Nové pověsti o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nové pověsti o tabletu

25. ledna 2010, 00.00 | AppleInsider tvrdí, že tablet bude svým designem silně připomínat původní iPhone. Apple právě jedná s nakladatelstvími McGraw-Hill a Hachette Book Group o knihách a učebnicích pro tablet. A 3G připojení pro tablet by měli zajišťovat operátoři AT&T a Verizon, ačkoli používají rozdílné technologie.

Představení tabletu se očekává při mediální akci již tuto středu (přesně před týdnem na ni Apple rozeslal pozvánky), a tak se pochopitelně objevují další pověsti na tohle téma.

Poněkud úsměvné je, že ačkoli dosud nebyla oficiálně potvrzena ani samotná existence tabletu, někteří analytici už přesně vypočítávají, kolik peněz na něm Apple v nejbližší době vydělá.

Takovým věštbám se věnovat nebudeme, ale dorazilo i pár zpráv, jež snad mají věrohodnější základ (jak již jsme několikrát připomněli, vůbec není vyloučeno, že některé pověsti záměrně rozšiřuje samotný Apple, čímž si zdarma zařizuje skvělou reklamu).

AppleInsider tvrdí, že tablet bude velice podobný původnímu iPhonu

Všeobecně se má za to, že tablet bude vnitřní architekturou vycházet z iPhonu, bude však mít větší, nejspíš 10“ obrazovku a pravděpodobně bude používat iPhone OS 4.0 upravený právě pro podporu většího displeje a vyššího rozlišení.

Zdroj mnohých z těchto pověstí tvoří server AppleInsider, který je získal od svých zákulisních zdrojů (ty se v minulosti už vícekrát osvědčily jako dosti spolehlivé) a minulý týden tento server přinesl zatím nejpodrobnější informace též o vnějším designu očekávaného přístroje.

Kruh pověstí o tabletu se tak uzavírá, s prvními zprávami o PDA Applu, jež by mohlo navázat na dávný Newton, přišel právě AppleInsider v září 2007 a teď, po téměř dvou a půl letech, předkládá popis vzhledu tabletu. Tvrdí, že tablet bude svým vzhledem velmi silně připomínat původní iPhone, a to včetně svých tlačítek a možností připojení.

Přesnější popis vlastností tabletu dlouho zůstával nejasný, přestože se na něm musí podílet řada partnerů, Applu se dařilo udržet většinu informací pod pokličkou, donedávna se tak například pouze hádalo, jaký bude vnější design přístroje.

Nyní však zasvěcenci promluvili, zmiňují se o překvapivé podobnosti s prvním iPhonem. Na Webu se samozřejmě objevila ohromná spousta různých výtvarných představ podoby tabletu, často velice pochybných, zmíněné zdroje však uvádějí, že fiktivní zobrazení tabletu, které na službě Flickr loni v srpnu zveřejnil uživatel Fotoboer.nl, se překvapivě podobá skutečnému přístroji. Oproti němu mu ale chybí některé prvky iPhonu, jež prý tablet rovněž ponese.

Přístroj bude mít hliníkové pouzdro odrážející zkušenosti Applu s „unibody“ konstrukcemi (kterými v poslední době vybavil vlastně všechny své notebooky), avšak dostane úplně stejná tlačítka jako iPhone, včetně domovského tlačítka, jež na zmíněné ilustraci chybí stejně jako regulátor hlasitosti.

A dále má mít tablet zcela stejné vstupní a výstupní možnosti jako současný iPhone 3GS, včetně 3,5mm zdířky pro stereofonní sluchátka, integrovaného reproduktoru, mikrofonu, GPS přijímače a 30kolíkového dokového konektoru. Jeho 10” displej lemuje černý rámeček a to vše obkružuje hliníkové pouzdro.

Další lidé, jejichž zprávy o chystaných novinkách Applu se v minulosti osvědčily, tvrdí, že Apple pracuje na prototypech vybavených baseband čipem schopným pracovat v CDMA sítích (v USA jde třeba o operátora Verizon Wireless), avšak není jisté, zda jím bude vybavena už první verze tabletu (touhle záležitosti se podrobněji zabývá poslední zpráva tohoto článku).

Pravdu se snad dozvíme již ve středu, ale pokud se potvrdí výše uvedené, tak bychom skutečně měli očekávat „přerostlý iPhone“. Takový přístroj by sice mohl těžit z existující ohromné uživatelské základny a bohaté nabídky aplikací na App Store, ovšem ne každý je touto koncepcí nadšený a teprve se uvidí, jestli Applu tahle sázka vyjde stejně dobře jako v případě iPhonu a iPodu touch.

Apple prý vyjednává se známými nakladatelstvími o knihách a učebnicích pro tablet

Pro úspěch tabletu bude nesmírně důležité zajistit dostatečnou dodávku přitažlivého obsahu, můžeme-li věřit kolujícím pověstem, právě o to se Apple usilovně snaží. Pověsti o tom, že jedná s různými vydavateli novin, časopisů a knih, se počaly objevovat už loni, nejnovější zprávy mluví o tom, že právě vyjednává s nakladatelstvími McGraw-Hill a Hachette Book Group, podle informovaných zdrojů by od nich rád získal pro tablet různé knihy a učebnice, tvrdí článek v týdeníku BusinessWeek.

Zvlášť důležitá by mohla být dohoda s nakladatelstvím McGraw-Hill, protože se jedná o třetího největšího vydavatele učebnic v USA a údajně zvažuje, že pro tablet poskytne jak učebnice, tak části svého elektronického výukového systému. Naproti tomu Hachette má prostě dodat jenom sbírku elektronických knih.

Další významný americký vydavatel učebnic, John Wiley & Sons, veřejně potvrdil, že s Applem jedná, jeho ředitel prodeje digitálního obsahu řekl, že probíhají rozhovory s Applem o dodávce výukového obsahu, přímé zmínce o tabletu se ovšem vyhnul.

Jednání s nakladatelstvím McGraw-Hill se mají točit okolo marketingu a také okolo způsobu spolupráce softwarových vývojových týmů při vydávání, pro McGraw-Hill však toto spojenectví představuje hlavně prostředek, jak zviditelnit svou internetovou službu Connect, jejím navázáním na tablet Applu by si mohl zajistit, že přivábí zájem více studentů a učitelů. Rozhovory s tímto nakladatelstvím sice mají probíhat už asi rok, ale na službu Connect přišla řeč poměrně nedávno.

Zmíněná dohadování však zřejmě tvoří pouze malou část mnohem rozsáhlejšího vyjednávání, jež nyní Apple vede s řadou poskytovatelů obsahu, předpokládá se, že právě teď, před blížícím se uvedením tabletu, jednání nabírají na intenzitě, času je ale tak málo, že ve středu všichni ani nebudou zmíněni, již minulou středu Publishers Marketplace napsal, že Apple jedná prakticky se všemi významnými americkými knižními nakladatelstvími, měla se mimo jiné řešit otázka cen elektronických knih pro tablet (proti papírovým by měly být levnější alespoň o 20 procent) a mluví se o doplnění dalších funkcí, třeba hlasového výstupu, velké dohady ovšem přetrvávají i okolo autorských práv.

Kvůli složitosti takovýchto rozhovorů a tomu, že Apple zatím nechce prozrazovat příliš podrobností o tabletu, zřejmě zůstane do středy řada jednání otevřená, to by měl být i případ vydavatelství Time Inc., s nímž se vyjednává teprve několik týdnů, takže ve středu ještě zmíněno nebude.

Zdá se tedy, že tablet bude sloužit též jako čtečka elektronických knih konkurující právě nastupujícím specializovaným zařízením, to by skutečně mohlo mít úspěch, zejména v případě učebnic, kde jejich elektronická verze opravdu dává smysl, v prostředí amerických univerzit a vysokých škol obecně by se tablet mohl jako učební pomůcka uchytit ve větším měřítku.

Apple údajně vyjednává o 3G připojení tabletu s operátory AT&T a Verizon

Další zpráva se nám může zdát poněkud odtažitá, ovšem pro USA, jež nepochybně budou alespoň zpočátku hlavním trhem tabletu, má docela zásadní význam.

Zatímco v Evropě digitální mobilní sítě všechny používají standard GSM a nyní se postupně doplňují 3G sítěmi standardu UMTS (přičemž rychlé datové přenosy zajišťuje technologie HSPA), američtí operátoři využívají více vzájemně nekompatibilních technologií, převažují hlavně dvě.

Někteří operátoři tak jako ti evropští užívají kombinaci GSM/UMTS, zatímco jiní nabízejí sítě typu CDMA (ty ovšem nejsou tak úplně neznámé ani u nás, na infrastruktuře bývalé analogové sítě NTM poskytuje datové CDMA připojení O2 a variantu téhle technologie využívá též U:fon).

A teď se objevily zprávy, že Apple o 3G připojení pro tablet vyjednává jak s operátorem AT&T (provozujícím GSM a UMTS síť), tak s operátorem Verizon (jehož síť pracuje s technologií CDMA EVDO), od zdrojů působících u těchto operátorů se to mělo dozvědět zpravodajství Fox News.

O podmínkách 3G připojení se prý jedná s oběma, ale ani pár dní před očekávaným představením tabletu ještě nedošlo k dohodě, zjevně se však pracuje jak na UMTS, tak EVDO variantě 3G modulu, zároveň bude tablet pravděpodobně využívat také přípojných WiFi bodů operátorů.

Vzhledem k tomu, že služby AT&T již teď používá iPhone, zdálo se skoro jisté, že to bude platit i pro tablet, ale Apple zjevně hodlá oslovit také konkurenci. A s Verizonem měl Apple mluvit také o iPhonu, avšak k případnému uvedení varianty telefonu pro síť Verizonu nedojde dřív než na přelomu jara a léta.

Nejasné zůstávají též cenové podmínky připojení tabletu, Verizon však údajně zvažuje odstupňované poplatky podle nabízené rychlosti a objemu přenesených dat, tak jak to už nyní účtuje pro jiné přístroje než telefony.

Je tedy možné, že v době představení tabletu ještě nebudou podmínky jeho datového připojení (v USA) pevně stanovené, možná se tak bude opakovat situace s původním iPhonem, když ho Apple poprvé představil v lednu 2007 na Macworld Expu, pouze oznámil, že připojení poskytne AT&T, ale cenové podmínky upřesnil až nedlouho před jeho uvedením na trh v červnu 2007.

Otázkou zůstává také hardwarová realizace takového podvojného datového připojení, nemusí to však nutně znamenat, že budou existovat dvě různé verze tabletu, protože například Qualcomm dodává čipovou sadu Gobi, jež podporuje jak technologii EVDO, tak HSPA a pro provoz v síti konkrétního operátora by potom stačila jen softwarová úprava.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: