Hardwarové zprávy: náznaky příchodu nových iMaců a Apple nadále zůstává u Intelu. (28.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Hardwarové zprávy: náznaky příchodu nových iMaců a Apple nadále zůstává u Intelu. (28.4.08)

28. dubna 2008, 00.00 | Množí se náznaky, že by se modernizované iMacy mohly objevit toto úterý. A Steve Jobs potvrdil, že hodlá zůstat u Intelu, návrat k PowerPC není na pořadu dne.

V oblasti hardwaru pro Macy se teď probírají hlavně dvě témata – otázka modernizace iMaců a důsledky převzetí firmy P.A. Semi Applem. Právě jim se věnuje tento článek. Druhý dnešní článek si všímá softwarových novinek pro Macy.

Nejprve se podívejme, jak to vypadá s iMacy:

Další náznaky příchodu nových iMaců

Minulý týden se objevily pověsti o příchodu nových iMaců. A v pátek přišel s dalšími informacemi na toto téma AppleInsider.

Tvrdí, že někteří z velkých distributorů Maců v USA dostali upozornění na obměnu iMaců, jež je informovalo, že se bude týkat především procesorů a pevných disků, nepůjde tedy o významné přepracování.

Podle zdrojů AppleInsideru již byly do inventárního systému řetězce Best Buy vloženy identifikační symboly pro nové stroje. Zatím není známo, kolik modelů bude k dispozici, ale podle další zprávy se v systému Best Buy objevilo sedm nových položek, z nichž tři se týkají sad pro rozšíření paměti.

Takovéto informace však nedostali všichni prodejci, dotazy u řady amerických dodavatelů odhalily, že mnozí stále ještě mají značné zásoby stávajících iMaců vyjma nejvyššího modelu s procesorem Core 2 Extreme. Mimo USA jediným náznakem zůstává zmínka evropské divize distributora Ingram Micro, které se dostalo nečekaného sdělení, že může objednávat současné iMacy s větší slevou než obvykle. Evropské zdroje k tomu podotýkají, že Apple nikdy nesnižuje velkoobchodní ceny pro prodejce bez konkrétního důvodu.

Potvrzení či vyvrácení těchto pověstí bychom se měli dočkat velmi brzo. Apple nové produkty uvádí na trh obvykle v úterý (výjimek z tohoto pravidla se zatím objevilo jen velice málo), mnozí se proto domnívají, že se nové iMacy objeví právě toto úterý.

Ostatně server MacScoop informoval o možné inovaci iMaců už počátkem března, nyní se samozřejmě na svou předpověď odvolává. MacScoop ovšem mluvil též modernizaci Macu mini, tu nové pověsti nezmiňují, inovaci nejmenšího stolního Macu by však jistě přivítalo dost zájemců. Nezbývá, než počkat do úterý, poté by již mělo být v této záležitosti jasněji.

Apple nadále zůstane u Intelu, návrat PowerPC neplánuje

Minulý týden dost velký rozruch vzbudila zpráva, že Apple koupil za 278 milionů USD v hotovosti firmu P. A. Semi, jež se zabývá navrhováním specializovaných mikroprocesorů. (Skutečně čipy pouze navrhuje, nemá vlastní výrobní kapacity, své čipy si nechává vyrábět u velkých výrobců elektronických součástek poskytujících takovéto služby.) Tuto firmu se 150 zaměstnanci založil v roce 2003 Dan Dobberpuhl, který byl vedoucím konstruktérem v týmech pro mikroprocesory Alpha a StrongARM vyvíjené počátkem 90. let firmou DEC. A mezi zaměstnanci P.A. Semi se najdou i další lidé, co se účastnili návrhu významných mikroprocesorů.

Ještě větší dohady ovšem vyvolala skutečnost, že v současnosti ke stěžejním produktům P.A. Semi patří čip PA6T-1682M, součást rodiny označované jako PWRficient. Zmíněný čip obsahuje dvě 64bitová procesorová jádra s architekturou PowerPC, dva paměťové řadiče a řadu dalších integrovaných prvků, včetně řadičů pro sběrnici PCI Express a pro Ethernet. Díky propracované správě spotřeby celý tento čip ve verzi na 2 GHz spotřebovává jenom 5 až 13 wattů za běžného provozu (maximální příkon se pohybuje okolo 25 wattů, v nečinném stavu odebírá asi jeden watt).

Hned se začaly objevovat divoké spekulace, že Apple plánuje návrat k PowerPC, přinejmenším v noteboocích, právě prostřednictvím čipů PWRficient, vynořily se i dohady o nasazení čipů P. A. Semi v iPhonu a podobných zařízeních.

Vzápětí ovšem přišly rozumnější reakce, seriózní komentátoři a analytici začali poukazovat na to, že do mobilních zařízení typu iPhonu se procesory PWRficient přece jen nehodí (na to zůstává jejich příkon stále příliš vysoký) a návrat Maců k PowerPC je nanejvýš nepravděpodobný (už třeba kvůli kompatibilitě s Windows).

Tyto názory potvrdil samotný Steve Jobs, v rozhovoru pro blog Wall Street Journalu (rozhovor vznikl v souvislosti s oznámením finančních výsledků Applu za minulé čtvrtletí). Jobs prohlásil, že vztah Applu s Intelem nadále zůstává silný. Řekl, že Apple má skvělý vztah s Intelem a očekává, že to bude nadále trvat.

Stejně Jobs odmítl i možnost návratu k PowerPC. Komentoval to výrokem, že by si kvůli tomu nenechal rušit spánek a dodal, že jsou spokojeni s Intelem. Návrat Maců k PowerPC si za dnešní situace skutečně lze představit dost těžko, uvažuje se však o tom, že by se čip PWRficient mohl objevit v budoucích následnících Apple TV. (Přenos systémového softwaru, vycházejícího z Mac OS X, by neměl být nijak těžký, díky značné nezávislosti tohoto systému na hardwarové platformě a s aplikacemi se pro tento přístroj – alespoň oficiálně – nepočítá.)

Jobs vysvětlil, že Apple koupil P. A. Semi hlavně kvůli jejím návrhářům čipů a naznačil, že hodlá využít jejích zkušeností především pro přenosná elektronická zařízení jako iPody a iPhone, do nichž Intel zatím čipy nedodává (i když se o to se svými novými procesory Atom a doprovodnou čipovou sadou snaží). Jobs řekl, že se Apple již dlouho zabývá navrhováním vlastních čipů pro iPhone a iPody a P. A. Semi mu pomůže tyto možnosti dále rozšířit.

Steve Jobs tak potvrdil názory mnoha komentátorů, že Applu nešlo ani tak o současné čipy P.A. Semi (mimochodem, tato firma dodává některá řešení pro americkou armádu a dokonce se vyskytly názory, že by se do převzetí mohlo vložit americké ministerstvo obrany ve snaze zajistit pokračování příslušných dodávek), ale o její duševní vlastnictví a zkušenosti zaměstnanců.

Celá transakce tak nejspíš nebude mít bezprostřední vliv na produkty Applu, toho se dočkáme asi až později. Z hlediska financí Applu ostatně nešlo o nijak mimořádný krok, uvážíme-li, že na konci prvního čtvrtletí činila jeho hotovostní zásoba 19,4 miliardy USD, pak 278 milionů USD za P. A. Semi představuje pouze „drobné vydání“.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: