Dění okolo softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo softwaru pro Macy

12. ledna 2011, 00.00 | Apple uvolnil šestou předběžnou vývojářskou verzi Xcode 4. Klientský software Evernote for Mac zaznamenal výrazné zvýšení počtu stažení po spuštění Mac App Store. A Apple blíže popsal nová vylepšení své služby iWork.com.

Rozruch okolo Mac App Store se sice již trošku uklidňuje, ale stále se najdou novinky související se softwarem a službami pro Macy:

Šestá vývojářská verze Xcode 4 přidává nástroje pro měření a analýzu výkonu

Hlavním vývojovým prostředím pro aplikace Mac OS X a iOS je integrované prostředí Xcode. To se v současnosti nabízí ve stabilních verzích 3.2.x, ale Apple už delší dobu pracuje na jeho nástupnické verzi 4, jejíž hlavní novinky jsme blíže popsali loni v červnu (brzy poté Apple jejich přehled zveřejnil na svém webu).

Pro produkční aplikace se Xcode 4 ještě použít nedá, ovšem vývojáři pochopitelně mají možnost se ním seznámit předem, první předběžnou verzi obdrželi již v červnu na loňské konferenci WWDC 2010 a od té doby průběžně vycházejí další vývojářské verze, pátá se objevila v polovině listopadu 2010.

A nyní Apple uvolnil už šestou předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview 6) Xcode 4, přibližně dvouměsíční interval vypouštění jednotlivých verzí tak zůstal zachován.

Tato nová verze doplňuje nástroj příkazové řádky nazvaný „iprofiler“, který umožňuje měřit výkon aplikací, přibyl též nový vývojový rámec pro hodnocení výkonu uvnitř aplikací a samozřejmě přináší řadu dalších vylepšení a oprav chyb proti předchozí verzi.

Nový rámec se jmenuje DTPerformanceSession a dovoluje aplikaci měřit svůj vlastní výkon nebo výkon jiných aplikací. Neumí však pracovat se šablonami Multicore a Dispatch a možná bude vyžadovat restart počítače po svém nainstalování, aby správně pracovaly funkce časového profilování (Time Profiler) a sledování systému (System Trace).

Další vylepšení tvoří nová volba „Autocreate schemes" (automatické vytváření schémat), sdílená se všemi uživateli daného pracovního prostoru. Pro některé velké pracovní prostory se ale nehodí, protože může schémat vytvořit příliš. Přibylo také nové tlačítko „Autocreate Schemes Now“ a v organizátoru repozitářů se rozeznávají SCP URL adresy pro Git repozitáře.

Organizátor archívů nyní umí přidat archivní soubor Xcode tím, že se na něj klepne ve Finderu, výstražné skripty mohou přistupovat k proměnným uživatelského prostředí Xcode a v těchto proměnných došlo k některým menším změnám. Samozřejmě nová verze opravuje chyby, kupříkladu již neodstraňuje znaky konce řádku ze skriptů, správně funguje duplikace schémat a před refaktoringovými transformacemi kódu teď Xcode pořizuje snímek stavu pracovního prostoru.

Pořád se však jedná o předběžnou verzi, a tak stále přetrvávají některé problémy, například soubory Interface Builder s explicitními typy souborů Xcode 3 se místo v Interface Builderu otvírají v editoru zdrojového kódu, prohlížeč protokolových souborů za určitých okolností nic nezobrazuje a Xcode stále nezvládá refaktoring vazeb prostředí Cocoa a neumí editovat dokumenty Interface Builderu sestavené z objektů jiných rámců než je AppKit. A za jistých podmínek se i nová předběžná verze Xcode 4 hroutí.

Xcode 4 Developer Preview 6 si mohou registrovaní účastníci programu ADC stáhnout z portálu Mac Dev Center. Do ostré verze očividně zbývá ještě hodně dodělat, předpokládá se však, že bude dostupná někdy během letošního roku.

To bude samozřejmě důležité především pro vývojáře, ale později z toho budou těžit také koncoví uživatelé, protože díky novému kompilátoru a debuggeru by aplikace vytvořené v Xcode 4 měly být výkonnější a stabilnější a měly by snížit své nároky na hardware. To se ovšem projeví až se zpožděním, významnější vliv na aplikace Mac OS X (a iOS) to asi bude mít nejdříve v příštím roce.

Evernote for Mac si v Mac App Store vede dobře

Zprávy související s obchodem Mac App Store se teď budou objevovat často, mnozí výrobci softwaru hlásí, jak si jejich výtvory v tomto obchodu vedou. Připojila se k nim také služba Evernote pro sdílení dokumentů (možnosti služby MůjMac blíže probral již v lednu 2009, o verzi 2.0 klientského softwaru Evernote for Mac jsme informovali loni v prosinci).

Evernote svůj klientský software pro Mac OS X přirozeně nabídla též v Mac App Store (verzi 2.0.1, jež vyžaduje Mac OS X 10.5.8 a vyšší, lze si ji stáhnout zdarma) a ukazuje se, že se jí tenhle krok vyplatil.

Od spuštění Mac App Store 6. ledna totiž víc než polovina nových uživatelů služby přišla z Maců a do půlnoci 7. ledna bylo zaznamenáno 90 000 stažení klientského softwaru pro Mac OS X, přičemž zhruba 40 000 z nich tvořili úplně noví uživatelé (zbývající stažení připadají na stávající uživatele Evernote, kteří přešli z jiných platforem, podrobnosti najdete na blogu Evernote).

Podle generálního ředitele Evernote Phila Libina by tento vývoj mohl pozměnit další plány služby. Zpočátku totiž předpokládali, že hlavní distribuční platformou budou mobilní přístroje, z nichž dosud pocházel největší počet uživatelů, ale po spuštění Mac App Store se tento podíl změnil, zřejmě se projevil vliv dobře navrženého aplikačního obchodu.

Libin předpokládá, že distribuci klientského softwaru Evernote pro Macy by nakonec mohl zcela převzít Mac App Store, už teď stažení z něj představují 95 procent celkového počtu. Softwaru Evernote samozřejmě pomáhá, že je dostupný zdarma a za základní variantu služby se rovněž neplatí, Mac App Store navíc dále usnadnil jeho získání.

Zejména u bezplatných aplikací proto lze očekávat, že je nový obchod zpřístupní ještě většímu počtu uživatelů (pokud ovšem budou splňovat podmínky Applu pro zařazení do Mac App Store), bude to nejspíš podobné jako v případě App Store pro iOS.

Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že jde o první dny, kdy byl zájem zákazníků zákonitě zvýšený, nejde vyloučit, že počty stažení začnou pozvolna klesat, to se uvidí až později. Údaje Evernote navíc vedou k zamyšlení, kolik z ohlášeného milionu stažení aplikací z Mac App Store za první den se týkalo placených aplikací, když jenom zdarma dostupného softwaru Evernote se za první dva dny stáhlo skoro 100 tisíc kopií.

Apple podrobněji popsal novinky služby iWork.com

Minulou středu Apple vydal aktualizaci svého kancelářského balíku iWork na verzi 9.0.5, jež přinesla drobné opravy aplikací Pages a Keynote a také podporu nových možností beta verze služby iWork.com pro sdílení dokumentů aplikací balíku iWork '09.

Dokumentace Applu ke zmíněné aktualizaci obsahovala okrajové zmínky o novinkách iWork.com, ale až v pondělí obdrželi registrovaní uživatelé služby elektronickou poštou podrobnější popis jejích změn (stručná zpráva se objevila též na stránce novinek služby).

iWork.com především dovoluje přehrávání prezentací Keynote z Webu, v nichž lze použít 15 animovaných efektů, vložená videa, hypertextové odkazy a zvuk. K tomu se však musí užít nejnovější verze prohlížeče Safari na podporovaných platformách, takto mediálně bohaté prezentace bude možné přehrávat na Macích, PC, iPadech, iPhonech a iPodech touch. iWork.com pro tyhle efekty využívá HTML5, ukázku fungování takové prezentace Apple nabízí zde.

Na přístrojích s iOS pochopitelně půjde využívat dotykové ovládání, stránky prezentace bude možné posouvat tahy prstů. Tento podpůrný dokument popisuje, jaké přechodové efekty a do stránek vložené animace se dají používat ve webových prezentacích Keynote.

Fungovat to ovšem bude pouze v nejnovějších verzích Safari, navíc musí být prezentace publikována z Keynote 5.0.5 (tvořící součást aktualizace iWork 9.0.5), již vydané prezentace se budou muset publikovat znovu. Prezentace vydané z Keynote pro iPad budou zobrazovat jen statické stránky. A v jiných moderních webových prohlížečích se prezentace sice zobrazí, avšak všechny animované efekty se projeví pouze jako postupné zobrazování a mizení.

Druhá novinka iWork.com se týká možností veřejného sdílení a soukromého ukládání dokumentů. Dokumenty si teď lze uložit na službě pro osobní potřebu a přistupovat k nim odkudkoli z Webu, případně se dá použít veřejný odkaz na dokument pro jeho všeobecné sdílení (třeba v sociálních sítích). Sdílení souborů na iWork.com se nastavuje pomocí příkazů menu Share (sdílení) v aplikacích Pages, Keynote a Numbers.

A výše zmíněné webové prezentace Keynote se dají jednoduše vkládat do webových stránek a blogů pomocí vkládaného kódu, který vygeneruje iWork.com (funguje to podobně jako vložený kód YouTube pro vkládaná videa), právě to využívá i příklad Applu.

Službu iWork com Apple oznámil spolu s kancelářským balíkem iWork '09 v lednu 2009 na tehdejším Macworldu s tím, že se služba změní v placenou, až opustí fázi beta testování. Jenže i po dvou letech stále zůstává v beta verzi a Apple ji pouze občas drobně vylepší, jako třeba právě nyní.

Další budoucnost iWork.com zůstává nejasná, k větším změnám by mohlo nejspíš dojít po vydání nové verze balíku iWork (pravděpodobně to bude verze '11). Tu ovšem mnozí očekávali už minulý týden v souvislosti se spuštěním obchodu Mac App Store, jenže k tomu nedošlo, bude tedy třeba čekat dál.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: