Novinky Xcode 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky Xcode 4

23. června 2010, 00.00 | Na konferenci WWDC 2010 dostali vývojáři předběžnou verzi vývojového prostředí Xcode 4 a AppleInsider nyní přináší první podrobnosti o tomto softwaru, který by mohl umožnit tvorbu výkonnějších a méně náročných aplikací Mac OS X a iOS.

Vývojářská konference WWDC 2010, jež probíhala od 7. do 11. června, se letos sice zaměřovala především na iOS a související hardware (iPhony, iPady a podobně), ale samozřejmě se věnovala také Macům a Mac OS X.

A jak už víte, zúčastnění vývojáři tam též dostali předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview) vývojového prostředí Xcode 4. (Xcode od počátku slouží k vývoji aplikací Mac OS X, ovšem ve spojení s vývojářskou sadou iPhone SDK se používá i pro vývoj aplikací iOS.)

První podrobnější informace o Xcode

Protože se účastníci konference zavazují nešířit tam získané informace, zpočátku se o Xcode 4 vědělo jen málo, ale nyní přece jen pronikly na veřejnost bližší podrobnosti, popis jeho hlavních novinek přinesl AppleInsider a tento článek se snaží poskytnout stručný souhrn jeho zjištění. (AppleInsider tyto informace získal od vývojářů, s nimiž má těsné vztahy, registrovaní vývojáři se navíc mohou podívat na nedávno uvolněná videa z přednášek WWDC 2010, kde se samozřejmě mluví i o Xcode 4).

Xcode 4 přináší zcela nové uživatelské rozhraní a pracovní postupy a doplňuje nové komponenty zlepšující a usnadňující kompilaci a ladění kódu a vyhledávání a opravy chyb, což by se mělo projevit ve výsledných aplikacích.

Nové uživatelské rozhraní s jedním oknem

Nejviditelnější změnu představuje přechod Xcode 4 z původního uspořádání s více okny (převzatého z jeho předchůdce, nástroje Project Builder, který vznikl původně pro NeXTSTEP, k přejmenování na Xcode došlo až s Mac OS X 10.3, stručný popis této historie nabízí Wikipedie) na nové uživatelské rozhraní s jedním oknem.

Pro prohledávání, ladění a sestavování kódu a pro nastavování parametrů se již neotevírají nová okna, ale vše lze provádět v jednom okně, jež svým uspořádáním připomíná iTunes, včetně stavového ukazatele ve stylu LCD displeje.

Na levém okraji okna se nachází navigační panel Navigator (který se dá skrýt), obsahující strom položek, jimiž lze v hlavním panelu okna zobrazovat řadu různých typů informací souvisejících s vývojem aplikací. Takto se mohou zobrazovat například seznamy projektů a souborů, výpisy tříd a metod, seznamy chyb vzniklých při sestavování kódu, informace o ladění, body přerušení, výpisy protokolových souborů sestavování a výsledky hledání v rámci celého projektu.

Hlavní část okna zobrazuje prohlížený dokument, což může být programový kód, datový model či uživatelské rozhraní projektu. Dá se rozdělit, aby zobrazovala více dokumentů současně, umí předkládat i porovnání jejich rozdílů. A zahrnuje podporu pro prohlížení PDF dokumentů a jiných typů souborů prostřednictvím funkce Quick Look.

Nad oblastí pro zobrazování obsahu se nachází nová „drobečková“ navigační lišta (Jump Bar), s hierarchickým zobrazením cesty k danému objektu, podobná liště cesty (Path Bar) v iTunes a ve Finderu. Tato lišta je však plně interaktivní, poklepání na každou úroveň cesty otevře vyskakovací menu, jímž lze ihned přeskočit na danou úroveň.

Interface Builder byl integrován do Xcode

Avšak zřejmě ještě větší změnou je, že Xcode nyní zahrnuje též Interface Builder. Vývojářské nástroje Applu pro Mac OS X původně zahrnovaly Project Builder (pozdější Xcode) pro práci s programovým kódem a Interface Builder pro rozvržení grafického uživatelského rozhraní aplikace a pro namapování jeho prvků na daný kód.

Tak jako Project Builder také Interface Builder byl původně určen pro NeXTSTEP (podrobnosti najdete například tady, mimochodem Tim Berners-Lee právě pomocí Interface Builderu navrhl úplně první webový prohlížeč). V roce 1996 ovšem Apple koupil NeXT, v rámci návratu Steva Jobse do jeho vedení, NeXTSTEP posloužil jako základ pozdějšího Mac OS X a převzaty byly samozřejmě i vývojové nástroje.

Xcode 4 znamená další významný mezník v jejich vývoji, protože Interface Builder byl začleněn do přepracovaného integrovaného vývojového prostředí (IDE) Xcode, takže vznikl jediný nástroj jak pro návrh vzhledu, tak funkčnosti aplikací.

Tato těsná integrace dvou dříve samostatných nástrojů slibuje dále zlepšit vývoj aplikací Mac OS X a iOS. Grafické prvky nyní mohou své výstupy a úkony vázat na zdrojový kód pomocí přetahování a upouštění a nový pomocník (Assistant) Xcode 4 dovoluje současně pracovat jak na grafickém uživatelském rozhraní, tak na zdrojovém kódu.

Funkce Fixit usnadňuje hledání syntaktických a jiných chyb

Další novinku tvoří funkce Fixit, jež poskytuje vyspělé možnosti dokončování kódu a běžně chyby či překlepy označuje červeným podtržením podobným tomu, jaké Mac OS X používá k označování pravopisných překlepů.

Fixit dokáže nevhrnout správnou syntaxi symbolů a interpunkci, což pomůže vývojářům rychleji psát kód s méně chybami. A statická analýza umí najít a označit běžné chyby, jako třeba neuvolnění již nepotřebné paměti.

Xcode 4 zřejmě také podporuje nové funkce správy verzí pro kooperativní vývoj, kdy programátoři mohou provádět změny a aktualizace obsahu projektů uložených v systémech správy verzí Subversion a Git (ty umožňují pracovat s více různými verzemi souborů). A lze též porovnávat změny souborů v průběhu času a odvolávat je, nebo je naopak zapracovávat do nejnovější verze.

Nová verze LLVM kompilátoru a nový debugger LLDB

Dostupné informace jsou samozřejmě zatím pouze kusé, ale zdá se, že Xcode bude zahrnovat novou verzi LLVM kompilátoru. Tento otevřený projekt nové kompilační infrastruktury, silně podporovaný Applem, chce nakonec nahradit na unixových systémech dosud nejpoužívanější sadu kompilačních nástrojů GCC (GNU Compiler Collection).

LLVM je modulární kompilační systém, který se snaží vytvářet rychlejší, optimalizovanější kód, nový LLVM Compiler 2 podporuje vedle jazyků C a Objective-C též C++ a kompiluje až dvakrát rychleji než GCC. Výsledný kód by měl být rovněž rychlejší, pro Mac OS X údajně běží až o 25 procent rychleji a pro iOS dokonce o 60 procent, při užití stejného zdrojového kódu, jen díky lepší optimalizaci při kompilaci.

Dále Xcode 4 zahrnuje zcela nový debugger, umožňující rychlejší hledání a opravy chyb. Používá podobnou modulární architekturu jako LLVM, proto byl pojmenován LLDB. Zatím jde o vnitřní projekt Applu, ale mluví se o tom, že by ho mohl uvolnit jako otevřený software, takže by byl tento debugger dostupný třetím stranám spolu s otevřeným LLVM kompilátorem.

Vylepšený profilovací nástroj Instruments

A Xcode 4 také nabízí novou verzi Instruments, grafického nástroje pro profilování výkonu kódu (původně se pro něj užívalo kódové označení Xray), vycházejícího z technologie DTrace Sunu (Xray přišel spolu s Leopardem).

Nová verze Instruments přidává podporu časového profilování při vývoji aplikací iOS a poskytuje nové funkce pomáhající určit, jak kód aplikace interaguje s jinými aplikacemi a s jádrem systému, což umožňuje zjistit, kde aplikace tráví nejvíce času a jak rozmisťuje své prostředky ve složitém výpočetním prostředí.

Navíc by tento nástroj měl umět odhalit paměť, jež sice byla rezervována, ale ve skutečnosti není potřebná, čímž dovolí snížit nároky aplikací na paměť. A doplní též podporu profilování pro OpenGL ES, to bude důležité při vývoji her a dalších graficky náročných aplikací iOS.

Xcode 4 dává naději na výkonnější a méně náročné aplikace Mac OS X a iOS

Xcode 4 se sice zatím nachází ve velice předběžné verzí a dosud se ani přibližně neví, kdy bude hotový, ale výše popsané vlastnosti by se již příliš měnit neměly.

Jedná se samozřejmě o software pro vývojáře, ale nakonec z něj budou těžit i běžní uživatelé, protože aplikace vyvinuté prostřednictvím Xcode 4 by měly být rychlejší a méně náročné na paměť, snížit by se měla také jejich chybovost a nové prostředí slibuje též zrychlení samotného vývoje.

Existuje proto dost velká naděje, že se na stejném hardwaru dočkáme výkonnějších a i jinak lepších aplikací, a to jak na Macích, tak na přístrojích s iOS. Pochopitelně to však bude ještě chvíli trvat, nejprve musí Apple Xcode 4 dotáhnout do konce a přechod vývojářů na novou verzi vývojového prostředí rovněž jistě nebude okamžitý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: