Apple uvedl na trh nové Macy mini a iMacy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple uvedl na trh nové Macy mini a iMacy

4. března 2009, 00.00 | Zatímco Macy mini prošly opravdu významnou modernizací (obsahují všechny novinky z dřívějších pověstí), u iMaců se jedná spíše o menší vylepšení, s výjimkou grafických karet.

Po skutečně dlouhém čekání Apple včera přece jen uvedl na (americký) trh modernizované verze svých stolních počítačů pro běžné uživatele – Macy mini a iMacy. Současně modernizoval i své profesionální stolní stroje, Macy Pro, těm se podrobněji věnuje samostatný článek. A jako by včera nebylo hardwarových novinek dost, Apple modernizoval rovněž AirPort Extreme a Time Capsule, o nichž se dočtete v dalším článku.

Množící se předzvěsti uvedení nových Maců

Náznaky, že Apple chystá nové stroje, se objevovaly už v pondělí, francouzský web MacBidouille zveřejnil nová modelová čísla, jež se zdála na ně poukazovat (AppleInsider zase nalezl šest nových produktů Applu v prodejních kanálech) a celkově se počalo vynořovat stále více signálů, že právě v úterý 3. března Apple přijde s novým hardwarem (dřívější pověsti mluvily též o 24. březnu).

A holandský web OneMoreThing.nl přišel s fotografií krabice nového Macu mini, která zobrazovala předpokládané nové porty.

Když pak Apple včera na chvíli odstavil svůj webový obchod z provozu, začalo již být jasné, že opravdu lze očekávat novinky.

A to se skutečně stalo, Apple nové stolní Macy uvedl bez velkých mediálních fanfár, jen se objevily odkazy na titulní straně jeho webu a samozřejmě v jeho webovém obchodu. A přirozeně také vydal příslušné tiskové zprávy, tu oznamující Macy mini a iMacy najdete tady.

Nové Macy mini

Nejprve se podívejme na Macy mini. V jejich případě se potvrdily prakticky všechny dřívější pověsti, nové modely skutečně nabízejí porty a konektory, o nichž se mluvilo.

001mm03032009f.jpg

Podrobnější informace k novým Macům mini naleznete na webu Applu zde, přehledné shrnutí specifikací nabízí AppleInsider.

Podle fotografií se zdá, že pouzdro stroje zůstalo stejné jako u předchozích modelů (používá hliník a polykarbonát), zato však „vnitřnosti“ doznaly značných změn. Nové Macy mini (opět se dodávají dva modely) totiž používají novou integrovanou grafiku nVidia GeForce 9400M, stejnou, jakou Apple nasadil do svých nových notebooků (tato grafika umí využívat až 256 MB operační paměti počítače). Oproti původní integrované grafice Intelu přináší několikanásobný výkon (samotný Apple uvádí, že pětinásobný a nezávislé testy nových notebooků to už potvrdily, v některých hrách vyšel nárůst výkonu i vyšší).

Nejmenší stolní Mac se též dočkal pověstmi slibovaných portů, skutečně nabízí jeden port FireWire 800, pět portů USB 2.0 a jak konektor mini-DVI, tak konektor Mini DisplayPort. Lze k němu tedy připojit všechny monitory, co v současnosti Apple prodává, přes Mini DisplayPort dokáže ovládat 24“ LED Cinema Display, na mini-DVI konektor se dají, přes příslušné adaptéry, připojit monitory s DVI nebo VGA vstupy (adaptér z mini-DVI na DVI se dodává spolu s počítačem, adaptér pro VGA se musí koupit zvlášť). A díky nové grafice nVidie Mac mini zvládne i 30“ Cinema Display (s pomocí Dual-Link DVI Adapteru pro Mini DisplayPort).

002mm03032009f.jpg

Nové Macy mini tak poskytují skutečně hodně přípojných možností, možnosti síťového připojení zůstaly stejné (gigabitový Ethernet a bezdrátová připojení přes 802.11n a Bluetooth) a půjde s nimi použít většinu periférií Applu i jiných výrobců.

Samozřejmě ani v případě těchto strojů Apple neopomíná zdůraznit své ohledy na životní prostředí, připomíná, že jsou velmi úsporné z hlediska spotřeby energie, překračují požadavky specifikace Energy Star 4.0 a jako jedny z prvních vyhoví i přísnější specifikaci Energy Star 5.0, jež bude zavedena později v letošním roce, ve stavu nečinnosti by měl nový Mac mini spotřebovávat jen 13 wattů (proti minulému modelu pokles o 45 procent), k tomu Apple nezapomněl dodat, že běžné stolní PC obvykle spotřebuje desetkrát tolik (ovšem tenhle výrok se samozřejmě musí brát s výhradami, příkon PC totiž závisí na mnoha různých faktorech).

A přirozeně nové Macy mini omezují nasazení přírodě škodících materiálů, nepoužívají vnitřní kontakty a kabely s PVC a neobsahují bromované zpomalovače hoření, díky tomu stejně jako nové MacBooky a iMacy získaly statut EPEAT Gold amerického systému hodnocení vlivu počítačů a monitorů na životní prostředí.

Specifikace nových Maců mini

A teď se již podívejme na specifikace obou nových modelů Macu mini.

Levnější model za 599 USD nabízí procesor Intel Core 2 Duo na 2 GHz (se 3 MB sekundární cache paměti), 1 GB RAM (jde o paměť typ DDR3 na 1 066 MHz), 8X DVD vypalovačku SuperDrive a 120GB pevný disk.

Druhý dražší model za 799 USD opět obsahuje procesor Core 2 Duo na 2 GHz a mechaniku SuperDrive, navíc však přináší 2 GB RAM a 320GB pevný disk. (V obou případech se jedná o SATA disky s 5 400 otáčkami za minutu.)

V rámci zákaznické konfigurace lze získat za příplatek 150 USD procesor Core 2 Duo na 2,26 GHz, RAM se dá rozšířit až na 4 GB (předchozí Macy mini bylo možné bez úprav rozšířit nanejvýš na 2 GB) a nižší model jde volitelně osadit 250GB nebo 320GB diskem.

003mm03032009f.jpg

Softwarové vybavení obou strojů je standardní, tedy Mac OS X 10.5 Leopard a mediální balík iLife '09.

Oproti předchozím Macům mini se tak rozdíly mezi oběma modely značně zmenšily, ten dražší se vlastně liší jen kapacitou RAM a pevného disku, konečně tedy zmizela „očesaná“ konfigurace s kombinovanou DVD-ROM/CD-RW mechanikou a nabízené kapacity pevných disků lépe odpovídají dnešnímu stavu trhu.

Použité procesory sice příliš nezrychlily, ale mnohem důležitější je nová čipová sada, jež přináší skutečně použitelnou grafiku a mnohem lepší možnosti rozšiřování.

004mm03032009f.jpg

Nové Macy mini tak konečně dostaly hardware odpovídající požadavkům současnosti, když se to spojí s nízkou cenou, lze očekávat, že by se z nich mohly stát nejprodávanější stolní Macy, to však ukážou až následující měsíce.

Brzy se jistě objeví nezávislé recenze a testy, které by měly přinést bližší podrobnosti a přesnější údaje o výkonu těchto nových strojů (dá se ovšem předpokládat, že budou výkonnostně srovnatelné s novými 13” MacBooky, jimž se hardwarově dost podobají).

Nové iMacy

Apple včera rovněž inovoval své stolní stroje s integrovaným monitorem, iMacy. Popis nových modelů iMaců se na webu Applu nachází tady, přehledný souhrn jejich specifikací opět shromáždil AppleInsider.

005mm03032009f.jpg

Ani v jejich případě se nezměnila modelová skladba, nadále se nabízejí čtyři modely, z toho jeden s 20” a ostatní s 24” obrazovkou, podle očekávání nedošlo ke změnám pouzdra, ta zůstávají stejná jako předtím, ale (některé) nové modely mají vyšší taktovací frekvence procesorů a hlavně se zvětšila kapacita RAM a pevných disků. Ke změnám došlo též u grafických karet.

Monitory se zřejmě nezměnily, takže 20” model nadále poskytuje rozlišení 1680 x 1050, zatímco 24” modely rozlišení 1920 x 1200. Z uváděných pozorovacích úhlů se zdá, že 20” obrazovka je typu TN, ale 24” monitor zřejmě používá kvalitnější technologii (nejspíš nějakou variantu IPS). A pravděpodobně tyto monitory pořád ještě nemají LED podsvícení (tím by se Apple určitě nezapomněl pochlubit).

Změnil se rovněž konektor pro připojení externího monitoru, tím se teď stal Mini DisplayPort, k připojení monitorů s VGA či DVI vstupy tak bude třeba přikoupit příslušné adaptéry. Nový 24” LED Cinema Display půjde připojit přímo, to však asi využije jenom málo uživatelů, když tyto Macy mají srovnatelný vlastní monitor.

006mm03032009f.jpg

V případě nových iMaců se Apple ovšem chlubí především snížením ceny, základní 24“ iMac teď stojí 1 499 USD, tedy stejně jako předchozí 20” model.

Specifikace nových iMaců

Pro ty ještě šetřivější nabízí Apple 20” iMac za 1 199 USD, vybavený procesorem Core 2 Duo na 2,66 GHz (s 6 MB sekundární cache paměti), 2 GB DDR3 RAM na 1 066 MHz (Apple tak již převedl na DDR3 RAM většinu svých strojů), 320 GB SATA diskem a integrovanou grafikou nVidia GeForce 9400M.

Nejlevnější 24” iMac poskytuje za 1 499 USD 2,66GHz procesor Core 2 Duo, 4 GB RAM, 640GB disk a grafiku GeForce 9400M.

iMacy s 24” obrazovkou Apple dodává ještě ve dalších provedeních, za 1 799 USD dostanete konfiguraci s 2,93GHz procesorem Core 2Duo, se 4 GB RAM, 640GB diskem a s grafickou kartou nVidia GeForce GT 120 osazenou 256 MB vlastní paměti GDDR3. (To by ovšem měla vlastně být přeznačená GeForce 9500 GT, nVidia totiž z marketingových důvodů přešla na nové označování svých karet, pod novými názvy se však často ukrývají staré grafické procesory řady GeForce 9).

A nejvyšší 24” iMac za 2 199 USD nabízí procesor Core 2 Duo na 3,06 GHz, 4 GB RAM, 1TB pevný disk a grafickou kartu GeForce GT 130 s 512 MB vlastní RAM (v tomto případě jde o přejmenovanou GeForce 9600 GT).

Všechny modely samozřejmě obsahují 8X DVD vypalovačku SuperDrive, možnosti síťového připojení a přípojné porty rovněž zůstaly stejné (vyjma zavedení Mini DisplayPortu namísto DVI portu), totéž platí i pro klávesnici a myš. Všechny pevné disky mají rotační rychlost 7200 ot./min.

007mm03032009f.jpg

Co se týče možnosti zákaznických konfigurací, RAM lze nyní rozšířit až na 8 GB (předtím byl strop pro kapacitu paměti 4 GB), modely s menšími disky se dají dovybavit až 1TB diskem a pro oba dražší 24“ iMacy se volitelně nabízí i grafická karta Radeon HD 4850 s 512 MB RAM, Apple tedy konečně začal podporovat současný grafický hardware AMD/ATI.

Softwarové vybavení je pochopitelně opět standardní, tedy Leopard a iLife '09.

Také nové iMacy berou větší ohled na životní prostředí, stejně jako modernizované Macy mini vyhoví nové specifikaci Energy Star 5.0 a omezily přírodě škodící materiály, zmizelo z nich PVC a bromované zpomalovače hoření, což je opravňuje k získání statutu EPEAT Gold.

Modernizace iMaců tak byla podle očekávání spíše kosmetického rázu, větších změn doznaly jen grafické karty. V jejich případě ovšem zůstává otevřenou otázkou, nakolik došlo ke zvýšení výkonu, budeme muset počkat na výsledky nezávislých testů, abychom zjistili, jak si povede integrovaná grafika GeForce 9400M vůči kartám Radeon HD 2400 a 2600. A totéž platí i pro „přeznačené“ karty nVidie, avšak Radeon HD 4850 by vyšší příkon přinést měl, doufejme, že ho brzy někdo podrobně prověří.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: