Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (2) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (2)

16. května 2005, 00.00 | Minule jsme o Spotlightu uvedli pár základních informací a řadu tipů, jak chytře Spotlight používat a vyhledávat s ním. Dnes se podívám na Spotlight z jiného úhlu - povíme si, jak je Spotlight do systému integrován a jak pracuje s indexy.

Minule jsme o Spotlightu uvedli pár základních informací a řadu tipů, jak chytře Spotlight používat a vyhledávat s ním. Dnes se podívám na Spotlight z jiného úhlu - povíme si, jak je Spotlight do systému integrován a jak pracuje s indexy.


Jak se používá?

Zcela jednoduše - nejrychlejší způsob je kliknout na ikonku Spotlightu v pravém horním rohu a napsat hledané slovo (totéž udělá zkratka Jablíčko - Space). Systém okamžitě začne nabízet výsledky, které se následně začínají objevovat a jejich seznam postupně roste. Při stisknutí klávesy Enter se dostanete k detailnějšímu a přehlednějšímu popisu jednotlivých výsledků (totéž můžete provést i pomocí zkratky Jablíčko - Option - Space). Toto okno funguje zcela samostatně a není součástí ani Finderu, ani jiné běžící aplikace - pokud se do něj chcete vrátit (například při přepnutí do jiné aplikace), musíte buď použít klávesovou zkratku, nebo použít Exposé a nechat si zobrazit všechna okna (nikoliv jen okna Finderu). Toto okno s výsledky nabízí skvělý přehled a velice rychle se v něm zorientujete - můžete si zvolit, podle čeho se výsledky mají slučovat do skupin (datum, druh, autora, abecední seznam), podle jakého kritéria řadit. Dále je možnost výsledek hledání omezit časem a místem hledání. Neměl bych zapomenout, že v případě delšího hledání je možné nechat Spotlight pracovat na pozadí a vrátit se k vyhledávání až za pár vteřin, kdy je výsledek již kompletní. Trochu nepříjemné je neustále rostoucí seznam výsledků, takže máte občas problém myší "zachytit" požadovaný soubor v seznamu, neboť vám neustále utíká dolů. To se samozřejmě týká pouze v případě, že výsledků je větší množství.

Velmi příjemné je zobrazení obrázků a PDF dokumentů jako náhledů, takže se můžete orientovat nejenom podle jména, ale i podle vzhledu. U obrázků je možné výsledky rovnou prohlížet jako Slideshow (stejně jako v novém Preview) a eventuelně rovnou přesunout do iPhoto.

Jedinou nevýhodou tohoto rozhraní (mám teď na mysli okno Spotlightu, které se objeví po stisknutí klávesy jablíčko - Option - Space) je fakt, že jste zásadně omezeni množstvím podmínek pro vyhledávání. To naštěstí řeší třetí varianta - vyhledávání pomocí Jablíčko - F nebo přímo pomocí vyhledávacího políčka v okně Finderu. Zde je možné přidávat a vybírat z velkého množství kritérií, které by měly potěšit každého lovce informací. Na výběr je například volba klíčových slov, visačka, pouze jména, velikosti, expozice, kodeku, použitých fontů, extenze, počtu stránek v dokumentu a další několika desítek možností. V tomto směru nabízí Spotlight opravdu nepřeberné možnosti, ke kterým se běžný uživatel celkem určitě nikdy ani nedostane.

Výsledky takovýchto hledání si můžete uložit jako tzv. Smart Folders, nebo chcete-li "Chytré složky". Po otevření takové složky dojde automaticky k zobrazení výsledků dle daných kriterií - výsledek je tak vždy aktuální (samotná složka je pouze XML soubor, který obsahuje informace o daných podmínkách hledání, žádné soubory v ní nejsou). Jestliže si chcete otestovat rychlost Smart Folders, vytvořte si novou Chytrou složku s kritériem obsahující nějaké ne zcela běžné slovo v obsahu dokumentu (třeba "abrakadabra") a vytvořte nový dokument, který toto slovo obsahuje - v okamžiku uložení se vám daný soubor objeví i v Chytré složce.

Spotlight je stejným způsobem integrován i do nového Mailu a i v něm můžete Chytré složky vytvářet. Navíc Spotlight umí prohledávat i soubory, které máte uloženy v emailové zprávě, pokud ovšem byly alespoň jednou otevřeny. Z toho důvodu Mail nově otevřené soubory ukládá do složky "Mail Downloads". Dokumenty, které jsou zaheslovány (například Word dokumenty), indexovány nejsou a nelze prohledávat jejich obsah. Spotlight dále mimo jiné naleznete i přímo v Open/Save dialozích, takže přístup k němu je opravdu odevšad a v podstatě není možné se před ním schovat :-).


Indexy

Aby bylo prohledávání co nejrychlejší, používá Spotlight tzv. indexy - informace o každém souboru si ukládá do své databáze a následně prohledává pouze tyto indexy, nikoliv obsah pevného disku (existují výjimky, ale o těch později). Z toho důvodu je Spotlight tak rychlý a pohotový, ale celé toto řešení má i pár háčků. Prvním je vytvoření indexu - pokud jste Tygra již instalovali, jistě jste si všimli, že po instalaci dochází k určitému zpomalení a ikonka Spotlightu v pravém rohu pulzuje. Spotlight právě začal indexovat obsah pevného disku a může mu to zabrat od několika minut až po řádově hodiny - záleží na velikosti pevného disku a množství souborů. Naštěstí se nemusíte bát, tento proces probíhá pouze jednou - po instalaci nebo po připojení externího disku. Celý proces má nízkou prioritu, takže by ani neměl celý počítač příliš zpomalovat (záleží na konkrétním hardwaru). Když si Spotlight vytvoří svou databázi, každá další změna probíhá až při uložení souboru. Vždy, když stisknete Jablíčko -S nebo v menu vyberete "uložit..", Spotlight okamžitě dokument zkontroluje a zaznamená si změny. Tento proces se na rychlosti žádným způsobem neprojevil a je pro uživatele v podstatě nepostřehnutelný.

Takto vše funguje zcela ideálně, problém ovšem nastává, jestliže dojde ke změně v souboru a Spotlight tuto změnu nezaregistruje. To se může stát, jestliže používáte externí disk a připojujete jej k více počítačům (se starším Mac OS X). Nebo nastartujete svůj počítače do Target-disk módu a z jiného počítače provedete změny v obsahu disku, nebo svůj počítač nastartujete do starší verze Mac OS X a provedete nějaké změny. V těchto případech nemá Tiger šanci nové změny zaregistrovat a při dalším použití Spotlightu nebudou ve výsledcích obsaženy soubory, které byly tímto "nestandardním" způsobem modifikovány. Spotlight si je zaznamená, až budou nově otevřeny. S tím je potřeba při práci s Tygrem počítat. Není možné přinutit Spotlight prohledávat pevný disk starým způsobem známým z Panthera (jen podle názvů souborů). Ten funguje pouze na zařízeních, které si Spotlight neindexuje - což jsou CD/DVD média a servery. Ty jsou prohledávány pouze podle jména (starým způsobem) a jejich obsah není prohledáván (i když i zde existuje způsob, jak Spotlight donutit, ale o tom jindy).

V tomto směru vidím trochu problém, že si uživatel sám nemůže zvolit způsob, jak má Spotlight konkrétní složky prohledávat. Například já mám na připojeném externím disku kompletní zálohu systému a když dám hledat nějaký soubor, dostávám duplikované výsledky nalezené jak na primárním disku, tak na záloze. To se dá sice vyřešit tím, že omezím hledání jen na konkrétní logický oddíl, nebo v předvolbách druhý záložní disk vyřadím z databáze Spotlightu. To by se jevilo jako nejideálnější řešení, bohužel pak už takto "odstavenou" část disku nikdy neprohledáte a stává se tak pro vyhledávání zcela nepřístupnou (nelze tedy prohledávat ani podle jména), což mi osobně trochu vadí. Kdyby měl uživatel možnost výběru mezi oběma způsoby, mohlo by se jednat o lepší řešení. I když samozřejmě běžný uživatel pravděpodobně na podobné úvahy nenarazí.


Mimochodem, velice dobrý rozbor nejenom Spotlightu naleznete na stránkách arstechnica.com.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Já tedy nevím...

Autor: OC Muž

Založeno: 16.05.2005, 00:20
Odpovědí: 0

... ale já mám (aniž bych cokoli jakkoli měnil ve standardní instalaci) Spotlight na kombinaci Ctrl-space, což dává velmi dobrý smysl, neboť Cmd-space odjakživa přepíná klávesnice?

Jinak Spotlight má těch chybek víc :), krom té Arstechniky (jež je skutečně skvělá) doporučuji třeba http://www.robservatory.c
om/archives/2005/05/12/sh
ining-the-spotlight-on-sp
otlight/ :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Já tedy nevím...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 16.05.2005, 04:10

Hmm, ctrl space je dalsi bordel. Kdyz si pri instalaci zvolite jen jednu klavesnici )ceskou, tak Spotlight zacne okupovat jablko space, pokud zvolite klavesnice dve, pak je jablko space na klavesnice. Pokud zapnete druhou klavesnici pozdeji, tak si to musite vyresit rucne. Stve me, ze Apple nedokaze respektovat, ze jablko space je lupa a v Tigrovi na tu zkratku nas*** dokonce dve funkce. Taky me trochu nadzvedlo (dokonce vic nez novy Mail), kdyz jsem zjistil, ze okno Spotlightu nepatri zadne aplikaci (v GUI). Apple porusuje svoje vlastni GUI guidelines a zanasi interface dalsimi a dalsimi zverstvy. Jeste patnact verzi a bude to jako XP:o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já tedy nevím...

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 16.05.2005, 08:31

Jen tak trochu odbočím.
Možná by mohl někdo vydat Průvodce po klávesnici a okolí a pak tu knihu poslat někomu, kdo se zabývá bezpečností práce.
Předtavte si, že chcete uložit nějaké lejstro do plastové složky a najednou to není ona složka, ale skartovačka. No to je vo zdraví!!! :o))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Já tedy nevím...

Autor: paddy Muž

Založeno: 16.05.2005, 11:23

Jeste stesti, ze si ty klavesovy zkratky nikdy nezapamutuju a nemusim tohle resit....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já tedy nevím...

Autor: nm Muž

Založeno: 16.05.2005, 11:42

Ja jsem treba rad, ze Apple si nedela hlavu z toho, ze urcitou klavesovou kombinaci jedna ze stovek firem pouziva v nekterych svych programech. Pocitac Apple proste neni jen hardwarova soucast Photoshopu. Podstatne je, ze si nastaveni muze kazdy zmenit jak chce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Já tedy nevím...

Autor: jakub Muž

Založeno: 16.05.2005, 11:53

zajímavý je, že (aspoň u mně v pantheru) lupa jabko+space v photoshopu funguje, a přepínaní klávesnice jabko+space taky funguje, včetně photoshopu. Buď je osx kouzelný, že pozná, co chci, nebo záleží na pořadí nebo délce stisku kláves? zatím jsem to nevypozoroval.

Odpovědět na příspěvek

RE: Já tedy nevím...

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 16.05.2005, 08:59

Já mám zvolenou jen jednu klávesnici a systém mi automaticky nastavil CMD-space na zapnutí spotlightu, takže asi jde o nastavení klávesnice...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Problem

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.05.2005, 00:43
Odpovědí: 0

Kdyby slo rozchodit ten Spolight i v ramci site, tak by to byl docela narez :-)

Odpovědět na příspěvek

Courier v poliach

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 16.05.2005, 08:50
Odpovědí: 0

Pane Mara, vsimol som si, ze na vasich screenshotoch mate vo vyhladavacom poli Findeeru normalnu Lucidu font. Ja mam Courier a mnoho ludi tiez. Tyka sa to aj poli v oknach Save as…, vo vyhladavani iTunes apod.

V com by to tak krucinal mohlo byt? Pouzity Archive&Install. Fakt nechapem, podobny problem som si vsimol aj v developer buildoch.

Defaults databaza nic take v sebe nema, takze to bude problem niekde inde

Odpovědět na příspěvek

RE: Courier v poliach

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 16.05.2005, 08:58

Zdravím, já jsem Tigera instaloval na čisto a následně ručně přidával předvolby a další dokumenty a podobně z Panthera. Courier mám jen v BBeditu - například při použití Anchor.. Takže problém pravděpodobně v rámci upgradu z Panthera, ale pokud se nepletu, tak se k tomuto tématu někde vyjadřoval Jakub Formánek a vyřešeno by to mělo být v rámci lokalizace... Ví někdo více?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Courier v poliach

Autor: J.P. Muž

Založeno: 16.05.2005, 09:19

mám instalaci po formátu HDD a taky Courier. Nevim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Courier v poliach

Autor: Android Muž

Založeno: 16.05.2005, 10:09

Hm, ja mam taky formatovany disk, cistou instalaci, jen rucne pretazene nektere predvolby a Courier je uplne vsude :( Nemuzu nikde najit to vyjadreni Jakuba Formanka, nevit o tom problemu nekdo neco vice? Rad bych se toho Courieru zbavil a myslim ze nejsem sam...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Jakub Formánek Muž

Založeno: 16.05.2005, 23:12

...je to drobná chyba v českém skriptu (CE) -- projeví se pokud máte češtinu na prvním místě... s instalací nebo předvolbami to nemá co dělat...

a) 100% to odstraní lokalizace (již brzy u dobrých prodejců ;-)
b) chybu snad v dohledné době odstraní Apple i z mezinárodní verze systému (10.4.2 ??? :-) ...ví se o tom, pracuje se na tom...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 17.05.2005, 09:04

Problem je, ze na prvom mieste mam anglicky skript :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Jakub Muž

Založeno: 17.05.2005, 12:59

a) používáš nějakou lokalizovanou aplikaci ve které to zlobí...
b) možná stačí mít jen jako hlavní klávesnici českou nebo slovenskou -- to bude asi ono, ale je to stejný problém -- řeší se to...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 17.05.2005, 17:09

Potvrdzujem, problem so slovenskou klavesnicou, ked je US ide to OK. Ale ta mi je pri praci k nicomu…

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 17.05.2005, 15:15

taky anglicky skript na prvnim miste, klavesnice Czech-QWERTY, font me nezlobi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 17.05.2005, 17:01

Mě se to objevuje také pouze při češtině na prvním místě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Courier v poliach

Autor: Gregory Muž

Založeno: 12.12.2005, 21:42

This might help - http://www.uce.pl/pym/ant
y-courier.html

Odpovědět na příspěvek

Sakriš...

Autor: petiar Muž

Založeno: 16.05.2005, 09:59
Odpovědí: 0

Ak je účelom tejto diskusie znechutiť mi radosť z objednaného iMacu, tak potom nemá chybu! :-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Sakriš...

Autor: JiF Muž

Založeno: 16.05.2005, 10:49

Kliiiid. Tady se vzdy objevi problemy. Kdyz neco chodi bez chyb, tak proc o tom psat ze? :-)
Proste tech par musek se vzdy najde a ja myslim ze jich je velmi ale velmi malo. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to jsou jen problémky

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.05.2005, 12:00

Už v okamžiku, kdy se oznámila finální verze 10.4, se začalo pracovat na prvním updatu, který bude řešit PROBLÉMKY, které se v tomto systému objevují. Obsahuje přes dvacet změn, které zahrnují opravu různých chyb, které způsobovaly Pády některých aplikací, jako je iSync, iCal, iDVD či přehrávání H.264, také jsou opraveny problémy s Address Bookem.
Takhle hezky to napsal Marti Ler
Tak si nedělej těžkou hlavu , jsou to jen problémky:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: to jsou jen problémky

Autor: Honza Muž

Založeno: 16.05.2005, 16:53

V kazdem softu jsou chyby, ale to neznamena ze postihnou vsechny uzivatele. Ja mam Tygra na dvou strojich a nemel jsem zadne velke problemy. Ani jeden problem s tim co se popisuje. Svet neni az tak cerny jak by se mohl zdat z nekterych diskusi tady :-).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: