Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPadu

10. května 2010, 00.00 | Apple oznámil datum zahájení prodeje iPadu v dalších zemích a už se objevily také ceny, za něž se tam bude nabízet. V USA se minulý týden téměř úplně vyprodaly 3G iPady. A televize CBS potvrdila, že chystá HTML5 video pro iPad.

Nové zprávy o iPadu se týkají především jeho dostupnosti a cen v jiných zemích než USA:

iPad se začne prodávat v dalších devíti zemích 28. května

Když Apple zveřejnil termín zahájení prodeje 3G iPadů v USA, zároveň sdělil, že se prodej v dalších zemích opozdí a slíbil, že přesnější informace zveřejní 10. května. To je dnes, ovšem již minulý pátek Apple oznámil, že v pátek 28. května začne prodej iPadů (jak WiFi, tak 3G modelů) v Austrálii, Francii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Německu, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii. Ode dneška bude možné v těchto zemích zadávat předběžné objednávky iPadů.

Příslušná tisková zpráva pak opakuje už známé statistické údaje uvedené při oznámení milionu prodaných iPadů, tedy že si američtí zákazníci již stáhli aplikace z App Store ve 12 milionech případů a také si pořídili 1,5 milionu elektronických knih z obchodu iBookstore (což není zase až tolik). A dále připomíná, že přístroj je schopen provozovat 200 000 aplikací nabízených na App Store, přičemž 5 000 z nich bylo napsáno přímo pro iPad.

V červenci zamíří iPad do dalších zemí

To není nic nového, ovšem tisková zpráva obsahuje též větu sdělující, že v červenci hodlá Apple začít prodávat iPad v Belgii, Hongkongu, Irsku, Lucembursku, Mexiku, Nizozemí, Novém Zélandu, Rakousku a Singapuru, přesné datum spuštění prodeje a ceny v těchto zemích oznámí až později (skoro to vyvolává podezření, že Apple oddaluje zveřejnění přesnějších údajů záměrně, aby ještě posílil zájem veřejnosti).

A už se jsou také známé ceny pro oněch dalších devět zemí, původně sice měly být oznámeny až dnes, ale zmíněná tisková zpráva se přirozeně objevila též v příslušných regionálních mutacích webu Applu a tyto lokální verze zprávy zahrnují i cenové údaje pro danou zemi, viz například tu pro Británii.

Ceny mimo USA jsou opět vyšší

Přes víkend se postupně objevovaly cenové údaje pro další země, jejich asi nejlepší přehled nabízí italský web setteB.IT, který zveřejnil srovnávací tabulku cen v místních měnách doplněné o přepočty na částku v eurech podle aktuálního kursu. (Ceny se poněkud liší i pro jednotlivé země eurozóny kvůli rozdílné výši DPH a dalších dodatečných poplatků.) A co se týče cen datového připojení 3G modelů, ty budou záležet na operátorech v jednotlivých zemích, určitě mezi nimi budou značné rozdíly.

V zemích eurozóny by WiFi iPady měly stát (modely s 16, 32 a 64 GB paměti) 479 až 499 EUR, 579 až 599 EUR a 679 až 699 EUR, 3G iPady pak 579 až 599 EUR, 679 až 699 EUR a 779 až 799 EUR, nejnižší ceny platí například pro Španělsko, nejvyšší pro Německo a Francii.

Tradičné vysoké jsou ceny v Británii, 429, 499 a 599 GBP pro WiFi modely a 529, 599 a 699 GBP pro 3G verze, vyšší částky proti USA zaplatí též Kanaďané a Australané. Nejlepší cenový přehled poskytne výše zmíněná italská tabulka, z přepočtu na eura vyplývá, že nejnižší vycházejí ceny v USA (a to i po započtení místních daní), následují Kanada a Austrálie (na žebříčku vzestupných cen) a dále Švýcarsko.

Ještě vyšší ceny jsou v eurozóně, avšak úplně nejdráž vychází Velká Británie. Pochopitelně se to setkalo se značným odporem uživatelů z postižených zemí, Apple rozdíly vysvětluje různou výší dodatečných daní (hlavně DPH) a jiných poplatků (především různých forem „výpalného“ v rámci ochrany autorských práv), svou roli samozřejmě hrají též měnové kursy, za současné situace značně rozkolísané.

V nových zemích se začne nabízet také aplikace iBooks a spustí se tam obchod iBookstore

Z tiskových zpráv pro jednotlivé země „první devítky“ též vyplývá, že 28. května se v jejich pobočkách App Store objeví zdarma stažitelná aplikace iBooks a samozřejmě pro ně bude spuštěn knižní obchod iBookstore, během víkendu postupně přibývala potvrzení o spuštění iBookstore pro jednotlivé země (v článku MacRumors najdete odkazy pro konkrétní země).

Spuštění obchodu iBookstore pro další země se dalo očekávat, zatím nejsou známy ceny knih pro ně, zřejmě se však asi příliš lišit nebudou, což se dozvíme nejpozději 28. května.

A vzhledem k tomu, že iPhone OS 4 přinese aplikaci iBooks také na iPhony a iPody touch, nelze vyloučit, že později bude iBookstore dostupný ve všech zemích, kde funguje App Store, to však zjistíme zřejmě teprve v červnu, až Apple vydá ostrou verzi nového iPhone OS.

V USA se téměř vyprodaly 3G iPady

To, že se mimo USA začne iPad prodávat až na konci května, je zřejmě hlavně důsledek toho, že v současnosti Apple sotva stíhá uspokojit poptávku v samotných USA, ve čtvrtek server AppleInsider uvedl, že ve většině kamenných obchodů Applu se zcela vyprodaly 3G iPady, server se dotazoval deseti obchodů po celých USA a dozvěděl se, že jim došly všechny 3G modely. A někde se zcela vyprodaly i WiFi verze, zatímco jiné obchody jich už měly jen omezenou zásobu.

Předminulý pátek proto Apple spustil službu „Notify Me“, jež zájemcům o tento přístroj dá elektronickou poštou vědět, kdy bude požadovaný iPad v určitém obchodu zase na skladu, lidé zapsaní do seznamu zájemců mají při koupi přednost, mohu si přístroj vyzvednout do 24 hodin poté, co dorazí do daného obchodu, registrace se někde musí provést osobně, jinde se dá vyřídit po telefonu.

Zásoby WiFi iPadů se někde pomalu obnovují, poptávka však stále zůstává vysoká, dodávky 3G modelů jsou omezenější, očividně má Apple problémy uspokojovat poptávku po nich. Projevuje se to i v jeho webovém obchodu, kde se pro všechny modely udává dodací lhůta 5 až 7 pracovních dní.

O 3G iPady, přestože jsou o 130 USD dražší než WiFi verze se stejnou pamětí, je tak v USA zjevně velký zájem, což se ostatně projevilo už v tom, že Apple ohlásil milion prodaných kusů již v den, kdy se 3G modely začaly prodávat. Odhaduje se, že jen za první víkend se jich odbylo asi 300 000 a zájem zjevně neutuchá, není proto divu, že další země musí počkat.

Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, jak se bude poptávka po iPad vyvíjet v dalších týdnech a měsících, to se teprve uvidí, zájem zákazníků v USA však nepochybně bude mít vliv i na to, jak rychle a v jakém množství bude přístroj pronikat do dalších zemí.

Televize CBS potvrdila, že začne nabízet HTML5 video kompatibilní s iPadem

Do iPadu se vkládají velké naděje také v oblasti videa, kvůli jeho velké a kvalitní 9,7“ IPS obrazovce, takže příliš nepřekvapuje, že jeho podporu postupně vyhlašují významné americké televizní společnosti.

ABC například nabízí aplikace zajišťující na iPadu přehrávání jejího videoarchívu, nedávno ji dokonce upravila tak, aby fungovala i přes 3G připojení.

Naproti tomu CBS zvolila jiné řešení, v pátek potvrdila (v rozhovoru pro server NewTeeVee, že se začátkem podzimní televizní sezóny začne nabízet veškerý videoobsah svého webu také v HTML5 formátu vhodném pro iPad.

Jako mnozí jiní zatím CBS používá Flash, ale právě s ohledem na iPad hodlá začít nabízet více videa v podobě použitelné pro iPad, nakonec by se měla nabídka obsahu pro iPad vyrovnat té využívající Flash.

CBS připustila, že HTML5 ještě bude potřebovat trochu vylepšit, než se zcela vyrovná možnostem Flashe, přesto je však odhodlaná vyvíjet pro HTML5 a iPad, nedělá to ovšem z nějakých idealistických důvodů, chce využít některých jedinečných vlastností iPadu, domnívá se kupříkladu, že jeho dotykové multi-touch ovládání dovolí rozvinout nové zajímavé inzertní programy.

V celém tomto souboji o webové technologie videa tak vůbec nejde o standardy, ale o obchodní zájmy jednotlivých hráčů, zjevně se přinejmenším americké televize domnívají, že by se iPad pro ně mohl stát významným zdrojem příjmů, a proto ho podporují.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: