Macworld Expo 2004 - dva týdny do startu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld Expo 2004 - dva týdny do startu

23. prosince 2003, 00.00 | Přesně za dva týdny v San Franciscu vystoupí Steve Jobs na pódium v Moscone Center a zahájí svou keynote další ročník veletrhu Macworld Expo. Chystá Apple nějakou zajímavou novinku? Redakce MujMACa pro vás samozřejmě chystá zpravodajství přímo z místa dění.

Přesně za dva týdny v San Franciscu vystoupí Steve Jobs na pódium v Moscone Center a zahájí svou keynote další ročník veletrhu Macworld Expo, Chystá Apple nějakou zajímavou novinku? Redakce MujMACa pro vás samozřejmě chystá zpravodajství přímo z místa dění.

Lednové Macworld Expo 2004 v San Franciscu se stane pravděpodobně nejdůležitější výstavní akcí roku - po roztržce s IDG Expo se loni výrazně propadlo červencové Expo v New Yorku a toho letošního (v Bostonu) se Apple nechce účastnit vůbec (a novinky uvede na WWDC na přelomu června a července). Apple ovšem teprve před několika dny ohlásil, že i tentokrát se bude konat keynota Steva Jobse, která veletrhy pravidelně zahajuje - a pozitivní je, že proti některým akcím, které Apple loni pořádal, se tentokrát dočkáme také videostreamu na internetu. Zástupce redakce MujMACu bude samozřejmě na místě a tak pro vás budeme chystat aktuální zpravodajství a fotografie přímo z místa dění.

Macworld Expo se koná od 6. ledna 2004 a na 4 dny přemění San Francisco v hlavní centrum pro uživatele Maců. Je zbytečně psát, že se pozornost bude upírat na úvodní keynote Steva Jobse - tato událost je něco, bez čeho si už nelze úspěšnou akci ani představit. Důkazem může být již zmíněné letní Expo v New Yorku, které bylo vyloženě nezajímavé. Jobsova keynote se bude konat 6. ledna od 9:00 místního času (18:00 našeho času) a je naplánovaná na 90 minut - což je relativně standardní délka. O čem bude Jobs mluvit se samozřejmě intenzivně spekuluje - bezpochyby to bude dvojice iPod a iTunes Music Store, možná se dočkáme i informací ohledně uvedení iTMS jinde než v USA (což nemusí být nutně Evropa...). Tradičně se však dá předpokládat několik softwarových a i hardwarových novinek - o těch hardwarových jsme psali nedávno, nejčastěji se mluví především o nových modelech Power Maců G5.

V poslední době se však objevila řada informací i o nových iPodech - Apple prý připravuje nové modely těchto přehrávačů, které rozšíří nabídku. Mělo by se totiž jednat o levné modely s menším pevným diskem v kapacitách 2 a 4 GB a podle všeho také v menším provedení v různých barevných variantách. Tato zpráva zni poměrně zajímavě a odpovídala by tomu, co Jobs nedávno prohlásil, a sice že Apple by velmi rád uvedl na trh levnější iPod, pokud to bude možné z hlediska nákladů. Nové "malé" iPody by mohly být touto odpovědí - v menší kapacitou a nízkou cenou by mohly pomoci obsadit trh tam, kde dneska boduje konkurence například s flash pamětmi.

Zatím však není tak docela jasná jedna věc - jaké disky by měly tyto nové iPody obsahovat. Tradiční dodavatelé totiž nemají tak malé disky s tak malou kapacitou a nízkou cenou, aby je bylo možné použít. Toshiba, která dodává disky do stávajících iPodů, začíná na 5 GB, Hitachi má také 1,8" disky a dokonce až od 20 GB. K tomu Hitachi "zdědilo" po IBM, od kterého výrobu disků zakoupilo, výrobu Microdrivů, což jsou sice miniaturní disky s kapacitou nyní až 4 GB, ovšem 1 GB model stojí v obchodě Hitachi bratru 250 USD a nedá se předpokládat, že nové modely budou nějak radikálně levnější.

Je však možné, že Apple překvapí (ostatně podobně jako překvapil s disky od Toshiby, byl asi první kdo je vůbec začal používat) a vsadí na nějakou novinku. Tou by například mohly být produkty firmy Cornice - podle všeho se jedná zatím o firmu jednoho produktu, Cornice Storage Element. Je to pevný disk s rozměry o něco málo přesahujícími 1" na šířku (4x42x36 mm) a s kapacitou 1,5 GB (což je například proti Microdrove relativně málo), ovšem tyto minidisky mají dvě výhody. Jsou poměrně radikálně zjednodušené z hlediska konstrukce, obsahují méně částí než obvyklé a především jsou podle všeho velmi levné - žádné ceny se oficiálně neudávají, ovšem hovoří se o cenách kolem 50-70 USD, ale i méně, samozřejmě pro OEM partnery. Samozřejmě, spekulace by měla smysl v okamžiku, kdy by Cornice měla v rukávu nové modely s vyšší kapacitou - ovšem jelikož je po podobných řešeních hlad, dá se předpokládat, že se firma posledního půl roku "neflákala". Tyto disky se již používají v některých MP3 přehrávačích, podporovat by je měl i hardware, který používá Apple jako základ pro iPod, tedy platformu od společnosti PortalPlayer.

V této souvislosti se objevily také spekulace o dalším možném modelu iPodu - nová platforma od PortalPlayer má podporovat kromě přehrávání hudby také zpracování fotek a přehrávání M-JPEG. Novinka má být oficiálně představená na spotřebitelském veletrhu CES, který začíná rovněž první týden v lednu - nebylo by tedy takovým překvapením, kdyby Apple vyrukoval i s přístrojem postaveným na tomto novém základu.

Každopádně, přesně za dva týdny se dozvíme, jaké novinky nám Apple nadělí - je možné, že to nebude právě to co čekáte vy osobně, ale těžko se lze zavděčit všem. Doufejme však, že kromě předvídatelných hardwarových a softwarových novinek nás prostě Apple něčím překvapí a potěší.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: