Chystá Apple nové PDA na způsob Newtona? (27.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Chystá Apple nové PDA na způsob Newtona? (27.9.07)

Apple iPhone

27. září 2007, 08.00 | AppleInsider přichází s pověstmi o chystaném PDA Applu, jež by se mohlo stát nástupcem Newtona, tentokrát ovšem s využitím nejnovějších technologií.

AppleInsider tvrdí, že se Apple opět chystá vydat i na trh PDA, vyzbrojen technologií multi-touch ovládání.

Ohlédnutí do minulosti

Apple se svým Newtonem stál vlastně na počátku vzniku PDA, ovšem koncem 90. let se Apple z této oblasti trhu zcela stáhl. Od té doby sice každou chvíli probleskovaly pověsti, že Apple něco kolem PDA chystá, avšak nikdy se nepotvrdily. Jediný náznak, že Apple nějaké takové snahy přece jen vyvíjel, někteří odvozují z poznámky Steva Jobse na konferenci D: All Things Digital v roce 2004, kdy uvedl, že je hrdý nejenom na produkty, které Apple uvedl na trh, ale i na ty, jež se firma rozhodla neprodávat. A když byl z publika vyzván, aby to upřesnil, odvětil, že tím produktem bylo „Apple PDA“.

Apple opět pracuje na PDA

To by nasvědčovalo, že tato myšlenka u Applu stále přežívala. AppleInsider nyní tvrdí, že podle velice důvěryhodných zdrojů u Applu už 18 měsíců malý tým konstruktérů opět pracuje na PDA, tentokrát však využitím multi-touch technologie, jež se objevila v iPhonu a iPodu touch.

Projekt byl údajně několikrát utlumen a pak opět oživen, jak se Apple snažil dostat iPhone na trh ve stanoveném termínu. Přinejmenším dvakrát byli z projektu staženi softwaroví inženýři na pomoc se softwarem iPhonu, ale po několika měsících se zase vrátili.

iPhone se ovšem již dostal na trh a v laboratořích se prý pracuje na jeho dvou následných modelech, takže se projekt „nového Newtona“ opět rozjel naplno.

Vlastnosti chystaného PDA

Přístroj by měl používat stejnou mobilní verzi OS X jako iPhone a iPod touch (není zcela jasné, zda bude užívat také stejný procesor ARM).

Co se týče vnějšího vzhledu, toto PDA má být ultratenká „tabulka“ na způsob iPhonu, avšak asi 1,5krát větší a vybavená displejem s rozlišením okolo 720 x 480, který zabírá skoro celý povrch přístroje. Obrazovka používá multi-touch ovládání, navíc prý dále vylepšené - údajně by mělo podporovat i takové úkony jako přetahování a upouštění a kopírování a vkládání, jež zatím iPhone a iPod touch nezvládají.

Přístroj by zřejmě měl posloužit jako odpověď Applu na ultramobilní PC (UMPC, ta se ovšem zatím příliš neuchytila), na trh by měl přijít někdy v první polovině roku 2008. Kdyby šlo všechno hladce, mohl by ho Steve Jobs představit už při projevu na lednovém Macworld Expu, ale hromadná výroba podle všeho začne až v půlce roku 2008, podle oněch zmíněných zdrojů.

Apple nedávno naznačoval, že se chystá pustit do dalšího segmentu podnikání (čtvrtého nebo pátého podle toho, za co považujete Apple TV), tohle by mohla být jedna z možností.

Shrnutí

Vypadá to jako dost divoká spekulace, jenže AppleInsider mívá velice spolehlivé zdroje, takže tyto informace nelze jen tak odmítat.

Připusťme, že Apple skutečně chystá nové PDA. To však vyvolává řadu dalších otázek, především na postavení iPhonu a iPodu touch. Na druhou stranu by to vysvětlovalo, proč Apple iPhone tak uzavřel, roli rozšiřovatelné mobilní platformy by měl zřejmě zaujmout nástupce Newtona.

Lze si představit řadu možných využití takového přístroje (kupříkladu jako vyspělé čtečky elektronických knih), avšak trh PDA dnes spíše skomírá, stahuje se z něj řada zavedených výrobců a pozornost se přesouvá směrem k chytrým telefonům. Z tohoto hlediska se krok Applu jeví jako riskantní. Možná to ovšem bude víc než běžné PDA, zmínka o konkurenci UMPC naznačuje, že by se mohlo jednat spíše o náhradu notebooku s přednostmi PDA.

Tohle všechno jsou však pouhé dohady a spekulace, do konce roku zůstaneme odkázaní jenom na pověsti. Teprve vystoupení Steva Jobse na Macworld Expu v lednu v San Franciscu by mohlo udělat jasno, avšak nedá se spoléhat ani na to. Zní to ovšem zajímavě a díky těmto informacím se dají rozvíjet různé spekulativní úvahy, tak oblíbené mezi příznivci Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: