Psystar začal nabízet software Rebel EFI - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Psystar začal nabízet software Rebel EFI

26. října 2009, 00.00 | Žalobami stíhaný výrobce klonů Maců přišel s aplikací Rebel EFI za 50 USD, jež dovolí provozovat Mac OS X na některých PC s procesory Intel.

Počátkem října floridská firma Psystar, vyrábějící klony Maců, kvůli čemuž čelí žalobě Applu, oznámila, že začne jiným výrobcům počítačů prodávat licence na řešení, které na nich dovolí provozovat Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

A minulý týden tohle své úsilí posunula ještě dál, když ohlásila svůj nový software Rebel EFI, umožňující nainstalovat a provozovat Snow Leoparda na PC s procesory Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i7 nebo Xeon Nehalem běžným uživatelům.

Rebel EFI dovolí provozovat Snow Leoparda na běžných PC

Psystar sice svůj software popisuje jako prostředek pro hladké vytvoření rozhraní mezi různými operačními systémy a obecným hardwarem Intelu, který umožňuje snadnou instalaci více operačních systémů na jeden počítač, ale pochopitelně jde hlavně o to, zajistit na takovémto hardwaru fungování Mac OS X, ostatně pro instalaci Mac OS X s tímto softwarem Psystar nabízí podrobný návod (vydávaný za seznam odpovědí na často kladené otázky) čítající 38 kroků.

Zkušební verze softwaru Rebel EFI se dá stáhnout tady (jde o pouhých 7,6 MB), ta ovšem podporuje jen omezený hardware a pracuje pouze po dobu 2 hodin. Za 49,99 USD (později by cena měla stoupnout na 89,99 USD) Psystar zašle aktivační kód, jenž ji změní v plnou verzi.

Rebel EFI podle Psystaru poskytuje prostředky k instalaci dodatečných operačních systémů a zaváděč DUBL (Darwin Universal Boot Loader) pro jejich spouštění (takto lze provozovat až šest různých systémů), spolu s profily hardwarové podpory a příslušnými ovladači. Dále zahrnuje nástroj Safe Update dovolující využít softwarových aktualizací Applu a funkci pro komunikaci s technickou podporou Psystaru. A také umí provést prohlídku daného hardwaru.

Další vývoj zůstává nanejvýš nejasný

Nový krok Psystaru Apple určitě nepotěší a nepochybně se odrazí v dalším vývoji soudního sporu s Applem. Ten se táhne už značně dlouho, počátkem října obě strany dokonce požádaly vyřizujícího soudce, aby vydal souhrnný rozsudek ještě předtím, než začne oficiální projednávání před soudem v lednu 2010, zatím ale není jasné, jak se to vyvine dál, zvlášť po nejnovějších činech Psystaru.

Zdá se, že se Psystar snaží Applu co nejvíc znepříjemňovat život, což vyvolává všelijaká podezření ohledně motivů jeho jednání (zastánci spikleneckých teorií mají už pochopitelně dávno jasno, že jde o maskovaný útok konkurentů na Apple).

Značně sporný je ovšem původ softwaru Rebel EFI či alespoň jeho základů, je velmi pravděpodobné, že byl odvozen z obdobných otevřených projektů (jako je třeba Chameleon), jejichž autorům se samozřejmě ani trochu nelíbí (viz tento blog), když někdo takhle vydělává na jejich výtvorech.

Jak vidět, mýdlová opera “Psystar versus Apple” má zaděláno na spoustu dalších dílů a dnes si již asi nikdo netroufne odhadovat, jak to celé vlastně skončí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: