Novinky týkající se iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky týkající se iPadu

5. května 2010, 00.00 | Apple oznámil, že prodal milion iPadů. Televize ABC uvolnila novou verzi svého videopřehrávače podporující 3G sítě. Aplikace Dropbox pro iPhone OS doplnila uživatelské rozhraní pro iPad. A začala se nabízet utilita Spirit umožňující otevření firmwaru iPadu a všech dalších zařízení s nejnovějšími verzemi iPhone OS.

V USA se minulý pátek počaly prodávat 3G modely iPadů, a tak opět zesílila mediální pozornost věnovaná tomuto přístroji, proto není divu, že se objevilo poměrně hodně zpráv, jež se jím zabývají:

Apple oznámil prodej miliontého iPadu

Jak se dalo čekat, právě v souvislosti se zahájením prodeje 3G iPadu Apple zveřejnil nové oficiální údaje o počtech prodaných kusů. V pondělí vydal tiskovou zprávu, která sděluje, že se v pátek prodal miliontý iPad a pochopitelně neopomíjí zdůraznit, že se tak stalo jen 28 dní od spuštění prodeje 3. dubna. (Poslední předchozí oficiální údaj Applu ohlásil 500 000 prodaných kusů v rámci oznámení, že se prodej iPadu mimo USA opozdí.)

Steve Jobs si v tiskové zprávě pochvaluje, že milionu prodaných kusů bylo dosaženo za tak krátkou dobu a připomíná, že prvnímu iPhonu to trvalo 74 dní, tedy víc než dvakrát déle. Zpráva navíc říká, že poptávka po iPadu stále převyšuje dodávky a Apple usilovně pracuje na tom, aby přístroj dostal k ještě většímu počtu zákazníků.

Apple nesdělil, kolik se přes víkend prodalo 3G modelů iPadu, objevily se ovšem odhady analytiků. že by to mohlo být až 300 000 kusů, ale spolehlivost takovýchto odhadů bývá dost pochybná. V neděli však většina amerických obchodů Applu své zásoby 3G iPadů zcela vyprodala, takže zájem o ně skutečně byl hodně velký.

Nový oficiální údaj ale zároveň dokazuje, že odhad počtu prodaných iPadů nabízený na Webu firmou Chitika Labs pořád zůstává značně nadsazený (překonání milionové hranice oznámila již koncem dubna), Chitika tak bude muset svou metodiku dále upravit, má-li zůstat důvěryhodná.

Další zajímavá čísla

Zpráva Applu však přináší ještě další zajímavé statistické údaje. Říká, že vývojáři už vytvořili přímo pro iPad 5 000 aplikací využívajících jeho nových možností, přibývá jich tedy opravdu rychle. Zároveň zpráva uvádí, že je iPad kompatibilní s více než 200 000 všech aplikací obchodu App Store, který tak překonal další psychologickou hranici. A dále oznamuje, že si vlastníci iPadů stáhli aplikace z App Store ve více než ve 12 milionech případů a počet elektronických knih stažených z obchodu iBookstore dosáhl 1,5 milionu.

Uvedená čísla se všeobecně vykládají jako důkaz úspěchu iPadu, bylo by však vhodné se na ně podívat střízlivěji. Jistě, iPad zjevně není naprostým propadákem, jak věštili někteří skeptici, ale to se dalo očekávat. Vezmeme-li v úvahu postavení iPhonu a iPodu touch na americkém trhu a masivní marketing Applu, bylo jasné, že se najde dost zájemců, ostatně přes všechny ekonomické potíže zůstává kupní síla obyvatelstva USA značně vysoká. A díky všeobecné znalosti iPhone OS nebyl iPad až takovou novinkou.

Samozřejmě bude důležité hlavně to, jak se bude prodej iPadu vyvíjet dál. Apple sám tvrdí, že poptávka trvá, ale to jasně ukáží teprve další oficiální čísla (například až bude oznamovat své finanční výsledky za toto čtvrtletí, měl by již uvést také počty prodaných iPadů).

Určitě nelze vyloučit, že bude iPad následovat iPhone a též dosáhne mnohamilionových prodejů, je však třeba vzít v úvahu, že současné vysoké počty zahrnují také vyřízení všech předběžných objednávek, což mohly být stovky tisíc kusů, se soudy ohledně prodejnosti iPad proto opravdu bude třeba ještě počkat.

Důležité bude i to, jak si iPad povede v dalších zemích, zatím ovšem Apple zjevně sotva stíhá uspokojit poptávku v USA, může se proto stát, že v oněch dodatečných devíti zemích (přesnější podmínky prodeje v nich Apple sdělí až 10. května) budou zpočátku dodávky iPadů omezené.

Zveřejněné údaje také ukazují, že se iPad používá spíše pro své aplikace než pro čtení knih, ale to se vcelku dalo předpokládat, prostě opravdu slouží především jako zvětšený iPod touch. Když totiž vydělíme počet stažených aplikací a elektronických knih počtem prodaných kusů, vyjde nám, že si v průměru každý uživatel iPadu stáhl 12 aplikací, ale jen 1,5 knihy.

Srovnání, že se iPadů prodalo za pár dní mnohem víc než specializovaných elektronických čteček jako Amazon Kindle za celou dobu jejich existence, tak působí dost nesmyslně, čtečky jsou vysoce specializovaná zařízení, zatímco iPad představuje mnohem univerzálnější přístroj.

Televize ABC uvedla novou verzi svého videopřehrávače podporující 3G sítě

Lze předpokládat, že se iPad využívá především k zábavě, k čemuž patří také přehrávání videa na jeho velké 9,7“ obrazovce, přičemž video se často získává proudovým přehráváním (streamingem) z Webu. Když se však začaly prodávat 3G modely, objevily se stížnosti, že mnohé aplikace a služby přes mobilní připojení přehrávání videa nedovolují, nebo ho umožňují jen v nižší kvalitě.

To se týkalo též aplikace televize ABC obstarávající přehrávání jejího videoarchívu, ta přes 3G připojení odmítala fungovat, pracovala pouze ve WiFi sítících, což pochopitelně vyvolalo protesty a brzy se vynořily zprávy, že ABC chystá novou verzi své aplikace, která 3G sítě podporovat bude. Příčina omezení přitom zřejmě nespočívala ani tak v technických otázkách (ačkoli 3G sítě pochopitelně mají omezenější přenosovou kapacitu než WiFi sítě), ale v tom, že se různí distribuční práva pro přenos videa pomocí WiFi a mobilních sítí.

Nakonec se to vyřešilo a v pondělí se objevila v App Store nová verze prohlížeče ABC podporující streaming přes 3G síť (Apple se schválením nové verze opravdu neotálel, bylo to ovšem v jeho zájmu). Nová verze aplikace ABC dovoluje přehrávání videa přes 3G připojení, navíc podporuje zobrazování v orientaci na výšku a uzamčení orientace obrazovky iPadu, vedle dalších vylepšení.

Avšak aby byl možný streaming videa v 3G sítích, aplikace ABC zřejmě musí přepnout na datový proud nižší kvality, když si to mobilní síť vyžádá, to ovšem platí pro většinu takovýchto služeb (dělá to například YouTube), a tak video přehrávané přes 3G sítě často mívá horší kvalitu než při WiFi připojení.

Aplikace Dropbox byla uzpůsobena pro iPad

Služba Dropbox pro internetové ukládání dat je poměrně dobře známá i u nás (MůjMac ji podrobněji představil loni v létě) a lze ji samozřejmě využívat též pro mobilní zařízení.

Pro iPhone se pochopitelně nakonec objevila odpovídající aplikace (ke službě sice lze přistupovat přes webové rozhraní, ale s aplikací se pracuje rychleji a nabízí více možností). A nyní vyšla nová verze aplikace Dropbox pro iPhone OS, jež doplnila podporu iPadu.

Nová verze 1.2 v rámci podpory iPadu nabízí uživatelské rozhraní přizpůsobené jeho větší obrazovce, přináší do dvou panelů rozdělenou obrazovku s nástrojovým panelem služby Dropbox vlevo a s náhledy dokumentů vpravo. A poskytuje též vyskakovací menu pro snadný přístup k nastavením, k volbám pro sdílení, pro přístup k oblíbeným položkám a pro další věci. Na iPadu teď lze navíc exportovat dokumenty ze služby Dropbox do aplikací třetích stran.

Jde však o univerzální aplikaci, která funguje jak na iPadu, tak také na iPhonu a iPodu touch (podle toho, na čem se spustí, aplikace použije odpovídající uživatelské rozhraní), na iPhonu verze 1.2 přidává podporu zobrazování v orientaci na šířku.

Aplikace Dropbox 1.2 se dá zdarma stáhnout z App Store, vyžaduje iPhone, iPod touch nebo iPad s iPhone OS 3.1 a vyšším. Pro její využití je samozřejmě potřebný účet u služby Dropbox, ale ten se dá zřídit přímo z aplikace (a spokojíte-li se s 2 GB úložné kapacity, bude samotná služba rovněž zdarma).

Již se začala nabízet utilita Spirit umožňující otevření firmwaru iPadu a dalších nových mobilních zařízení Applu

V pondělí jsme informovali, že se chystá brzké uvolnění hackerské utility Spirit, jež dovolí otevření firmwaru (takzvaný „jailbreak“) iPadů, iPhonu 3GS a iPodu touch třetí generace (s jejím uvedením se čekalo se na zahájení prodeje 3G iPadů).

A k tomu také záhy skutečně došlo, utilita se nyní nabízí zde (nacházejí se tam odkazy ke stažení verzí pro Windows a pro Mac OS X). Spirit umožňuje otevření firmwaru jakéhokoli iPadu, iPhonu a iPodu touch (včetně nejnovějších modelů, které dosud takovýmto snahám vzdorovaly), provozujících iPhone OS 3.1.2, 3.1.3 nebo 3.2 (v případě iPadu).

Narozdíl od mnoha předchozích utilit (například těch od George Hotze pro iPhone 3GS) nevyžaduje Spirit při studeném restartu upravených přístrojů připojení k osobnímu počítači s příslušným hackerským softwarem (jde o takzvaný „untethered jailbreak“), avšak utilita nezahrnuje funkce pro odblokování iPhonů (tedy pro zrušení blokace telefonu na konkrétního mobilního operátora).

Otevíraný přístroj však již musí být aktivovaný a pokud na něj už byla použita hackerská utilita vyžadující připojení k počítači při restartu („tethered jailbreak“), bude nejprve třeba obnovit firmware do původního stavu a Spirit nelze též užít na odblokované iPhony.

Podpora iPadu zatím zůstává spíše na úrovni beta verze, především kvůli tomu, že doplní instalátor neoficiálních aplikací Cydia a ten zatím nabízí řadu programů, jež mohou na iPadu způsobit vážné potíže (nejsou dosud přizpůsobené pro jeho větší obrazovku a další novinky, ale například aplikace Backgrounder, dovolující běh libovolných aplikací v pozadí, zřejmě funguje i na iPadu) a také vzhled Cydie by se měl ještě měnit.

Před použitím utility by se daný přístroj měl rozhodně zazálohovat přes iTunes (Spirit vyžaduje iTunes 9), první verze utility někdy způsobovala smazání uložených fotografií, ale to už napravila pondělní aktualizace.

Utilita Sprit tak sice zřejmě bude potřebovat ještě trochu doladit, avšak již teď by měla dovolit prolomení ochran veškerého mobilního hardwaru Applu s nejnovějšími verzemi firmwaru. Je dostupná zdarma, ovšem její hlavní autor vystupující pod přezdívkou „comex“ se nebrání přijímání peněžních darů. A brzy by měl být zveřejněn také zdrojový kód utility.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: