Apple oznámil datum zahájení prodeje 3G iPadů v USA - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple oznámil datum zahájení prodeje 3G iPadů v USA

21. dubna 2010, 00.00 | Apple oficiálně potvrdil, že 3G modely iPadů se začnou v USA prodávat 30. dubna, avšak nové předběžné objednávky budou vyřízeny až počátkem května. A pro spuštění prodeje v devíti dalších zemích nadále platí již dříve oznámený konec května.

iPad se v USA počal prodávat 3. dubna, zatím ovšem jsou na trhu pouze modely s WiFi připojením, na přístroje vybavené 3G modemem, umožňujícím datovou komunikaci v sítích mobilních operátorů, se stále ještě čeká.

Sílily obavy z dalšího odkladu uvedení 3G modelů na americký trh

A začaly se už objevovat dohady, kdy se vlastně tyto modely iPadu objeví, zvlášť když minulý týden Apple oznámil, že se prodej iPadů v dalších zemích opozdí, namísto původně slibovaného konce dubna se uvedení přístroje mimo USA zpozdí o další měsíc, mělo by k němu dojít až koncem května.

Mezi americkými zákazníky tak vzrůstaly obavy, zda nedojde k odkladu prodeje 3G iPadů i v jejich zemi, ty ještě zesílily poté, co v pondělí začal americký webový obchod Applu udávat pro nové předběžné objednávky 3G modelů jako termín dodání „do 7. května“ (zatímco dodací lhůta pro WiFi iPady činí 5 až 7 pracovních dní).

Toto zpoždění se však týká jen nově zadaných předběžných objednávek, průzkumy mezi těmi, kdo si 3G iPady objednali už dříve, ukázaly, že pro ně nadále platí dubnový termín a Apple dokonce počal takovým zákazníkům zasílat elektronickou poštou zprávy, které to výslovně potvrzovaly.

Apple stanovuje oficiální termín zahájení prodeje 3G iPadů v USA

Apple se přesto zřejmě rozhodl situaci dále uklidnit a v úterý oznámil přesné datum, kdy spustí prodej 3G iPadů v USA. Vydal tiskovou zprávu, jež sděluje, že američtí zákazníci, kteří si předem objednali 3G iPady, je dostanou v pátek 30. dubna a v ten den se tyto modely objeví také v kamenných obchodech Applu od 17:00 místného času (a později budou zřejmě dostupné i u dalších vybraných prodejců).

Ceny samozřejmě zůstávají stejné, jaké byly oznámeny už při lednovém představení iPadu, proti WiFi modelům se stejnou kapacitou flash paměti budou 3G verze o 130 USD dražší, přijdou tedy na 629 až 829 USD (to za model se 64 GB paměti).

Tisková zpráva je plná obvyklých marketingových průpovídek o tom, co všechno „magický“ iPad umožňuje díky svému „revolučnímu“ dotykovému uživatelskému rozhraní. Zpráva dále připomíná, že iPad je jen 0,5 palce silný (13,4 milimetru) silný a váží pouze 730 gramů (3G model, WiFi verze by měla být o ještě o 50 gramů lehčí).

Zpráva však přece jen přináší jednu novou zajímavou informaci, zatímco přes WiFi připojení by měl při brouzdání po Webu vydržet iPad na baterii 10 hodin, při připojení přes 3G síť Apple udává výdrž v délce 9 hodin, 3G komunikace zjevně bude náročnější na spotřebu energie (což se ovšem dalo čekat).

Apple ve svých obchodech zdarma nabízí kupcům iPadů jejich individuální zkonfigurování, což samozřejmě bude platit i pro 3G modely, mimoto poskytuje k iPadům ještě další služby.

Prodej mimo USA se stále slibuje na konec května

Tisková zpráva zároveň opětovně potvrdila, že prodej iPadů v Austrálii, Francii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Německu, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii začne koncem května (jak WiFi, tak 3G verzí), přičemž tamní ceny pro ně budou oznámeny 10. května, tehdy v uvedených zemích začne Apple také přijímat předběžné objednávky.

Narozdíl od iPhonu nebudou ani americké 3G iPady blokované na konkrétního operátora, avšak jeho 3G modem stejně bude kompatibilní pouze s 3G sítí operátora AT&T, ten bude nabízet datové služby s poměrně příznivými podmínkami, v dalších zmíněných zemí by mělo být možné využití služeb všech operátorů provozujících kompatibilní 3G sítě.

Dodávky iPadů možná omezují problémy s výrobou dotykových 9,7“ IPS obrazovek

Tisková zpráva se vůbec nezmiňuje o tom, kolik iPadů se již prodalo, takže se lze jen dohadovat, jak se jejich odbyt nyní vyvíjí, z různých výše zmíněných odkladů a delších dodacích dob lze ovšem soudit, že Apple má jisté potíže s uspokojením poptávky, příčinou by mohly být problémy s dodávkami dotykových obrazovek.

Takovou zprávu přinesl v pondělí Bloomberg, podle oslovených analytiků příčina spočívá v tom, že výrobci nestíhají dodávat dostatečný počet 9,7“ IPS obrazovek pro iPad. Apple je sice odebírá hned od tří výrobců, od firem LG, Samsung a Seiko Epson, výtěžnost výroby je však zřejmě nízká, což způsobuje potíže s dodávkami, proti displejům pro iPhone jde o mnohem složitější výrobu.

Podle údajů firmy iSuppli jsou tyto obrazovky též poměrně drahé, odhaduje, že kus přijde na 95 USD, tedy víc než dvakrát více proti podobně velkému displeji pro netbooky.

Všeobecně se soudí, že výroba iPadu představuje poměrně obtížnou záležitost, protože přístroj obsahuje řadu důležitých komponent, jež se dosud hromadně nevyráběly (jako třeba právě 9,7“ IPS obrazovky), z čehož plynou pochopitelné počáteční obtíže. Úterní oznámení Applu ovšem naznačuje, že tyto problémy již zřejmě byly z velké části překonány (záleží však samozřejmě i na tom, kolik se vlastně nyní iPadů prodává).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: