Nové pověsti o chystaných iMacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o chystaných iMacích

19. října 2009, 00.00 | AppleInsider zjistil od svých zdrojů, že chystané nové iMacy zřejmě nebudou mít Blu-ray mechaniku (alespoň ne standardně), vyšší modely však pravděpodobně nasadí čtyřjádrové mobilní procesory Core i7 „Clarksfield“.

Server AppleInsider už delší dobu předpovídá uvedení modernizovaných iMaců, koncem září dokonce přišel se zprávou, že se tyto stroje již začaly na Tchaj-wanu vyrábět. A minulý čtvrtek zveřejnil další pověsti k tomuhle tématu.

Blu-ray mechanika nanejvýš jako volitelné vybavení

Podle nejnovějších zvěstí tyto stroje nakonec nebudou osazeny Blu-ray mechanikou, podle zasvěcenců obeznámených se zákulisním děním u Applu se o tom sice původně uvažovalo, ale nakonec byly plány na osazení Blu-ray mechanik do všech nových iMaců odvolány zřejmě těsně předtím, než začala jejich výše zmíněná výroba. (Mimochodem, totéž již počátkem října uvedl na svém blogu Daring Fireball John Gruber, jehož informace se už vícekrát následně potvrdily.)

Je však velmi pravděpodobné, že Blu-ray mechaniku bude možné objednat si volitelně, v rámci konfigurací na zakázku na webovém obchodu Applu (tedy alespoň v USA, u nás se většinou takové dodatečné možnosti nenabízejí). To rozhodně dává smysl, Blu-ray mechaniky pořád zůstávají dost drahé a kdyby z nich Apple udělal standardní vybavení, asi by těžko dokázal udržet stejnou či nižší cenu nových iMaců oproti jejich předchůdcům (v souladu se svou nejnovější cenovou politikou pro Macy).

Nové iMacy tak nejspíš budou standardně nadále vybaveny DVD vypalovačkou SuperDrive a Blu-ray mechanika bude možná dostupná jako volitelné vybavení (zřejmě poměrně drahé, jak už to s volitelným vybavením od Applu bývá, časem se jistě objeví i levnější alternativy jiných výrobců).

Pokud by se ovšem Blu-ray mechanika nabízela alespoň jako volitelné vybavení, mohlo by to znamenat, že se v Mac OS X objeví příslušná podpora. To vypadá dost pravděpodobně, protože v červenci vydané nové Final Cut Studio již určitou podporu Blu-ray obsahuje.

Přinejmenším vyšší modely údajně nasadí čtyřjádrové mobilní procesory Core i7

K významné změně by však mohlo dojít u procesoru nových iMaců. Předchozí pověsti sice mluvily o tom, že si tyto stroje zachovají dvoujádrové procesory, avšak nyní další zasvěcenci tvrdí, že alespoň do některých z nových iMaců by se mohly dostat mobilní procesory Core i7 „Clarksfield“, jež Intel uvedl na trh koncem září.

Vlastnosti těchto procesorů přehledně shrnuje Wikipedia, mobilní procesory Core i7 se v současnosti nabízejí na třech různých taktovacích frekvencích. Pro iMacy v úvahu přicházejí 1,6GHz a 1,73GHz model s příkonem 45 wattů (zbývající 2GHz čip má o dalších 10 wattů vyšší příkon, ale především vychází podstatně dráž).

A tak je možné, že mezi novými iMacy, jejichž uvedení se očekává už v příštích týdnech, budou alespoň některé modely se čtyřjádrovými procesory. A zároveň by to také znamenalo začátek přechodu těchto strojů na procesory s architekturou Nehalem.

Procesory Clarksfield jsou fyzicky čtyřjádrové, ale protože patří do modelové řady Core i7, podporují technologii Hyper-threading, takže mohou poskytnout až osm virtuálních procesorových jader. A samozřejmě podporují též technologii Turbo Boost zvyšující taktovací frekvenci aktivního jádra, zatímco ta ostatní jsou nečinná, 1,6GHz Clarksfield tak může pracovat až na 2,8 GHz a 1,73GHz čip dokonce až na 3,06 GHz.

Nasazení procesorů Core i7 „Clarksfield“ by výkon nových iMaců rozhodně značně zvýšilo, díky technologii Turbo Boost by měly svižně pracovat i jednovláknové aplikace a nové aplikace psané přímo pro Snow Leoparda by měly časem dovolit účinné využití všech dostupných procesorových jader (právě s nástupem Snow Leoparda lze očekávat u Maců širší nasazování mnohojádrových procesorů).

Příkon těchto procesorů je sice o trochu vyšší než příkon v současnosti používaných procesorů Core 2 Duo, ale zřejmě to ještě bude únosné. Dosavadní pověsti mluvily o tom, že by nové iMacy měly mít také nové, ještě tenčí pouzdro, je tedy možné, že bude navržené právě s ohledem na nové procesory (další ztenčení sice odvod odpadního tepla asi ještě dále ztíží, ovšem konstruktéři Applu si snad dovedou poradit).

Musíte však stále mít na paměti, že se jedná o pouhé pověsti, samotný AppleInsider upozorňuje, že je nemůže stoprocentně potvrdit, v minulosti se ale jeho zdroje často osvědčily jako velmi spolehlivé. A je jasné, že nakonec budou muset na Nehalemy přejít všechny Macy, aby zůstaly konkurenceschopné, takže nedojde-li k tomu nyní, tak příští rok již určitě. Totéž platí pro zvyšování počtu procesorových jader, jestliže příští rok budou Macy Pro nejspíš dvanáctijádrové, pak už se čtyřjádrový iMac nejeví nějak zvlášť předimenzovaný.

Věrohodnost uvedených pověstí si ostatně budeme moci ověřit nejspíš již velmi brzy, uvedení nových Maců se totiž dá očekávat během několika málo týdnů. Vzhledem k tomu, že 22. října Microsoft oficiálně uvede na americký trh Windows 7, bylo by z hlediska marketingové strategie výhodné, kdyby Apple brzy poté představil nové Macy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: