Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPadu

26. března 2010, 00.00 | Steve Jobs prozradil elektronickou poštou některé podrobnosti k iPadu a dalším produktům Applu. Apple si objednal u Samsungu další 3 miliony displejů pro iPad. A testovací iPady již údajně zamířily k vybraným recenzentům.

Zahájení prodeje iPadu se blíží, začne už za týden, a tak pochopitelně zpráv o něm nadále přibývá. Zde se podíváme na ty týkající se samotného iPadu, informace o obsahu pro něj najdete v dalším článku.

Steve Jobs v odpovědích na elektronickou poštu prozradil některé podrobnosti k iPadu a dalším věcem

Steve Jobs občas odpoví na dotazy, jež mu běžní uživatelé zašlou elektronickou poštou, vždy ovšem velice stručně (obsáhlejší odpovědi by ostatně ani nestíhal), přesto takovéto odpovědí mívají ohromný mediální ohlas (a Jobs to nepochybně ví, proto to dělá).

A tak nepřekvapí, že v poslední době takto zodpověděl několik otázek uživatelů, které se týkaly iPadu a dalších produktů Applu.

První z nich se ptal, kde bude iPad možné sehnat, až 3. dubna začne jeho prodej (v USA), na což Jobs odpověděl, že zpočátku v kamenných obchodech a ve webovém obchodu Applu a v prodejnách řetězce Best Buy. To mimochodem znamená, že zprvu přístroj nepůjde pořídit ani u operátora AT&T, přestože ten bude zajišťovat jeho datové připojení, jež si ale bude možné objednat přímo z iPadu (podmínky datové komunikace byly zveřejněny již při lednovém představení přístroje).

Zodpověděl ovšem i další dotazy, jeden se tázal, zda bude možné na iPad nahrávat dokumenty přes službu iWork.com či úložiště iDisk, na což Jobs odpověděl lakonickým „Ano“. To se celkem dalo čekat, už dříve se objevily náznaky, že Apple hodlá iPad prosadit do podniků, kde taková možnost bude pochopitelně žádaná, vedle služeb Applu bude zřejmě přístroj později schopen přistupovat i k jiným síťovým službám.

Další otázka se týkala iPhonu, tazatel chtěl vědět, jestli iPhone někdy získá pro svého poštovního klienta univerzální schránku doručené pošty, na což se mu dostalo odpovědi „Jo“. V současnosti iPhone OS dovoluje mít pro více poštovních účtů jen oddělené schránky příchozí pošty, časem ale zřejmě dostane také schránku použitelnou pro všechny účty současně.

Novinek okolo Maců je v poslední době hodně málo, což samozřejmě mnohé uživatele znepokojuje, a tak není divu, že Jobs dostal též zprávu vyjadřující starosti nad perspektivou MacBooků Pro a Maců Pro, na což Jobs prohlásil “nestrachujte se“. To naznačuje, že se tyto Macy dočkají modernizace, stále ovšem není jasné, kdy to bude (mnozí se domnívají, že se nyní Apple zaměří na uvedení iPadu a nové Macy přijdou na řadu až později).

Mimochodem, Jobsovy odpovědi pocházely jednak z jeho iPhonu s iPhone OS 3.1.3, jednak už také z iPadu, je vidět, že platformu iPhone OS opravdu využívá.

Apple si objednal u Samsungu 3 miliony displejů pro iPad

Apple zjevně předpokládá, že iPady půjdou na odbyt ve velkém, svědčí o tom též nová objednávka hlavní komponenty přístroje.

Podle zprávy deníku Korea Times se dohodl se Samsungem, že se stane druhým hlavním dodavatelem 9,7“ IPS obrazovky pro iPad, podle vysoce postaveného pracovníka z „průmyslových kruhů“. Výše zakázky dosahuje 240 milionů USD, citovaný zdroj k tomu uvedl, že cena jednoho displeje činí 80 USD, který tak tvoří nejdražší komponentu iPadu. To znamená, že jde celkem o 3 miliony kusů.

Podle onoho zdroje má 9,7“ displej iPadu dvojnásobnou plochu proti obrazovce iPhonu 3GS, stojí však pětkrát tolik (protože využívá mnohem dražší technologii IPS). Samsung ovšem bude jen dodatečným dodavatelem těchto displejů, už loni v lednu Apple oznámil dohodu s LG o dodávkách obrazovek za 500 milionů USD a Korea Times nyní uvádí, že dohoda byla rozšířena na dodávky za 800 milionů USD, což by dávalo celkem 10 milionů kusů (pokud se dohoda týká výlučně iPadu), Apple tedy zjevně počítá s poměrně velkým odbytem nového přístroje.

Samsung však pro kvalitnější LCD displeje používá jiné technologie než IPS (dává přednost technologii PVA), nyní se ale zřejmě pustí také do vývoje IPS obrazovek, právě kvůli dodávkám pro Apple. (Zpráva tvrdí, že zatímco PVA nabízí lepší jas a kontrast, IPS zajišťuje ještě lepší pozorovací úhly a rychlejší odezvu, čemuž dal Apple přednost.)

Když se to vše sečte, Apple si zajistil dodávky displejů až pro 13 milionů iPadů, jedná se ovšem o dlouhodobé smlouvy na několik let dopředu, jež mu zajistí, že bude mít dostatek komponent a za příznivější ceny, bez ohledu na aktuální výkyvy trhu, rozdělením zakázek více dodavatelům se navíc pojišťuje proti případným výpadkům výroby a samozřejmě to také posiluje konkurenci mezi nimi (dodavatelé takovéto nabídky neodmítnou, protože Apple obvykle platí předem, díky své ohromné hotovostní zásobě si to může snadno dovolit).

Korea Times navíc cituje nejmenovaného vedoucího pracovníka Samsungu, že s nimi Apple jedná též o dodávkách LCD displejů pro chystaný nový model iPhonu, údajně už přijímají objednávky na tyto komponenty. Samsung dodává pro iPhone již teď řadu komponent (například hlavní SoC čip a spolu s dalšími výrobci také flash paměti), nyní k tomu tedy přibudou displeje (nijak překvapivé, displeje Samsungu pro mobilní telefony patří ke světové špičce).

Otázkou samozřejmě je, jaký typ to bude, Samsung právě představil své telefony s velice kvalitním displejem typu Super AMOLED, ovšem vůbec není jisté, že ho bude dodávat pro iPhone, to se dozvíme zřejmě až v létě, kdy by se měl nový model telefonu Applu objevit.

První iPady již zřejmě putují k recenzentům

Své očekávané novinky Apple obvykle s předstihem poskytne vybraným recenzentům a podle všeho tomu tak bude také v případě iPadu. Silicon Alley Insider uvádí, že podle jeho zdroje iPady už buď Apple odeslal dotyčným ve čtvrtek, anebo je dokonce v pátek již dostali, takže budou mít přinejmenším týden na jejich zkoumání, než se v USA začnou prodávat WiFi modely. Zatím se neví, jestli recenzenti dostali jen WiFi modely, nebo také modely vybavené 3G modemem (ty se počnou prodávat až koncem dubna), pravděpodobně ale obdrží obě verze.

Předpokládá se, že jako vždy těchto “vyvolených“ bude jen malá hrstka, bývají to renomovaní autoři technických sloupků pro významné americké deníky, jako třeba Walt Mossberg z Wall Street Journalu, David Pogue z New York Times a Ed Baig z USA Today.

Ostatní média tento přístup sice kritizují, ale Apple sotva změní své zavedené zvyky. Vybraní recenzenti obvykle mívají poměrně příznivý vztah k Applu, je však třeba říci, že jde o respektované odborníky, kteří novinky Applu hodnotí objektivně a neváhají jim vytknout případné nedostatky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: