11. září 2002, 00.00 | AppleExpo bylo zahájeno keynote Steva Jobse, od které jsme nemohli očekávat žádné výrazné překvapení, přesto se však jedna novinka možná dotkne řady uživatelů - všechny počítače, uvedené od příštího roku, nebudou podporovat běh pod Mac OS 9.
Nejdříve je nutné podotknout, že keynote (a ani výstava sama), konající se v Paříži, rozhodně nemá stejnou důležitost jako akce konající se v USA a tomu také odpovídá počet novinek, na těchto keynote uvedených - to je zhruba 0. Největší akcí zatím bylo ohlášení zahájení prodejů iBooku v roce 1999 a zahájení prodeje betaverze Mac OS X v roce 2000. Dnešní keynote se tomuto duchu nevymykala a tak pro část návštěvníků to bylo především "opakování" informací z New Yorku.
Akce se konala v poměrně monumentálním kongresovém paláci, informace o účasti jsou 4000 návštěvníků. Keynote probíhala za přísných bezpečnostních opatření, což zahrnovalo především prohlídku zavazadla (povoleny byly pouze batohy na počítač) a kontrolu v "rámu". Naštěstí se zvěsti o zákazu fotografování ukázaly jako plané.
Na úvod byly promítnuty některé nové "switch" reklamy, včetně již velmi populární "sjeté teenagerky" Ellen Feis, která byla oceněná největším potleskem. Poté již následoval Steve Jobs osobně, ve svém tradičním úboru a s přivítáním "Ahoj, já jsem Steve Jobs a jsem CEO".
V úvodu se poměrně rychle a krátce vypořádal s hardwarem, kdy shrnul novinky několika posledních měsíců. Další část keynote byla již věnovaná v podstatě výhradně software.
Následovala především prezentace Jaguara a jeho nových možností - v tom Jobsovi vypomáhal Ken Bereskin, šéf marketingu Mac OS X. Podle Applu jsou tři nejlepší nové funkce ve Finderu v Mac OS X 10.2 vyhledávání, "vyskakovací" složky a možnost měnit obrázek na ploše co 5 vteřin... Dále následovaly informace o novinkách v dalších aplikacích, jako je Mail (především automatický filtr pro likvidaci nevyžádané pošty), inovovaný Sherlock 3 (část obsahu se bude lokalizovat i pro uživatele ve Francii), nový iChat kompatibilní s AIM a další drobnosti. To vše za pouhých 139 Euro bez DPH.
V případě Rendezvous neboli technologie pro automatickou konfiguraci zařízení a služeb na IP sítích Jobs předvedl demo s upravenou verzí iTunes, která by měla být k dispozici příští rok. V iTunes se automaticky objeví nasdílená knihovna se skladbami druhého uživatele a je možné je přehrávat - nic se nekopíruje, skladby se přenášejí přímo z disku druhého počítače. Praktické využití Rendezvous najdeme v Mac OS X 10.2 například pro sdílení souborů či pro komunikaci iChat uživatelů v rámci lokální sítě.
V oblasti tiskáren, kterou Jobs rád dává jako příklad pro využití Rendezvous, se řada firem HP, Epson, Lexmark rozšířila o dvě jména: Canon a Xerox. Kromě toho hodlá tuto OpenSource technologii implementovat také Philips do svých domácích audio/video spotřebičů - takže například bude možné poslouchat hudbu z iTunes přes stereo či si prohlížet fotky z iPhoto na televizi - pochopitelně bude také potřeba příslušné vybavení pro komunikaci, dá se předpokládat bezdrátová s흡 AirPort. Pokud se rozšíří tato kombinace v praxi, bude to skutečně "smrtící" řešení, znamenající velmi úzkou integraci IT a domácích spotřebičů, ovšem v poměrně snadno použitelném balení. Vzhledem k tomu, že Rendezvous je otevřená technologie, neměly by tyto možnosti být vyhražené pouze uživatelům Maců, ale měly by být dostupné pro všechny operační systémy.
Dále se Jobs věnoval nárůstu počtu uživatelů Mac OS X a počtu aplikací pro tento systém. Počty aplikací zajímavě stoupají, ovšem Jobsovi je to evidentně málo. Proto všechny počítače, uvedené po 1. lednu 2003, nebudou moci bootovat do Mac OS 9 - tento systém bude k dispozici již pouze v podobě Classic vrstvy, ve které bude možné spouštět současné aplikace. Apple k tomuto kroku přistupuje z několika důvodů: jedním, který Steve Jobs zmiňoval jako nejdůležitější, je pochopitelně snížení nákladů, neboť v daném okamžiku musí podporovat dva operační systém najednou, včetně vývoje podpory nového hardware a podobně.
Další část patřila novým připravovaným aplikacím iCal a iSync. iCal je kalendář, který jednoduchou formou umožňuje správu času. Umožňuje snadno vytvářet záznamy a především jednotlivé kalendáře - podle typu události si uživatel může vytvářet různé barevně rozlišené kalendáře a pak především tyto kalendáře snadno sdílet. Dá se tak jednoduše oddělit pracovní a soukromé termíny a ty pracovní nasdílet například s ostatními spolupracovníky ve firmě. Kromě toho je možné obsah iCalu sdílet prostřednictvím aplikace iSync s mobilním telefonem, iPodem či Palm OS zařízením. iCal je od 10. zaří zdarma k dispozici na webu Apple pro všechny uživatele Mac OS X 10.2.
Dalším softwarem, který bude uvedený do konce roku, je zmíněný iSync. Tato aplikace dokáže velmi snadno a rychle synchronizovat obsah kalendáře iCal a obsah systémového adresáře Address Book buď s iPodem (podporuje nová verze software pro iPod 1.2) nebo s mobilním telefonem, podporujícím technologii SyncML, což jsou novější "vyšší" modely od SonyEricsson a SyncML, podporuje například i nová Nokia 7650. iSync bude před koncem měsíce k dispozici v podobě betaverze.
Jak jsme již předeslali, jednalo se o čistě "softwarovou" keynote a tak jsme se již dalších novinek nedočkali - ani oblíbeného "One more thing...". Kromě toho podle informací, které jsme získali z Q&A setkání se zástupci Apple, se například nepotvrdily spekulace ohledně vytvoření evropského AppleStore v Paříži, Jobs také rázně popřel spekulace o portování Mac OS X na PC, resp. o přechodu Apple na procesory AMD/Intel.