Zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy spojené s iPhonem

30. září 2009, 00.00 | Počet jednotlivých stažení aplikací z App Store překročil dvě miliardy. V USA byla konečně spuštěna podpora MMS zpráv pro iPhone. China Unicom zveřejnil první podrobnosti o nadcházejícím prodeji iPhonu v Číně. A ve Velké Británii přišel operátor O2 UK o exkluzivitu prodeje iPhonu.

Kvůli prodlouženému víkendu se sešlo také o něco více zpráv spojených s iPhonem, na některé z nich se zde podíváme:

App Store zdolal další významný mezník v počtu stažení

Když Apple 9. září vydal iTunes 9 a uvedl nové iPody, zveřejnil též nové statistické údaje o svém obchodu App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch. Tehdy obchod nabízel 75 000 titulů a počet jednotlivých stažení činil 1,8 miliardy (přičemž se do toho nezapočítávají aktualizace již nainstalovaných aplikací), bylo tedy jasné, že na překonání dvoumiliardové hranice už nebudeme dlouho čekat.

A k tomu došlo skutečně brzy, již toto pondělí Apple oznámil, že počet jednotlivých stažení aplikací překročil 2 miliardy, jako obvykle k tomu vydal oficiální tiskovou zprávu.

A ta opět přináší několik zajímavých čísel, zejména když se uvedou do souvislosti s dříve zveřejněnými údaji. Tisková zpráva totiž sděluje, že počet dostupných aplikací k 28. září činil 85 000 ve 20 kategoriích. A dále prozrazuje, že počet registrovaných vývojářů pro iPhone dosáhl 125 000 a počet vlastníků iPhonů a iPodů touch se přiblížil k 50 milionům.

App Store funguje v 77 zemích světa (včetně té naší) a díky ohromné uživatelské i vývojářské základně není divu, že pořád láme nové rekordy. Steve Jobs k tomu poznamenává, že se počet stažení zvyšuje stále rychlejším tempem, ke dvěma miliardám se došlo za období o málo delší než jeden rok, přičemž jenom v tomto čtvrtletí to byla plná půlmiliarda. (Dosažení 1,5 miliardy stažení Apple ohlásil v červenci, nad miliardu se obchod dostal koncem dubna).

Za prvních 365 dní provozu obchodu tak počet stažení za jeden den činil v průměru 4,1 milionu, zatímco v posledních 80 dnech se průměr zvýšil na 6,3 milionu denně a lze předpokládat, že vzhledem k rostoucí uživatelské základně bude tenhle vzestupný trend nadále pokračovat.

Prudce roste i počet dostupných aplikací, na zářijové akci Apple mluvil o 75 000 titulech a teď už je jich o dalších deset tisíc víc. Samozřejmě, počet ještě nic nevypovídá o kvalitě, navíc orientace v tak ohromné nabídce je stále těžší, ostatně právě proto Apple přidal do iTunes 9 nové funkce dovolující snazší správu aplikací z App Store a nový firmware 3.1 nabízí funkci Genius doporučující další aplikace podle toho, co již bylo na daný přístroj nainstalováno.

Jak iPhony a iPody touch, tak samotný App Store rozhodně nejsou bez problémů, ovšem zveřejněná čísla ukazují, že přesto nadále strmě narůstá množství jak nabízených, tak stažených aplikací, výrazně se zvětšuje i počet prodaných přístrojů.

App Store představuje opravdu pozoruhodný fenomén, jehož úspěch zřejmě Apple v takovémto rozsahu asi ani nečekal, určitě bude zajímavé sledovat další vývoj, jak dlouho ještě bude pokračovat tento téměř exponenciální růst.

Operátor AT&T aktivoval v USA podporu pro MMS zprávy na iPhonu 3G a 3GS

Jednou z mnoha novinek firmwaru 3.0 byla podpora multimediálních MMS zpráv, avšak v USA, stále ještě nejvýznamnějším trhu iPhonu na světě, tyto zprávy dosud nebyly dostupné, protože tamní výlučný provozovatel iPhonu, operátor AT&T, nezajistil potřebnou podporu ve své síti.

Až v pátek 25. září došlo k aktivaci MMS zpráv v síti AT&T. Ty nyní v USA mohou používat vlastníci iPhonů 3G a 3GS (původní iPhone MMS zprávy nepodporuje ani s novým firmwarem). Zajímavé je, že AT&T dokonce vyžaduje pro MMS zprávy firmware 3.1, přestože potřebná podpora by měla být obsažena již ve verzi 3.0. A také bylo třeba stáhnout aktualizovaný profil operátora, Apple k tomu vydal samostatný podpůrný dokument.

Pro MMS zprávy platí obvyklé tarify AT&T, balík 200 zpráv měsíčně si lze pořídit za 5 USD, 1 500 zpráv za 15 USD a neomezené množství zpráv za 20 USD. Jde platit i za jednotlivé zprávy, kdy textová MMS zpráva přijde na 20 centů, zatímco zpráva obsahující obrázky či video na 30 centů.

V mnoha jiných zeních podpora MMS zpráv na iPhonu už dávno funguje, opět se ukazuje, že američtí mobilní operátoři jsou se svými službami v řadě ohledů proti nejpokročilejším zemím dost pozadu (naši operátoři na tom bohužel nejsou o nic lépe, a to přitom obsluhují nepoměrně menší a oproti USA i podstatně hustěji zalidněné území).

China Unicom zveřejnil první podrobnosti k prodeji iPhonu v Číně

Jednání o prodeji iPhonu v nejlidnatější zemi světa trvala velice dlouho, teprve koncem srpna bylo oznámeno, že se podařilo dosáhnout dohody s operátorem China Unicom, čínskou „mobilní dvojkou“.

Tehdy ale ještě nebyly zveřejněny žádné bližší podrobnosti, unikaly pouze různé nepotvrzené pověsti. To se změnilo toto pondělí, kdy China Unicom konečně uvolnil první konkrétnější údaje.

Podle agentury Reuters se začne iPhone v Číně prodávat od 1. října, kdy China Unicom současně spustí i svou 3G síť (jedinou v Číně kompatibilní se standardy v ostatním světě). Blíže nespecifikovaný model iPhonu by měl nedotovaný stát 5 000 jüanů (asi 12 600 Kč), ale pro ty, kdo se upíšou k některému z tarifů operátora, bude telefon dostupný za dotované ceny od 4 253 do 893 jüanů (10 800 až 2 300 Kč).

K dispozici bude osm různých tarifů s měsíčním paušálem od 126 do 886 jüanů (320 až 2 250 Kč), China Unicom však zatím nesdělil, co přesně budou zahrnovat, ani jak dlouhý bude povinný úvazek.

Na čínské poměry jde o poměrně vysoké ceny, ovšem dnes už se tam najde dost lidí, kteří si to mohou dovolit a lze předpokládat, že by vlastnictví iPhonu mohlo být i otázkou prestiže. A vzhledem k lidnatosti země (jen China Unicom má asi 140 milionů zákazníků) se dá očekávat, že prodej iPhonu v Číně významně přispěje k dalšímu posílení odbytu telefonu Applu.

Ve Velké Británii přišel o svou exkluzivitu na iPhone operátor O2 UK

V Británii zatím prodává iPhone jediný operátor, O2 UK, avšak ten teď o svou exkluzivitu přišel. Nejprve v pondělí přišla zpráva, že ještě v letošním roce začne v ostrovním království prodávat iPhone 3G a 3GS též operátor Orange UK. Bližší podrobnosti nejsou známy, ale zřejmě jde o důsledek toho, že O2 UK 9. října údajně skončí smlouva na prodej iPhonu v této zemi.

A včera navíc oznámil Vodafone, že dosáhl dohody o prodeji iPhonu 3G a 3GS v Británii a v Irsku, ten by však měl začít až někdy počátkem příštího roku, tedy později, než se do toho pustí Orange.

Jediným mobilním operátorem v Británii bez iPhonu tak zůstal britský T-Mobile, avšak ten se má spojit s Orange UK. Jednání o fúzi ovšem budou trvat dlouho a musí je schválit příslušné regulační úřady, kdyby však k ní skutečně došlo, byl by nakonec iPhone dostupný u všech britských operátorů. Původní prodejní model Applu by tak skončil v další významné evropské zemi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: