Zprávy o dění ve světě iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o dění ve světě iOS

28. března 2011, 00.00 | Zahájení prodeje iPadu 2 mimo USA opět doprovázely fronty zájemců a potíže s dodávkami. Objevily se další aplikace uzpůsobené pro iPad 2. A Apple vydal iOS 4.3.1 a vynořily se dosti pochybné pověsti o až podzimním uvedení iOS 5.

Také minulý týden byl dost bohatý na události ze světa iOS, zejména ve spojení s novým iPadem:

Začal prodej iPadu 2 v 25 dalších zemích světa

Minulé úterý Apple potvrdil, že v pátek 25. března bude zahájen prodej iPadu 2 v 25 dalších zemích světa, což se skutečně stalo.

Příchod nového iPadu na nové trhy doprovázely obvyklé jevy, zase se stály fronty před obchody Applu a jiných prodejců a byly potíže s uspokojením všech zájemců o přístroj. Vzhledem k zaměření MůjMacu nebudeme tyto záležitosti rozebírat podrobněji, pouze odkážeme na zdroje, kde lze v případě zájmu získat další informace.

Dění v Londýně popsal například Macworld, MacNN sděluje, že dlouhé fronty se vedle Británie objevily například též v Kanadě či Austrálii.

A už v sobotu některé obchody v Kanadě a v Británii své počáteční zásoby iPadů 2 vyprodaly, Apple očividně opět nestíhá uspokojovat poptávku. Podobné potíže měl a stále má v USA, teď se přenesly i do oněch dalších zemí. O tom, že dodávky nových iPadů pořád váznou, svědčí i dodací lhůty ve webovém obchodu Applu, které nyní celosvětově dosahují 3 až 4 týdnů.

Prodej iPadu 2 začal minulý pátek také v České republice a jak uvádí tento článek Hospodářských novin, menší fronty vznikaly i u nás a též v některých českých obchodech se přístroj rychle vyprodal, protože dodaných kusů bylo velmi málo.

Objevují se další aplikace uzpůsobené pro iPad 2

Hlavní vlastnosti iPadu 2 známe již od jeho představení počátkem března a po zahájení jeho prodeje přirozeně začaly přicházet aplikace, které těchto nových možností využívají.

Zde se podíváme na dvě takové, samozřejmě však rychle budou přibývat další když se nyní iPad 2 nabízí v tolika zemích:

Real Racing 2 HD umožní výstup videa v 1080p

K prvním hrám optimalizovaným pro iPad 2 patřily automobilové závody Real Racing 2 HD firmy Firemint (nový iPad hra využívá natolik, že si vlastníci původního iPadu stěžují na potíže s její hratelností). Firemint vydala několik průběžných aktualizací, zanedlouho by však měla uvést další, jež dovolí, aby hra posílala do externího zobrazovače video v plném rozlišení 1080p, zatímco displej iPadu bude zobrazovat mapu trati a statistické údaje o průběhu závodu.

Hernímu serveru TouchArcade Firemint zaslala demonstrační video předvádějící výstup hry v 1080p, přičemž zvládá zobrazovat plynulých 30 snímků/s.

iPad 2 tak bude možné při hraní této hry připojit k HD televizoru bez zobrazování černých okrajů a bez potřeby zvětšování obrazu. K televizoru samozřejmě bude třeba iPad 2 připojit přes nový HDMI adaptér (1080p výstup by sice měl zvládat též VGA adaptér, ale ten nepodporuje přenos zvuku a poskytuje jen analogový signál) a podobnou možnost by měly nabízet i starší hry podporující výstup na televizor.

Ovšem nová aktualizace Real Racing 2 HD (přesné datum jejího uvolnění dosud nebylo oznámeno) dovolí vedle přehrávání 1080p výstupu na externím zařízení současně používat vlastní displej iPadu pro dodatečné funkce. Jde o další ukázku schopností nového grafického hardwaru iPadu 2, který se mnoha ohledech již hodně přibližuje specializovaným herním konzolám.

Twitter pro iOS doplnil podporu kamer iPadu 2

Mikroblogovací sociální síť Twitter nabízí oficiálního klienta pro iOS od minulého roku (klient pro Mac OS X se objevil letos v lednu) a minulý čtvrtek vyšla jeho aktualizace na verzi 3.3.2, jež umožňuje využívat kamer iPadu 2 k pořizování fotografií a videa, ty půjde začlenit (přes odkazy) do odesílaných příspěvků.

Mimoto nová verze navíc vypojuje funkci monitorování výrazné změny geografické polohy zařízení, která způsobovala neustálé zobrazování kompasu v aplikaci a opravuje další chyby nahlášené uživateli, jež vyvolávaly pády aplikace.

Klienta Twitter 3.3.2 pro iOS si lze stáhnout zdarma z App Store. Funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 3.1 nebo vyšším.

Apple již vydal iOS 4.3.1

Blog Boy Genius Report (BGR) minulý týden tvrdil, že Apple během 1 až 2 týdnů uvolní další aktualizaci iOS na verzi 4.3.1 a dokonce údajně získal předběžnou verzi tohoto firmwaru pro iPhone.

Apple však byl nakonec ještě rychlejší a iOS 4.3.1 (sestavení 8G4) uvolnil už minulý pátek. Nová verze podle očekávání přináší jen drobná zlepšení a opravy chyb proti iOS 4.3 uvedenému počátkem března. (Apple změny iOS 4.3.1 popisuje v tomto podpůrném dokumentu.)

Konkrétně tahle nová aktualizace řeší občasnou vadu grafiky iPodu touch čtvrté generace, opravuje chyby spojené s aktivací a připojováním k některým mobilním sítím, odstraňuje blikání obrazu na některých televizorech při použití adaptéru Apple Digital AV Adapter (mimochodem, Macworld nabízí jeho podrobnější recenzi) a napravuje problém s autentizací u některých podnikových webových služeb.

BGR navíc uváděl, že iOS 4.3.1 také řeší potíže s rychlejším vybíjením baterie, jež někteří uživatelé zaznamenali po přechodu na iOS 4.3, ale to se zatím nepodařilo potvrdit.

Stejně jako iOS 4.3 se též iOS 4.3.1 nabízí pro iPhony 3GS a 4, pro iPody touch třetí a čtvrté generace a pro oba iPady. Nadále ho však nejde použít pro CDMA verzi iPhonu 4 (ta zůstává u iOS 4.2.6). Nová verze iOS se jako vždy dá získat aktualizační funkcí iTunes.

Nevěrohodné pověsti o až podzimním vydání iOS 5

Když už je řeč o iOS, o víkendu TechCrunch přišel s novými pověstmi o iOS 5, jejichž věrohodnost je ovšem značně sporná.

Všeobecně se očekává, že novou hlavní verzi iOS Apple představí teď na jaře, jak to dosud vždy dělal a uvede ho spolu s novým iPhonem, který by měl na trh dorazit nejspíš v červnu. TechCrunch však tvrdí, že letos se to změní, ostrá verze iOS 5 vyjde až podzim a bude znamenat velkou změnu tohoto operačního systému.

Na konferenci WWDC by sice mohla být předvedena jeho předběžná verze, avšak k uživatelům se dostane teprve na podzim. A současně s ním by se mohla objevit též nová verze iPadu. (Pověsti o letošním uvedení iPadu 3 kolují již delší dobu, ovšem k jejich hlavním šiřitelům patří právě TechCrunch.)

iOS 5 má klást silný důraz na „cloud“ služby, včetně pověstmi často zmiňované hudební úschovny, jež by mohla být představena na tradiční podzimní akci uvádějící nové iPody. Další novou službou by mohla být sociální služba zaměřující se na sledování polohy přátel a rodinných příslušníků.

O nových „cloud“ službách by se ovšem mělo hovořit už na konferenci WWCD, přičemž pro uvedení Mac OS X Lion nadále platí letní termín vydání (TechCrunch minulý týden přinesl též pověsti k Lionu). Také Lion by měl obsahovat některé komponenty související se zmíněnými „cloud“ službami. A pokud jde o nový model iPhonu, ten prý dorazí v předpokládaném termínu, ale bude zřejmě prostě vybaven nějakou verzí iOS 4.x.

Je však třeba důrazně připomenout, že jde o pouhé pověsti, přičemž mnohá z tvrzení, jež v minulosti zveřejnily TechCrunch a další podobné zdroje, se nakonec nepotvrdila. Stačí si připomenout nedávné tvrzení, že se iPad 2 opozdí až o několik měsíců, které se záhy ukázalo jako nepravdivé. Pověsti o opoždění iOS 5 působí podobně, sporná jsou ostatně také jak tvrzení o iPadu 3, tak o „cloud“ službách. Dost nepravděpodobné se zdá i uvedení nového modelu iPhonu s jen mírně aktualizovanou verzí iOS.

Ovšem to, zda mají tyhle pověsti nějaký reálný základ, bychom se mohli dozvědět již brzy, protože pokud hodlá Apple dodržet obvyklý harmonogram uvádění nové verze iOS, měl by iOS 5 představit během dubna, takže snad už za několik týdnů budeme vědět víc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: