Safari za minutu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Safari za minutu

28. května 2007, 12.00 | Minule a předminule jsme si ukázali programové načítání obsahu daného URL; dnes se začneme zabývat možnostmi samostatné knihovny služeb, frameworku WebKit.

V našem seriálu, věnovaném programování ve vývojovém prostředí Cocoa, se v současnosti zabýváme prací s Internetem. Minule a předminule jsme si ukázali programové načítání obsahu daného URL; dnes se začneme zabývat možnostmi samostatné knihovny služeb, frameworku WebKit.

Základní službou WebKitu je schopnost zajistit pro libovolnou aplikaci v podstatě všechny základní služby webového browseru – načítání a cacheování stránek, jejich zobrazení, interpretaci skriptů a tak dále. Kromě toho lze jeho prostřednictvím samozřejmě dělat i spoustu dalších věcí, jež si ukážeme později (kupříkladu máme přímý přístup ke stromu objektů, které reprezentují stránku HTML).

Na rozdíl od minulých dílů, kdy jsme si ukazovali jen úryvky kódu, dnes opět sestavíme kompletní projekt – bude se jednat o velmi jednoduchý webový browser a jak uvidíme, skutečně nebude zapotřebí naprogramovat téměř nic. V dalších dílech pak budeme náš projekt postupně doplňovat o další služby a na nich si budeme ilustrovat další možnosti WebKitu.

Vytvoření projektu

Tohle už samozřejmě dávno suverénně umíme: v Xcode si vyžádáme vytvoření nového projektu, zvolíme ovšem typ "Cocoa Application" a umístíme jej na vhodné místo. Nezapomeneme – jako vždy – nastavit vhodný identifikátor (kupříkladu "cz.ocs.MujMac_test_browser").

Chceme-li mít k dispozici služby nějakého frameworku, musíme jej ovšem do projektu přidat. Otevřeme třeba skupinu "Frameworks / Linked Frameworks" (ve skutečnosti je úplně jedno, kterou skupinu použijeme – připomeňme, že skupiny nabízí Xcode pouze pro naši lepší orientaci) a pomocí kontextové nabídky si vyžádáme přidání frameworku:

V dialogu pro výběr souboru pak přejdeme do složky "/System/Library/Frameworks" – pokud takové věci děláte častěji, vyplatí se ji uložit ve Finderu do "sidebaru", neboť pak ji budeme mít vždy v sidebaru i v panelech pro výběr souboru – a zvolíme framework WebKit. V následujícím sheetu je jen třeba ponechat zaškrtnuté přidání frameworku do targetu, na němž pracujeme:

Grafické uživatelské rozhraní

Pro sestavení GUI našeho browseru samozřejmě použijeme Interface Builder: jako vždy otevřeme "MainMenu.nib" ze skupiny "Resources" (kam nám jeho výchozí podobu automaticky uložil Xcode podle projektového vzoru při vytváření projektu).

Prozatím bude naše GUI velmi prosté: do okna vložíme jedno textové pole, jež bude sloužit pro zadání URL, a "vlastní browser", tedy konkrétně instanci standardní třídy WebView. Pro ni je v Interface Builderu standardně k dispozici odpovídající paleta ("Cocoa Graphics Views"). Nezapomeneme korektně nastavit automatické změny velikosti views při změně velikosti okna:

Vazba textového pole na webové view

Nyní se musíme postarat také o to, aby zapsání adresy URL do textového pole otevřelo odpovídající stránky ve WebView. Existuje více možností, jak toho docílit, nejjednodušší je ale přímá vazba mezi textovým polem a view – standardním způsobem s přepínačem ctrl "natáhneme drát" a zvolíme akci takeStringURLFrom:

A co kontrolér, a co programování?

To až příště :) Pro základní služby webového browseru nepotřebujeme žádný kontrolér a nemusíme napsat ani řádek zdrojového kódu – aplikaci stačí „zbuildovat“ a hned ji můžeme používat (ve skutečnosti bychom samozřejmě mohli i jen spustit samotné grafické uživatelské rozhraní v režimu "Test Interface" Interface Builderu):

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: