Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

15. prosince 2010, 00.00 | Přibývá pověstí o vlastnostech nového iPadu. Služba OnLive nabízí klienta pro sledování her na iPadu a chystá též streaming aplikací osobních počítačů. A stolní verze Google Docs je nyní kompatibilní s iPadem.

V minulém týdnu se nashromáždila také řada zpráv týkajících se iPadu, zde předkládáme jejich stručný souhrn:

Objevuje se stále více pověstí o novém iPadu

O novém iPadu se mluví již několik měsíců, jako obvykle nejvíce zpráv na toto téma přináší tchajwanský server DigiTimes, který má velmi úzké vztahy s asijskými výrobci obstarávajícími fyzickou výrobu těchto přístrojů.

Výroba nového modelu má začít do 100 dní

Už koncem listopadu DigiTimes popsal údajných pět vlastností nového modelu a minulé úterý napsal, že továrna Foxconnu v čínském Šen-ženu dostala zprávu, že začne dodávat nový iPad (často označovaný jako iPad 2) během 100 dní.

Podle citovaných zdrojů mezi výrobci komponent by se přístroj měl začít vyrábět už v únoru 2011. Apple údajně původně plánoval spuštění hromadné výroby již v lednu, ale protože se firmware přístroje stále ještě testuje, termín posunul. Většina výroby se bude nadále odbývat v Šen-čenu, protože nové výrobní linky v Čeng-tu běží v testovacím režimu. Uvedené termíny už byly oznámeny výrobcům komponent.

Očekává se, že se za poslední čtvrtletí letošního roku prodá přes 7 milionů stávajících iPadů, takže výroba nestíhá plně pokrývat poptávku zákazníků a zatím se tak neplánuje její omezení.

Měla by výrazněji poklesnout až koncem ledna, kdy se začnou vyprodávat skladové zásoby, nový model by měl na trh přijít v dubnu (do té doby se již připraví jeho dostatečné zásoby). To se zdá jako docela pravděpodobné, protože Apple u přístrojů s iOS zachovává jednoroční inovační cyklus.

Nový iPad bude stále používat LCD displej

Minulou středu pak DigiTimes přinesl další zprávu, tentokrát o dodavatelích komponent pro nový iPad. Uvádí, že jako dodavatel podsvěcovacích jednotek pro displeje nových iPadů byla vybrána tchajwanská firma Coretronic, jež bude tyto jednotky poskytovat výrobcům displejů Chimei Innolux a LG Display. LG má podsvícení dostávat také od firmy Radiant Opto-Electronics.

Z této zprávy ovšem především vyplývá, že i nový model iPadu bude používat LCD displej (pravděpodobně opět půjde o IPS panely), což popírá dosavadní pověsti o nasazení OLED displejů v nové generaci iPadu.

O OLED displejích se ovšem mluví už hodně dlouho, ale zatím je ve větší míře používá pouze Samsung pro některé své telefony a i on má potíže dodávkami (OLED obrazovky sice mají nižší příkon a výborné podání barev, avšak zůstávají drahé a výrobní kapacity jsou omezené), proto není pravděpodobné, že by Apple použil tuto technologii pro iPad, kde se očekávají odbyty v řádu milionů kusů za čtvrtletí.

Z Číny přicházejí fotografie a videa pouzder nového iPadu

Minulou středu se také objevily fotografie a videa údajných pouzder nového iPadu. iLounge nalezl u čínského výrobce Shenzhen MacTop Electronics nabídku „průsvitného pouzdra pro iPad 2. generace“ s fotografií bílého provedení.

Ta ukazuje, že nový iPad bude mít jiné rozměry, bude tenčí a na místě, kde se dnes nachází reproduktor, má pouzdro velký výřez. A na zadní straně pouzdra je vidět otvor pro zadní fotoaparát v levém horním rohu, podobně jako na iPhonu a iPodu touch čtvrté generace. Další výřezy pouzdra odpovídají fyzickým tlačítkům a dokovému konektoru.

Čelní fotoaparát se u nového iPadu očekává kvůli podpoře videohovorů FaceTime, avšak okolo zadního fotoaparátu stále panuje nejistota, nové fotografie však jeho šance zvyšují.

Další fotografie pouzder nového iPadu zveřejnil čínský server Kodawarisan. Jde o dvojici pouzder v černé a bílé barvě, jež rovněž nesou otvor pro zadní fotoaparát v levém horním rohu. Na fotografii jsou dále vidět otvor odpovídající dnešní zdířce sluchátek a výřezy pro fyzická tlačítka, jež se zdají být trochu menší než ta současná. Otvor pro dokový konektor sice není vidět, ale vedle něj se opět nachází onen velký výřez.

Integrovaná zásuvka SD karet?

(Čínský) text doprovázející tohle vyobrazení ovšem vedle kamery pro FaceTime zmiňuje také zásuvku SD karet, záhadný velký výřez by mohl sloužit pro ni. Apple se však zatím užívání paměťových karet u přístrojů s iOS vyhýbal, pro iPad nabízí sadu dvou adaptérů, z nichž jeden připojuje čtečku SD karet na dokový konektor (druhý adaptér poskytuje USB port), ale integrace čtečky přímo do přístroje by rozhodně přišla vhod.

Opravářská firma Powerbook Medic nalezla na čínských serverech ještě další fotografie silikonových pouzder pro nové iPady, opět s otvorem pro zadní fotoaparát a s výřezem nejspíš pro SD kartu. A tím přísun fotografií z Číny ještě nekončí, server M.I.C gadget nabízí skutečnou spoustu snímků těchto pouzder.

A na YouTube navíc vyšlo video předvádějící hned několik verzí takovýchto pouzder. Jde samozřejmě pouze o neoficiální informace a nepřímé náznaky, ale vzhledem k tomu, že pocházejí z několika různých zdrojů, skutečně se zdá dost pravděpodobné, že nový iPad bude mít zadní fotoaparát a možná též zásuvku SD karet.

Reuters předpovídá přední a zadní fotoaparát a zmenšený formát

A minulý pátek se svou troškou do mlýna pověstí o iPadu přišla také agentura Reuters, tvrdí, že podle jejích zdrojů bude mít nový iPad jak přední, tak zadní fotoaparát. Podle dalšího zdroje má být nový model tenčí, lehčí a bude používat displej s vyšším rozlišením než současný iPad.

A jiný zdroj mezi dodavateli komponent agentuře řekl, že Apple připravuje též menší iPad, zhruba poloviční velikosti proti tomu současnému (ten má 9,7“ displej, menší typy obvykle používají 7“ obrazovky).

Zprávy o menším iPadu kolují už hodně dlouho, jenže při říjnovém oznámení finančních výsledků Applu za čtvrtletí Steve Jobs jasně prohlásil, že 7“ tablety jsou nepraktické, pro tabletové aplikace je tento formát příliš malý, zatímco pro chytré telefony zase již moc velký. Pokud by Apple přesto nakonec uvedl menší iPad, bylo by hodně zajímavé sledovat, jak Jobs jeho existenci zdůvodní (realitu deformující pole by muselo být skutečně hodně silné).

Novinky služby OnLive pro iPad

Už dříve jsme se zmiňovali o dlouhou dobu připravované službě OnLive, jež nabízí „streaming“ her - provozuje běžné hry pro osobní počítače na svých serverech a klientům dodává jen jejich videovýstup, zpět klient odesílá příkazy pro ovládání hry.

To znamená, že klientův hardware nemusí být nijak zvlášť výkonný, většina zpracování se odehrává na serverech OnLive (je to vlastně jeden z příkladů využití „cloud computingu“).

Letos v červnu byla služba konečně uvedena do ostrého provozu a zdá se, že funguje poměrně přijatelně (viz například tato stručná česká recenze).

OnLive se dá používat ve webových prohlížečích na PC a na Macu a od listopadu navíc poskytuje „mikrokonzolu“ za 99 USD umožňující hraní na moderních televizorech, zcela bez počítače.

Pro tento článek je ovšem zajímavé především to, že již počátkem června, na konferenci D8, OnLive předvedla na iPadu hraní her a přehrávání filmů ze své služby, z iPadu se tak stal terminál OnLive, který podával docela dobré výkony.

Aplikace OnLive pro iPad umožňuje sledování her

A minulý týden se v App Store objevila aplikace OnLive pro iPad, jež však ještě neumožňuje hraní her. Aplikace OnLive Viewer, jak napovídá její název, totiž není plný herní klient, jakého služba předváděla v červnu.

Jde spíše o obdobu klienta YouTube, který umožňuje sledovat hry, jež na OnLive hraje někdo jiný, mezi různými hrami se dá přepínat jako mezi televizními kanály. A také si lze přehrávat „vychloubačné klipy“ předvádějící zajímavé okamžiky z her, ty se dají hodnotit a dále aplikace poskytuje funkce pro komunikaci s přáteli na OnLive. (Fungování aplikace názorně ukazuje tohle video.)

OnLive Viewer může být zajímavý pro ty, kdo se chtějí jen dívat, jak hraje někdo jiný. OnLive ale samozřejmě stále pracuje na plném herním klientovi pro iPad, problém spočívá v ovládání. Jde o to, že služba pracuje s hrami pro osobní počítače a mnohé z nich se dají rozumně ovládat jedině jedině klávesnicí a myší.

OnLive se proto snaží vymyslet, jak zajistit odpovídající ovládání prostřednictvím dotykové obrazovky iPadu a slibuje, že v budoucích verzí své aplikace pro iPad bude nabízet plné ovládání her. Zatím ovšem nestanovila ani rámcové datum, kdy tomu dojde a neříká, jakých her se to bude týkat (některé hry na iPadu asi prostě hrát nepůjde).

Aplikace OnLive Viewer je určena pro iPad s iOS 3.2 nebo vyšším a lze si ji stáhnout zdarma, zdarma se také mohou sledovat probíhající hry (zatímco za hraní na OnLive se musí platit). Z iPadu se tak herní terminál OnLive ještě nestal, úvodní kroky však již byly učiněny.

OnLive předvedla „streaming aplikací“ na iPadu

OnLive umožňuje na svých serverech hrát hry a začíná též uvažovat o přehrávání filmů (vzhledem k podstatě služby je to ještě jednodušší než s hrami). A navíc zkouší rozšířit působnost své služby i na další neherní aplikace. Je to celkem logické, jestliže OnLive zvládá „streaming“ rychlých akčních her, potom s běžnými aplikacemi si poradí mnohem snáz.

A tak minulý týden OnLive předvedla na výstavě D: Dive Into Mobile také „přehrávání“ různých aplikací a webů na svých klientech (zápis z akce nabízí web All Things Digital).

Protože se akce zaměřovala na mobilní zařízení, předváděl se běh aplikací ve výše popsaném klientovi OnLive Viewer pro iPad. Na přístroji tak běžely programy, jaké by se na něm jinak opravdu nedaly rozběhnout. Šéf OnLive ukázal například Internet Explorer zobrazující Flash obsah a na iPadu se objevil i profesionální 3D program Autodesk Maya.

Kromě iPadu byl běh aplikací z OnLive předváděn na beta verzi klienta pro Android, pracující na tabletu Samsung Galaxy Tab. Mimo jiné lze (podobně jako u her) sledovat také relace jiných uživatelů pracujících s danou aplikací, kupříkladu na iPadu jeden uživatel provozoval Mayu a z tabletu Samsungu to mohl další uživatel sledovat. Zatím však není možná současná spolupráce více uživatelů na stejné aplikaci, i když do budoucnosti to OnLive nevylučuje.

Proti lokálním aplikacím samozřejmě vznikají rozdíly, ale oproti hrám to není nijak velký problém. A jak jsme již zmínili, OnLive se chystá též na přehrávání filmů, narozdíl od běžných streamingových služeb však bude poskytovat interaktivní funkce na úrovni stolních Blu-ray přehrávačů. Cenové modely pro filmy a aplikace se teprve promýšlejí, pro filmy se zřejmě bude nabízet předplatné a ledacos se asi převezme ze způsobu nabízení a prodeje her.

Určitě bude ještě chvíli trvat, než OnLive dodatečné služby uvede do provozu, ale jestli se to podaří, mohl by se iPad (a později asi i další podobné tablety) stát opravdu životaschopným „tenkým klientm“.

Na iPadu již funguje osobní verze Google Docs

Apple pro iPad nabízí (placený) kancelářský balík iWork, ovšem pro méně náročnou práci s dokumenty mnoha uživatelům postačí bezplatné webové aplikace Google Docs (v české verzi nazývané Dokumenty Google).

Google samozřejmě poskytuje mobilní verzi Google Docs a koncem listopadu v ní umožnil jednodušší editaci dokumentů (na novějších verzích Androidu a pod iOS).

Mobilní verze Google Docs ovšem má jenom omezené možnosti, a tak minulý čtvrtek Google oznámil, že zprovoznil na iPadu také osobní verzi svého kancelářského balíku (viz zprávu na blogu Googlu Docs).

Osobní verze Google Docs nyní na iPadu umožňuje v textovém procesoru upravovat písma, styly a formátování stejně jako na osobních počítačích a tabulkový procesor dovoluje na iPadu do tabulek vkládat vzorce. Nyní tak uživateli stačí ze Safari na iPadu navštívit docs.google.com, chce-li používat stolní verzi kancelářských aplikací Googlu, v případě potíží ovšem Google radí přepnout na (omezenější) mobilní verzi.

Samotný Google také varuje, že ne všechny funkce stolní verze na iPadu pracují, což potvrzuje blog TUAW. Stále tak nejde o plnou náhradu lokálních kancelářských aplikací, pro jednodušší práci s dokumenty to však postačí, navíc by Google zmíněné nedostatky mohl časem napravit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: