Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPhonu

14. května 2010, 00.00 | Ve Vietnamu se objevil další, plně funkční, prototyp nového iPhonu. iFixit ze zveřejněných fotografií zjistila, že prototyp používá stejný SoC čip A4 s 256 MB RAM jako iPad. A Pegatron údajně bude vyrábět CDMA verzi iPhonu.

Sešlo se také několik zpráv souvisejících s iPhonem, nejprve se podíváme na další uniklý prototyp jeho nového modelu:

Další prototyp nového iPhonu se vynořil ve Vietnamu

Nedávno vyvolal značný rozruch server Gizmodo, když zveřejnil zprávu o uniklém prototypu nového iPhonu (jemuž se začalo přezdívat iPhone 4G), později se ukázalo, že šlo o prototyp pro terénní testování. Zůstává nejasné, jak Gizmodo přístroj získalo (údajně ho ztratil inženýr Applu v pivnici, nelze ale vyloučit ani jeho ukradení, ví se však, že za něj Gizmodo zaplatilo).

Applu se to pochopitelně ani trochu nelíbilo, chtěl telefon vrátit, což Gizmodo nakonec skutečně udělalo, když přístroj „zpravodajsky vytěžilo“. Celá záležitost však bude mít soudní dohru s možná dost nemilými následky pro Gizmodo a jeho redaktory.

Avšak tento týden přišly zprávy o dalším prototypu nového iPhonu, jenže v zemi, v níž Apple nemá zdaleka tak silné slovo, totiž ve Vietnamu. Na vietnamském diskusním foru Taoviet se objevila série fotografií přístroje, podobného prototypu získanému Gizmodem, ale tento vypadá propracovaněji.

Kromě fotografií zevnějšku telefonu se tam nacházejí i snímky rozebraného přístroje, ukazující SoC čip s logem Applu a s označením APL0398, které nese též čip A4 v iPadu (ostatní popisy čipu se od prototypu Gizmoda liší, více o tom níže).

Nový přístroj už nemá viditelné šrouby po stranách dokového konektoru a na zadním panelu nese popis „16 GB“ namísto „XX GB“. Zadní panel je navíc silně lesklý a nachází se v něm rozměrný fotoaparát a LED blesk. A stejně jako iPad telefon používá micro-SIM kartu, jež se zasouvá do přístroje z boku.

Další informace o vietnamském prototypu

Objevilo se také video zapnutého přístroje, na němž však neběží iPhone OS, ale pouhá animace exploze. Později však forum Taoviet zveřejnilo fotografii předvádějící tento telefon, jak na něm pracuje iPhone OS 4.0 připojený k vietnamskému operátorovi VinaPhone a se zapnutým WiFi.

Engadget k tomu podotýká, že by se mohlo jednat o starší prototyp než ten, co získalo Gizmodo, takže se na něm ještě dala spustit veřejně dostupná beta verze iPhone OS 4 (telefon podle fotografií nese označení „N90 PRO2“, tedy „pracovní prototyp 2“), informace o přístroji jsou tedy značně rozporné. Fotografie nového prototypu se navíc objevily i ve Francii, ale brzy se ukázalo, že šlo jen o kopie těch vietnamských.

A podle dalších zpráv souvisí tento únik se dvěma vietnamskými prodejci mobilních telefonů, sdělila agentura AP. Jeden z nich, Tran Manh Hiep, přispěchal do kavárny v Ho Či Minově městě (bývalém Saigonu), kde měl nějaký člověk předvádět nový iPhone. Hiep telefon přezkoumal a natočil jeho video, jež zveřejnil na foru Tinhte.com. Samozřejmě se nahrávka brzy dostala i na YouTube.

Přirozeně vyvstaly pochybnosti o pravosti přístroje, spekulovalo se, že by se mohlo jednat o asijskou kopii, ale Hiep tvrdí, že je to pravý iPhone, když ho připojil k Macu, byl rozpoznán jako produkt Applu. Celkem pochopitelně ovšem nechce sdělit podrobnosti o vlastníkovi telefonu, řekl pouze, že netuší, jak se telefon k dotyčnému člověku dostal.

Prototyp nového iPhonu používá čip Apple A4

Dohadů o tom, jak se telefon dostal k někomu ve Vietnamu, se asi objeví ještě hodně, z technického hlediska je však mnohem významnější jiné zjištění. Firma iFixit, známá hlavně svými reportážemi z rozebírání hardwarových novinek Applu, se podívala na zmíněné fotografie z Vietnamu a došla k závěru, že může určit použitý procesor (či spíše SoC čip).

A její výrok zní, že nový iPhone používá stejně jako iPad čip Apple A4. Čip A4 v iPadu nese tato označení:

* APL0398 339S0084 YNL215X0

* K4X2G643GE N26CGM0T

zatímco na fotografiích prototypu iPhonu se nalézají označení

* APL0398 339S0084 YNE07423

* K4X2G643GE GSA1400A

Rozdílné řetězce na konci jsou asi výrobní čísla, ale výraz „APL0398 339S0084“ představuje čip Apple A4 a „K4X2G643GE“ značí 256MB DRAM Samsung (ve dvou čipech).

iFixit to nepřekvapilo, už při zkoumání iPadu její inženýři připomínali, že čip A4 má výjimečně nízkou spotřebu, takže se hodí spíš pro kapesní přístroje. iFixit čip A4 prozkoumala skutečně důkladně, ve spolupráci s firmou Chipworks, jež čip dokonce zrentgenovala a zbavila pouzdra, výsledky jejích analýz najdete tady a zde.

Nový iPhone tak bude zřejmě mít stejnou kapacitu RAM jako iPhone 3GS (také jeho SoC čip zahrnuje 256 MB RAM), bude však podávat výkon na úrovni iPadu, který působí jako mnohem rychlejší (přestože v případě čipu A4 jde také o procesor Cortex-A8, avšak taktovaný na 1 GHz), čip má navíc velmi nízkou spotřebu energie (Chipworks zjistila, že se A4 vyrábí 45nm procesem).

Je tedy velice pravděpodobné, že až Apple představí nový model iPhonu (předpokládá se, že k tomu dojde na zahájení konference WWDC 2010, tedy 7. června), bude mít tento telefon hodně společného s iPadem, přinese však i vlastní novinky (jako třeba fotoaparát s vyšším rozlišením a s nahráváním videa v rozlišení 720P a též LED blesk).

Pegatron má vyrábět CDMA verzi iPhonu

Další zpráva má význam především pro USA. Zatímco v Evropě se prosadil jednotný standard pro mobilní sítě, v USA se používá několik vzájemně nekompatibilních technologií, což znamená, že někteří američtí operátoři by nemohli nabízet iPhone, ani kdyby Apple zrušil dosavadní exkluzivitu pro AT&T.

Nyní se však objevily pověsti, že se už připravuje výroba verze iPhonu podporující sítě CDMA. Tuhle informaci přinesla čínsky psaná verze tchajwanského serveru DigiTimes (která navíc není ani volně přístupná), podle ní Pegatron, výrobní divize ASUSu, dostala zakázku na CDMA verzi iPhonu, jež bude zřejmě určena pro operátora Verizon a možná i další, co používají tento standard.

Protože ASUS již obstarává výrobu iPhonů a některých Maců, není to velké překvapení. Výroba GSM verze nového iPhonu ostatně běží už teď, protože pokud má na trh přijít během června, musí se výroba rozjet nejméně několik týdnů předem, aby se uspokojila poptávka. CDMA verze však na trh přijde později, mluví se o konci léta či začátku podzimu, ale zcela vyloučit nelze ani posun do počátku roku 2011.

Pro nás sice nemá CDMA verze iPhonu valný význam, avšak v USA by měla dalekosáhlé důsledky. Mnozí považují Verizon (provozovatele největší americké CDMA sítě) za lepší alternativu k AT&T, ostatně nové telefony s Androidem se prodávají i v CDMA verzích. CDMA iPhone by se také mohl uplatnit u některých čínských, japonských a jihokorejských operátorů.

Samozřejmě se teprve ukáže, co je na těchto pověstech pravdy, skutečně však přibývá náznaků, že Apple hodlá opustit svou dosavadní politiku výlučné podpory GSM, zřejmě též kvůli tomu, že náhrada standardu CDMA (který Apple před časem označil za „mrtvou technologii“) novými 4G sítěmi neprobíhá zdaleka tak rychle, jak se původně předpokládalo, takže na americkém trhu stále zůstává prostor pro CDMA.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: