Apple oficiálně zprovoznil předplatné v App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple oficiálně zprovoznil předplatné v App Store

16. února 2011, 00.00 | Apple spustil předplatné obsahu v App Store, podmínky pro vydavatele nakonec nejsou tak přísné a stávající aplikace ho musí začít podporovat do 30. června. Nejasná však zůstává úloha iOS 4.3, nejspíš není potřeba.

Když 2. února News Corp. představila zpravodajství The Daily pro iPad, byla to první aplikace iOS, jež oznámila využívání nové formy předplatného přímo z App Store. Prvních 14 dní se však The Daily mělo nabízet zdarma, takže samotný mechanismus předplatného zřejmě ještě nebyl funkční.

Nové předplatné obsahu se nabízí od úterý

Všeobecně se předpokládalo, že pro podporu předplatného bude potřeba iOS 4.3, některé pověsti věštily vydání ostré verze iOS 4.3 na toto pondělí. K tomu sice nedošlo, ale Apple oficiálně oznámil spuštění předplatného obsahu pro aplikace App Store včera, vydal k tomu příslušnou tiskovou zprávu.

O předplatném se sice mluvilo hlavně ve spojitosti s elektronickými časopisy a novinami, půjde ho však použít pro jakýkoli druh obsahu, včetně hudby a videa. Platby probíhají přes standardní účtovací systém App Store (jímž se nakupují aplikace a vyřizují nákupy z aplikací), požadovaná částka se odečte z účtu uživatele. Nový mechanismus se však v několika klíčových vlastnostech liší.

Podmínky pro vydavatele nakonec nejsou tak přísné

Cenu a dobu trvání předplatného stanovují vydavatelé, může jít o (opakované) týdenní, měsíční, dvouměsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční platby. Zákazníci mohou svá předplatná sledovat na stránce svého účtu, z níž lze zrušit automatické obnovování předplatného.

Příjmy z plateb se samozřejmě dělí mezi vydavatele a Apple, ale proti dosavadním zvyklostem se to trochu liší. Steve Jobs v tiskové zprávě prohlašuje, že filozofie platebního systému je prostá – když Apple přivede k aplikaci nového předplatitele, vezme si svůj obvyklý 30procentní podíl, pokud naopak vydavatel přivede k aplikaci stávajícího či nového předplatitele, ponechá si 100 procent ceny a Apple si nevezme nic.

Apple vyžaduje pouze to, aby vydatel nabízející možnost předplatného mimo aplikaci zároveň v aplikaci samotné poskytl stejnou či lepší nabídku. Zákazníci tak vždy musí dostat možnost zaplatit přímo z aplikace jedním stiskem tlačítka.

Tyto podmínky jsou mírnější, než se čekalo, vydavatelé nejenom smí inkasovat 100 procent příjmů ze svých webových portálů, ale Apple též dovolil zdarma nabízet předplatné elektronických verzí publikací těm, kdo si předplatili tištěnou verzi.

Tento postup vydavatelé často využívali předtím, než bylo dostupné nové předplatné z App Store a zdálo se, že ho Apple zakáže, avšak k tomu očividně nakonec nedošlo. V aplikacích jsou však zakázány odkazy na vnější platební portály vydavatelů a vždy musí existovat možnost vyřídit předplatné z aplikace.

Původně se též zdálo, že vydavatelé nebudou mít přístup k osobním údajům zákazníků, jež představují velice cenné zboží pro inzerenty, ukazuje se však, že Apple dovoluje, aby během vyřizování předplatného vydavatel zákazníky požádal o zadání jména, adresy elektronické pošty a směrovacího čísla. V takovém případě platí podmínky ochrany soukromí daného vydavatele, nikoli Applu. A lze shromažďovat i více údajů, ale pak musí uživatel mít možnost to odmítnout.

Aplikace dostaly čas na přizpůsobení do 30. června

S novým předplatným se změnily i podmínky vyžadované pro vpuštění aplikací do App Store a jejich udržení se v něm, autoři stávajících aplikací však budou mít dost času na přizpůsobení. All Things Digital totiž uvádí, že už dříve v letošním roce vydavatelé obdrželi upozornění na nutnost přizpůsobení svých aplikací novým podmínkám.

Aby aplikace dovolující nákup obsahu mohla zůstat v App Store, musí se objevit její aktualizace využívající API rozhraní pro nákupy z aplikací do 30. června 2011. Dotčené aplikace (jako třeba Hulu Plus, Netflix, Amazon Kindle, Rhapsody a další) tak mají na zavedení nového platebního mechanismu víc než čtyři měsíce, což by mělo stačit.

Apple aktualizoval podmínky obchodu App Store

Nové podmínky spojené se zavedením předplatného App Store se pochopitelně promítly také do změn zásad obchodu App Store iOS App Store Guidelines. Došlo tam ale i k dalším změnám, především se upřesňují postihy vývojářů, kteří se pokusí „ošidit systém“.

Zkusí-li vývojář nějak ošálit systém App Store (zmást schvalovací proces, krást data uživatelů, zkopírovat práci jiného vývojáře nebo podvodně zmanipulovat hodnocení aplikace), budou všechny jeho aplikace z obchodu odstraněny a bude vyloučen z vývojářského programu.

V poslední době se všechny uvedené prohřešky vyskytují častěji (nejspíš však jde o prostý důsledek stále rostoucího počtu aplikací v App Store), a tak se Apple zjevně rozhodl upřesnit, jak je bude postihovat.

Další doplňky podmínek žádají vývojáře, aby aplikace, jež ve skutečnosti jsou pouhými hudebními skladbami, filmy či elektronickými knihami, zasílali raději do iTunes Store nebo iBookstore místo do App Store. A dále se zakazuje omezovat použitelnost aplikací iOS jen na určité geografické oblasti nebo vybrané mobilní operátory.

Nejasnosti okolo iOS 4.3

Už jsme zmínili, že se zavedení nového předplatného očekávalo až po vydání iOS 4.3, ale zjevně to nebude potřeba, Apple se ve včerejší tiskové zprávě o ničem takovém nezmiňuje. Přesto se pořád objevují tvrzení, že podpora nového předplatného vyžaduje API rozhraní přítomná až v iOS 4.3, to se asi vyjasní teprve v příštích dnech.

Nejasné zůstává i dění okolo The Daily, zdá se totiž, že období bezplatného poskytování tohoto zpravodajství bylo prodlouženo. Německý web Macerkopf.de v pondělí oznámil, že se neplacené poskytování The Daily prodloužilo do 28. února (původně ělo přejít na placený režim již tento týden).

V pondělí to pochopitelně vypadalo jako důsledek čekání na stále nevydaný iOS 4.3, ale když už je teď nové předplatné App Store aktivní, bude důvod asi spočívat v něčem jiném (řada uživatelů si stěžuje, že je aplikace The Daily značně nestabilní, prodloužení zkušebního období tak může spíše souviset s řešením vlastních problémů téhle publikace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: