Další zprávy o dění ve světě iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy o dění ve světě iOS

15. června 2011, 00.00 | Apple uvolnil cenové podmínky pro předplatné obsahu v App Store. OnLive ohlásila plného klienta své herní služby pro iPad. A dorazily nové pověsti o chystaném nástupci iPhonu 4.

Samozřejmě stále přibývá zpráv o novinkách nalezených v beta verzi iOS 5, ty shrnujeme v samostatném článku. Objevily se však i jiné informace týkající se softwaru a hardwaru pro iOS:

Apple zmírnil podmínky pro předplatné obsahu v App Store

V únoru Apple oficiálně zprovoznil předplatné obsahu z App Store a jeho aplikací, ovšem podmínky, jež pro něj stanovil, vydavatele příliš nenadchly, nelíbilo se jim hlavně pravidlo, že sice lze nabízet možnost předplatného i přes jejich platební portály, ale aplikace současně musí nabízet možnost zaplacení přímo ze sebe, a to za stejných nebo výhodnějších cenových podmínek. Tyto a další přísné podmínky vydavatele značně rozezlily a předběžné dotazy k tomu vznesly i některé regulační úřady.

A minulý týden Apple potichu podmínky předplatného změnil přesně tak, jak někteří vydavatelé čekali. Zmizel požadavek na to, aby předplatné z aplikace bylo stejně drahé nebo levnější než vnější nabídka, nové podmínky App Store už ani nezmiňují požadavek, že se vedle externího předplatného musí nabízet i předplatné z aplikace. Minulý čtvrtek to obchodnímu zpravodajství Dow Jones Newswire potvrdil mluvčí Applu.

Vydavatelé tak nyní zřejmě budou moci nabízet předplatné obsahu ve svých aplikacích tak, jak sami uznají za vhodné a bude pouze na nich, jestli využijí možnosti placení předplatného z aplikací přes App Store (z něhož si však Apple vezme stejný 30procentní podíl jako z běžných aplikací iOS).

Apple tyto podmínky uvolnil asi hlavně ze dvou důvodů. Podle původních podmínek měly aplikace, jež nabízely předplatné obsahu prostřednictvím externích prostředků vydavatelů, zavést možnost předplatného z aplikace do 30. června.

Termín se už blížil a nedalo se vyloučit, že některé významné služby nabízející předplatné obsahu takový krok odmítnou učinit a jejich aplikace budou vyřazeny z App Store (týkalo se to třeba aplikací pro videoslužby Netflix a Hulu či aplikace hudební služby Rhapsody). Jenže to by znamenalo, že pod iOS dané služby přestanou být snadno dostupné.

Navíc někteří vydavatelé začali vymýšlet způsoby, jak podmínky Applu obejít, například deník Financial Times se počátkem minulého týdne rozhodl nahradit svou stávající aplikaci pro iOS novou webovou aplikací využívající HTML5, jež je zatím sice určená jen pro iPhone a iPad, ale později by měla fungovat i na dalších mobilních platformách a není závislá na žádném obchodu.

Ovšem po uvolnění podmínek App Store pro předplatné obsahu již vydavatelé nemají důvod k takovýmto opatřením sahat a stávajícím službám už nehrozí vyřazení jejich aplikací z App Store.

OnLive nabídne plného klienta své herní služby pro iPad

OnLive je herní služba, jež umožňuje hrát běžné, často docela náročné hry na různých klientských zařízeních bez ohledu na jejich hardwarové a softwarové vybavení. OnLive totiž hry provozuje na svých serverech a klientovi dodává pouze výsledný obraz a zvuk a zpětně od něj přijímá příkazy k ovládání hry. (Anglická Wikipedie poskytuje celkem obsáhlý popis této služby a zde najdete stručnou českou recenzi.)

Jde tedy v podstatě o streaming her a o jeden z nejzajímavějších příkladů využití dnes tak módního „cloud computingu“. OnLive jako klienty podporuje jak PC, tak Macy (aniž by potřebovaly výkonný herní hardware) a dokonce i HD televizory s připojenou „mikrokonzolou“ OnLive prodávanou za 99 USD.

A samozřejmě její pozornosti neušla ani zařízení s iOS, zejména iPad. Pro ten už OnLive od loňského podzimu nabízí aplikaci OnLive Viewer umožňující sledování živých her na serverech OnLive, ale nedovoluje do nich zasahovat.

Avšak minulé úterý OnLive oznámila na herním veletrhu E3, že chystá aplikaci pro iPad, která dovolí i hraní. Přesněji řečeno, ohlásila aplikaci OnLive Player pro iPad a také pro Android, jež umožní hrát na iPadu a na tabletech s Androidem skoro všechny hry OnLive s pomocí dotykového ovládání tabletu nebo s novým bezdrátovým herním ovladačem Universal Wireless Controller. (Ten OnLive představila už počátkem června, jeho cena však zatím nebyla stanovena.)

OnLive na E3 aplikaci OnLive Player pro iPad předváděla (viz tohle video), Eli Hodapp z herního serveru TouchArcade, který předvádění osobně viděl, řekl MacRumors, že to fungovalo překvapivě dobře. Klient OnLive pro iPad nabídne překryvné menu s dotykovými ovládacími prvky, jež nahradí fyzický ovladač a vývojáři budou navíc moci doplnit podporu pro gesta prstů.

Náruživí hráči ale jistě dají přednost výše zmíněnému fyzickému hernímu ovladači OnLive. Hodapp prohlašuje, že kombinace nového klienta pro iPad s fyzickým ovladačem způsobí zásadní změnu. Aplikace je ovšem určena pouze pro iPad, k možné budoucí verzi pro iPhone se OnLive nijak nevyjádřila.

Zejména pro americké uživatele se tak brzy značně rozšíří paleta her, které budou moci provozovat na svých iPadech. Jistě, existuje spousta „lokálních“ her pro iPad a hardware iPadu 2 je již dost výkonný i pro docela náročné tituly, avšak s OnLive (a samozřejmě s dostatečně dimenzovaným připojením) půjde na iPadu hrát i mnohé hry pro osobní počítače a nejvýkonnější herní konzoly. A vzhledem k množství už prodaných iPadů (přes 25 milionů) je velmi pravděpodobné, že takto OnLive získá četné další zákazníky.

Možnosti aplikace OnLive Player se navíc dále zvětší po uvedení iOS 5, zvlášť zajímavá pro ni bude nová funkce AirPlay Mirroring, jež dovolí výstup iPadu bezdrátově zrcadlit na HD televizor.

Nové pověsti o nástupci iPhonu 4

Před týdnem na zahájení konference WWDC 2011 nezazněla jediná zmínka o novém iPhonu, ovšem jestliže Apple slíbil vydání ostré verze iOS 5 na letošní podzim, dá se předpokládat, že nástupce iPhonu 4 bude uveden současně s ní, alespoň dosud tomu tak vždy bylo.

iPhone 4 se sice stále prodává velice dobře, ale přece jenom už jde o rok starý model, konkurence zatím nestála, hardwarově ho již některé jiné telefony v mnoha směrech předčí. Apple se tak pochopitelně snaží stále posilovat jeho odbyt různými dalšími opatřeními.

V USA se počaly prodávat neblokované iPhony 4

Koncem dubna začal Apple prodávat bílé provedení iPhonu 4, na které se čekalo skoro 10 měsíců a tento týden se v USA počaly prodávat neblokované iPhony 4 (potvrdily se tak náznaky z víkendu). Týká se to pouze GSM verze, 16GB modely se nabízejí za 649 USD a 32GB verze za 749 USD (jak v černém, tak v bílém provedení).

Kupci si musí sami obstarat aktivní SIM kartu od některého operátora. Samozřejmě, pro nás to není nic výjimečného, v České republice se iPhony od počátku prodávají neblokované, jenže v USA tomu bylo úplně naopak, neblokované iPhony se tam sháněly jen těžko, obchody Applu je dosud nevedly vůbec. Je zřejmé, že i tímto krokem se Apple snaží oslovit další možný segment trhu.

Nakonec ovšem stejně bude muset uvést nový model iPhonu, a tak není divu, že se minulý týden objevily další pověsti o tom, jak by nový telefon mohl vypadat (taková tvrzení kolují už dlouho, poslední várka dorazila v polovině května).

Nový „iPhone 4S“ bude podporovat jak GSM, tak CDMA sítě

Především přibyly další zprávy o tom, že budoucí iPhone bude podporovat jak GSM, tak CDMA sítě. Japonský blog MacOtakara tvrdí, že nový „iPhone 4S“ bude odvozen od stávající CDMA verze iPhonu 4 prodávané v USA pro operátora Verizon Wireless. Tento telefon už obsahuje čipovou sadu schopnou zvládat oba komunikační standardy, nový telefon ale údajně bude navíc ještě vybaven zásuvkou pro SIM kartu, jež umožní jeho provozování v GSM sítích (CDMA telefony SIM karty nepoužívají).

Blog MacOtakara porovnáním informací od svých zdrojů s nákresy současného CDMA iPhonu 4 na webu Applu dospěl k závěru, že nový iPhone 4S bude mít užší čelní štěrbinu přijímače a menší otvor pro čelní fotoaparát (užívaný pro videohovory FaceTime). Telefon by též měl dostat další anténu podporující 5GHz pásmo pro WiFi připojení 802.11n.

Tyto specifikace odpovídají fotografii, jež údajně zobrazuje střední část pouzdra nového iPhonu se zásuvkou pro SIM kartu, kterou získal dodavatel náhradních dílů Global Direct Parts. Apple prý tuto firmu varoval, že zveřejněním fotografie poruší jeho copyright, což naznačuje, že nejspíš jde o autentický snímek.

Podle téhle zprávy by letošní nový iPhone měl být jen vylepšením iPhonu 4, proto pro něj užívá označení „iPhone 4S” (analogicky s iPhonem 3GS). Předpokládá se, že bude osazen stejným dvoujádrovým SoC čipem A4 jako iPad 2, dále by pak měl dostat osmimegapixelový fotoaparát, jinak se nejspíš příliš nezmění. Další novinkou by ovšem měla být právě výše popsaná podpora GSM a CDMA sítí v jednom přístroji současně.

Nový iPhone již údajně vstoupil do fáze závěrečných testů

A o víkendu 9to5mac přinesl další informace o novém iPhonu, jež údajně získal od zdroje zpráv o počínání Applu, který se v minulosti ukázal jako přesný. Podle něj iPhone nové generace již dospěl do fáze závěrečných testů (vnitřně označované jako fáze „AP“) a telefony už nyní osobně testují členové nejvyššího vedení Applu a spřízněných operátorů. Uvedení telefonu na trh se v současnosti plánuje na září, tedy v souladu s všeobecným míněním.

Další zprávy se týkají jen operátora Verizon (což naznačuje, že dotyčný zdroj může pocházet odtamtud), podle nich ještě nebyla uzavřena dohoda, jež by dovolila Verizonu vést přes jeho 3G síť videohovory FaceTime (ty sice v současnosti lze provozovat jen přes WiFi, ale náznaky v beta verzi iOS 5 ukazují, že s novou verzí iOS to půjde i přes 3G sítě, pokud to bude podporovat daný operátor). A podobně se ještě pracuje na dopilování dohody Applu s Verizonem ohledně aktualizací iOS 5 přes bezdrátové připojení.

Samotný 9to5mac objevil ve vývojářské sadě iOS 5.0 odkazy na přístroje s kódy „N94“ a „N93“. To by měla být označení dosud neuvedených modelů iPhonu, „N94“ je zřejmě iPhone 4 s čipem A5, který už koncem dubna dostali vybraní vývojáři. Kód „N93“ pak nejspíš označuje variantu tohoto přístroje pro některého dalšího amerického operátora.

Další průzkum vývojářské sady iOS 5 odhalil, že by nový iPhone nakonec mohl mít stejný fotoaparát jako iPhone 4. Popisy v .plst souborech pro telefony „N94“ a „N93“ totiž zmiňují pětimegapixelový zadní fotoaparát. Všeobecně se však předpokládá, že nový iPhone nasadí osmimegapixelový snímač. To může mít několik vysvětlení.

Zmíněné telefony mohou být pouze testovací přístroje a na trh přijde úplně nový telefon, anebo prostě Apple jenom neaktualizoval příslušný popis. A samozřejmě nelze vyloučit ani to, že se skutečně nezvýší počet megapixelů zadního fotoaparátu - žádná velká tragédie by to nebyla, rozlišení rozhodně už není určujícím faktorem kvality fotografií u mobilních telefonů. (Trumfování v rozlišení snímače fotoaparátu představuje spíše marketingovou záležitost, Apple se v tomto ohledu chová chvályhodně racionálně.)

Když všechny tyto náznaky a tvrzení shrneme, vypadá to, že na podzim, nejspíš již v září, Apple uvede nový iPhone, který bude podporovat jak GSM, tak CDMA sítě a bude osazen stejným SoC čipem A5 jako iPad 2. Další jeho vlastnosti zatím zůstávají nejisté, je docela dobře možné, že se jinak bude značně podobat stávajícímu iPhonu 4. Snad ale získá ještě pár dalších menších vylepšení a samozřejmě už bude mít nainstalovaný iOS 5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: