Apple žádá o tvrdá opatření proti Psystaru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple žádá o tvrdá opatření proti Psystaru

27. listopadu 2009, 00.00 | Apple požádal soud, aby floridskému výrobci klonů Maců zakázal prodej počítačů s Mac OS X a zároveň chce po Psystaru vysoké finanční náhrady.

Příznačně v pátek 13. listopadu byl vynesen předběžný rozsudek, podle něhož je floridský výrobce klonů Maců Psystar vinen vším, z čeho ho Apple obviňuje, prodejem PC s nainstalovaným Mac OS X porušuje jeho licenční ujednání a autorská práva.

Apple žádá zastavení prodeje klonů a všech souvisejících technologií

A jak se dalo čekat, nyní Apple přešel do útoku, v pondělí požádal soudce Alsupa, který vynesl onen předběžný rozsudek, o vydání trvalého opatření vůči Psystaru (podrobnosti najdete zde).

To má Psystaru zabránit pokračovat ve všem, co by porušovalo autorská práva Applu, neměl by tedy nadále prodávat své počítače s nainstalovaným Mac OS X a též by se měl zdržet všech zákroků, jež dovolují Mac OS X nainstalovat na libovolný počítač s procesorem Intel.

A pochopitelně Apple dále žádá, aby bylo Psystaru zakázáno tuhle technologii poskytovat ostatním. Jinými slovy chce, aby Psystar přestal prodávat jak své počítače, tak také softwarové řešení umožňující provozování Mac OS X na běžných PC (s nímž přišel nedávno).

Vzhledem k tomu, kdy byla podána první žaloba, se zmíněný spor týká jen Leoparda, ovšem Apple se samozřejmě snaží, aby se zmíněné trvalé opatření vztahovalo také na Snow Leoparda (s nímž teď Psystar dodává své stroje), což zatím řeší samostatná žaloba u floridského soudu.

Apple by chtěl oba spory sloučit do jednoho, rád by projednávání případu Snow Leoparda přenesl z Floridy do své domovské Kalifornie (tam běží žaloba k Leopardovi, v jejímž rámci padl zmíněný předběžný rozsudek), což by jeho právníkům přirozeně ulehčilo práci.

A chce také vysoké finanční odškodnění

Kromě těchto zákazů však Apple požaduje též finanční náhrady, chce úhradu právních výdajů a náhradu škody za porušení autorských práv a zákona DMCA. A nejsou to zrovna zanedbatelné částky, podle odhadů Applu škody na autorských právech činí 1 500 až 300 000 USD a škody podle DMCA odhadl dokonce na 449 500 až 4 495 000 USD.

Vzhledem k tomu, že Psystar svá aktiva při vyhlášení konkursu ocenil na 50 000 USD (konkursní řízení však záhy zase opustil), je jasné, že kdyby byl odsouzen k zaplacení i jen minimálních požadovaných částek, byl by to jeho konec (a přesně o to Applu jde).

Apple má však na pomoc silné argumenty, připomíná, že Psystar soudní spor chtěl využít jako prostředek k přilákání investorů a zároveň tak hodlal odradit další potenciální výrobce klonů, ve svých marketingových materiálech pro potenciální investory dokonce sliboval, že by do roku 2011 mohl ovládat 7 procent prodeje PC v USA. Teď ovšem Apple stejné materiály může naopak použít jako důkaz, že ho Psystar chtěl poškodit a dokonce z jeho údajů může vyjít při vyčíslování škod.

Chmurné vyhlídky pro Psystar

Obě strany sporu mají přistoupit k dalšímu slyšení u soudu 14. prosince, tam by se mělo rozhodnout, jak bude spor pokračovat dál, původně se plánovalo, že vlastní soudní jednání začne v lednu příštího roku, ovšem současný vývoj by to mohl ještě urychlit, rozhodně to však pro Psystar nevypadá dobře.

¨

Je vysoce pravděpodobné, že se všechny spory přenesenou do Kalifornie a soudě podle dosavadních výsledků tamního jednání si Psystar nemůže dělat velké naděje. Konečný rozsudek se sice nedá předvídat, ale Psystar nejspíš bude muset přestat prodávat většinu svých produktů. A jestliže navíc bude muset ještě platit odškodnění, bude to jeho definitivní konec, tentokrát již skutečně zkrachuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: