Paletky Xcode pro XIBy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Paletky Xcode pro XIBy

28. září 2011, 00.00 | Po inspektorech v editoru XIBů se dnes blíže podíváme na jeho palety.

V minulém dílu jsme dokončili popis práce s inspektorem vazeb mezi objekty editoru XIBů v Xcode tím, že jsme si ukázali odpovídající zápis ve zdrojovém kódu.

Inspektory, specifické jen pro Mac OS X, si nyní podrobně ukazovat nebudeme: nejde jen o to, že se v současnosti spíše soustředíme na prostředí iOS a na jeho programování, ale spíše o to, že tyto inspektory velmi úzce souvisí se službami a s API, jimiž se v současnosti nezabýváme: inspektor objektových vazeb je určen pro mechanismus tzv. "bindings", který jsme si vysvětlili už před časem; inspektor grafických vrstev pak pro práci s vrstvami knihovny Core Animation, jimiž jsme se dosud nezabývali vůbec (ale brzy se k nim vrátíme, protože jsou široce používány jak v Mac OS X, tak i v iOSu).

Dnes se proto podíváme na zbývající dosud nepopsaný prvek editoru XIBů v Xcode – na paletky objektů.

Paletka objektů

Paletky nalezneme v dolní části pravého sloupce v okně Xcode, hned pod inspektory. Podobně jako tomu bylo u inspektorů (a bohužel vůbec skorem kdekoli v Xcode 4), jediný prvek uživatelského rozhraní má mnohonásobně "přetíženou" funkci a obsahuje řadu samostatných prvků, mezi nimiž můžeme přepínat pomocí ikonek v horní části. Prvé dvě reprezentují standardní služby, jež jsou k dispozici kdykoli, a v tuto chvíli nás nezajímají; začneme třetí, "krychličkou", jež v současném grafickém vzhledu Apple obecně reprezentuje "objekt" – v ní vidíme seznam všech tříd, jimž editor XIBů rozumí a s nimiž dokáže pracovat (my ovšem – chceme-li – pro kteroukoli z nich můžeme v inspektoru identity zvolit libovolnou podtřídu):

Pomocí přepínače v pravém horním rohu můžeme volit mezi režimem ikonek, který vidíme na minulém obrázku, a tabulkou, v níž je u každého z objektů stručný popis.

Začátečníci mohou druhou variantu preferovat (a je také výchozí automatickou volbou po instalaci vývojového prostředí); po nabrání zkušeností je ale obvykle režim ikon pohodlnější, protože rozeznat požadovaný prvek v něm není obtížné, a nepotřebujeme tak často scrollovat. To je hodně důležité hlavně proto, že pracujeme-li v jediném okně Xcode, jsou paletky pod inspektory a jedny druhým zabírají místo: chceme-li vidět více informací v inspektoru (a to obvykle chceme), musíme mít paletky co nejnižší – a naopak. Neustále měnit vzájemný poměr jejich velikosti také není právě ideální řešení – inu, produktivita práce a ergonomie, jako vždy v celoobrazovkovém režimu, hořce pláčí... Určité omezené řešení si ukážeme na konci článku; dobré řešení v Xcode 4 – nakolik je mi alespoň známo – bohužel neexistuje.

Pokud se rozhodneme pracovat v režimu tabulky, může se vyplatit rozevírací nabídka "Objects", v níž můžeme zvolit skupinu objektů, které nás zajímají; alternativně můžeme použít textové pole při dolním okraji palety, do nějž zapíšeme text, podle kterého se má vyhledávat:

Použití paletky je triviálně zřejmé: požadovaný objekt z ní myší odvezeme a vhodíme do editačního prostoru XIBu: můžeme jej zde umístit jak přímo do jiného grafického prvku či na plochu, tak i do požadovaného místa v přehledu v levé části editoru.

V samostatném Interface Builderu v rámci Xcode 3 byl možný také opak – uložit zkonfigurované objekty nebo jejich skupiny do palety, a pak je dále používat. Ačkoli se zdá, že by k tomu v Xcode 4 možná mohla sloužit skupina "Custom Objects", nefunguje to – ani v nejnovější betě 4.2.

Média

Velmi podobně funguje také sousední paletka, v níž vidíme všechny obrázky (a jiné multimediální soubory), jež jsou součástí projektu:

Většinou bývá pohodlnější takovéto prvky vyhledávat v "Navigátoru", ale někdy se může hodit i tato paletka.

Náhrada samostatného panelu

Ačkoli bohužel plnohodnotnou náhradu samostatného panelu Xcode 4 neumožňuje – nakolik je mi alespoň známo – žádným způsobem, alespoň v omezené míře si zde můžeme pomoci tak, že

• otevřeme samostatné okno (pomocí příkazu "File / New / New Window" z menu, poklepáním na některý ze souborů v Navigátoru apod.);

• v tomto okně zobrazíme pravý sloupec a zvětšíme paletu do maxima – bohužel to nejde na plnou výšku okna, ale skoro;

• v hlavním editačním okně naopak zvětšíme inspektor; zde je možné paletky zcela skrýt (až na lištu při dolním okraji).

Umístíme-li pak nové okno k levému okraji obrazovky – klidně i tak, že většina jeho obsahu, jež nás nezajímá, přesahuje ven (okno bohužel nelze zmenšit tak, aby obsahovalo pouze paletu a nic jiného, a zkusíte-li je umístit tak, aby jeho levou část hlavní okno překrývalo, zjistíte, že Xcode nekorektně přepíná fokus hned na začátku tažení, takže je to prakticky nepoužitelné) – můžeme docela pohodlně pracovat: objekty lze z druhého okna tahat a vhazovat přímo do hlavního okna, v němž máme k dispozici inspektor rozumné velikosti:

Týž trik můžeme použít i pro paletku obrázků (a dalších multimediálních prvků) v dalším okně, chceme-li. Bohužel nelze této finty použít pro inspektory, neboť jejich obsah je vázán na zvolený prvek v editačním okně.

Pokud bychom také měli v jediném projektu zároveň XIBy pro iOS i Mac OS X, musíme v pomocném okně otevřít vhodný soubor, abychom měli k dispozici odpovídající paletu; a trochu pozor si musíme dávat také na přepínání fokusu mezi okny, který, jak už jsme se zmínili výše, Xcode přepíná špatně. Tažení s přepínačem Command sice až kupodivu korektně ponechá fokus beze změny; zato ale se pokusí dost nešikovně označovat více objektů paletky, takže použitelné také bohužel není.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: