Psystar opouští konkursní řízení s nabídkou nového klonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Psystar opouští konkursní řízení s nabídkou nového klonu

8. července 2009, 00.00 | Floridský výrobce klonů Maců Psystar oznámil, že se chystá opustit režim ochrany před věřiteli a zároveň představil nový klon s procesorem Nehalem Xeon, současně však pokračuje projednávání žaloby Applu, takže budoucnost Psystaru zůstává nanejvýš nejistá.

Otázka klonů Maců a postoj Applu vůči nim patří k tématům, jež vyvolávají značné vášně a rozsáhlé debaty. A ty nyní získaly notnou dávku čerstvého informačního materiálu, protože příběh floridského výrobce klonů Psystar, který mnozí již považovali za téměř uzavřený, má (v duchu nejlepších tradic mýdlových oper) další pokračování.

Když koncem května Psystar oznámil, že požádal o ochranu před věřiteli a tedy vlastně o vyhlášení konkursu na sebe (podle hlavy 11 amerického konkursního zákona), zdálo se, že se firmě už nedostává peněz ani na vlastní provoz, navíc vývoj soudního řízení s Applem rovněž nevěstil nic dobrého, převažovalo mínění, že právě konkursem se Psystar snaží oddálit vynesení rozsudku.

Nový klon Open(7) s Nehalemem

Jenže minulý týden se situace znovu změnila, Psystar elektronickou poštou rozeslal zákazníkům, příznivcům a novinářům zprávu, že uvádí na trh nový klon Open(7), který spojí Mac OS X s procesory Nehalem Xeon, v dosud „nejrychlejší a nejtišší konfiguraci“, jakou firma zatím nabídla.

Stejná zpráva současně informuje, že žádost o ochranu před věřiteli byla životně důležitá pro zachování každodenního provozu, ale firma je teď údajně připravena vyjít z konkursního řízení a „opět bojovat s Goliášem“ (tím přirozeně myslí Apple). A slibuje, že brzy bude dostupných více informací, až je oficiálně uvolní konkursní soud.

Na svém webu už Psystar nový stroj s Nehalemem skutečně nabízí, za základní konfiguraci s 2,66GHz čtyřjádrovým Xeonem, 6 GB RAM DDR3, 1TB diskem, DVD vypalovačkou a grafickou kartou GeForce 9500GT (s 512 MB RAM) chce 1 500 USD (na firemním webu se mezitím objevila též varianta modelu Open(7) určená pro instalaci do stojanu). A stejně jako předchozí klony má Open(7) nainstalovaný Mac OS X 10.5 Leopard (právě to Apple přimělo Psystar zažalovat, možná proto dodává většinu svých klonů včetně nového modelu volitelně také s Linuxem nebo s Windows).

Je ovšem otázkou, kdo si za současné situace takový stroj koupí, když budoucnost Psystaru vypadá nanejvýš nejistě (Apple navíc ve své žalobě žádá stažení i již prodaných klonů), časem by to však mohla být zajímavá sběratelská kuriozita.

Stručná rekapitulace případu Psystar

Jak příhodně podotýká ChannelWeb, tato zpráva představuje nejnovější zápletku v bizarní sáze Psystaru. Ta začala už loni na jaře, kdy Psystar ohlásil prodej prvních klonů Maců, v podstatě levných PC s nainstalovanou upravenou verzí Mac OS X 10.5 Leopard.

To se pochopitelně Applu ani trochu nelíbilo a v červenci 2008 podal žalobu (v té době již Psystar skutečně nějaké své stroje prodal) vinící tehdy v podstatě neznámou floridskou firmu z porušení autorských práv.

Psystar v pokusu o obranu podal protižalobu obviňující Apple z porušování antimonopolních zákonů kvůli příliš omezujícím podmínkám licenčního ujednání Mac OS X (jež zakazuje jeho instalaci na jiný hardware než ten od Applu), avšak soud ji nakonec zamítl, dovolil však Psystaru využít námitek vůči licenčnímu ujednání v rámci obhajoby.

Celá věc tak poté byla už v rukou právníků, obě strany se vzájemně vinily ze všeho možného (Apple mimo jiné uvedl, že by Psystar mohl být součástí rozsáhlejšího spiknutí, kdy se utajení konkurenti snaží poškodit prodej Maců), pak však přišlo již zmíněné oznámení konkursu. Nepřekvapivě Psystar své finanční potíže připsal na vrub ekonomické krize, ale podle všeobecného mínění se tím hlavně pokoušel pozdržet soudní při.

Avšak koncem června se Applu podařilo u konkursního soudu dosáhnout, aby se obnovilo projednávání jeho žaloby vůči Psystaru (to bylo automaticky pozastaveno při vyhlášení konkursu), soud ho ale zároveň upozornil, že před vymáháním škod od Psystaru bude muset požádat soud o povolení, dokud bude výrobce klonů v konkursu.

Další vývoj nanejvýš nejistý

Vyhlášení konkursu tedy zjevně proti žalobě Applu příliš nepomohlo a možná proto Psystar hodlá konkursní režim opustit. Zůstává ovšem řada dosud nezodpovězených otázek, například to, odkud bere peníze, když se ještě v květnu zdálo, že je zcela na mizině.

Zastánci konspiračních teorií budou samozřejmě tvrdit, že jde o jasný důkaz existence tajemných sponzorů v pozadí, ale teprve následující vývoj celého případu ukáže, co se vlastně děje (čekalo se, že při projednávání konkursu bude Psystar muset zveřejnit své investory, avšak dosud se žádná senzační odhalení nekonala), teď je jisté pouze to, že dění okolo Psystaru zdaleka nekončí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: