Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy související s iPhonem

24. března 2010, 00.00 | Apple také v USA dovolí prodávat iPhone bez úvazku za nedotované ceny. iPhone a iPod touch získávají stále větší podíl na herním trhu. Opera Software poslala ke schválení na App Store webový prohlížeč Opera Mini. A App Store nově umožňuje darování aplikací.

Pozornost se sice nyní zaměřuje hlavně na iPad, ale objevila se i řada zpráv týkajících se iPhonu:

Apple v USA bude opět prodávat iPhony bez úvazku, stále však blokované

Zatímco u nás se iPhone od počátku prodává neblokovaný a vždy bylo možné pořídit si ho za (nemalou) plnou cenu bez závazků k operátorovi, v USA se telefon Applu prodává téměř výhradně s úvazkem u operátora AT&T a je samozřejmě blokovaný na jeho síť.

Možnosti koupit nedotovaný iPhone byly ve Spojených státech velice omezené, teď se však zdá, že to Apple opět dovolí ve větším měřítku (Gizmodo získalo příslušný vnitřní dokument Applu).

Podle něj bude možné pořídit si v amerických obchodech Applu iPhone za plnou cenu bez jakýchkoli úvazků u AT&T. Ceny budou činit 499 USD za 8GB iPhone 3G a 599 a 699 USD za 16GB a 32GB iPhone 3GS, každý zákazník si však může takový telefon koupit v daný den jenom jeden.

Avšak i tyto telefony zůstanou zablokované, budou tedy fungovat pouze v síti AT&T, zákazník tak sice již nebude odkázán na tarify nabízené k iPhonu, ale nadále nemůže legálně přejít k jinému operátorovi (v USA ovšem stejně není mnoho dalších operátorů využívajících GSM/UMTS sítě, z těch s celoplošným pokrytím v podstatě pouze T-Mobile).

Nejde tedy o nějaké velké uvolnění podmínek prodeje, blokováním se Apple údajně brání šedým vývozům telefonu do jiných zemí. Podle některých názorů jde o reakci na telefon Nexus One Googlu, který se prodává právě především nedotovaný bez úvazku, ovšem podle dosavadních statistik Google zatím prodal telefonů poměrně málo (nyní však chystá jeho varianty pro další operátory v USA), pro Google je ale mnohem důležitější prosadit svou platformu Android, takže na Nexus One neklade až takový důraz. Mnozí se však domnívají, že se Apple tímto krokem spíše snaží snížit skladové zásoby iPhonů před předpokládaným uvedením nového modelu v létě.

Pro nás je ovšem zajímavé především to, za jaké ceny se iPhony bez úvazku v USA prodávají, výše uvedené částky nejsou nijak nízké (oproti cenám v ČR sice pořád vycházejí o dost lépe, ale na „transatlantickou přirážku“ jsme si už zvykli, navíc je třeba si uvědomit, že pořád jde o blokované přístroje), zvlášť ve srovnání s iPadem, který nijak blokovaný nebude.

Hry pro iPhone a iPod touch již ubírají příjmy Nintendu a Sony

Dnes už nikdo nepochybuje, že iPhone (a iPod touch) představuje významnou herní platformu, s níž se na trhu přenosných herních zařízení prostě musí počítat a nová statistická zjištění ukazují, že za minulý rok jeho podíl na herním trhu prudce vzrostl a již začíná oslabovat příjmy konkurence.

Analytická firma Flurry zkoumající mobilní aplikace vydala v pondělí studii zkoumající postavení iPhonu a iPodu touch na americkém herním trhu. Vychází z údajů NPD (firmy zabývající se průzkumy trhu) pro celý herní trh USA a ze svých vlastních čísel získaných pomocí analytických nástrojů, jež poskytuje pro aplikace iPhone OS.

Zjistila, že v roce 2009 iPhone a iPod touch (shrnuté dohromady pod platformu iPhone OS) získaly plných 19 procent tržeb za hry pro přenosná zařízení, zatímco o rok dříve to bylo jenom 5 procent. Takový nárůst už pochopitelně byl na úkor konkurentů, podíl Nintenda klesl ze 75 na 70 procent, největší část tržeb však Apple přebral konzole Sony PSP, jejíž podíl spadl skoro na polovinu z 20 na 11 procent.

Rekordní vzestup způsobil, že podíl Applu již není zanedbatelný ani na celkovém herním trhu USA (vedle přenosných přístrojů ho tvoří hlavně herní konzoly, podíl osobních počítačů na hrách tam není příliš vysoký, jen asi 5 procent). iPhone OS v tak minulém roce získal 5 procent z celkových tržeb za videohry (v roce 2008 to bylo pouhé 1 procento). Ovšem podíl přenosných zařízení na celkovém herním trhu se zvětšil i jako celek, z 20 na 24 procent, zatímco podíl herních konzol (jako jsou Microsoft Xbox 360, Nintendo Wii a Sony PS3) se naopak snížil ze 79 na 71 procent.

Za těmto procenty se skrývají nemalé finanční objemy, celý americký herní trh činil podle odhadů NPD v letech 2008 a 2009 11, respektive 9,9 miliardy USD (kvůli ekonomickým potížím trh jako celek klesá).

Tržby za hry pro iPhone tak loni činily okolo 500 milionů USD (pro rok 2008 je Flurry odhaduje jen na 115 milionů USD), z iPhonu a iPod touch se prostě stala herní platforma, s níž se skutečně musí počítat, vzhledem k jejímu rychlému vzestupu, zvlášť když trh jako celek slábne. (Mimochodem, Apple by z těchto tržeb měl dostávat 30 procent, protože všechny hry musely projít přes App Store.)

Ještě významnější je ovšem vliv platformy Applu na trh přenosných herních zařízení, kde tržby za roky 2008 a 2009 Flurry odhaduje na 2,25, respektive 2,55 miliardy USD (tato část trhu nadále roste). Na tom má značnou zásluhu iPodu touch, který hodně zlevnil (v USA se dá pořídit už od 199 USD), navíc hry pro iPhone OS se nabízejí za mnohem nižší ceny než hry pro konkurenční platformy (hry na App Store obvykle stojí okolo 10 USD, zatímco mnoho her pro Nintendo DS či Sony PSP přijde na 30 až 40 USD), proto lze předpokládat, že další mladí lidé sáhnou po přístrojích Applu namísto Sony PSP či Nintenda DS (iPod touch je navíc použitelný univerzálně).

Apple loni v září začal nové iPody touch představovat jako herní přístroj a tento tah se mu zjevně vyplatil.

A dá se předpokládat, že zastoupení Applu na herním trhu bude dále sílit, významnou roli by v tom mohl sehrát také iPad, který by s výkonnějším hardwarem, větší obrazovkou a silnou podporou významných vydavatelů her mohl začít ohrožovat i postavení „velkých konzol“, především těch od Nintenda a Sony (Microsoft s Xboxem si v USA stojí mnohem lépe a bát se nemusí).

A tak ačkoli donedávna Apple o hry nejevil příliš velký zájem (významní herní vývojáři si často stěžovali na jeho přezíravý postoj), teď se z něj přinejmenším v USA stal jeden z nejvýznamnějších účastníků herního trhu (možná i to přispělo k přenosu her Valve pod Mac OS X, z výše uvedeného ovšem plyne, že proti iPhone OS zůstanou hry pro Macy okrajovou záležitostí).

Opera předala ke schválení prohlížeč Opera Mini pro iPhone

Už v únoru předvedla norská firma Opera Software svůj webový prohlížeč Opera Mini 5 pro iPhone a včera oznámila, že ho konečně zaslala ke schválení pro obchod App Store (oficiální tiskovou zprávu najdete tady).

Jeden ze spoluzakladatelů Opery ukázal minulý týden časnou verzi prohlížeče Nickovi Biltonovi z deníku New York Times, (viz toto video). Prohlížeč nahrává stránky neobyčejně rychle a nabízí některé z funkcí, jaké se nacházejí na stolních počítačích, například prohlížení v panelech či možnost prohledávání obsahu stránky, což zatím Mobile Safari neumí.

Předváděná verze však narozdíl od Safari nedovedla změnit velikost stránky oddálením či přiblížením dvou prstů, Opera ale tvrdí, že by to mohla doplnit později.

Rychlého nahrávání stránek Opera dosahuje pomocí technologie vykreslování na straně serveru, jež komprimuje navštívené stránky na speciálním serveru, který je teprve poté odešle do telefonu, tak údajně lze doby nahrávání zkrátit až o 90 procent.

Opera Software si tímto sice získala pozornost médií, není však vůbec jisté, že dosáhne schválení, zatím Apple všechny alternativní webové prohlížeče pro iPhone odmítl s poukazem na podmínku licenčního ujednání zakazující aplikace, jež duplikují stávající funkce. Opera sice tvrdí, že Opera Mini představuje „odlišný druh prohlížeče“, takže se na ni toto ustanovení nevztahuje, je ale nanejvýš sporné, zda s takovou interpretací bude souhlasit také Apple.

Na výsledek schvalování Opery se proto napjatě čeká, mohl by ukázat, jestli Apple nadále pevně trvá na svých pravidlech, anebo zda přece jenom začal povolovat, snad i kvůli tlaku úřadů (odmítnutí aplikací pro službu Google Voice vyvolalo vyšetřování FCC a dlouhé spory mezi Googlem a Applem, celá věc není dosud uzavřena).

Opera Software možná ovšem s odmítnutím tak trochu počítá, protože by i tak na sebe přilákala pozornost (byla to právě Opera, kdo inicioval zavedení obrazovky pro výběr prohlížeče ve Windows v zemích Evropské unie a zjevně se jí to vyplatilo), o snaze zaujmout svědčí též současně spuštěná stránka s odpočtem času od okamžiku, kdy byla Opera Mini odeslána Applu.

Možnost darování nově nabízí také App Store

Zatímco v obchodu iTunes Store lze už dlouho darovat zakoupenou hudbu a video někomu dalšímu, obchod App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch (a brzy též pro iPad) jejich darování dosud nedovoloval, přestože jejich obliba neustále vzrůstá.

To se teď změnilo, Apple upravil podmínky obchodu tak, aby to bylo možné (podrobnosti přináší například MacRumors). U aplikace nabízené v App Store nyní lze vybrat volbu „Gift This App“ (darovat tuto aplikaci), jež uživatele přenese do obrazovky, v níž vyplní své jméno a jméno a adresu elektronické pošty zamýšleného příjemce daru. Aplikace se dá darovat i více příjemcům současně.

Darování aplikací ovšem má svá omezení, především se nevztahuje na nákupy z aplikací, ani na předplatná, rovněž nejde použít v případě upgradů či pro manipulační poplatky za nové významné verze firmwaru iPodu touch. Některé dary se navíc mohou uskutečnit jenom tehdy, pokud to dovolí rodičovská omezení a požadovaný hardware u příjemce.

Tato změna nejspíš souvisí s blížícím se zahájením prodeje iPadu, kde lze předpokládat o něco vyšší ceny nového, složitějšího softwaru, darování by mohlo posílit jeho odbyt, možná se však jedná o součást širších změn v rámci příprav na letní uvedení nového modelu iPhonu, to ukážou až následující měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nie je pravda

Autor: BranoK Muž

Založeno: 24.03.2010, 10:59
Odpovědí: 0

\"zatím Apple všechny alternativní webové prohlížeče pro iPhone odmítl s poukazem na podmínku licenčního ujednání\" - to uz davno nie je pravda, v AppStore je uz niekolko alternativnych webovych prehliadacov ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nie je pravda

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 24.03.2010, 11:08

Jenže to jsou pouze modifikace Safari, obalující jeho jádro upraveným rozhraním, ale prohlížeč s jiným jádrem zatím neprošel.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jenže to jsou pouze modifikace Safari, obalující jeho jádro upraveným rozhraním, ale prohlížeč s jiným jádrem zatím neprošel.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: