Obchodní zprávy: Apple oznámí své finanční výsledky 21. ledna a podepsal pětiletou smlouvu s LG na LCD obrazovky. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Obchodní zprávy: Apple oznámí své finanční výsledky 21. ledna a podepsal pětiletou smlouvu s LG na LCD obrazovky.

14. ledna 2009, 02.00 | Své finanční výsledky za poslední čtvrtletí roku 2008 Apple zveřejní 21. ledna. A Apple uzavřel s LG Display pětiletou smlouvu na dodávky LCD obrazovek, což možná signalizuje modernizaci monitorů Cinema Display.

A teď něco málo zpráv obchodního charakteru:

Apple oznámí finanční výsledky za minulé čtvrtletí 21. ledna

Jako všechny veřejně obchodovatelné americké společnosti musí Apple oznamovat své finanční výsledky za jednotlivá čtvrtletí. Výsledky za minulé čtvrtletí (v účetnictví Applu jde o první čtvrtletí fiskálního roku 2009, kalendářně se ovšem jedná o čtvrté čtvrtletí 2008) Apple ohlásí ve středu 21. ledna. Apple jako obvykle uspořádá tiskovou konferenci, na niž sezve finanční analytiky, investory a zástupce médií, přenos z konference bude vysílat též na Webu.

Tentokrát se výsledky očekávají se zvlášť velkým napětím, protože by se v nich již mohly projevit důsledky finanční krize. Navíc ve sledované době byly Vánoce, období, v němž Apple tradičně dosahuje nejvyšších prodejů, teď by se mělo ukázat, jak současné ekonomické problémy tuto tradici ovlivnily. Navíc by se už měl naplno projevit vliv uvedení nových MacBooků a MacBooků Pro na trh. A pro iPhone 3G to byla první vánoční sezóna.

Za týden zveřejněné výsledky by tak měly dát odpovědi na otázky, jak si Apple vede v současné obtížné ekonomické situaci a jaký předpokládá další vývoj svého hospodaření v tomto roce.

Apple uzavřel pětiletou smlouvu o dodávkách displejů s LG

Apple samozřejmě musí americké komisi pro cenné papíry SEC podávat hlášení o významných finančních operacích. V pondělí takto oznámil uzavření dlouhodobé strategické smlouvy o dodávkách zobrazovacích panelů s LG Display Co. Tato smlouva byla sjednána vloni na dobu 5 let, tedy do roku 2013, v jejím rámci Apple předem zaplatí LG částku 500 milionů USD (splatnou nejspíš tento měsíc) výměnou za zaručené dodávky LCD obrazovek pro Macy a displejů pro mobilní zařízení během doby trvání smlouvy.

04mm14012009f.jpg

Není to nijak překvapivé oznámení, podle analytiků už nyní Apple odebírá 70 procent LCD panelů právě od LG, což je jejich druhý největší výrobce na světě po Samsungu. (V období přechodu od CRT obrazovek na LCD panely Apple používal právě obrazovky Samsungu, ale v poslední době stále více sahá po displejích LG.)

Apple si touto smlouvou zajišťuje, že příslušné komponenty skutečně dostane, navíc platbou předem nepochybně získává lepší cenové podmínky (při svých ohromných hotovostních rezervách si to ovšem může snadno dovolit) bez ohledu na aktuální vývoj na trhu (který se dnes dá předvídat jen velice těžko).

Není to poprvé, co si Apple takto „předplatil“ dodávky komponent, například v roce 2005 si takhle zajistil dodávky NAND flash pamětí pro iPhone a iPody od pěti výrobců (firem Hynix, Intel, Micron, Samsung Electronics a Toshiba) až do roku 2010 za celkem 1,25 miliardy USD. Také tehdy nejspíš získal výhodnější ceny, což pomohlo zvýšit příjmy za iPhone a iPody.

Co se týče nové smlouvy o displejích, Ars Technica připomíná, že by to mohlo signalizovat brzkou modernizaci zbývajících monitorů Apple Cinema Display.

Zdá se totiž, že 24” Apple LED Cinema Display používá H-IPS panel právě od LG (podrobnější popis technologie H-IPS najdete třeba tady). H-IPS panely zavádějí novou konstrukci elektrod, jež dovoluje těsnější nahloučení pixelů, což snižuje ztráty světla z podsvícení a zlepšuje kontrast.

Není vyloučeno, že H-IPS panel nasadil Apple rovněž do nového 17” MacBooku Pro, zmíněná dohoda se pak nejspíš alespoň částečně týká dodávek H-IPS panelů, Apple si zřejmě takto pojistil jejich přednostní dodávky.

Celkem logicky tak zní předpoklad, že stejné panely Apple hodlá nasadit i do svých zbývajících stolních monitorů Apple Cinema Display. Někteří je očekávali již na Macworld Expu, tam se ovšem neobjevily. Monitory Cinema Display s úhlopříčkou 20” a 30” se však výrazně nezměnily už od roku 2004, je tedy vysoce pravděpodobné, že dojde k jejich modernizaci, lze očekávat, že také ony dostanou LED podsvícení (Apple se k tomu v podstatě zavázal svým „zeleným dopisem“). Pravděpodobně však též přejdou na DisplayPort, otázkou je, zda a jak vyřeší možnost připojení ke starším Macům (možná právě to zpožďuje jejich uvedení na trh).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: