Zprávy o iOS a jeho aplikacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iOS a jeho aplikacích

13. dubna 2011, 00.00 | Apple údajně brzy vydá iOS 4.3.2. iPhone Dev Team uvolnil utilitu pro snazší otevírání iOS 4.3.1. Toyota uvedla reklamu pro přístroje s hackersky otevřeným iOS, ale na žádost Applu ji zase stáhla. Aplikace iAd Gallery zobrazuje reklamní kampaně platformy iAd. A nová vývojářská sada Adobe Photoshop Touch SDK umožní tvorbu aplikací iOS spolupracujících s Photoshopem CS 5.

Jak v minulém, tak v tomto týdnu se objevila řada zpráv souvisejících s iOS a jeho aplikacemi, zde zmíníme některé z nich:

Apple by měl brzy uvolnit iOS 4.3.2

V současnosti je aktuální verzí iOS verze 4.3.1 vydaná koncem března. Avšak blog Boy Genius Report (BGR) už minulý čtvrtek uvedl, že podle jednoho z jeho zdrojů u Applu se chystá další brzká aktualizace, na verzi 4.3.2. Měla by přinést několik drobných vylepšení a oprav chyb, její vydání BGR očekával do dvou týdnů.

A v pondělí se BGR podařilo zjistit další podrobnosti. Ostrá verze iOS 4.3.2 by se měla objevit příští týden. Mimo jiné bude tato verze iOS řešit problém s 3G připojením některých iPadů 2 v CDMA síti operátora Verizon (jde o záležitost vztahující se pouze na USA, u nás se CDMA verze neprodávají, protože by tady vůbec nefungovaly). Apple minulý pátek potvrdil webu All Things Digital, že o problému ví a pracuje na jeho řešení, jímž zřejmě bude nová aktualizace iOS.

Dále by iOS 4.3.2 měl napravovat potíže s videohovory FaceTime, zacelí několik bezpečnostních děr (třeba zranitelnosti WebKitu) a jinak by měl přinést už jen několik málo drobných změn. BGR se již podařilo získat předběžnou verzi iOS 4.3.2 a nainstaloval ho na svůj iPhone, slibuje, že pokud najde nějaké významnější změny, dá o nich vědět.

BGR v minulosti už vícekrát dost přesně předpověděl uvedení nové verze iOS, stejně tomu bylo i v případě předchozího iOS 4.3.1, který Apple nakonec vydal ještě mnohem dřív. Lze proto očekávat, že iOS 4.3.2 dorazí již v příštích dnech.

iPhone Dev Team uvolnil nástroje pro snazší otevírání iOS 4.3.1

iOS 4.3.2 bude především opravovat některé nepříjemné chyby, ale jedním z důvodů jeho vydání bude též oprava bezpečnostních chyb umožňujících otevření firmwaru (takzvaný jailbreak). Především iPhone Dev Team vydává utility, jež toto otevření dovolují snadno provést i nezkušeným uživatelům.

A minulý týden tým uvolnil nové verze utilit PwnageTool a redsn0w umožňujících otevření iOS 4.3.1, aniž by bylo nutné připojení přístroje k počítači s příslušnou utilitou po každém restartu (dovolují takzvaný „untethered jailbreak“). Už týden předtím se objevila první verze nástroje PwnageTool schopná otevřít iOS 4.3.1, avšak ta právě ještě vyžadovala připojení po restartu.

Nové verze utilit nic podobného nepotřebují, ale dají se použít jen na některé přístroje s iOS. Konkrétně si poradí s iPhony 3GS a 4 (GSM verzí), iPody touch třetí a čtvrté generace, původním iPadem a Apple TV druhé generace (na tu lze použít jenom PwnageTool).

Na CDMA variantu iPhonu 4 užít tyto nástroj nejde, protože ta stále zůstává u iOS 4.2.6 a nefungují ani pro iPad 2. U toho by bylo potřeba prolomit jeho boot ROM, avšak vůči metodám využívaným pro jiné přístroje s iOS je nový iPad odolný. Pokud bude navíc potřebné odblokování iPhonu (u nás se iPhony na konkrétního operátora neblokují, avšak v USA je jich zablokovaná většina), bude třeba používat pouze uzpůsobené IPSW soubory a celkově bude lepší užít utilitu redsn0w.

Dá se předpokládat, že po vydání iOS 4.3.2 bude opět chvíli trvat, než se objeví verze dotyčných utilit schopné ho zdolat, ovšem uživatelé přístrojů s hackersky otevřeným iOS s přechodem na nejnovější verzi firmwaru stejně vždy váhají.

Toyota se pokusila uvést reklamu na hackersky otevřené přístroje s iOS

Americké úřady sice loni v červenci rozhodly, že otevírání iOS není nelegální, ale Applu se pochopitelně takovéto úpravy vůbec nezamlouvají a snaží se od nich uživatele různými způsoby odrazovat.

Značnou pozornost proto minulý týden vzbudila automobilka Toyota, když začala propagovat svou značku Scion na Cydia Store, hlavní distribuční platformě neoficiálních aplikací iOS. (Tento alternativní aplikační obchod byl spuštěn již v březnu 2009, samozřejmě se dá používat jen na přístrojích s otevřeným firmwarem).

Toyota v Cydia Store uvedla svůj alternativní motiv „Scion 2011 Theme“ výrazně měnící vzhled iOS, nahrazoval výchozí ikony aplikací a dokonce pozměňoval i odemykací lištu iOS. (Apple takto rozsáhlé změny vzhledu iOS odmítá.)

Toyota se tak očividně pokusila zaměřit na technicky zdatnější uživatele, u nichž lze spíše předpokládat, že provedou hlubší zásahy do svých přístrojů s iOS. V současnosti to už nejspíš není nijak malá skupina, provozovatel Cydie známý pod přezdívkou „Saurik“ odhaduje, že by dnes mohlo být v provozu 10 až 15milionů takto upravených zařízení. A to již je počet zákazníků zajímavý i pro opravdu velké inzerenty.

Proto se napjatě čekalo, jak Apple na pokus Toyoty zareaguje. Dopadlo to podle očekávání, Apple si vynutil stažení onoho alternativního motivu.

Podle téhle zprávy na ModMyI se Apple spojil s Toyotou a požádal ji o stažení oné reklamy z Cydia Store. „Oficiální“ platformy Applu jsou pro Toyotu přirozeně důležitější než trh přístrojů s otevřeným iOS, kde účinek reklamy zatím zůstává nejistý. A tak Toyota požádala reklamní agenturu Velti, která příslušnou reklamní kampaň zařizovala, aby motiv „Scion 2011“ z Cydie stáhla.

Toyota to sice popírá, ale podle lidí z Velti jako důvod uvedla, že si přeje zachovat dobré vztahy s Applem. Po této události již není příliš pravděpodobné, že by významní inzerenti něco takového ještě zkusili, protože reklamní prostor poskytovaný neupraveným iOS pro ně samozřejmě bude mnohem významnější. A reklamy v iOS se týká i další zpráva:

Aplikace iAd Gallery zobrazuje reklamní kampaně platformy iAd

Už při prvním představení iOS 4.0 (tehdy ještě iPhone OS 4.0) Apple jako jednu z jeho významných novinek uváděl reklamní platformu iAd umožňující v aplikacích zobrazovat interaktivní reklamy s multimediálními prvky. Loni v prosinci navíc Apple vydal nástroj iAd Producer, dovolující přípravu takovýchto reklam i malým vývojářům.

Apple sice obchodní výsledky platformy iAd samostatně neuvádí, ale lze předpokládat, že příjem z těchto reklam není zrovna malý, ovšem mnohem důležitější bude pro autory aplikací, zejména tvůrcům bezplatného softwaru poskytuje důležitý zdroj financí.

A tak nijak neudivuje, že se minulý pátek v App Store objevila nová aplikace Applu iAd Gallery (zatím je dostupná jen pro americké uživatele), v níž si lze prohlížet různé reklamní kampaně, které se na iAd objevily. Aplikace dovoluje jednotlivé reklamy procházet a vyhledávat podle kategorií, o význačných reklamách poskytuje dodatečné informace a vybrané reklamy se mohou přidávat do seznamu oblíbených. Aplikace se samozřejmě dá stáhnout zdarma a vyžaduje iOS 4.2.6 nebo vyšší.

Apple před časem odmítl podobnou aplikaci

Jde o prostý prohlížeč reklamních kampaní iAd, ovšem i tahle aplikace vyvolala menší kontroverzi, ozvala se autorka aplikace Ads Tube, jež rovněž umožňovala prohlížení reklam iAd z jednoho místa. (Fungování téhle aplikace předvádí video na YouTube.)

Zaslala ji ke schválení pro App Store, ale dozvěděla se, že aplikace nenabízí žádnou užitečnou funkčnost, proto bude odmítnuta. A několik měsíců poté Apple vydal vlastní aplikaci, která dělá v podstatě totéž.

K odmítnutí Ads Tube by sice možná stejně došlo, ale nelze vyloučit ani to, že Apple nepřijal Ads Tube, protože by konkurovala jeho chystané vlastní aplikaci. V minulosti se vícekrát stalo, že byla odmítnuta aplikace konkurující tomu, co nabízí Apple.

Později sice Apple podmínky App Store uvolnil a takovéto aplikace často přijal, obvykle ovšem šlo o aplikace, za nimiž stály velké firmy (jako tomu bylo v případě aplikace Google Voice), pořád však platí, že pravidla pro App Store si Apple stanovuje sám. (Výstižně tuto situaci vyjadřuje antické přísloví „Quod licet Iovi, non licet bovi“.)

Photoshop Touch SDK dovolí vytvářet aplikace iOS spolupracující s Photoshopem CS5

V pondělí Adobe představila novou „meziverzi“ 5.5 svého programového balíku Creative Suite, její novinky včera blíže popsala Grafika.

Vedle povýšení některých aplikací balíku (nikoli všech) na verzi CS 5.5 však Adobe současně uvolnila také novou vývojářskou sadu Photoshop Touch Software Development Kit (SDK). Předběžnou verzi této sady Adobe nabízí jak pro Windows, tak pro Mac OS X (obě varianty se dají stáhnout tady, zabírají necelých 6 MB každá).

Sada umožní vývoj aplikací pro nejběžnější současné mobilní platformy, konkrétně pro zařízení s operačními systémy Android, Blackberry a iOS, jež budou schopné interaktivně spolupracovat s Photoshopem CS5. (Pro testování takovýchto aplikací budou vývojáři potřebovat Photoshop CS5.1, který mohou získat zde v předběžné verzi).

V případě iOS bude možné pomocí téhle vývojářské sady psát aplikace iPhonu a iPadu, jimiž půjde Photoshop ovládat přes WiFi připojení, umožní to nové skriptovací jádro Photoshopu CS5 (aplikace budou spolupracovat s Photoshopem verze 12.0.4 a vyšší, verze 12.0.4 by se měla brzy objevit na webu Adobe, v rámci automatických aktualizací Adobe bude dostupná od 3. května).

Adobe připravila ukázkové aplikace Color Lava, Eazel a Nav

Jako ukázku toho, co lze se sadou Photoshop Touch SDK udělat, připravila Adobe tři doprovodné aplikace Photoshopu CS5 pro iPad: aplikace Adobe Color Lava for Photoshop, Adobe Eazel for Photoshop a Adobe Nav for Photoshop.

Aplikace Color Lava umožní na iPadu dotyky prstů připravovat vlastní barvy, bude možné si v ní vytvářet vlastní vzorníky barev a barvové motivy. Dále bude aplikace podporovat interaktivní spolupráci s barvovým panelem Photoshopu v reálném času a vytvořené vzorníky barev a barvová schémata půjde sdílet s ostatními elektronickou poštou. Color Lava se bude prodávat za 2,99 USD.

Adobe Eazel (za 5 USD) dovolí na iPadu prsty vytvářet kresby a odesílat je do Photoshopu CS5. Nová technologie umožní, aby použité barvy časem „vysychaly“ a půjde míchat „mokré“ a “suché“ barvy pro vznik nových odstínů. Ovládací prvky pro změnu barvy, průhlednosti, velikosti štětce a dalších parametrů se objeví pouze tehdy, když se na obrazovku iPadu přiloží všech pět prstů.

Hotovou kresbu bude možné odeslat do Photoshopu, kde se vykreslí ve vyšším rozlišení a uloží se v zadaném formátu (samozřejmě musí být na cílovém počítači Photoshop spuštěný a mezi ním a iPadem musí být zřízeno síťové spojení.) Kresby se dají též uložit do fotografické aplikace iPadu, odkud se mohou elektronickou poštou rozesílat ostatním jako JPEG soubory.

A konečně aplikace Adobe Nav (za 2 USD) umožní z iPadu na dálku ovládat Photoshop CS5 na osobním počítači a pracovat s jeho soubory. Z obrazovky bude možné vybírat nástroje Photoshopu a půjde uzpůsobovat jeho nástrojový panel (aplikace dovolí uložit konfiguraci panelu s až 16 nástroji).

Lze z ní otevírat soubory Photoshopu, procházet je, přeuspořádávat a zobrazovat, na obrazovce iPadu se budou moci dokumenty Photoshopu zvětšovat až na 200 procent. To vše pochopitelně opět vyžaduje, aby na cílovém počítači byl Photoshop spuštěný a bylo zřízeno síťové spojení k iPadu s aplikací Adobe Nav.

Podrobnější recenzi všech tří aplikací nabízí Macworld v tomto článku, v iTunes Store se aplikace objeví až počátkem května za výše uvedené ceny.

Aplikace Photoshop Remote dovoluje pracovat s Photoshopem na dálku

Výše popsané tři aplikace Adobe ukazují, co je s Photoshop Touch SDK možné, ale své ukázkové aplikace začali zveřejňovat i další vývojáři, kteří nyní mají k této vývojářské sadě přístup. Kupříkladu Shawn Welch vydal krátké video předvádějící jeho aplikaci Photoshop Remote, jež využívá Photoshop Touch SDK.

Tato aplikace funguje jako průhledový displej pro všechny aktivní instalace Photoshopu v lokální síti, obrazovka iPadu ukazuje změny v běžících kopiích Photoshopu téměř v reálném času. Pro všechny připojené klienty poskytuje aplikace živé náhledy jejich obrazovek a na všech z nich lze provádět určité globální úkony.

Například je možné ukládat v nich otevřené obrázky do fotoknihovny iPadu, na všech připojených počítačích se dá otevřít stejný obrázek nebo se může všem klientům zaslat zpráva. A když se uživatel zaměří na jednotlivou instalaci Photoshopu, poslouží aplikace Photoshop Remote skutečně jako dálkové ovládání dovolující vybírat nástroje, barvy, filtry, vrstvy úprav a mnoho dalšího.

Také tato aplikace by se měla objevit v App Store v květnu (poté, co Adobe vydá novou verzi Photoshopu CS5, která bude spolupracovat s takovýmito mobilními aplikacemi). Do té doby jistě vznikne řada dalších takovýchto aplikací třetích stran. Podobně jako nyní spousta vývojářů připravuje nejrůznější zásuvné moduly pro Photoshop, mohli by vytvářet též mobilní aplikace pro něj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: