Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPhonu

5. února 2010, 00.00 | Apple vydal firmware 3.1.3 opravující drobné chyby. Webové náhledy iTunes Preview jsou nyní dostupné také pro aplikace App Store. Aplikace TouchMouse Logitechu změní iPhone v bezdrátový trackpad. A pátrání ve vývojářské sadě iPhone 3.2 odhalilo odkazy na nový model iPhonu.

Zpravodajství v posledních dnech opanoval minulou středu představený iPad, ale již opět začíná přibývat zpráv o iPhonu, jejich výběr shromáždil tento článek.

Apple vydal firmware 3.1.3

iPad používá nový iPhone 3.2, který se ovšem na iPhonu ani iPodu touch použít nedá. Tyto přístroje dosud užívaly firmware verze 3.1.2, avšak v úterý Apple aktualizoval též tuhle variantu iPhone OS, uvolnil novou verzi 3.1.3.

Jak napovídá číslo verze, jde o menší aktualizaci přinášející řadu drobných vylepšení, bezpečnostních záplat a oprav chyb pro iPhone a iPod touch.

Jedním z hlavních vylepšení by mělo být zvýšení přesnosti ukazatele stavu baterie na iPhonu 3GS, dále se vyřešil problém způsobující, že se programy třetích stran občas nespustily a také byla odstraněna chyba, jež mohla vést ke zhroucení aplikace, jestliže se použila japonská klávesnice pro slabičná písma kana.

A samozřejmě jako vždy nový firmware zahrnuje bezpečnostní opravy, jejich přehled Apple předkládá v tomhle podpůrném dokumentu. Oprava komponenty CoreAudio chrání proti záškodnickým MP4 souborům, podobně byla zacelena zranitelnost v ImageIO vůči zlovolným TIFF souborům, zlepšilo se zacházení s určitými řídicími zprávami USB, které mohly dovolit lidem s fyzickým přístupem k telefonu dostat se k soukromým datům přístroje a dvojice oprav pro WebKit se vypořádává se zprávami HTML pošty a se záškodnickými FTP servery.

Nový firmware je jako vždy dostupný z iTunes, když se přístroj připojí k osobnímu počítači, příslušný aktualizační soubor má velikost přes 290 MB.

A jako obvykle nový firmware ruší účinky hackerských nástrojů prolamujících ochrany Applu, iPhone Dev Team varuje, že jeho nástroje PwnageTool a redsn0w pro otevření (jailbreak) firmwaru a pro odblokování zatím nejsou s verzí 3.1.3 kompatibilní.

Redsn0w se dá i s novým firmwarem použít k otevření původního iPhonu a iPodu touch, v ostatních případech tým doporučuje neinstalovat firmware 3.1.3 na již otevřené či odblokované přístroje, dokud se neobjeví aktualizované verze jeho nástrojů, iPhone 3G sice lze nástrojem redsn0w otevřít, ale už ne odblokovat, iPod touch druhé generace snad půjde otevřít po drobné úpravě redsn0w.

Webové náhledy iTunes Preview nyní fungují také pro aplikace App Store

Loni v listopadu Apple zprovoznil nové webové náhledy iTunes Preview umožňující prohlížet si některé informace hudebního obchodu iTunes Store z webového prohlížeče, aniž by na daném počítači vůbec musel být software iTunes a počátkem ledna k tomu přidal možnost přehrávání hudebních ukázek přímo z prohlížeče.

Tyto kroky vyvolaly dohady, zda Apple postupně směřuje k čistě webové podobě svých internetových obchodů a jeho nový počin se to zdá potvrzovat (jako první o něm informoval TechCrunch), nově totiž lze náhledy iTunes Preview využít též k prohlížení informací o aplikacích obchodu App Store nabízejícího aplikace pro iPhone a iPod touch (a časem i pro iPad).

Když nyní ve webovém prohlížeči otevřete odkaz na aplikaci App Store, zobrazí se stránka s jejím popisem a příslušnými snímky obrazovek, aniž by bylo vůbec nutné mít nainstalované iTunes (viz tento příklad), jestliže na daném počítači iTunes již budou, otevře se stránka aplikace také v nich.

Ovšem vlastní stažení aplikace se bez iTunes neobejde, podobně jako u hudebních náhledů. Apple tak vlastně začal poskytovat obdobnou službu, jakou dosud neoficiálně nabízely pouze některé weby třetích stran (jež ovšem pochopitelně nebyly tak aktuální).

Tato novinka přirozeně vyvolala dohady, zda Apple rozšíří webové náhledy též na další obsah iTunes Store, zejména na video a jestli to znamená, že jednou budou jeho obchody plně přístupné z Webu (v případě hudby takovéto spekulace podnítilo převzetí služby Lala), to ovšem ukáže teprve budoucnost.

Aplikace TouchMouse změní iPhone nebo iPod touch v trackpad

Apple už dlouho nabízí aplikaci Remote, jež změní iPhone nebo iPod touch v dálkové ovládání, avšak známá švýcarská firma Logitech, jeden z největších výrobců polohovacích zařízení, nyní přišla s aplikací, která dovoluje změnit dotykovou obrazovku iPhonu či iPodu touch v bezdrátový trackpad či klávesnici pro osobní počítač.

Aplikace se jmenuje Touch Mouse a umožňuje ovládat kurzor na Macu nebo PC s Windows pohybem prstu po displeji přístroje s touhle aplikací (tím přístrojem může být iPhone nebo iPod touch, pro jednoduchost budeme dále mluvit pouze o iPhonu).

Propojení se obstarává přes WiFi (počítač a iPhone musí být součástí stejné WiFi sítě), displej iPhonu začne fungovat jako multi-touch trackpad se dvěma nebo třemi tlačítky, podporuje se také posouvání gesty dvou prstů.

Na displeji iPhonu lze dále zobrazit klávesnici pro zadávání textu do připojeného počítače, klávesnice zahrnuje modifikační klávesy a pro snadnou kontrolou toho, co se píše, se text zobrazuje v reálném času i na displeji iPhonu. Klávesnice se dá kdykoli vyvolat nebo zase schovat a jak trackpad, tak klávesnice mohou pracovat v orientaci na výšku nebo na šířku. (Tohle vše názorně předvádí například toto video na YouTube.)

Aby to však vůbec fungovalo, potřebujete vedle aplikace Touch Mouse pro iPhone ještě serverový software, který se musí nainstalovat na ovládaný Mac či PC.

Aplikace Touch Mouse se dá zdarma stáhnout z App Store (a již máte první příležitost vyzkoušet si nový webový náhled), vyžaduje iPhone nebo iPod touch s firmwarem 3.0 či vyšším.

Serverový software se dá rovněž zadarmo získat tady, budete ještě muset zvolit cílový operační systém, nacházejí se tam samostatné varianty pro Mac OS X a pro 32bitová a 64bitová Windows. Serverový software Touch Mouse vyžaduje buď Mac OS X 10.4 či vyšší, nebo Windows XP a vyšší (včetně Windows 7).

iPhone nebo iPod touch se díky téhle aplikaci může změnit v poměrně všestranné ovládací zařízení, jež se bude hodit třeba pro počítač připojený k televizoru. Bude asi záležet na jednotlivých uživatelích, jak jim toto řešení bude vyhovovat, ale vzhledem k tomu, že veškerý potřebný software se dodává zdarma, není problém si ho vyzkoušet.

Vývojářská sada pro iPad obsahuje odkazy na nový model iPhonu

Minulou středu Apple také uvolnil pro vývojáře beta verzi vývojářské sady 3.2 pro iPad. Ta se sice nedá použit pro iPhone či iPod touch, avšak přesto se v ní podařilo objevit odkazy na nové, dosud neuvedené modely těchto přístrojů.

Engadget dostal tipy od několika vývojářů, kteří v nové sadě odhalili kódové označení nového modelu iPhonu, v kódu pro emulátor (aplikaci „iPhone simulator“) se totiž nachází sada složek určených pro jednotlivé modely přístrojů s iPhone OS a vedle složek pro již existující modely jako jsou iPhone 3GS a iPod touch druhé generace narazili na nové zařízení „N98“ (mimochodem, kód pro iPad je „K48“).

I když to vypadá spíš jako něco od Nokie, podle důvěryhodných zdrojů se skutečně jedná o nový chystaný iPhone (předchozí modely, tedy původní iPhone, iPhone 3G a iPhone 3GS, nesly kódová označení „M68“, „N82“ a „N88“). A aby toho nebylo málo, ve výše zmiňovaném firmwaru 3.1.3 byl též objeven odkaz na nový dosud neuvedený model „N80“, což pravděpodobně bude nová verze iPodu touch.

Pátrání ve vývojářské sadě 3.2 ovšem pokračuje dál a už se podařil další zajímavý objev, tentokrát Engadget hlásí, že soubor „MediaValidator.plist“ pro ono tajemné zařízení „N89“ zvyšuje maximální šířku videa ze 768 pixelů na 1 280 a jako maximální počet pixelů na snímek nastavuje 921 600, což odpovídá rozlišení 1 280 x 720, tedy 720p. A AVC profil zařízení zvyšuje z verze 3.0 na verzi 3.1, zahrnující podporu pro rozlišení 720p.

To vše vypadá jako velmi silný náznak, že by budoucí iPhone (očekávaný ještě tento rok, nejspíš v létě) mohl podporovat nahrávání HD videa ve formátu 720p. Takové tvrzení se nezdá nijak přehnané, podle některých dohadů by už hardware současného iPhonu 3GS teoreticky HD video zvládl, nový model však zřejmě bude používat nový SoC čip, co to zařídí s nižší spotřebou (je velice pravděpodobné, že půjde o nějakou odvozeninu čipu Apple A4 užitého pro iPad). A iPad podporuje přehrávání videa právě až do formátu 720p, tak to vše docela zapadá do sebe.

Již loni se objevily zprávy, že nový iPhone nasadí fotoaparát s pětimegapixelovým snímačem, nebylo by tedy nijak zvláštní, kdyby vedle statických snímků s vyšším rozlišením nový snímač pořizoval také kvalitnější video (ostatně některé Samsungy to umí už teď).

Zprávu o lepším snímači přinesl tchajwanský server DigiTimes a ten nyní nově oznamuje, že na výrobu nového iPhonu si Apple vedle stávajícího OEM výrobce Foxconnu přibral ještě další firmu, Pegatron Technology.

Pegatron to sice odmítl komentovat, ale ví se, že tato firma vyrábí mobilní telefony pro několik operátorů a v poslední době svůj sortiment OEM zakázek rozšířila vedle PC právě o mobilní telefony a LCD televizory.

Zdá se tedy, že Apple věří v úspěch nového modelu iPhonu, když si smluvně zajistil ještě dalšího OEM výrobce (Steve Jobs na nedávném setkání se zaměstnanci Applu prohlásil, že příští modernizace iPhonu bude té nejvyšší třídy), ale to si budeme moci ověřit asi až za několik měsíců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: