iPod mini - příjemné překvapení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

iPod mini - příjemné překvapení

8. ledna 2004, 00.00 | Nabízíme vám první praktickou zkušenost s iPodem mini, kterou jsme udělali na stánku Applu v San Francisku. A máme pro vás dobrou zprávu, iPod mini je mnohem příjemnější a elegantnější než vypadá na obrázku.

Upřímně řečeno představení iPodu mini na keynote nás zklamalo. Steve Jobs mu věnoval poměrně málo prostoru a hlavně byl nový iPod mnohem víc prezentován na obrázcích, než v praxi. A to byla podle našeho názoru zásadní chyba, protože v praxi jde o mnohem elegantnější záležitost, než by se mohlo zdát z dostupných obrázků, které vypadají víc jako render než fotografie.

iPod mini je jiný!
První informace, se kterou se musí každý smířit, je skutečnost, že iPod mini není zmenšený iPod, ale přeci jen trochu jiné zařízení. Zde v Press centru se odehrává mnoho diskuzí na téma, zda je to dobře nebo špatně, v každém případě konstrukce zařízení je odlišná a to je fakt. Ovládací prvky jsou přeuspořádané z prostorových důvodů, ale k tomu až za chvíli. Co zůstalo zachováno je uživatelské rozhraní, za což si Apple rozhodně zaslouží pochvalu.

Co se týče konstrukce. iPod mini má průřez zploštělé elipsy a plášť je bezešvý. To znamená, že zařízení působí velmi kompaktním a robustním dojmem i přes svoje velmi malé rozměry a hmotnost. Plášť je vyroben z hliníku s matně metalickou barevnou povrchovou úpravou. Materiál je velmi příjemný na dotek a hlavně na něm nezůstávají otisky prstů jako na leštěných plochách klasického iPodu. Horní a dolní stěna jsou z bílého plastu a jsou věnovány konektorům.

iPod mini velmi dobře padne do ruky a dobře se ovládá jednou rukou a to zejména díky podlouhlému tvaru. Palcem zvládnete bez problémů ovládání všech prvků na čelní stěně a iPod mini přitom pevně a bezpečně spočine ve vaší dlani. Displej je dobře čitelný, přestože je menší. Upřímně řečeno na první pohled, pokud nemáte přímé srovnání s klasickým iPodem, zmenšení displeje ani nezaznamenáte.

Co se týče ovládání Apple zřejmě z prostorových důvodů eliminoval všechna samostatná tlačítka a integroval je s rollerem. Tento krok nevede ke ztrátě uživatelského komfortu, spíš naopak. Pokud se v budoucnu s tímto řešením neobjeví nějaké konstrukční problémy, mohlo by se klidně použít i u nových verzí větších iPodů. Ovládání je stále stejně intuitivní a přitom jsou ovládací prvky blíž u sebe, což zpříjemňuje ovládání jednou rukou.

Design
O tom, že budou nové iPody a že budou barevné, se spekulovalo a diskutovalo již hodně dlouho. I zde přímo na MacWorldu často zaznívá, že barevná verze už není tak designově čistá jako sněhobílý iPod, nebo že zvolené barvy jsou nezvyklé. Na druhou stranu jsme slyšeli i mnoho nadšených obdivovatelů barevných iPodů mini. Podle našeho soukromého názoru jsou nejpůsobivější růžová a světle zelená verze, ale právě proto jsou zde barevné varianty, aby si každý mohl vybrat tu svou. Komu se barvy nelíbí, může sáhnout po šedé verzi, která krásně půjde k notebookům.

Klip je prostě skvělý
Pokud je iPod mini povedený, tak klip mu dává praktičnost. Žádné komplikované zámečky, zasouvání apod. Prostě vezmete iPod mini a zacvaknete jej do klipu, který má stejný profil jako iPod mini. Zkoušeli jsme, zda nebude mít iPod tendenci vypadnout a můžeme vás uklidnit. Z klipu jej nedostane ani běh ani prudší náraz.

Celkové hodnocení
Co se týče konstrukce, designu a ovládání, je nový iPod mini opravdu povedený. Může být zklamáním pro ty, co čekali zmenšený klasický iPod, ale jinak mu není moc co vytknout. I po technické stránce, popsané blíže zde, nabízí poměrně zajímavý výkon, takže jedinou otázkou zůstává, zda Apple nasadil tu správnou cenu. Nejde nevidět to, že většina návštěvníků veletrhu by mnohem raději viděla iPod mini někde pod 200USD, ale Apple zřejmě ví co dělá a komu bude mini verzi prodávat. Vždyť klasických iPodů prodal již přes dva miliony! Škoda jen, že si žádný z MWE odvést nemůžeme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: