Nové pověsti o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nové pověsti o tabletu

18. září 2009, 00.00 | Podle nejnovějších pověstí přijde tablet Applu na trh v únoru 2010, tchajwanské zdroje už vyjmenovávají některé dodavatele jeho komponent.

Pověsti o tabletu Applu patří k těm nejhouževnatějším a nyní opět ožily, díky novým zprávám z Tchaj-wanu.

Někteří očekávali uvedení tabletu již na letošní zářijové akci, tam ovšem byly představeny pouze nové iPody, potvrdily se tak dřívější informace, že se tablet objeví až v příštím roce.

Nové zprávy o tabletu z Tchaj-wanu

A teď přišel s novými zprávami ekonomický web Taiwan Economic News, píše, že Apple uvede svůj tablet na trh v únoru příštího roku. Podle „průmyslových zdrojů“ už několik tchajwanských dodavatelů komponent získalo zakázky na dodávky pro tablet, s těmi by měli začít v prosinci (což dovolí vytvořit dostatečné počáteční zásoby přístroje pro únorovou premiéru).

Taiwan Economic News uvádí také několik konkrétních technických údajů o tabletu. Má být vybaven 9,6” dotykovou obrazovkou a integrovaným HSDPA modulem. Jako procesor bude používat čip od P.A. Semi a napájet ho má baterie s dlouhou výdrží. Cena se bude údajně pohybovat od 799 do 999 USD.

A dále tchajwanský web vyjmenovává konkrétní dodavatele komponent. Baterie s dlouhou výdrží bude dodávat výlučně DynaPack International Technology Corp., jež přebila nabídku konkurentů a získala smlouvu na až 300 000 baterií pro tablet měsíčně.

A zhruba 70 procent dodávek minikoaxiálních kabelů zajistí Wanshih Electronic Co. Ltd, která Applu tyto kabely obstarává již teď. Dotykové obrazovky bude dodávat Wintek Corp. (ten už poskytuje dotykové obrazovky pro iPhony) a Mag. Layers Scientific-Technics Co. Ltd. dodá tlumivky (induktory zajišťující odrušení).

To vše poměrně dobře odpovídá dosavadním pověstem, ty sice většinou mluvily o 10” obrazovce, ale to oproti nyní uváděné 9,6” úhlopříčce není tak velký rozdíl.

Začíná se rýsovat pravděpodobné hardwarové vybavení tabletu

Zajímavá je zmínka o bateriích s dlouhou výdrží, deník Wall Street Journal koncem srpna uvedl, že se Steve Jobs po svém návratu k Applu soustředil právě na tablet, kdy pečlivě sleduje každý detail. Celý projekt přitom údajně v minulosti již dvakrát zastavil a nechal přepracovat, poprvé právě kvůli tomu, že prototyp měl příliš krátkou výdrž na baterii a podruhé mu vadila příliš malá paměť. (Jobs sice deníku poté napsal, že zveřejněné informace jsou nesprávné, ale žádné podrobnosti pochopitelně neprozradil.)

Pokud jde o čip od P.A Semi, o něm se též spekuluje už dlouho, zřejmě by to znamenalo, že tablet bude používat procesor ARM s dodatečnými obvody, jež si Apple navrhl sám (Apple převzal P.A. Semi loni v dubnu). ARM totiž licenci na svá procesorová jádra prodává dalším výrobcům, kteří si k nim doplňují další potřebné obvody, vznikají tak SoC čipy sdružující většinu základních funkcí. P.A. Semi ani Apple ovšem nemají vlastní výrobní linky, takže fyzickou výrobu bude muset zajistit někdo jiný, nejspíš Samsung (ten již teď dodává obdobné SoC čipy pro iPhone a iPody).

To naznačuje, že základ tabletu bude tvořit podobný hardware, jaký používá iPhone 3GS a nové iPody touch, tedy procesor ARM-Cortex A8 a grafika PowerVR SGX a tudíž se na něm bude provozovat iPhone OS (možná však upravený tak, aby zvládal větší obrazovku). A P.A. Semi zřejmě doplní nějaká další rozšíření, uvažuje se o mediálních koprocesorech a o úpravách zvyšujících energetickou efektivitu (dřívější řešení P.A. Semi postavená na PowerPC se vyznačovala právě velmi nízkou spotřebou energie).

A jestliže bude mít přístroj HSDPA modem, potom v USA bude tak jako iPhone pravděpodobně provozován v 3G síti operátora AT&T (některé dřívější pověsti mluvily o tom, že tablet bude určen pro operátora Verizon, jenže ten používá odlišnou, nekompatibilní síťovou technologii).

Jde samozřejmě jenom o pověsti, ale vzhledem k tomu, že tyto informace pocházejí od výrobců a dodavatelů komponent, zdají se být poměrně důvěryhodné.

Zajistit úspěch tabletu na trhu nebude snadné

A podle nich by tablet Applu měl být spíše iPhonem s velkou obrazovkou než ultrapřenosným notebookem s dotykovým displejem. To samozřejmě vyvolává otázku, jaké zákazníky vlastně chce oslovit, uváděná cena je skutečně dost vysoká.

Pokud ovšem přístroj bude vybaven HSDPA modemem, lze předpokládat, že by ho mohli začít nabízet mobilní operátoři jako datový terminál pro své 3G sítě za dotovanou cenu, podobně jako už dnes poskytují dotované notebooky či netbooky s 3G modemy. Statistiky prodeje iPhonu ukazují, že přes všechny stížnosti amerických zákazníků na AT&T se tento obchodní model docela osvědčil, možná ho tedy chce Apple zopakovat i v případě tabletu.

A určitou roli může hrát také příchod Windows 7, jež zahrnují podporu dotykových obrazovek a několik firem již ohlásilo takovéto počítače (typu TabletPC). A též někteří dodavatelé přenosných přehrávačů (například Archos) chystají uvedení vlastních menších tabletů užívajících operační systém Android.

Vypadá to, že tablet patří k projektům, na nichž má Steve Jobs osobní zájem, podobně jako tomu bylo u iPhonu, ovšem teprve příští rok se ukáže, zda bude tablet stejně úspěšný, to bude zřejmě záležet především na tom, zda tablet Applu opět přinese něco navíc oproti řešením konkurentů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: