Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPhonu

12. února 2010, 00.00 | Hackerský nástroj PwnageTool 3.1.5 si již poradí s firmwarem 3.1.3. A Opera hodlá předvést svůj webový prohlížeč Mini pro iPhone, není však jisté, zda dostane propustku do App Store.

Přes všechnu pozornost věnovanou iPadu se ledacos děje i kolem iPhonu, zde se podíváme na dvě zprávy s ním spojené:

Nástroj iPhone Dev Teamu už zvládá také firmware 3.1.3

Minulý týden Apple uvolnil pro iPhone a iPod touch drobnou aktualizaci jejich firmwaru na verzi 3.1.3, jež přinesla především řadu drobných oprav.

Nový firmware ovšem jako vždy působí problémy těm, kdo se nesmířili s ochranami a omezeními Applu a snaží se je překonat vhodnými hackerskými nástroji (pomiňme otázku jejich legality, takoví uživatelé prostě existují a vzhledem k ohromné celkové uživatelské základě jejich počet nebude zrovna zanedbatelný). S novým firmwarem stávající nástroje obvykle nefungují a instalace nové verze většinou zruší existující otevření (jailbreaking) firmwaru či (u iPhonu) odblokování.

Avšak tentokrát hackerský tým iPhone Dev Team své nástroje novému firmwaru přizpůsobil opravdu rychle, již v pondělí vydal aktualizovanou verzi programu PwnageTool pro otevření firmwaru iPhonů a iPodů touch.

Jak tým uvádí na svém blogu, PwnageTool 3.1.5 dovoluje aspoň některým přístrojům snadný přechod na firmware 3.1.3. Bez problémů půjde použít původní iPhone, iPhone 3G a iPod touch první generace. S iPhonem 3GS a iPodem touch druhé generace to už bude horší, u nich přechod na nový firmware bude možný jen tehdy, používají-li časné verze bootrom.

A vlastníky iPhonu 3GS navíc tým varuje, že by nástroj PwnageTool neměli vůbec používat, jestliže nezazálohovali pomocí Cydie „SHSH hashe“, kdyby to totiž neudělali, potom by případná chyba způsobila, že zůstanou natrvalo odkázaní na oficiální firmware 3.1.3, bez možnosti ho otevřít nebo se vrátit zpět k prolomitelnému firmwaru 3.1.2.

Podrobnosti (zejména o možnostech použití dalších nástrojů týmu) a také odkazy pro stažení nástroje PwnageTool 3.1.5 najdete na blogu týmu. Z uvedeného je jasné, že ačkoli tyto programy nabízejí intuitivní uživatelské rozhraní, měli by je používat pouze ti, kdo opravdu vědí, co vlastně dělají a co chtějí, naprostí laici si koledují o nepříjemnosti, nemluvě o tom, že otevření firmwaru může přinést jistá rizika (především bezpečnostní).

Opera Software hodlá předvést svůj prohlížeč Opera Mini pro iPhone

Norská firma Opera Software je známá svými stejnojmennými webovými prohlížeči, které dodává pro všechny možné platformy. Na osobních počítačích sice nezískala nijak výrazný podíl (přestože i tam má velice věrné zastánce), ovšem na mobilních platformách patří její prohlížeče k vysoce oceňovaným a získaly si tam výborné postavení a pověst.

A tak zase až tolik nepřekvapuje středeční oznámení Opery, že na kongresu Mobile World Congress, který se koná příští týden (od 15. do 18. února) v Barceloně, plánuje předvést verzi svého prohlížeče Opera Mini 5 pro iPhone.

Podle komunikační manažerky Opery vnitřní testování ukázalo, že Opera Mini bude na iPhonu až šestkrát rychlejší než dodávaný prohlížeč Safari Applu, což je ovšem dáno především tím, že Opera Mini využívá proxy server ke kompresi a přeformátování webových stránek předtím, než se pošlou do telefonu. Komprese také snižuje objem přenesených dat, to se bude hodit v případech, kdy se počítají přenesená data.

Prohlížeč Opery ovšem nabízí i další lákadla, jako například podporu prohlížení v panelech a rychlé volby (funkce poskytující přímý přístup k oblíbeným položkám přes miniatury na úvodní stránce).

Opera Mini je skutečně všeobecně vychvalovaný prohlížeč pro mobilní zařízení, zůstává však otázkou, zda se na iPhone vůbec dostane. Opera sice tvrdí, že ano, avšak bude záležet na tom, jestli její prohlížeč projde schvalovacím procesem pro App Store, a o tom mnozí pochybují.

Podle některých analytiků je to značně nepravděpodobné, protože Apple ve svých licenčních podmínkách jasně uvádí, že neschválí aplikace duplikující funkce již nabízené přibaleným softwarem. Pravda, v App Store se už nějaké prohlížeče nacházejí, jenže to jsou v podstatě pouhé odvozeniny integrovaného Safari, zatímco Opera vychází z vlastního jádra.

V Barceloně ovšem Opera nebude převádět jen prohlížeč pro iPhone, hodlá také ukázat beta verze prohlížeče Opera Mobile 10 pro platformy Symbian S60, Windows Mobile a Android. Na těch problémy se schválením mít nebude, zato v případě iPhone OS zůstává výsledek nejistý.

Ve čtvrtek ředitel vývoje Opery zopakoval, že o přijetí Opery Mini 5 do App Store nepochybuje, podle něj program splňuje všechny požadavky a nezahrnuje žádnou z vyloučených technologií, a co se týče duplicity funkcí, je to podle něj „zcela odlišný druh prohlížeče“.

Avšak Apple může mít jiný názor, právě kvůli duplicitě funkcí už byly odmítnuty mnohé jiné aplikace, včetně mediálně tak známé aplikace Google Voice, jejíž případ vyvolal zdlouhavé spory a vyšetřování telekomunikačního úřadu FCC. Google to nakonec vyřešil webovou aplikací, přesto však celá věc stále není úplně uzavřená.

Avšak až zaslání Opery Mini do App Store ukáže, jak se k tomu Apple postaví, je ovšem docela dobře možné, že výše zmíněná kauza Google Voice by mohla Opeře pomoci. V případě Googlu nebylo šetření FCC ještě dokončeno a Apple mezitím zmírnil některá svá omezení (například povolil VoIP komunikaci přes 3G sítě), zablokování konkurenčního webového prohlížeče by se mohlo považovat za narušení hospodářské soutěže.

Opera sice tvrdí, že nemá připravené žádné plány, pokud Apple její prohlížeč odmítne, ovšem vzhledem k tomu, že to byla právě Opera, jež iniciovala prosazení „volební obrazovky“ pro výběr prohlížeče ve Windows prodávaných v zemích Evropské unie, je možné, že se něco podobného stane i v tomhle případě, vývoj okolo Opery pro iPhone tak může být ještě hodně zajímavý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: