Navigon uvolnil svou navigační aplikaci pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Navigon uvolnil svou navigační aplikaci pro iPhone

24. června 2009, 00.00 | Firma Navigon začala jako první dodávat svou plnohodnotnou navigační aplikaci pro iPhone na evropské trhy.

Jednu z nejvýznamnějších novinek firmwaru 3.0 představuje podpora plnohodnotných navigačních aplikací poskytujících průběžné navigační pokyny. Už když loni přišel na trh iPhone 3G obsahující GPS přijímač, mnozí doufali, že bude možné z telefonu Applu udělat pomocí příslušného softwaru také navigační zařízení. Avšak firmware 2.x to nedovoloval, muselo se počkat až na verzi 3.0.

Ta byla vydána 17. června, ale již předtím několik významných výrobců navigací a navigačního softwaru oznámilo, že chystají řešení pro iPhone (o podpoře těchto aplikací se ovšem vědělo už od prvního představení firmwaru 3.0, které se konalo 17. března).

A teď na evropské trhy jako první přichází již dříve ohlášená aplikace MobileNavigator německé firmy Navigon, jejíž produkty jsou dobře známé i u nás. (Navigon tak překvapivě předběhl TomTom, přestože ten své řešení předváděl už na zahájení konference WWDC 2009.)

Navigon prohlašuje, že se s touto aplikací iPhone 3G a iPhone 3GS změní v plně funkční navigační zařízení, jak uvádí firemní web, a nabídne většinu funkcí samostatných navigací.

Umí zobrazovat mapy ve 2D a 3D podobě, dá se používat jak v orientaci na šířku, tak na výšku, poskytuje hlasové informace a denní a noční režim zobrazování mapy. Nechybí ani zvláštní funkce známé ze specializovaných navigací firmy, jako třeba Reality View Pro (3D zobrazení křižovatek), Lane Assistant Pro (pomocník zobrazující odbočovací pruhy), či Speed Assistant (pomocník pro volbu rychlosti jízdy), a tak dále. Součástí aplikace budou pochopitelně lokálně uložené mapy Navteq včetně velkého počtu zájmových bodů.

Aplikace navíc umí přistupovat ke kontaktům v adresáři iPhonu a navigovat na ně, automaticky zvolí jazyk, podle toho nastaveného pro celý telefon, a po přijetí a vyřízení příchozího hovoru automaticky obnoví svou činnost.

Už nyní se začala na App Store nabízet verze programu s mapami pro celou Evropu (proto má její instalace velikost 3 GB, ke stažení tudíž bude potřeba patřičné připojení, po nainstalování bude zabírat 1,6 GB paměti), za cenu 74,99 EUR. Později by se měly objevit levnější (a menší) regionální verze s mapami pro jednotlivé části Evropy za 49,99 EUR. Tohle jsou však zaváděcí ceny, platné jen do konce června, poté dojde k jejich dalšímu zvýšení.

Celoevropská verze pokrývá všechny evropské země (samozřejmě včetně té naší) a nabízí přes dva miliony zájmových bodů, nepochybně jde o stejné mapy, jaké známe ze specializovaných navigací firmy. Mezi podporovanými jazyky zatím chybí čeština, ale ta by měla být (stejně jako další jazyky a některé dodatečné funkce) dostupná později v podobě bezplatně stažitelné doplňkové aktualizace.

Navigon dále slibuje, že brzy vydá verzi pro severní Ameriku (bude zajímavé sledovat, jaká bude její cena) a verzi pro Austrálii připravuje. Plánuje se též bezplatná okleštěná verze, jež nebude poskytovat aktivní navigaci, ale dovolí prohlížení map a vyhledávání zájmových bodů. Videoukázku fungování aplikace MobileNavigator najdete (jaké překvapení) na YouTube.

Navigační řešení Navigonu není zrovna levné, to je ovšem dáno především cenou map, pro jiné platformy zaplatíte obdobné částky. Brzy by se ale měla objevit navigační řešení dalších firem, takže snad zapracuje konkurence (nelze si však dělat přehnané naděje, většinu ceny opravdu tvoří mapové podklady).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: