Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Druhé Objective C: atributy a accesory
3. března 2008, 09.00 | V tomto dílu našeho seriálu, věnovaném rozšíření jazyka Objective C 2.0, si ukážeme nové služby pro deklaraci atributů objektů a generování accesorů.
V tomto díle našeho seriálu, věnovaném rozšíření jazyka Objective C 2.0, si ukážeme nové služby pro deklaraci atributů objektů a generování accesorů.
Ačkoli je pravda, že – jak jsme uvedli v předcházejících dílech – asi nejvýznamnější jednotlivou novinkou Objective C 2.0 je definitivní odstranění syndromu "fragile class", deklarace atributů objektů a generování accesorů se přinejmenším zpočátku daleko více projeví na kódu, který píšeme. To proto, že odstranění syndromu "fragile class" se týká pouze čtyřiašedesátibitového prostředí; naproti tomu služby pro deklaraci atributů objektů a generování accesorů můžeme využívat kdekoli (ačkoli, jak uvidíme zanedlouho, i ty ve čtyřiašedesátibitovém prostředí nabízejí více).
Deklarace atributů objektů
Atributy ("properties") objektu jsou ty jeho instanční proměnné, jež obsahují jeho význačné vlastnosti. Pokud bychom kupříkladu definovali třídu Programmer takto:
@interface Programmer:NSObject { // ObjC 1.0 @private NSString *name,*surname; NSArray *languages; unsigned iq; } -(NSString*)name; // jméno programátora -(void)setName:(NSString*)name; -(NSString*)surname; // jeho příjmení -(void)setSurname:(NSString*)sname; -(NSString*)displayName; // jméno i příjmení -(NSArray*)languages; // programovací jazyky, jež ovládá -(void)setLanguages:(NSArray*)languages; -(unsigned)iq; // jeho inteligence, je-li jaká -(void)setIq:(unsigned)iq; @end
definovali jsme atributy "name", "surname", "displayName", "languages" a "iq" – ovšem stálo nás to spoustu zbytečné a mechanické práce; a co teprve implementace! K té se ovšem vrátíme až v příštím odstavci.
Objective C 2.0 nabízí formální prostředek, jak výše uvedené atributy deklarovat pohodlněji: direktivu @property, jež implicitně deklaruje obě zprávy atribut a setAtribut, a navíc umožní určit některé podrobnější informace: kupříkladu u atributů name a surname je zřejmé, že budeme v implementaci chtít využít zprávu copy; naopak u languages budeme (dejme tomu) preferovat přidržení atributu zprávou retain.
Ve čtyřiašedesátibitovém prostředí celá deklarace třídy bude vypadat prostě takto:
@interface Programmer:NSObject // ObjC 2.0, 64 bitů @property (copy) NSString *name,*surname; @property (readonly) NSString *displayName; @property (retain) NSArray *languages; @property unsigned iq; @end
V prostředí dvaatřicetibitovém zůstávají deklarace @property přesně stejné; bohužel ještě navíc musíme zopakovat deklaraci instančních proměnných (tj. blok "{ ... }") v přesně stejné podobě, jak vypadal v Objective C 1.0 na prvém výpisu – ve dvaatřicetibitovém módu není technicky možné, aby si překladač instanční proměnné "domyslel sám":
@interface Programmer:NSObject { // ObjC 2.0, 32 bitů @private NSString *name,*surname; NSArray *languages; unsigned iq; } @property (copy) NSString *name,*surname; @property (readonly) NSString *displayName; @property (retain) NSArray *languages; @property unsigned iq; @end
I tak je ovšem vidět, že (a) deklarace je mnohem jednodušší, (b) přináší více informací o jednotlivých atributech objektu: je zřejmé, že jméno a příjmení jsou kopírovány, kdežto pole languages je sdíleno.
V hlavičkovém souboru není nic jiného zapotřebí; při výše uvedených deklaracích je zcela validní a korektní zasílání zpráv např. takto:
Programmer *p=...; [p setSurname:@"Meyer"]; [p setName:[p surname]]; NSLog(@"%@, židák frajer",[p displayName]); [p setIq:[p iq]+5]; ...
Objective C 2.0 nabízí prostředky pro zjednodušení i tohoto zápisu; to si však ukážeme až příště, neboť to s deklarací atributů a generováním accesorů nijak přímo nesouvisí.
Generování accesorů
Jestliže deklarace atributů byla v Objective C 1.0 nepříjemná, implementace accesorů byla vskutku noční můrou. Nebudeme si ji ani vypisovat celou, jen ukážeme, jak jednotlivé metody vypadají:
@implementation Programmer // ObjC 1.0 -(NSString*)name { return [[name retain] autorelease]; } -(void)setName:(NSString*)new { if (new==name) return; [name release]; name=[new copy]; } ... stejné dvě metody pro "surname" ... -(NSString*)displayName { return [NSString stringWithFormat:@"%@ %@", [self name],[self surname]]; } ... "getter" pro languages stejný ... ... "setter" se liší jen použitím ... ... zprávy "retain" namísto "copy" ... -(unsigned)iq { return iq; } -(void)setIq:(unsigned)new { iq=new; } @end
Zde nám Objective C 2.0 ušetří nejvíc práce – kompletní implementace, odpovídající výše uvedenému bezmála čtyřicetiřádkovému monstru pro pouhou čtveřici atributů, vypadá takto:
@implementation Programmer // ObjC 2.0 @synthesize name,surname,languages,iq; -(NSString*)displayName { return [NSString stringWithFormat:@"%@ %@", [self name],[self surname]]; } @end
Tentokrát jsme nic nevynechali – to je vše, co je zapotřebí. Direktiva @synthesize automaticky vygeneruje accesory pro všechny uvedené atributy; jelikož díky deklaracím již překladač ví, kdy použít retain, kdy copy a kdy – jako v případě atributu iq – není zapotřebí ani jedno a stačí prostě zkopírovat hodnotu, není již zapotřebí nic dalšího. Jen ovšem musíme explicitně naprogramovat odvozený atribut displayName (a proto také není v direktivě @synthesize uveden).
To mimochodem platí obecně; pokud bychom z nějakého důvodu chtěli třeba accesory name a setName: naprogramovat sami, prostě to uděláme a jméno atributu name neuvedeme v direktivě @synthesize.
Zcela privátní atributy
Ve čtyřiašedesátibitovém prostředí překladač dokáže potřebné instanční proměnné vytvořit sám, aniž by bylo zapotřebí je deklarovat. Je zřejmé, že tato možnost úzce souvisí právě s novou implementací, jež zajišťuje odstranění syndromu "fragile class": jeden a týž trik se stará o to, že podtřídám "nemusí nic být" do struktury instančních proměnných nadtřídy, i o to, že tyto proměnné může překladač vytvářet sám, aniž by bylo zapotřebí je explicitně deklarovat v @interface.
Důsledkem je to, že nyní již v @interface nemusíme uvádět ty atributy, jež slouží třídě pouze interně, vůbec! Nejvhodnější je využít k tomu "rozšíření třídy" – nepojmenovanou kategorii, s níž jsme se seznámili v minulém dílu.
Dejme tomu, že naše třída Programmer obsahuje navíc atributy / instanční proměnné lines a boss, jež obsahují počet programových řádků, které dotyčný dosud spáchal, a jméno jeho nadřízeného; tyto atributy však jsou z nějakých důvodů privátní a využívá jich pouze sama třída Programmer, případně několik málo tříd, jež s ní úzce spolupracují; ostatním však nemají být k dispozici.
V Objective C 1.0 (a také v Objective C 2.0 ve dvaatřicetibitovém prostředí) musíme i tyto instanční proměnné deklarovat v @interface; pouze jim odpovídající accesory můžeme deklarovat a definovat v neveřejné kategorii, případně v implementaci třídy samotné. Soubor "Programmer.h" s rozhraním tedy bude vypadat nějak takto:
@interface Programmer:NSObject { // ObjC 2.0, 32 bitů @private NSString *name,*surname; NSArray *languages; unsigned iq; // interní použití unsigned lines; NSString *boss; } @property (copy) NSString *name,*surname; @property (readonly) NSString *displayName; @property (retain) NSArray *languages; @property unsigned iq; @end
Velmi nepříjemné je to jak z důvodů principiálních – nikomu "venku" není nic do toho, jaké používáme instanční proměnné pro privátní kód! – tak i z příčin ryze praktických. Pokud se totiž rozhodneme provést uvnitř implementace změnu, jež sice veřejné rozhraní nijak nenaruší, ale změní tyto privátní instanční proměnné – přidá-li k nim třeba ještě třetí – máme problém: veškerý kód, který by mohl obsahovat podtřídu Programmera, je nutné znovu přeložit!
V Objective C 2.0 ve čtyřiašedesátibitovém prostředí tomu je jinak. Soubor "Programmer.h" bude obsahovat stále jen zcela veřejné údaje z výpisu, označeného výše v tomto článku "@interface Programmer ... ObjC 2.0, 64 bitů". Implementační soubor "Programmer.m" pak bude obsahovat zhruba toto:
#import "Programmer.h" // deklarace privátních atributů @interface Programmer () @property (copy) NSString *boss; @property unsigned lines; @end // implementace
@implementation Programmer @synthesize name,surname,languages,iq,boss,lines; ... @end
Pokud se potřebné privátní instanční proměnné jakkoli změní, díky tomu, že Objective C 2.0 nepodléhá syndromu "fragile class", nemáme naprosto žádný problém: jen v implementačním souboru doplníme či jakkoli změníme deklarace v rozšíření Programmer () a odpovídajícím způsobem upravíme implementaci; stačí pak přeložit tento jediný soubor a vše bude fungovat s jakýmkoli kódem, ať již třídu Programmer využívá libovolným způsobem.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: