Nové pověsti o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o tabletu

11. ledna 2010, 00.00 | Tablet Applu má mít hliníkové pouzdro. Přístroj údajně dostane balík iWork upravený pro dotykové ovládání a bude podporovat složitější gesta. A představení platformy NVIDIA Tegra 2 vyvolalo diskuse o vnitřní architektuře tabletu.

Samozřejmě ani konec minulého týdne se neobešel bez další dávky pověstí o tabletu Applu, jehož první veřejné představení se všeobecně očekává 27. ledna, výběr z nich nabízí tento článek:

Tablet zřejmě bude používat hliníkové pouzdro

Přibývá zpráv o údajných dodavatelích komponent pro tablet, minulý pátek s další takovou informací přišla agentura Reuters.

Od dvou různých zdrojů se dozvěděla, že AVY Precision Technology Inc, tchajwanský výrobce pouzder elektronických zařízení, zahájí v únoru výrobu hliníkových pouzder pro tablet, zatímco podle třetího zdroje tchajwanský výrobce dotykových displejů TPK Solutions již začal dodávat dotykové obrazovky, poslouží jako jejich dodatečný zdroj vedle těch, které již poskytuje firma Wintek Corp.

Únorové zahájení výroby pouzder podle jednoho z oněch zdrojů naznačuje, že tablet přijde na trh ve druhém čtvrtletí letošního roku, což odpovídá dosavadním pověstem, jež mluvily o spuštění prodeje v březnu či v dubnu.

Nejsou to informace nijak překvapivé, užití hliníkového pouzdra se vcelku dalo očekávat, protože v poslední době Apple do tohoto kovu „obléká“ skoro všechny své novinky, hliníkové pouzdro dostala i taková drobnost jako nové dálkové ovládání Apple Remote a z Maců zůstává jedinou hliník nepoužívající výjimkou potvrzující pravidlo bílý MacBook (a i ten nejspíš jenom z cenových důvodů), je tedy velice pravděpodobné, že stejný styl zvolí Apple též pro svůj tablet.

Velice často citovaný článek Wall Street Journalu se zmiňoval o tom, že Apple zvažuje použití dvou různých materiálů pro pouzdro tabletu, nakonec tedy nejspíš dostal přednost hliník (narozdíl od toho českého filmového zůstal v Cupertinu). Již loňské pověsti navíc mluvily o tom,že Apple hledá pro tablet způsob, jak zpevnit skleněný krycí panel displeje, tablet tak zřejmě bude využívat stejně jako nové Macy kombinaci hliníku a skla.

Tablet by mohl dostat verzi balíku iWork s dotykovým ovládáním a podporovat složitá gesta více prstů

Zatím se předpokládalo, že tablet bude sloužit hlavně pro zobrazování multimediálního obsahu, k brouzdání po Webu a také se hodně spekulovalo o jeho využití k distribuci publikací nové generace nahrazujících tradiční tiskoviny. Nejnovější pověsti však naznačují, že ho možná půjde použít i pro kancelářskou práci.

Přišel s tím deník New York Times, v obsáhlejším článku shrnujícím současný příval tabletů a čteček elektronických knih (o tom více níže) přirozeně zmiňuje též tablet Applu, u něhož se předpokládá poměrně vysoká cena (mluví se až o 1 000 USD, jsou to ovšem jenom dohady analytiků), zatímco některé typy již představených jednodušších tabletů by měly stát mnohem méně (kupříkladu tablet a smartbook firmy Freescale se údajně bude prodávat za 200 USD).

Autor článku hovořil s několika bývalými zaměstnanci Applu (kteří si přirozeně přáli zachovat anonymitu, vzhledem ke známým reakcím Applu na prozrazení vnitřních důvěrných informací), podle nichž by cupertinský tablet mohl sloužit také k vážnější práci a zřejmě nabídne propracovanější ovládání.

Jeden z bývalých inženýrů Applu uvedl, že tablet bude mít funkčně bohatší dotykové ovládání než iPhone, půjde ho ovládat obsáhlejší sadou gest více prstů, jako příklad zmínil přejetí třemi prsty dolů a jejich zatočení pro otevření aplikace, není však jasné, zda se takováto gesta dostanou i do konečné verze tabletu.

Největší ohlas však vyvolalo tvrzení dalšího bývalého inženýra Applu, který údajně poslední dva roky vyvíjel multi-touch verzi kancelářského balíku iWork.

Z článku sice není úplně jasné, zda se skutečně jednalo o iWork pro iPhone OS (mohla by to totiž být také upravená verze pro Macy vybavené trackpadem podporujícím gesta více prstů), ale vzhledem k tomu, že mezi Mac OS X a iPhone OS hlavní rozdíl spočívá v uživatelském rozhraní, neměl by být přenos aplikace zase tak složitý, nemluvě o tom, že předpokládaný iPhone OS 4 pro tablet by mohl zahrnovat novinky, jež takovéto přenosy dále usnadní, sice se bude třeba ještě vypořádat s přenosem na procesor ARM, ale zrovna s tím OS X nemá velké potíže.

Pokud se tyto náznaky potvrdí, potom by tablet Applu byl použitelný v mnohem širším měřítku, než se původně předpokládalo, možná jde o reakci na nástup dalších tabletů s operačními systémy jako Windows 7 a Android, které rovněž (zejména ty s Windows) dovolí používání kancelářských aplikací, více se ovšem dozvíme asi až koncem ledna.

Tegra 2 nasazuje procesor Cortex-A9, což vyvolává dohady o vnitřní architektuře tabletu Applu

Na právě skončivší výstavě CES 2010 se představila řada prototypů tabletů a čteček elektronických knih, z nichž se sice zdaleka ne všechny musí dočkat realizace, ale naznačuje to, že letos přivítáme mnoho takových zařízení, často vybavených procesory ARM a odpovídajícími operačními systémy (převažuje hlavně Android).

Vlnu představování prototypů tabletů možná vyvolaly právě pověsti o tabletu Applu, je ostatně dost pravděpodobné, že je Apple sám pomáhal šířit. Na CES 2010 byl předveden též prototyp tabletu HP s Windows 7 a podle nejasných dalších náznaků (o nichž se zmiňuje i výše citovaný článek New York Times) chystá HP rovněž menší tablet s Androidem. A když k tomu přidáte ještě řadu připravovaných jednoúčelových čteček elektronických knih vybavených displeji s „elektronickým paírem“, je situace skutečně hodně nepřehledná, všichni teď čekají, s čím vlastně přijde Apple.

Četné úvahy vyvolala také na CES 2010 předvedená nová řada procesorů Tegra NVIDIe. (Na YouTube najdete videozáznam příslušné tiskové konference, na téhle nové platformě se též předvádělo herní jádro Unreal Engine 3, již předtím ukázané na iPhonu.)

Původní čipy Tegra byly zajímavé tím, že spojovaly na mobilní poměry velice výkonnou grafiku s procesorem ARM, avšak jednalo se o dnes již poněkud zastaralý ARM11 (používaný také v iPhonu 3G), což omezovalo přitažlivost této platformy (užívá ji například přehrávač Zune HD Microsoftu).

Avšak nově představená Tegra 2 nasadila laťku skutečně hodně vysoko, přeskočila totiž dnes aktuální procesor Cortex-A8 (který najdete třeba v iPhonu 3GS nebo Palmu Pre) a sáhla po jeho výkonnějším nástupci Cortex-A9, navíc ve dvoujádrovém provedení. Odkazovaný český článek předkládá přehled základních vlastností nového SoC čipu NVIDIe, ale chcete-li opravdu důkladné informace o nové platformě, podívejte se na článek serveru AnandTech.

Jeho autor Anand Lal Shimpi tam důkladně probírá jednotlivé komponenty, nejvíc však procesor Cortex-A9 a dovozuje, že na stejné taktovací frekvenci by měl být o 30 až 100 procent výkonnější než Cortex-A8. Díky vnitřním změnám (kratšímu řetězci zpracování instrukcí) zároveň podporuje vyšší taktovací frekvence (Tegra 2 se bude nabízet až na 1 GHz), přičemž si nadále zachovává nízký příkon typický pro řešení ARM. (O výkonu tohoto procesoru ostatně svědčí i nedávná ukázka samotné ARM, jež naznačuje, že by Cortex-A9 mohl být výkonnější než procesory Atom.)

Tegra 2 toho ovšem poskytuje mnohem víc (jedná se vlastně o osm různých spolupracujících procesorů na jednom čipu), obstará většinu multimediálních potřeb, NVIDIA mimo jiné tvrdí, že její SoC čip si jako jediný poradí s dekódováním HD videa 1080p při udržení příkonu v řádu desetin wattu.

To je samozřejmě těžké ověřit, ale Anand přesto dospěl k závěru, že SoC řešení postavená na procesorech Cortex-A9 (a doplněná o další podpůrné obvody, zejména o odpovídající grafiku) budou jednou z nejzajímavějších novinek letošního roku pro chytré telefony a obdobná kapesní zařízení.

Jak se dalo čekat, představení Tegry 2 spustilo lavinu dohadů, zda tento čip použije tablet Applu. To je však nanejvýš nepravděpodobné, Apple sice v případě Maců s NVIDIí poměrně těsně spolupracuje, ale v poslední době tato spolupráce utržila jisté šrámy, navíc v případě přístrojů s iPhone OS Apple využívá úplně jiné dodavatele komponent a pokud je změní, tak nejspíš ve prospěch svých vlastních řešení (navržených týmy čipových designérů získaných předloni převzetím firmy P.A. Semi).

Víme, že Apple má licenci na procesory ARM a co se týče grafiky, nejspíš sáhne po grafických koprocesorech PowerVR SGC (slibně vypadá například rovněž na CES předvedený nový procesor SGX545, o němž se více rozepisujeme v dnešním článku o předpokládaných prvcích nového iPhonu), na které Apple též vlastní licenci (nemluvě o tom, že ve firmě Imagination Technologies, jež vyvíjí procesory PowerVR, drží vlastnický podíl).

Apple tak skoro určitě nepředvede zařízení využívající SoC čip Tegra 2, ale protože se očekává uvedení řady konkurenčních tabletů a jiných přístrojů (smartbooků a možná i chytrých telefonů) jím osazených, nejspíš na to bude muset zareagovat a jeho řešení snad bude výkonnostně srovnatelné, tedy také vybavené procesorem Cortex-A9 a odpovídající grafikou. Nejde však vyloučit ani to, že použije slabší hardware postavený ještě na Cortexu-A8, jasněji v tomto ohledu bude nejdříve koncem ledna, do té doby se jistě ještě dočkáme mnoha dalších dohadů a spekulací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: