Tři výrobci GPS navigací plánují aplikace pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tři výrobci GPS navigací plánují aplikace pro iPhone

15. června 2009, 00.00 | Svou plnohodnotnou navigační aplikaci pro telefon Applu chystají TomTom, Navigon a TeleNav, nikoli však Garmin.

Už když vloni Apple představil iPhone 3G vybavený GPS přijímačem, a zároveň s firmwarem 2.0 umožnil psaní aplikací třetím stranám, začalo se uvažovat, kdy se objeví navigační aplikace. Bohužel, firmware 2.x neumožňoval plnohodnotnou navigaci (především průběžné navigační pokyny), to dovolí až firmware 3.0, který bude dostupný od 17. června.

A někteří známí výrobci navigačního softwaru již také své aplikace pro iPhone oznámili. Už v pondělí při zahájení konference WWDC 2009 předvedl svou aplikaci (a současné i doplňkové hardwarové příslušenství) TomTom. A během minulého týdne se k němu přidaly další firmy.

TomTom

Zvlášť těsné partnerství s Applem v této oblasti navázala známá firma TomTom, o čemž svědčí to, že své řešení TomTom předváděl na konferenci WWDC 2009 (a dokonce se objevily pověsti, že Apple do něj investoval). Díky tomu vedle softwarové aplikace, na níž se podílí Apple, vyvinul také automobilovou sadu, měnící iPhone v automobilovou GPS navigaci.

Navigační aplikace nabídne technologii IQ Routes a nejnovější mapy od Tele Atlasu, měla by se objevit brzy po vydání firmwaru 3.0.

Zároveň TomTom pracuje na dokončení automobilové sady, připojované přes dokový konektor (jde o jeden z prvních příkladů využití nové rozšířené podpory hardwarového příslušenství ve firmwaru 3.0). Sada poslouží jako držák iPhonu a zároveň zajistí jeho dobíjení, a přidává také reproduktor a mikrofon, umožňující hlasité hlasové navigační pokyny a obstarávající funkce handsfree pro telefonické hovory. A dále obsahuje FM vysílač dovolující přehrávání hudby z knihovny iPhonu na autorádiu.

Zatím však nejsou známy ani ceny, ani přesný termín uvedení, ty TomTom oznámí během léta. A tak se alespoň snaží navnadit zákazníky novým předváděcím videem na YouTube.

Navigon

V úterý svou podporu iPhonu oznámil též Navigon, německý výrobce GPS navigací a navigačního softwaru.

Uvádí, že díky firmwaru 3.0 Apple umožnil na iPhonu používat navigační software, proto se Navigon rozhodl přizpůsobit mu svůj software MobileNavigator, který z iPhonu udělá mnohostrannou, plně funkční navigaci.

Software Navigon by měl nabízet takové funkce jako Reality View Pro (3D zobrazení křižovatek), pomocníka Lane Assistant Pro graficky znázorňujícího řazení do odbočovacích pruhů, denní a noční režim, a další možnosti známé ze specializovaných navigací firmy.

Aplikace pro iPhone bude dále podporovat automatické přepnutí orientace zobrazení při otočení telefonu o 90 stupňů, inteligentní vkládání adres a navigaci na adresu z uložených kontaktů. A když navigaci přeruší příchozí hovor, po ukončení hovoru aplikace automaticky obnoví svou činnost.

Ani Navigon dosud nestanovil cenu svého softwaru, avšak vedle komerční verze by se měla objevit i bezplatná LITE verze, jež sice bude postrádat aktivní navigační funkce, ale bude zahrnovat mapy (je ovšem otázkou, pro jaká území) a bude umět zobrazovat zájmové body.

TeleNav

Svou navigační aplikaci zřejmě brzy oznámí také kalifornská firma TeleNav. Ta ji připravovala již loni pro iPhone 3G, což ovšem tehdejší licenční podmínky vývojářské sady neumožnily. A v současnosti dodává svůj navigační software pro některé mobilní operátory, včetně AT&T, je tedy pravděpodobné, že k podporovaným telefonům v USA přidá též iPhone. Firma se k tomu však zatím nechce vyjadřovat, ale slibuje, že brzy vydá oficiální prohlášení.

Garmin podporu neplánuje

Zato další známá firma z oblasti navigací, Garmin, aplikaci pro iPhone neplánuje, její mluvčí to minulý týden potvrdila serveru AppleInsider.

Garmin totiž spolupracuje s ASUSem na přípravě mobilního telefonu Nüvifone (jeho stručné představení najdete kupříkladu tady), který bude zároveň sloužit jako plnohodnotná navigace.

Tento přístroj se ovšem původně měl objevit na trhu už loni na podzim, ale jeho uvedení se stále odkládá, nyní to vypadá, že se do prodeje nedostane dřív, než ve třetím čtvrtletí. Avšak bez ohledu na to, kdy bude Nüvifone hotový, je jasné, že Garmin těžko bude podporovat svou přímou konkurenci.

Zhodnocení situace

Jak vidíte, nejspíš již během letních prázdnin se objeví hned několik řešení měnících iPhone v plnohodnotnou navigaci. Zatím sice nejsou známy konkrétní ceny, ale protože bude existovat konkurence, dá se předpokládat, že budou přijatelné (vlastní aplikace nejspíš nebude o mnoho dražší, než jiný software, lze však očekávat, že za mapy si připlatíme, stejně jako u ostatních navigačních řešení).

Pro nás je pak důležité, že jak TomTom, tak Navigon, mají mapové podklady pro celou Evropu, včetně naší země, a jejich česká zastoupení jsou už zavedená, takže lze doufat v odpovídající místní podporu i pro iPhone.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: