Zprávy týkající se iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy týkající se iPadu

17. května 2010, 00.00 | Apple vydal první aktualizaci aplikací kancelářského balíku iWork. Dodací lhůta pro předběžně objednané iPady v devíti dalších zemích se prodloužila až do června. A videoslužba Hulu naznačila, že nehodlá podporovat HTML5 video, pro iPad tak bude muset zvolit jiné řešení.

Sešlo se také něco zpráv, jež nějak souvisejí s iPadem:

Apple uvolnil verze 1.1 všech tří aplikací kancelářského balíku iWork

K hlavním důkazům, že se Apple snaží iPad prosadit i jako náhradu netbooků, patří existence kancelářského balíku iWork, původně vyvinutého pro Macy, také pro iPad. (Jistě lze polemizovat o tom, zda iPad opravdu může být plnohodnotnou náhradou vysoce přenosného osobního počítače, Apple se o to však zjevně snaží a ostatně to sám veřejně přiznává.)

iWork pro iPad tvoří tři samostatné aplikace – textový procesor Pages, tabulkový procesor Numbers a prezentační program Keynote. Nabízejí se na App Store, odkud se dají pořídit za 9,99 USD každá (tyto aplikace jsou samozřejmě zatím dostupné jen v USA, v pobočkách App Store dalších zemí se budou objevovat s tím, jak tam bude přicházet iPad).

A minulý čtvrtek Apple vydal první aktualizace všech těchto aplikací, nepřekvapivě na verze 1.1.

Program Pages 1.1 především doplňuje podporu několika dalších jazyků vedle angličtiny, konkrétně zjednodušené čínštiny, francouzštiny, holandštiny, italštiny, japonštiny, němčiny, ruštiny a španělštiny. Rozšíření jazykové podpory nepochybně souvisí s chystaným zahájením prodeje iPadu v dalších zemích, který začne 28. května.

Dále se i v zobrazení na šířku nyní zobrazují nástrojový panel a pravítko a dokument se automaticky přizpůsobí tomuto zobrazení. V panelu Arrange pro přesouvání objektů byl vylepšen posuvník pro přesun dopředu a dozadu a bylo opraveno několik chyb souvisejících s importem a exportem dokumentů Microsoft Wordu.

Tabulkový procesor Numbers 1.1 přirozeně nabízí stejnou rozšířenou jazykovou podporu jako Pages 1.1 a stejné vylepšení panelu Arrange. Verze 1.1 opět přináší opravy chyb, zlepšuje import dokumentů Numbers ’09 a dokumentů předtím importovaných z Microsoft Excelu a dále se opravila chyba formátování tabulek vložených z aplikace Keynote nebo Pages a některé jiné drobné chyby při editaci dokumentu.

A samozřejmě se objevil také aktualizovaný prezentační program Keynote 1.1. S ostatními aplikacemi balíku iWork sdílí rozšířenou jazykovou podporu a vylepšení panelu Arrange, k čemuž ještě přibyla volba pro zobrazování dodatečných vodítek pro zarovnávání s menšími odstupy. Přirozeně se najdou i nějaké opravy chyb, zvýšila se spolehlivost importu prezentací Keynote ’09 a Microsoft PowerPointu a pří zobrazování na šířku by se už nemělo stávat, že se k barevným výplním některých buněk tabulek nepůjde dostat z externí klávesnice.

Noví (američtí) zákazníci si z App Store již stáhnou verze 1.1 výše popisovaných aplikací, ti, kdo si je už zakoupili, získají aktualizace na verze 1.1 zdarma.

Nové předběžné objednávky iPadů v dalších zemích budou vyřízeny až počátkem června

Jak jsme již zmínili, v dalších devíti zemích vedle USA (v Austrálii, Francii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Německu, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii) se iPad počne prodávat až 28. května, ovšem od minulého pondělí se v těchto zemích už dá přístroj předběžně objednat v místních pobočkách webového obchodu Applu. Avšak dodací lhůty naznačují, že s dodávkami iPadů mimo USA možná budou trochu potíže.

Minulý týden totiž webové obchody Applu v dotyčných zemích začaly jako dodací lhůtu pro nově objednané iPady uvádět termín „do 7. června“, což znamená, že ti, kdo nepodali objednávky hned na začátku, si budou muset počkat až do prvních červnových dní, přestože v kamenných obchodech by se mělo začít prodávat již 28. května. (V pondělí 7. června mimochodem začíná konference WWDC 2010, ale to nejspíš bude pouhá shoda okolností, jde spíše o to, že ten den začíná druhý červnový týden.)

Uvedený termín platí jak pro WiFi, tak pro 3G modely (v oněch devíti dalších zemích se narozdíl od USA počnou prodávat obě verze současně), Apple zjevně už zcela vyprodal počáteční zásobu připravenou pro předběžné objednávky, stejný termín se přitom zobrazuje pro všech devět zemí.

Apple v polovině dubna odložil zahájení prodeje iPadu mimo USA o měsíc kvůli silnější než očekávané poptávce a teprve později upřesnil 28. květen jako datum spuštění prodeje v jiných zemích, teď se ovšem zdá, že i po tomto datu budou s mimoamerickými dodávkami iPadů potíže (hodně bude záležet na tom, kolik přístrojů přijde do kamenných obchodů v jednotlivých zemích).

Poptávka v USA zůstává zřejmě stále dost vysoká (prodej milionu kusů Apple oznámil už počátkem května) a americký webový obchod jak pro WiFi, tak pro 3G iPady udává dodací lhůtu 7 až 10 pracovních dní, takže zjevně ani ve své mateřské zemi Apple nestíhá uspokojovat poptávku.

Videoslužba Hulu zřejmě nehodlá podporovat iPad prostřednictvím HTML5

To, že Apple (a především Steve Jobs) zásadně odmítají pod iPhone OS technologii Flash, ví asi každý, kdo se o to alespoň trochu zajímá. Tato záležitost ovšem nabývá na významu s iPadem, který mnozí díky jeho velké 9,7“ IPS obrazovce považují za vhodný prostředek pro video, jehož proudové přehrávání (streaming) z Webu dnes nejčastěji obstarává právě Flash.

Apple ovšem tvrdí, že Flash pro video není nutný a jako alternativu vidí použití HTLM5 (již však nezmiňuje, že zatím existuje pouze návrh standardu, který se nejspíš ještě bude měnit a pro HTML5 video dosud nepanuje jednota okolo podporovaných formátů a kodeků, což situaci rozhodně neulehčuje).

Zatím se zdálo, že poskytovatelé obsahu vidí v iPadu tak zajímavou příležitost, že budou ochotní své služby přizpůsobit, některé významné americké televizní společnosti už přislíbily uzpůsobit své webové videoarchívy HTML5 v implementaci iPadu.

Avšak minulý týden se ukázalo, že takový názor nesdílí každý. Významná videoslužba Hulu (vlastní ji ABC, NBC a Fox), jež umožňuje webové přehrávání řady televizních seriálů a filmů mnoha významných amerických televizních společností a studií (služba však funguje pouze v USA, pokusy o přehrání obsahu v jiných zemích zablokuje, běžný uživatel toto blokování neobejde) dala najevo, že nehodlá nahradit Flash pomocí HTML5.

Na blogu Hulu její produktový viceprezident napsal, že nehodlají v brzké době přejít na HTML5. Vývoj v tomto směru sice sledují, ale v současnosti tato technologie neřeší všechny potřeby zákazníků, přehrávač Hulu vedle samotného streamingu videa musí ještě zabezpečit obsah, dodávat informace pro inzerenty, zajišťovat maximální kvalitu videa za měnících se podmínek a obstarávat spoustu dalších věcí, které uživatel sice nevidí, avšak služba je potřebuje. Takové potřeby nemají všechny videoslužby, jenže pro podnikání Hulu jsou důležité a často je vyžadují uzavřené smlouvy.

Dotyčný příspěvek sice mezitím z blogu Hulu zmizel, ovšem během té doby se už zpráva o něm rozšířila po Webu. Ačkoli Apple viceprezident Hulu přímo nejmenoval, šlo jasně o odpověď na požadavky iPadu. Ten si s Flashem neporadí, takže se video bude přehrávat prostřednictvím HTML5 anebo pomocí speciálních aplikací iPadu nabízených v App Store (které ovšem musí projít obvyklým schvalovacím procesem).

Hulu zjevně nehodlá opustit Flash ve prospěch HTML5, takže bude-li chtít podporovat iPad, tak se asi vydá cestou specializované aplikace (jestliže bude počet iPadů v provozu dále prudce růst, bude pro tuto službu výhodné nový přístroj Applu podporovat). Pro Hulu zřejmě bude důležité i to, že koncem května služba chce začít část obsahu zpoplatňovat (zatím se financovala z reklam) a právě u kapesních zařízení Applu se předpokládá, že jejich uživatelé budou ochotnější za obsah platit.

Nakonec možná bude Hulu iPad podporovat, nikoli však prostřednictvím HTML5. Příspěvek na blogu Hulu zmiňoval její nový vlastní Flash přehrávač, který přináší streaming s adaptabilním datovým tokem, správu reklam a větší okno pro přehrávání, další změny doznala i samotná služba a její web. K zajištění toho všeho se teď využívá Flash, dá se ale očekávat, že se nakonec objeví specializovaná aplikace iPadu pro Hulu, dojde-li služba k závěru, že se jí to vyplatí, jistě nechá příslušnou aplikaci vyvinout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: