Xcode 4: Co jsou to Build Rules? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Xcode 4: Co jsou to Build Rules?

27. července 2011, 00.00 | Dnes dokončíme přehled nastavení cílů a projektu základními informacemi o "Build Rules".

V minulém dílu našeho seriálu jsme si podrobně vysvětlili, jak vytvářet a upravovat vlastní fáze sestavení cíle; zmínili jsme se ale také o tom, že vlastní fáze se mohou hodit pro specializované "překlady" našich vlastních "skriptů" (to by bylo možné zajistit i jinak, pomocí tzv. "Build Rules", ale takhle je to obvykle pohodlnější).

Dnes si řekneme, co to Build Rules jsou, a kdy by naopak mohlo být pohodlnější využít jejich služeb – a příště se již vrátíme do editoru zdrojových souborů v Xcode a ukážeme si ty nejdůležitější z jeho možností (hlavně se budeme zabývat zcela novým – a oproti Xcode 3 spíše zmatečným – způsobem zobrazení více zdrojových souborů v různých panelech jednoho editoru).

K čemu to slouží?

V minulých dílech jsme viděli, že např. pro fázi překladu prostě "naházíme všechny soubory, jež je potřeba přeložit, na jednu hromadu" (tedy konkrétně do standardní fáze "Compile Sources"), a Xcode si s nimi už poradí.

Ačkoli by v praxi pro běžné projekty nebylo příliš velké omezení, kdyby systém Xcode při sestavování prostě "natvrdo" volil podle typu daného souboru – ještě jste nezapomněli na "Atributy spojené se soubory"? –, ve skutečnosti je toto rozhodování konfigurovatelné a realizováno je právě pomocí "Build Rules". Každé z těchto pravidel se vztahuje na určitý typ souborů; má-li Xcode zpracovat nějaký soubor, prochází postupně "Build Rules", až narazí na takové pravidlo, jež danému souboru odpovídá a pak použije jeho obsah. Nenajde-li žádné, soubor prostě zkopíruje.

Pravidla standardní a cílová

Trochu podobně, jako tomu bylo s nastaveními "Build Settings", mohou i pravidla existovat na více úrovních; zde je ale situace mnohem jednodušší – úrovně jsou pouze dvě: pravidla uložená v konkrétním cíli a standardní pravidla (není tedy možné ukládat pravidla do projektů ani do konfigurací, což je jeden z důvodů, proč se užívání vlastních pravidel jen málokdy vyplatí).

Editor pravidel nalezneme v poslední ze záložek editoru cílů:

U nově vytvořených projektů v něm vidíme pouze standardní pravidla; pokud přidáme nějaká vlastní, objeví se na začátku seznamu (a můžeme si přepnutím na "All" odfiltrovat všechna ostatní). Vlastní pravidla můžeme přidávat buď pomocí tlačítka v pravém dolním rohu, nebo si můžeme kterékoli ze standardních pravidel vykopírovat do cíle a tam je dále měnit pomocí tlačítka "Copy to Target".

Pořadí vlastních pravidel můžeme také měnit přetažením myší; pořadí standardních pravidel je pevně dané.

Vlastní pravidla

Pravidlo se vzdáleně podobá fázi sestavení cíle: definuje nějakou akci nad nějakým vstupním souborem, jejímž výsledkem je soubor výstupní. Na rozdíl od fáze však je zde vstupní soubor určen obecně jako typ – máme na vybranou řadu standardních typů, a navíc můžeme definovat nové vzorce, volící podle názvu souboru.

Podobně je tomu u akcí – zde můžeme vybrat standardní akce, jež "umí" Xcode (např. "spuštění překladače GCC"), nebo definovat vlastní pomocí skriptu. V praxi v naprosté většině případů – když už vůbec používáme pravidla, definovaná v cíli – nastane ten druhý případ, protože standardní akce jsou dobře pokryté standardními pravidly.

Stejně tak je zapotřebí definovat výstupní soubory pravidla:

Podobně jako tomu je ve "fázích", samozřejmě i v těchto skriptech (a v definici výstupních souborů) můžeme používat řadu standardních proměnných Xcode – kupříkladu jméno zpracovávaného souboru je dostupné jako "INPUT_FILE_BASE". Pravidla opíší všechny proměnné a jejich hodnoty do výstupního logu, takže není problém tam vyhledat ty, jež potřebujeme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: