Směsice zpráv ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Směsice zpráv ze světa iOS

5. září 2011, 00.00 | Platnost sedmé beta verze iOS 5 vyprší 20. října. V iOS 5 se zřejmě testuje technologie Nuance pro rozpoznávání řeči. Byly nalezeny nové náznaky chystané lokalizační služby Find My Friends působící v rámci služby iCloud. Z App Store byly odstraněny aplikace deníku Financial Times pro iPhone a iPad. A Apple údajně začne používat nástroje pro vzdálenou diagnostiku přístrojů s iOS.

Minulý týden se sešly četné zprávy související s iOS, ty, jež jsme nestihli přinést dříve, shrnujeme nyní zde:

Platnost sedmé beta verze iOS 5 vyprší 20. října

Minulou středu Apple uvolnil již sedmou beta verzi iOS 5, která už přináší spíše jen opravy chyb. Všeobecně se má za to, že ostrá verze iOS 5 bude vydána spolu s novým iPhonem a ten by podle kolujících pověstí měl dorazit počátkem října. A do jisté míry tomu napovídá i zmíněná sedmá beta verze iOS 5.

Beta verze iOS, zejména ty časnější, procházejí značnými změnami, a proto mají nastavenou dobu platnosti, po jejímž uplynutí přestanou fungovat. Apple se tak snaží zajistit, aby se zastaralý kód nepoužíval příliš dlouho. A jak na Twitteru poznamenal hacker „iH8sn0w”, sedmá beta verze iOS 5 má tohle datum nastavené na 20. říjen.

Nelze samozřejmě vyloučit, že Apple dobu trvání nastavuje prostě na určitý časový interval od vydání dané beta verze, ale jestli se tento datum nenastavuje zcela mechanicky, lze ho považovat za další argument ve prospěch říjnového vydání ostré verze iOS 5. Apple zjevně nechce, aby po daném datu byla sedmá beta verze ještě funkční.

Dá se však předpokládat, že ve skutečnosti bude povolen určitý časový přesah, takže k uvedení iOS 5 dojde nejspíš o něco dříve, což by dobře souhlasilo s předpokladem, že nový iPhone (a spolu s ním též iOS 5) přijde na trh v první polovině října, nejčastěji se mluví o termínu okolo 7. října.

V iOS 5 se testuje technologie rozpoznávání řeči od Nuance

Už v květnu se objevily první dohady, že by Apple mohl v příští verzi iOS využívat technologii rozpoznávání mluvené řeči od firmy Nuance Communications, s níž podle všeho spolupracuje. Avšak na WWDC 2011 při prvním veřejném představení iOS 5 o něčem takovém nepadla jediná zmínka.

Server 9to5mac ale přesto počal od čtvrté beta verze iOS 5 tvrdit, že se na začlenění této technologie rozpoznávání řeči (a též softwarového asistenta firmy Siri, kterou Apple převzal loni) do iOS 5 opravdu pracuje. A v páté beta verzi nalezl první náznaky uživatelského rozhraní pro rozpoznávání řeči od Nuance.

Sotva proto překvapí, že minulý pátek přišel 9to5mac s další zprávou, že práce na začlenění těchto funkcí do iOS 5 pokračují. Od zaměstnance Applu totiž dostal snímek obrazovky ukazující příslušné uživatelské rozhraní. Na snímku je vlevo vedle mezerníku virtuální klávesnice vidět tlačítko s ikonou mikrofonu, jehož stištěním se přístroj přepne do režimu rozpoznávání řeči.

Zaslaný snímek pak má dokazovat, že technologie Nuance je do iOS 5 již začleněná a probíhá její testování. Stále však není zcela jisté, že se opravdu dostane do ostré verze, bude záležet na tom, jak testy dopadnou. Splní-li ale tato technologie požadavky na potřebnou kvalitu rozpoznávání řeči, přijde na trh spolu s novým iPhonem. Ten by navíc měl být vybaven novým systémem hlasového ovládání celého iOS vycházejícím ze softwarového asistenta výše zmíněné firmy Siri.

Ani takovýto snímek ovšem nelze považovat za nezvratný důkaz, zcela jasno bude teprve v říjnu, kdy uvidíme, s čím přijde ostrá verze iOS 5 a jak bude vybavený nový iPhone. Bylo by však docela logické, kdyby Apple do iOS doplnil vyspělejší rozpoznávání řeči, protože jeho hlavní konkurent Android podobné funkce nabízí již teď.

Nové náznaky služby „Find My Friends“ v rámci služby iCloud

Už v první beta verzi iOS 4.3 byly nalezeny odkazy na sociální službu „Find My Friends“ (najdi mé přátele), jež zřejmě umožní vyhledání přátel podle jejich polohy. To se dalo vykládat jako náznak, že Apple chystá službu obstarávající vyhledání přátel podle jejich polohy, podobně jako to nyní dělají webové služby Loopt či Google Latitude.

Loni v prosinci byla zveřejněna patentová žádost Applu, podaná v červnu 2009, v níž se popisuje aplikace iOS „Friend Locator“, tedy vyhledávač přátel, která dělá právě tohle. Služba „Find My Friends“ tak bude zřejmě realizovanou podobou onoho patentu.

A teď byly objeveny další náznaky, že Apple něco takového skutečně chystá. Podrobnosti AppleInsideru sdělil člověk, co se probíral kódem internetového podpůrného nástroje pro službu MobileMe, dosluhujícího předchůdce chystané služby iCloud.

Dotyčný člověk tvrdí, že se podíval na HTML kód ve stránce onoho nástroje a našel v něm odkazy na pověstmi očekávanou službu „Find My Friends“. Jde o odkazy na standardní funkce sociálních sítí jako seznam lidí, jež uživatel sleduje či kódy pro čekající a přijaté požadavky následovníků. Kódy dále zmiňují statuty uživatelů a jejich aktualizace, blokování uživatelů a odstraňování následovníků.

Ve druhé beta verzi iOS 4.3 byly podobně odhaleny odkazy na tehdy záhadnou službu „Photo Stream“ pro synchronizaci fotografií uložených na zařízení s iOS s „cloud“ servery Applu. A když na letošní konferenci WWDC 2011 Apple představil službu iCloud, popsal také její aplikaci „Photo Stream“ pro synchronizaci fotografií přes iCloud.

Se službou „Find My Friends“ to vypadá na obdobný případ, zkoumaný HTML kód ovšem odkazuje na službu iCloud. Pracuje s výrazy jako jsou proudy (Streams) fotografií a videí nahraných do služby a zahrnuje kódy pro počet fotografií a videí, pro horní mez jejich počtu, pro nejnovější nahrávky a pro UUID (jedinečné identifikační číslo přístrojů s iOS).

Avšak teprve se spuštěním ostré verze služby iCloud (k němuž by mělo dojít spolu s vydáním ostré verze iOS 5) bude jasné, zda se začne nabízet také zmíněná služba vyhledávání přátel. Je to ovšem velmi pravděpodobné, doplnila by tak stávající funkci „Find My iPhone“ pro vyhledávání přístrojů s iOS (Macy s Lionem umožní hledat obdobná funkce „Find My Mac“, která již byla aktivována v beta verzi služby iCloud.)

Apple odstranil z App Store aplikace deníku Financial Times

Od února nabízí Apple v App Store předplatné obsahu, avšak řada vydavatelů není příliš spokojená s jeho podmínkami. Apple trvá na tom, že při prodeji předplatného obsahu z aplikace musí být vždy možnost pořídit si ho přes App Store, a to za přinejmenším stejně výhodných cenových podmínek jako přes externí platební kanály. Apple si však z předplatného vezme svých obvyklých 30 procent, což se vydavatelům pochopitelně nelíbí.

Některým ale ještě více vadí, že omezuje jejich přístup k údajům o předplatitelích. Noviny a časopisy totiž využívají tato demografická data k prodeji reklamního prostoru. V aplikacích iOS sice mohou vydavatelé o tahle data požádat, avšak Apple nechává na vůli uživatele, zda takovéto sdílení informací dovolí. Většina uživatelů pochopitelně své svolení nedá a zbývající data pro vydavatele už nebudou tak cenná.

p>

Koncem srpna se tyto spory již viditelně projevily, když z App Store zmizely aplikace deníku Financial Times pro iPhone a iPad (upozornil na to mocoNews). Dalo se to předpokládat, protože právě tento deník patřil k hlavním kritikům pravidel Applu, vadil mu hlavně omezený přístup k údajům o předplatitelích.

V červnu proto začal nabízet novou webovou aplikaci využívající HTML5, schopnou pracovat na různých zařízeních, jež dokonce dovoluje ukládání jednotlivých vydání pro offline čtení. Už tehdy Financial Times prohlašoval, že takto hodlá nahradit své aplikace pro konkrétní platformy (webové aplikaci stačí webový prohlížeč podporující HTML5 a předplatitelský účet).

A nyní tedy následoval logický další krok, kdy Apple odstranil příslušné aplikace iOS z App Store. Zatím je však Financial Times jediným vydavatelem, který sáhl po tak radikálním opatření, ostatní se nadále drží aplikací pro iOS (zejména těch pro iPad).

Apple zřejmě začne ve větší míře používat nástroje pro vzdálenou diagnostiku přístrojů s iOS

Minulou středu uvedl Hardmac (anglická verze francouzského webu Macbidoullie, francouzskou verzi článku najdete tady), že Apple vydal vnitřní oznámení, podle něhož dokončil nástroje umožňující diagnostiku přístrojů s iOS na dálku.

Nový systém funguje přes Internet a používá se podle oné zprávy velmi snadno. Do zařízení se pošle elektronickou poštou zpráva obsahující URL adresu diagnostického webu (nebo se dá adresa zadat ručně) a přístroj se připojí přes Mobile Safari, provede různé vnitřní kontroly a jejich výsledky pošle serverům Applu, k nimž jsou připojená jeho servisní střediska.

Diagnostický systém poskytne Applu informace o stavu baterie, o nainstalované verzi iOS a o tom, zda byl přístroj v poslední době normálně vypnut. Tyto diagnostické nástroje mají být v příštích měsících distribuovány do všech servisních středisek Applu, tvrdí Hardmac.

Kamenné obchody Applu již webovou diagnostiku používají

AppleInsider k tomu však podotýká, že takovýto diagnostický systém se používá už teď, řada kamenných obchodů Applu k diagnostice užívá web iosdiags.apple.com, sdělil mu to člověk znalý dění v maloobchodní síti Applu.

Na uvedené adrese se nachází webová aplikace, jež po spuštění v Mobile Safari údajně zjistí verzi iOS, stav baterie, pády aplikací či zaseknutí systému, neočekávané restarty, přerušené hovory, resety modemu a další podobné závady. Podle zdroje AppleInsideru dokonce aplikace dokáže zjistit i to, zda uživatel hackersky otevřel firmware přístroje (provedl takzvaný jailbreak), což může vést ke ztrátě záruky.

Zatím to funguje jen v Genius barech Applu s identifikátory Apple ID zaměstnanců a aplikace není propojena s účtem u iTunes Store. „Génius“ Applu tak získá stejné informace, jako když iPhone připojí USB kabelem k diagnostickému vybavení baru. Tento systém se prý používá proto, aby Genius bary nebyly tak přeplněné, diagnostika se takto dá provádět i mimo ně.

K webové aplikaci lze ovšem přistupovat odkudkoli, kde je dostupné připojení, takže by mohla otevřít cestu ke vzdálené diagnostice přístrojů s iOS, třeba když se zákazník obrátí na telefonickou technickou podporu. Řada věcí by se tak dala vyřešit bez návštěvy obchodu Applu nebo bez zaslání přístroje k servisnímu zásahu.

Nové diagnostické nástroje by mohly dále zlevnit podporu přístrojů s iOS

Diagnostický systém, o němž mluvil Hardmac, je pravděpodobně totožný s tím, co popisuje AppleInsider. Apple se ale nyní zřejmě snaží jeho využití rozšířit ze svých kamenných obchodů i do servisní sítě a nejspíš ho nasadí také pro vzdálenou technickou podporu.

Důvod je celkem jasný, mělo by to pomoci dále snížit náklady technické podpory a servisu přístrojů s iOS a je známo, jak velký důraz na snižování nákladů v Cupertinu kladou. Když se navíc uváží, jak obrovské množství těchto přístrojů je již v provozu, nelze se divit, že se Apple snaží usnadnit jejich diagnostiku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: