Steve Jobs rezignoval na funkci generálního ředitele Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Steve Jobs rezignoval na funkci generálního ředitele Applu

25. srpna 2011, 00.00 | Pravděpodobně ze zdravotních důvodů Steve Jobs opustil funkci generálního ředitele Applu a jako svého nástupce doporučil Tima Cooka, což následně představenstvo firmy schválilo.

Včera, ve středu 24. srpna, přišla nečekaná zpráva, Steve Jobs oznámil, že opouští funkci generálního ředitele Applu. Už letos v lednu odešel na zdravotní dovolenou, takže fakticky funkci generálního ředitele nevykonával po 7 měsíců a nyní tento stav učinil trvalým.

Rezignační dopis Steva Jobse

Své rozhodnutí Jobs oznámil představenstvu Applu krátkým dopisem, v němž připomíná, že vždy říkal, že pokud nebude moci plnit své povinnosti generálního ředitele, bude první, kdo to oznámí. A dodává, že tento den bohužel nastal.

Proto rezignuje na funkcí generálního ředitele, ale rád bude dále sloužit jako předseda představenstva a zaměstnanec Applu. Co se týče jeho nástupce, nanejvýš doporučuje uskutečnit stávající firemní plány a doporučuje novým generálním ředitelem Applu jmenovat Tima Cooka.

Steve Jobs se stal předsedou představenstva Applu

Apple k této věci zveřejnil příslušnou tiskovou zprávu (oficiální české překlady dopisu a tiskové zprávy by se měly, ovšem se zpožděním, objevit tady), v níž se uvádí, že představenstvo obdrželo Jobsovu rezignaci a jmenovalo Tima Cooka novým generálním ředitelem. Steve Jobs byl zvolen předsedou představenstva a Cook se stane jeho členem, to vše platí s okamžitou účinností.

Dále pak v tiskové zprávě Art Levinson, předseda představenstva biotechnologické firmy Genentech, který byl zmocněn mluvit za představenstvo Applu, vyzdvihl Jobsovy zásluhy na současném úspěchu firmy a dodal, že v roli předsedy představenstva bude Steve Jobs Applu dál sloužit svými názory, tvořivostí a inspirací.

Jmenování Tima Cooka jako nového generálního ředitele nepřekvapuje, protože od Jobsova lednového odchodu na zdravotní dovolenou tuto funkci již stejně zastával (předtím byl provozním ředitelem), šlo tedy opět spíše jen o potvrzení stávajícího stavu (7 měsíců je docela dlouhá „zkušební doba“).

Všeobecně se soudí, že důvodem Jobsovy rezignace byly jeho vleklé zdravotní problémy, tento článek agentury Bloomberg sice tvrdí, že nedošlo k náhlému zhoršení Jobsova zdravotního stavu, to však ještě neznamená, že se mu vede nějak skvěle.

Steva Jobse trápí zdraví už řadu let

Jobsovy problémy začaly již v roce 2004, kdy mu bylo zjištěno zhoubné bujení na slinivce břišní, tehdy však měl „štěstí“, jednalo se o vzácnější léčitelnou formu. Později se však potíže počaly vracet a v roce 2009 se podrobil transplantaci jater. Takovýto zákrok se provádí pouze v situacích bezprostředně ohrožujících život a i po úspěšné transplantaci je nutná další léčba dost znepříjemňující život. Následný vývoj ovšem ukázal, že ani transplantace Jobsovy potíže úplně nevyřešila.

Patří k základní slušnosti přát uzdravení každému vážně nemocnému člověku, je ale jasné, že každodenní řízení jedné z nejvýznamnějších firem světa (mimochodem, před 14 dny, v době velkého poklesu akciových kursů v reakci na nepříznivé zprávy o světové ekonomice, se Apple stal nejcennější firmou světa z hlediska tržní kapitalizace) by kladlo ohromné nároky i na zcela zdravého člověka. Není tudíž nijak těžké pochopit, proč se Jobs rozhodl takto zatěžující funkci opustit.

Apple bude pokračovat v nastoupené cestě

Tuto událost nepochybně budou široce probírat obecná média a zejména ekonomické publikace, proto se zdržíme podrobnějších komentářů. V nejbližší budoucnosti ovšem Apple bude určitě pokračovat v kursu nastaveném právě Jobsem, který ostatně bude, dokud mu postačí síly, stále stát poblíž dění. O vzdálenější budoucnosti lze pouze spekulovat, avšak vzhledem k současné poněkud nestabilní celosvětové situaci stejně nemají dlouhodobější odhady valný význam.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: