třeba připomenout i to, že myši Applu vždy měly také hodně kritiků, jednotlačítkové řešení bylo sice zpočátku vhodné, ale později už znamenalo spíše překážku a „puk“ dodávaný po dva roky k prvním iMacům si opravdu mnoho příznivců nezískal. Chcete-li si připomenout tuto historii, docela dobrý přehled vývoje myší Applu nabízí Wikipedia.)

Bude nová myš hliníková?

Bude-li nová myš uvedena spolu s modernizovanými iMacy, lze předpokládat, že se změní též její vnější design, spekuluje se o tom, že by mohla dosavadní bílé plastové pouzdro nahradit hliníkovým vzhledem odpovídajícím pouzdrům současných Maců (je ovšem otázkou, jak dobře by se něco takového drželo).

A zasvěcenci naznačují, že by nové iMacy mohly časem získat také přepracované dálkové ovládání Apple Remote (nyní již ovšem prodávané samostatně), jež rovněž nahradí bílé plastové pouzdro hliníkem. Možná se však jedná o pouhé domněnky, takže nelze vyloučit, že zůstane (alespoň u myši) zachováno plastové pouzdro.

Dokumenty FCC nasvědčují brzkému uvedení nové myši a klávesnice Applu

A v pátek se objevily další informace nasvědčující uvedení nové myši Applu. Engadget si jako první všiml, že na webu amerického telekomunikačního regulátora FFC, který mimo jiné schvaluje (tak jako náš ČTÚ) rádiově komunikující zařízení, přibyly schvalovací dokumenty pro novou Bluetooth klávesnici a myš Applu s modelovými čísly A1314 a A1296 (současná bezdrátová klávesnice má číslo A1255 a Mighty Mouse číslo A1197).

Nezvykle rychlý zásah Applu

Dokumenty obsahovaly i schématické náčrtky obou periférií, avšak Apple si velmi rychle od FCC vyžádal jejich stažení, ovšem Engadget stačil náčrtky převzít a teď už kolují po Webu. FCC vzápětí zveřejnil upravené verze obou dokumentů, jež obsahují pouze čísla modelů, ale všechny konkrétnější zmínky o daném hardwaru z nich zmizely.

O myši dokument FCC stejně nic bližšího neprozradil, avšak z náčrtu klávesnice vyplývá, že bude menší než ta současná, takže nejspíš bude postrádat numerický blok (to se sice mnoha uživatelům nebude vůbec líbit, ovšem odpovídalo by to dosavadním krokům Applu ohledně klávesnic). A pochopitelně se nabízí myšlenka, že se jedná o klávesnici, která se bude dodávat spolu s předpokládanými novými iMacy.

To, jak rychle si Apple vynutil změnu databáze FCC, napovídá, že by nové periférie mohly přijít na trh již v nejbližší budoucnosti. A teprve ta ukáže, zda nová myš opravdu přinese nějakou významnější změnu ve vývoji tohoto vstupního zařízení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: