Softwarové novinky Applu pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky Applu pro Macy

22. prosince 2010, 00.00 | Stránky pro stahování softwaru Mac OS X přestanou nabízet aplikace, nahradí je obchod Mac App Store. Apple uvedl nástroj iAd Producer umožňující snadnou přípravu reklam pro platformu iAd. A iPhoto 9.1.1 přináší nové možnosti práce s elektronickou poštou a různé opravy chyb.

Provozní poznámka: Blíží se vánoční a novoroční svátky, a tak provoz MůjMacu bude jako obvykle do konce roku poněkud omezen, pravidelné zpravodajské články vycházejí letos naposledy, protože v pátek je již Štědrý den. Po Novém roce bude jejich vydávání opět obnoveno v obvyklém rytmu. Všem čtenářům přejeme příjemné prožití Vánoc a hodně štěstí a zdraví do nového roku 2011.

I v předvánoční době se objevují softwarové novinky pro Macy, zde se podíváme na ty od Applu:

Stránky pro stahování softwaru přestanou nabízet aplikace Mac OS X

Minulý čtvrtek Apple oznámil, že obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X bude spuštěn 6. ledna 2011. Apple samozřejmě chce, aby se tento obchod stal hlavním zdrojem aplikací pro Macy a tomu odpovídají také jeho další kroky.

V pondělí totiž registrovaným vývojářům rozeslal elektronickou poštou zprávu, v níž sděluje, že dosavadní stránky pro stahování softwaru Mac OS X už nadále nebudou nabízet aplikace. Místo toho Apple doporučuje vývojářům, aby svůj software zasílali do obchodu Mac App Store, který bude nejlepším místem, kde uživatelé budou moci objevovat, nakupovat a stahovat jejich aplikace.

Zmíněné stránky byly pro mnohé (pochopitelně však ne pro všechny) oblíbeným místem k vyhledávání softwaru třetích stran pro Macy, byla to vlastně jakási softwarová knihovna, jež třídila programy podle kategorií, data vydání a obliby a nabízela též tipy obslužného personálu.

To vše by měl od 6. ledna nahradit obchod Mac App Store, což těžko někoho překvapí. Apple bude nepochybně chtít zaměřit pozornost na nový obchod a nemá důvod vedle něj udržovat ještě alternativní zdroje softwaru pro Mac OS X.

Ovšem mezi stránkami Mac OS X Downloads a Mac App Store určité rozdíly přece jenom budou, protože zatímco dotyčné stránky přijaly skoro všechen software, co se objevil, v případě Mac App Store budou aplikace podléhat přísnější vstupní kontrole a některé přes ni neprojdou.

Omezení však nebudou tak přísná jako v případě App Store pro iOS a odmítnuté aplikace budou stále moci využít dosavadních metod distribuce. Alespoň zpočátku tak Mac App Store bude jen jednou z možností, jak získat a nainstalovat software pro Mac OS X, uzavření Maců po vzoru iOS se zatím zdá nanejvýš nepravděpodobné.

Tohle se ovšem týká softwaru třetích stran, v případě aplikací a softwarových aktualizací Applu zatím není jasné, jaký bude další osud dosavadních stránek pro jejich stahování.

Ale vzhledem k tomu, že Mac App Store bude vyžadovat přinejmenším Snow Leoparda, dá se očekávat, že v nejbližší budoucnosti se aktualizace Applu budou nabízet i na tradičním místě (pokud nezačne Apple spoléhat výlučně na Software Update), aby k nim měli přístup také uživatelé starších verzí Mac OS X.

Vyjasní se to však až po 6. lednu a je možné, že k dalším změnám dojde poté, co Apple uvede na trh nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion (nejspíš někdy v létě 2011).

Apple uvolnil nástroj iAd Producer

Součást iOS 4 tvoří reklamní platforma iAd, od níž si Apple hodně slibuje, má umožnit financování různých bezplatných aplikací z reklam, jež budou vysoce interaktivní a přitažlivé pro uživatele zařízení s iOS. Značnou pozornost nové reklamní platformě věnoval Steve Jobs již při prvním veřejném představení iOS 4 – tehdy ovšem ještě iPhone OS 4.0 - letos v dubnu. (V Evropě začala platforma iAd fungovat od prosince.)

Tyto reklamy využívají standardní webové technologie, nyní se však Apple rozhodl jejich přípravu vývojářům dále usnadnit a v pondělí vydal pro registrované vývojáře nástroj iAd Producer, v němž se dají jednoduše vytvářet reklamy pro iAd. (MacStories nabízí řadu snímků obrazovek tohoto nástroje.)

Je to aplikace pracující pod Mac OS X (stejně jako ostatní vývojové nástroje pro iOS), jež poskytuje pomůcky pro celý proces přípravy reklam. Nejprve se zvolí cílové zařízení (iPhone nebo iPad, lišící se rozlišením a velikostí obrazovky) a poté lze nástroji aplikace sestavit úvodní obrazovku, menu a jednu nebo více stránek vlastní reklamy.

Stránky se tvoří z šablon a pro vícestránkové reklamy nabízí iAd Producer řadu přechodových efektů. Samozřejmě poskytuje také nástroje pro tvorbu prvků samotných stránek, umožňuje do nich vkládat standardní ovládací prvky jako jsou tlačítka, mřížková zobrazení, zobrazení Cover Flow, a tak dále, to vše jde udělat bez psaní jakéhokoli kódu.

Komu ovšem nebudou standardní prvky stačit, může si napsat své vlastní, protože iAd využívá takové technologie jako HTML5, CSS3 a JavaScript (iAd pochopitelně používá WebKit, takže dostupné efekty budou dány schopnostmi tohoto vykreslovacího jádra).

Náročnějším vývojářům iAd Producer nabízí poměrně vyspělý editor a debugger JavaScriptu a funkce kontroly celých projektů. Zahrnuje též Simulator, emulátor zařízení s iOS, takže přímo v aplikaci půjde celý projekt otestovat a odladit. Projekty se mimoto dají poslat do testovacích serverů iAd nebo exportovat do iDisku.

Reklamy přirozeně mohou obsahovat různé mediální prvky, iAd Producer proto poskytuje knihovnu pro správu obrázků, videozáznamů a SVG písem, jež mimo jiné umí udržovat více verzí mediálního obsahu pro různé cílové platformy a různé rychlosti připojení.

Před odesláním hotového projektu do reklamní sítě Applu je navíc možné ho ještě nechat optimalizovat, lze například zajistit, aby se všechny obrázky vhodně ořízly a zkomprimovaly a optimalizovat se dá také javascriptový kód.

Aplikaci iAd Producer si registrovaní účastníci programu iOS Developer Program mohou stáhnout tady (zabírá jen 30 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.5, Safari 5 a vývojářskou sadu iOS SDK 4.0.

Tento krok Applu není příliš překvapivý, očividně se snaží zpřístupnit reklamy iAd širší obci vývojářů než doposud. Vzhledem k tomu, jaké množství zařízení s iOS je nyní v provozu, jde rozhodně o hodně zajímavý trh (a nezapomínejme, že si Apple z reklamních příjmů bere 40procentní podíl).

iAd Producer je sice určen pro tvorbu reklam, ale zřejmě by se dal použít i k přípravě jiných webových aplikací. A samozřejmě jeho uvedení vyvolalo dohady, zda Apple nepřipravuje podobnou aplikaci pro webový vývoj, která by nahradila dosavadní program iWeb (při říjnovém představení balíku iLife ’11 se o něm zástupci Applu vůbec nezmínili a zdá se, že se téměř nezměnil).

A jde samozřejmě také o další prvek strategie boje proti technologii Flash, Apple se tímto očividně snaží ukázat, že interaktivní obsah lze vytvářet jen s pomocí webových technologií. Dá se proto předpokládat, že brzy něco podobného nabídne nejenom vývojářům, ale i všem ostatním uživatelům Maců.

iPhoto 9.1.1 přidává nové možnosti práce s elektronickou poštou

Na říjnové akci k Macům Apple mimo jiné uvedl verzi '11 svého mediálního balíku iLife. Ta zahrnuje aplikaci iPhoto '11 pro zpracování fotografií, jeden ze tří přepracovaných programů balíku, jenže prvotní verze 9.0 rozhodně nebyla bezchybná.

Koncem října proto Apple uvolnil aktualizaci na verzi 9.0.1, jež řešila potíže s možnou ztrátou dat při přechodu z předchozí verze '09, ale další přetrvávající nedostatky odstranila až verze 9.1 z počátku listopadu, která především vrátila podporu kalendářů. A včera se objevila nová následná aktualizace na verzi 9.1.1. Apple o ní uvádí, že přidává nové možnosti práce s elektronickou poštou, zvyšuje celkovou stabilitu aplikace a opravuje řadu drobných chyb.

Konkrétně Apple vypisuje pro iPhoto 9.1.1 následující změny: Přibyla nová předvolba umožňující poslat fotografie elektronickou poštou prostřednictvím externí poštovní aplikace. Pro elektronickou poštu byly přidány motivy „Classic“ a „Journal“ a pro fotografie připojené k elektronické poště se může nastavit malá, střední a velká velikost.

Zvýšila se spolehlivost při převodu knihovny z předchozí verze iPhota, po upgradu knihovny iPhoto správně zachová pořadí setřídění podle událostí a titulky událostí v hlavičkách se dají editovat i ve fotografickém zobrazení.

Byl vyřešen problém způsobující duplikaci fotografií přidávaných k albu služby MobileMe, posouvající se překryvná zobrazení teď správně zobrazují hodnocení, když jsou fotografie setříděné podle něj a snímky zůstanou správně setříděné, jestliže se hodnocení změní.

A byla opravena chyba, která mohla způsobit, že při editaci kalendáře přestanou být přístupné ovládací prvky pro formátování textu.

Aktualizace na verzi 9.1.1 se doporučuje všem uživatelům iPhota '11, je dostupná přes Software Update, nebo se dá ručně stáhnout zde (má velikost 62,09 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.3 či vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: