Nová zjištění o iOS 5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nová zjištění o iOS 5

15. června 2011, 00.00 | Pro centrum oznamování iOS 5 lze vyvíjet vlastní widgety, avšak Apple to zatím oficiálně nepodporuje. iOS 5 dovoluje současné stahování více aplikací z App Store a umožňuje přehrávání videa v rozlišení 1080p. A Apple zřejmě nadále pracuje na integraci rozpoznávání řeči od Nuance do iOS.

Minulé pondělí Apple na konferenci WWDC 2011 také představil iOS 5, jehož ostrou verzi slíbil vydat na podzim. V rámci zahajovacího proslovu sice bylo popsáno jen deset nových vlastností iOS 5, ale protože Apple zároveň uvolnil první beta verzi pro vývojáře, tak samozřejmě nyní přicházejí četné další zprávy o jeho vlastnostech, na pár z nich se tady podíváme:

Pro centrum oznamování je technicky možné vyvíjet vlastní widgety

Při předvádění iOS 5 na WWDC 2011 Apple jako první popsal nové centrum oznamování (Notification Center), v němž se též nachází zobrazovací oblast pro widgety. Ty jsou zatím jenom dva (pro předpověď počasí a pro akciové kursy) a Apple neřekl, zda nakonec poskytne API rozhraní umožňující doplňovat widgety třetích stran.

Mezitím se však ukázalo, že je technicky možné vytvářet vlastní widgety i bez oficiální podpory. Vývojář „WillFour20” našel způsob, jak vytvořit jednoduchý widget a předložil příslušný kód jako důkaz funkčnosti své metody. Ukázkový kód vyhradí prostor pro nový widget a zobrazí v něm obvyklý zkušební text „hello world“.

Vývojář „Chronic“ zabývající se prolamováním ochran iOS (jailbreakingem) k tomu uvedl, že pro přípravu vlastního widgetu iOS 5 stačí vytvořit „rozhraní vlastního zobrazení“ a zkompilovat ho jako zásuvný modul pro „Bulletinboard“. To je vnitřní označení Applu pro centrum oznamování iOS 5. Třetí strany tak očividně mohou vyvíjet widgety pro iOS 5, jenže zatím není vůbec jasné, zda Apple nakonec centrum oznamování iOS 5 otevře i pro ně.

Kdyby to udělal, byl by to další rys, jímž se iOS přiblíží Androidu, widgety by se hodily pro aplikace zobrazující informace, které mají být neustále viditelné, ale zároveň není vhodné, aby zabíraly místo pro výstup ostatních aplikací v domovské obrazovce.

Již se objevila řada neoficiálních widgetů pro hackersky otevřený iOS 5

Ovšem hackeři už začali nabízet vlastní neoficiální widgety pro centrum oznamování iOS 5. Samozřejmě pracují pouze pod beta verzí iOS 5 s prolomenými ochranami (na níž byl proveden takzvaný jailbreak), k čemuž již existují příslušné nástroje.

iPhone Dev Team minulý týden uvolnil novou verzi nástroje redsn0w, jež si poradí i s první beta verzí iOS 5. Má však ještě celou řadu omezení, mimo jiné vyžaduje při každém restartu či spuštění přístroje jeho opětovné připojení k počítači s touto utilitu a autoři výslovně upozorňují, že je určena pouze pro vývojáře (to ovšem beta verze iOS 5 také).

A jak se dalo čekat, už se objevily první nové widgety pro takto otevřený iOS 5. Widget UISettings zajišťuje rychlý přístup k často používaným nastavením iOS 5, z centra oznamování se tak dají pohotově měnit parametry WiFi a 3G připojení, jas obrazovky a další věci.

Widget SpringPrefs zase zobrazuje v oznamovací oblasti iOS 5 užitečné informace o systému, jako třeba kapacitu volné RAM. Widget MusicCenter umožňuje z centra oznamování ovládat přehrávání hudby. Asi nejdál zašel widget Widget Task, který do oznamovací oblasti umístil obdobu lišty multitaskingu z iOS 4, není však ještě úplně dotažený.

Takovýchto neoficiálních widgetů bude nepochybně přibývat, avšak jejich použitelnost je zatím dost omezená. Widgety iOS 5 totiž zjevně nejsou ještě tak docela hotové, zobrazovací oblast iOS 5 pro widgety je zatím kompatibilní jen s iPhonem a iPodem touch, na iPadu widgety nefungují.

Buď si u Applu myslí, že na iPadu by widgety jenom zbytečně zabíraly místo, anebo tam pro ně chystá něco jiného, to se nejspíš vyjasní až v ostré verzi iOS 5. Ostatně už to, že oficiální vývojářská sada dosud nezahrnuje podporu pro widgety třetích stran, naznačuje, že Apple zatím není připraven příslušné funkce otevřít třetím stranám, takže je asi ještě hodlá měnit.

Přesto lze doufat, že když ne již ve verzi 5.0, tak alespoň v následujících aktualizacích se oficiální podpora widgetů nakonec objeví (k čemuž může přispět i existence zmíněných neoficiálních widgetů).

iOS 5 dovoluje současné stahování více aplikací

Další nové možnosti iOS 5 si všiml web ApplenApps. Když se začnou z App Store stahovat nové aplikace, není už třeba čekat, až se stahování dané aplikace dokončí a může se začít stahovat aplikace další. Při stahování aplikací přes iTunes na osobním počítači je již samozřejmě delší dobu možné současné stahování více aplikací, ale nyní totéž podporuje i samotný iOS 5.

To znamená, že při stahování objemných aplikací (například navigací s vlastními mapami, rozsáhlých her a podobně) lze pod iOS 5 začít stahovat další menší aplikace či aktualizace. Aplikaci, jež se jako první stáhne, půjde jako první také používat, už se nemusí čekat podle pořadí, v němž se zahájilo jejich stahování.

Současné stahování funguje jak přes WiFi, tak přes 3G připojení, v případě 3G sítí ovšem i nadále platí omezení, jež dovoluje stáhnout nejvýše 20 MB najednou, takže celková velikost všech stahovaných aplikací dohromady nesmí překročit tuto mez.

Tahle nová možnost se ovšem spíš než při získávání nových aplikace využije hlavně při opakovaném stahování již zakoupených aplikací na další zařízení uživatele, což dovoluje nová, už teď aktivovaná funkce služby iCloud pro App Store.

App Store umožňuje znovu stáhnout již nedostupné aplikace

Apple výše zmíněnou možnost opětovného stahování již zakoupených aplikací na další zařízení uživatele zpřístupnil i pro uživatele s iOS 4.3, avšak tato funkce ještě zjevně není úplně doladěná, protože například v některých případech umožnila znovu si stáhnout aplikace, které se už v App Store nenabízejí.

Již počátkem minulého týdne MacStories oznámil, že se některým uživatelům podařilo v kartě zakoupených aplikací opětovně stáhnout už nedostupné aplikace jako například Tweetie 1 nebo Instapaper Free. Samozřejmě jen tehdy, pokud si dotyčný takovou aplikaci v minulosti koupil (nebo stáhl, jestliže se nabízela zdarma).

App Store nyní zobrazí nákupní historii uživatele a přes ni lze získat i mezitím odstraněné aplikace. Engadget si takto stáhl hru Tris, která byla odstraněna už skoro před třemi roky a získal tak též multimediální přehrávač VLC (ten z App Store zmizel počátkem letošního roku kvůli sporům o softwarové licence).

Takto se však dají opětovně stáhnout jenom aplikace, jež z App Store odstranili samotní vývojáři, nikoli ty, které vyřadil Apple kvůli porušení pravidel jeho obchodu. Brzy však asi tahle možnost zmizí i pro další takovéto aplikace, protože ve službě iTunes Connect umožňující vývojářům spravovat své aplikace v App Store se nyní po přihlášení k ní otevře obrazovka s dotazem, zda některé z aplikací daného vývojáře nemají „možné právní problémy“.

V případě kladné odpovědi se objeví seznam aplikací daného vývojáře a jejich verzí, v nichž musí označit ty s možnými právními potížemi. Lze předpokládat, že takto označené aplikace už iCloud znovu stáhnout nedovolí.

Do spuštění ostré verze služby iCloud (slíbeného na podzim spolu s vydáním iOS 5 pro koncové uživatele) navíc může dojít ještě k mnoha dalším změnám a teprve se uvidí, zda možnost obnovy vyřazených aplikací vůbec zůstane dostupná.

iOS 5 zřejmě otvírá cestu k Apple TV podporující rozlišení 1080p

iOS 5 také posiluje podporu videa v rozlišení 1080p. Minulou středu 9to5mac uvedl, že zatímco dosud Apple ve svých aplikacích pro přehrávání videa neumožňoval přehrát video v rozlišení 1080p, tak s iOS 5 se to mění.

Dříve iTunes ani nesynchronizovaly videa s takovým rozlišením, avšak pod iOS 5 lze na iPad 2 synchronizovat 1080p video a v tomto rozlišení se dá též přehrávat. Podle prvních zpráv testujících se video v tomhle rozlišení přehrává zcela plynule a obraz vypadá skvěle. Koncoví uživatelé si to ovšem budou moci užít až na podzim po vydání ostré verze iOS 5.

Toto zjištění přivedlo Cult of Mac k úvaze, že Apple chystá podporu výstupu v rozlišení 1080p také pro iPhone a Apple TV nové generace, tedy pro přístroje, u nichž se předpokládá nasazení stejného dvoujádrového SoC čipu A5 jako v iPadu 2.

Čip A5 podle všeho 1080p video zvládá velice dobře, jenže zatím se nachází pouze v iPadu 2. To by se ale mohlo změnit po uvedení ostré verze iOS 5, kdy Cult of Mac předpokládá nejenom uvedení nového iPhonu (o němž mluví jako o „iPhonu 4S“), ale také nové Apple TV.

Současná Apple TV druhé generace, postavená na čipu A4 (stejném jako v iPhonu 4 a původním iPadu) zvládá nejvýše výstup v rozlišení 720p (přestože původní pověsti o tomto přístroji předpokládaly podporu až do 1080p). iPad 2 sice už dokáže zobrazovat 1080p výstup na externím monitoru, ale pod iOS 4.x si neporadí s 1080p videosoubory, avšak iOS 5 tato omezení zjevně ruší.

Hypotetický nový iPhone a Apple TV pravděpodobně budou též obsahovat čip A5, takže se nich dá rovněž předpokládat podpora rozlišení 1080p (jinou otázkou zůstává, jak tomu bude v iTunes Store, ten zatím nabízí HD video v rozlišení 720p, zřejmě hlavně ve snaze příliš nezvyšovat zatížení datových linek, a tak tam nejspíš v nejbližší době přechod na vyšší rozlišení čekat nemůžeme).

Apple nadále pracuje na začlenění technologie rozpoznávání řeči od Nuance

Uživatel „Chronic Wire“ v minulých dnech zveřejnil na Twitteru řadu tvrzení o tom, co Apple chystá (mimo jiné ohlásil uvedení nových MacBooků Air již na dnešek) a také prohlašuje, že Apple stále pracuje na integraci rozpoznávání řeči do iOS.

Už v půlce května se objevilo tvrzení, že Apple začal těsněji spolupracovat s firmou Nuance Communications na využití jejích technologií rozpoznávání řeči v iOS 5. Výsledky této spolupráce měly být představeny již na WWDC 2011, stejně jako asistenční funkce získané převzetím firmy Siri. Nic z toho se však minulé pondělí na zahájení WWDC neobjevilo, asistenční funkce ani rozpoznávání řeči zástupci Applu nezmínili sebemenším náznakem.

Avšak „Chronic Wire“ na Twitter poslal několik snímků obrazovek nejnovějších vnitřních (pro vývojáře dosud neuvolněných) sestavení iOS 5 ukazujících nastavení, jež očividně souvisejí s rozpoznáváním řeči od Nuance.

Mimochodem, v komentářích k tomuto článku serveru TechCrunch, který rozebírá právě to, proč nebylo zmíněno užití technologií Nuance a Siri (TechCrunch patřil k hlavním propagátorům těchto tvrzení) uvedl Robert Scoble, jenž přesně předpověděl integraci Twitteru do iOS 5, že od stejného zdroje, co mu pověděl o Twitteru v iOS, věděl už několik týdnů, že zmíněné funkce nebudou hotové včas pro WWDC 2011. A dodává, že by mohly být připravené před uvedením nového iPhonu, protože Apple potřebuje při jeho představování mít něco zvlášť přitažlivého.

Přibývá seznamů novinek iOS 5

Apple zatím popsal jen malou část ze všech novinek iOS 5, ovšem na Webu se počaly objevovat seznamy novinek objevených v první beta verzí shromažďované různými nadšenci, z nichž si lze udělat docela dobrý přehled.

Asi nejúplnější takový přehled vytvořil Benna Iqbal, jehož seznam změn iOS 5 včera zahrnoval již 168 položek (Apple oficiálně mluví o více než 200 nových vlastnostech, avšak jeho definice změn se jistě budou lišit od seznamů shromažďovaných třetími osobami) a stále roste díky dalším zasílaným příspěvkům. Nepochybně tak budou i v příštích týdnech přibývat takové zprávy jako ty zde uvedené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: