Přestane Apple prodávat krabicový software pro Macy? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Přestane Apple prodávat krabicový software pro Macy?

9. února 2011, 00.00 | MacRumors tvrdí, že po vzoru App Store pro iOS se Apple chystá také u Maců přejít na čistě elektronickou distribuci softwaru přes Mac App Store, z jeho obchodů by brzy mohl zcela zmizet krabicový software.

Obchod App Store s aplikacemi iOS nepochybně představuje úspěch (koncem ledna počet jednotlivých stažení aplikací již překonal 10 miliard) a je zjevné, že se Apple totéž snaží zavést též pro Macy, od 6. ledna funguje obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X.

Možná však půjde ještě dále, tvrdí server MacRumors. Od svých zdrojů zaslechl, že Apple plánuje přejít na čistě elektronickou distribuci softwaru pro Macy dříve než se čekalo, prodej krabicového softwaru by měl brzy z kamenných obchodů Applu úplně zmizet a nahradí ho prodej přes Mac App Store.

Služba osobního konfigurování Maců zdůrazňuje používání Mac App Store

V této souvislosti MacRumors zmiňuje lednovou zprávu serveru 9to5mac, podle níž současně se spuštěním Mac App Store začaly americké obchody Applu svým zákazníkům nabízet službu osobního zkonfigurování zakoupených Maců, podobně jako to už delší dobu dělají pro iPhony a iPady.

Při koupi Macu v obchodě Applu zaměstnanec zákazníkovi pomůže nastavit poštovní účty, provede ho obchodem Mac App Store, zřídí mu účet u iTunes Store a seznámí ho se základy práce s Macem. Služba se přirozeně zaměřuje hlavně na ty, kdo si Mac pořizují poprvé.

Je to samozřejmě užitečná služba, v daném kontextu je ale důležité především to, jaký důraz Apple klade na Mac App Store, jiné možnosti pořizování softwaru pro Mac OS X se zjevně příliš nezdůrazňují (i když jistě ani nezatajují).

Zmizí krabicový software z obchodů Applu?

Má-li MacRumors pravdu, pak zřejmě už brzy přestanou kamenné i webové obchody Applu nabízet krabicový software. Význam by to mělo hlavně v kamenných obchodech, protože prostor, který v nich krabicový software nyní zabírá, by mohlo obsadit jiné zboží, například příslušenství pro přístroje s iOS, jež Applu přináší vyšší zisky.

Vyvstává ovšem otázka, zda se opravdu podaří prodej krabicového softwaru zcela odstranit, protože Mac App Store některé významné aplikace zatím nenabízí (kupříkladu Microsoft Office nebo Adobe Photoshop) a není jisté, zda se do něj vůbec někdy dostanou (Microsoft to sice již zvažuje, ale dosud se nerozhodl). Možná tak vznikne určité přechodné období, kdy bude Apple prodávat ve fyzické formě jenom ty programy, jež nebudou dostupné v jeho elektronickém obchodu.

Přechod k elektronické distribuci softwaru z pochopitelných důvodů nejvíce pokročil u mobilních platforem, ale jedná se o všeobecný trend, který se stále více prosazuje také u osobních počítačů. Apple se samozřejmě i u Maců bude snažit co nejvíce aplikací nabízet tímto způsobem.

Svou roli sice asi hraje i to, že z ceny aplikací prodaných přes Mac App Store získá Apple 30 procent, ovšem při prodeji krabicového softwaru mohou být marže ještě vyšší. Především však elektronická distribuce má mnohem nižší náklady a odpadají takové logistické problémy jako výroba fyzických médií a obalů a jejich rozvoz k prodejcům, stačí se starat jen o serverovou infrastrukturu.

Vyjde ještě krabicový iWork '11?

Lze předpokládat, že Apple s přechodem na nový distribuční mechanismus začne nejdřív u svých vlastních programových titulů, „první vlaštovkou“ nového trendu by se mohl stát očekávaný kancelářský balík iWork '11.

Uvidíme, zda se bude ještě dodávat i jeho krabicová verze, anebo jestli se bude nabízet pouze v Mac App Store, pak ovšem zřejmě stejně jako v případě App Store pro iOS bude rozdělen na jednotlivé aplikace. (Loni uvedený mediální balík iLife '11 se stále ještě prodává i v krabicovém provedení, Mac App Store však poskytuje jeho tři hlavní aplikace samostatně.)

Více se dozvíme asi až na konferenci WWCDC 2011

Mac App Store se sice dá používat s Mac OS X 10.6.6 a vyšším, avšak v chystaném Mac OS X Lion (poprvé předvedeném loni v říjnu) bude tvořit jednu z klíčových komponent.

Výše popisovaná změna způsobu prodeje softwaru pro Macy by tak mohla být spojena právě s vydáním této nové verze operačního systému. To Apple slibuje na letošní léto, ale dá se předpokládat, že podrobnější informace k tomuhle i dalším tématům uslyšíme na letní vývojářské konferenci WWDC 2011.

Ta by se podle nových náznaků mohla konat od 5. do 9. června, blog AppleBitch.com si všiml, že toto období je v kalendáři akcí sanfranciského kongresového střediska Moscone Center vyhrazeno pro „podnikové setkání“, což by mohla být právě WWDC (ne vždy však takovéto odhady vyšly, loni konference nakonec byla jindy).

Červnové datum se zdá jako velice pravděpodobné, předpokládá se, že na WWDC 2011 bude představen nový iPhone, možná i nová hlavní verze iOS (tu ovšem možná Apple předvede již předtím na samostatné akci) a samozřejmě se tam bude mluvit o Mac OS X Lion. Ten by měl přinášet konvergenci iOS a Mac OS X, což se pochopitelně týká též způsobů distribuce softwaru, výše naznačené změny by mohl Apple oznámit právě tam (pokud to ovšem neudělá ještě dřív).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: